Yurtdışına turla gitmek mi, bireysel gitmek mi?

PammukSeker

Bütün dünyayı gezelim elele<3
Kayıtlı Üye
7 Mayıs 2010
3.377
1.268
Herkese merhaba kızlar,
En büyük derdimiz bu olsun ama bizim de bu aralar gündemimiz bu konu.
Biz bu yaz bazı sebeplerden dolayı tatil yapamadık ve yapamayacağız gibi gözüküyor:KK43:. O yüzden aralık gibi yurtdışı tura katılmak istiyoruz. Eşimle ikimiz de asya ülkelerini ve coğrafyasını çok seviyoruz, hem de mevsimsel açıdan biz kıştayken onlar yaz ayını yaşıyor olacak, yani o açıdan da cazip. O yüzden Endonezya(Bali), Malezya veya Tayland(her ne kadar çift olarak gitmeyi önermeseler de:KK17:) tercihlerimiz arasında. Eşimin de benim de ingilizcemiz pratikte çok iyi değil. Biz o yüzden turla gidelim diyoruz ama internetten araştırmalarımıza göre herkes "tur eziyet ve çok pahalıya geliyor" yazmış. Ama bireysel olarak da çat pat ingilizceyle bilmediğimiz bir ülkede nasıl gezeriz bilemiyorum.Bu konuda deneyimli olan arkadaşlar yardım ederse çok sevinirim. Çünkü uçak bileti kampanyaları oluyor arada. Eğer cesaret edebilsek alacağız ama hala çok kararsızız:KK51:.
Bu arada daha önceki yurtdışı deneyimlerimiz balkanlar turu(4 kişi gitmiştik ve grupta ingilizcesi çok iyi olan biri vardı), seminer sebebiyle gittiğimiz Rusya (Kazan) ve de balayında tur değil ama bir acenta aracılığıyla gittiğimiz maldivler. Orada da türk bir çalışan olduğu için rahat etmiştik. Ama bu seferki şartlar çok daha farklı. :olamaz:
Yurtdışına turla veya bireysel olarak gidenler varsa deneyimlerini benimle paylaşırlarsa çok sevinirim.:KK36:

Son düzenleme:
Biz eşimle en son Srilanka' ya gittik. Turla gitmedik. Kendimiz araştırıp bir rota oluşturduk. Oradan da Hindistan a gectik. Ben iyi derecede ingilizce biliyorum eşim Almanca biliyor, bir zorluk yaşamadık.

Hiç ingilizce bilmeyen bir kız arkadaşım tek başına, Madagaskar a, Myanmar'a , Morocco, Mısır' a savaştan önce Suriye'ye gitti. Neden siz gitmeyesiniz?

Bence kesinlikle bireysel gidin. Biz eşimle italyaya gittik kafamıza göre uçak bileti alıp. İngilizce bizde hiç yok. Hatta Bizi çok korkutmuşlardı vize alamazsınız diye.vizeyi de aldık oteli de ayarladık gayet. Tarzancayla anlaştık herkesle:)
O bilmediğin ülkenin sokaklarında kaybolma keyfi paha biçilemez emin ol.

Herkese merhaba kızlar,
Biz bu yaz bazı sebeplerden dolayı tatil yapamadık ve yapamayacağız gibi gözüküyor:KK43:. O yüzden aralık gibi yurtdışı tura katılmak istiyoruz. Eşimle ikimiz de asya ülkelerini ve coğrafyasını çok seviyoruz, hem de mevsimsel açıdan biz kıştayken onlar yaz ayını yaşıyor olacak, yani o açıdan da cazip. O yüzden Endonezya(Bali), Malezya veya Tayland(her ne kadar çift olarak gitmeyi önermeseler de:KK17:) tercihlerimiz arasında. Eşimin de benim de ingilizcemiz pratikte çok iyi değil. Biz o yüzden turla gidelim diyoruz ama internetten araştırmalarımıza göre herkes "tur eziyet ve çok pahalıya geliyor" yazmış. Ama bireysel olarak da çat pat ingilizceyle bilmediğimiz bir ülkede nasıl gezeriz bilemiyorum.Bu konuda deneyimli olan arkadaşlar yardım ederse çok sevinirim. Çünkü uçak bileti kampanyaları oluyor arada. Eğer cesaret edebilsek alacağız ama hala çok kararsızız:KK51:.
Bu arada daha önceki yurtdışı deneyimlerimiz balkanlar turu(4 kişi gitmiştik ve grupta ingilizcesi çok iyi olan biri vardı) ve de balayında tur değil ama bir acenta aracılığıyla gittiğimiz maldivler. Orada da türk bir çalışan olduğu için rahat etmiştik. Ama bu seferki şartlar çok daha farklı. :olamaz:
Yurtdışına turla veya bireysel olarak gidenler varsa deneyimlerini benimle paylaşırlarsa çok sevinirim.:KK36:
balkan turu nasıldı turla. psaportum param yok ama çok istiyorum. hatta doğru düzgün iznim bile yok :KK48: eylüld biraz boşluğum olcak ama hem pasaport hem mali durumumu ayarlayabilir miyim bilmiyorum. yinede istiyorum 2. çocuktan önce

Turlar daha ucuz ama bireysel gitmenin keyfi hicbir yerde yok. Ama o zaman net harcayacaginiz parayi kestiremezsiniz bir de pek maceraci degilseniz "rezil olduk" gozuyle bakabilirsiniz kaybolma vs. durumunda.

Turların anlaşmalı olduğu otele bireysel giderdim.

Bireysel gitmek çoğu zaman daha ucuz oradada rehberle tanışır nereye nasıl gidilir nasıl gidilmeli mğrenirdim.

Bireysel cidden daha avantajli. Giriskenseniz dil de sikinti olmaz cat pat anlasirsiniz. Esimle biz 3 kere taylanda gittik. O konuda bir cekinceniz olmasin. Nacizane bangkok samui/puket kambocya singapur gibi bir rota oneririm. Araya kambocyayi sıkıstirirsaniz Angkor wat gibi olaganustu bir yapiyi gorme sansini elde edersiniz. Butcesel bir sıkınti olmazsa singapurda marina bay sands otelini oneririm. Ve taylandda bol bol masaj

the grand bali nusa dua tatil sepetinde 12-18 aralık kişi başı 226 euro 4400 tlye geliyo
bookingte 1387 tl

rehber için değer mi ?
100 dokar versen rehber 1 hafta pervane olur etrafında

turların anlaşması olduğu için turlar daha uygun değil mi?

Aksine turlarin kampanyalarını indirimlerini takip edersen ucuza bile geliyor yani.

Turlar daha ucuz ama bireysel gitmenin keyfi hicbir yerde yok. Ama o zaman net harcayacaginiz parayi kestiremezsiniz bir de pek maceraci degilseniz "rezil olduk" gozuyle bakabilirsiniz kaybolma vs. durumunda.
turlar ilk etapta uygunmuş gibi gözükse de ekstra turlar ve yeme içmeyle daha pahalıya geliyor. Örneğin italya turu var, roma için ekstra tur diyor 60€ hem de.
Bir de kampanyaları takip edip ucuz bilet ayarlandığında cidden çok daha uyguna geliyor. Ama tek sıkıntı cesaret edip çıkabilmek:KK55:
Bu arada rezil olduk diye asla düşünmem turistiz sonuçta ama yine de birşeye ihtiyaç duyduğumuzda derdimizi nasıl anlatırız bilemiyorum.o_O

balkan turu nasıldı turla. psaportum param yok ama çok istiyorum. hatta doğru düzgün iznim bile yok :KK48: eylüld biraz boşluğum olcak ama hem pasaport hem mali durumumu ayarlayabilir miyim bilmiyorum. yinede istiyorum 2. çocuktan önce
Biz turla değil, 2 çift olarak bireysel gittik. saraybosna gidiş dönüş 90€ bilet kampanyası vardı ondan faydalandık ve çok uyguna geldi. Kalacak yer de günlüğü 20€ çok güzel bir hostel bulduk. Gideceğimiz heryere de taksiyle gittik hırvatistan-sırbistan-bosna olmak üzere 3 ülke için en fazla 1500tl harcamışızdır kişi başı. O da en fazla diyorum yani. Ama konaklamaları hep bosnadaki otelimizde yaptık hırvatistan ve sırbistana günübirlik gittik. Bosna çok daha ucuz bir ülke çünkü. Bence ilk yurtdışı deneyimi için balkanlar harika bir tercih.:KK54:

Herkese merhaba kızlar,
Bu arada daha önceki yurtdışı deneyimlerimiz balkanlar turu(4 kişi gitmiştik ve grupta ingilizcesi çok iyi olan biri vardı) ve de balayında tur değil ama bir acenta aracılığıyla gittiğimiz maldivler. Orada da türk bir çalışan olduğu için rahat etmiştik. Ama bu seferki şartlar çok daha farklı. :olamaz:
ilk kez gidiyorsanız turla
ikinci üçüncü vs ise kendiniz gidin derim..

Biz eşimle en son Srilanka' ya gittik. Turla gitmedik. Kendimiz araştırıp bir rota oluşturduk. Oradan da Hindistan a gectik. Ben iyi derecede ingilizce biliyorum eşim Almanca biliyor, bir zorluk yaşamadık.

Hiç ingilizce bilmeyen bir kız arkadaşım tek başına, Madagaskar a, Myanmar'a , Morocco, Mısır' a savaştan önce Suriye'ye gitti. Neden siz gitmeyesiniz?
Yaa çok özendim arkadaşınıza da size de. Saydığınız ülkelerin hepsi gitmek istediğimiz yerler arasında. Sanırım bir cesaret bileti alıp koyulacağız yola.
Bireysel cidden daha avantajli. Giriskenseniz dil de sikinti olmaz cat pat anlasirsiniz. Esimle biz 3 kere taylanda gittik. O konuda bir cekinceniz olmasin. Nacizane bangkok samui/puket kambocya singapur gibi bir rota oneririm. Araya kambocyayi sıkıstirirsaniz Angkor wat gibi olaganustu bir yapiyi gorme sansini elde edersiniz. Butcesel bir sıkınti olmazsa singapurda marina bay sands otelini oneririm. Ve taylandda bol bol masaj
Çok teşekkür ederim tavsiyeleriniz için. Tayland sanırım bağımlılık yapıyor.:) Ben de her araştırdığımda iç çekerek bakıyorum o fotoğraflara. Singapur tayland'a göre daha pahalı bir ülke öyle değil mi? ilk etapta sadece tayland'a gitmeyi düşünüyoruz ama bilet alıp oralara gitmişken singapur kamboçya da görmeden gelinmez. Tatili 1-2 ay daha erteleyip 3 ülkeyi rotaya eklemek daha mantıklı sanırım. Bu arada daha önce tur şirketleriyle yurtdışı deneyeminiz oldu mu acaba?

Bu arada daha önce tur şirketleriyle yurtdışı deneyeminiz oldu mu acaba?

Oldu. İlk çıkışımız balayı turla Puket ve singapur oldu. İkincisi yine turla budapeşte oldu. Daha sonra bir tayland gezisi bangkok + pattaya şeklinde turla oldu. Prag ve italyaya da turla gittik.
Kendi başımıza barselonaya, amerikaya, 3. tayland kamboçya singapur üçlemesine, japonyaya gittik.
Bizim için ilk iki seyahat dışıda tur sadece uçak bileti ve kalacak yer anlamına geliyordu. Misal 23 nisandır ve bir tatil ayarlamamışızdır ama son iki ayda bir yere gitmek istemişizdir o zaman kampanyalara bakıyorum. Çünkü o zaman bilet almaya kalktığımızda uçak biletleri fahiş oluyor. O yüzden turları ucuz uçak bileti olarak kullanıyoruz böyle zamanlarda. En son Budvaya gittik. Daha önceden biletleri ayarlasaydık bireysel olarak çok daha güzel bir tatil olabilirdi ama bazı sebeplerden ramazan bayramı için son dakikada karar verdik ve ucuz bir tur bulup gittik. Böyle zamanlarda turun hiç bir ekstra turuna katılmıyoruz ve oralara kendi imkanlarımızla gidiyoruz. Misal prag turlarında satılan çok klasik ekstra turlar vardır. Misal Karlovy Vary Turu. Biz buna 60 euro verip gitmedik de önceden araştırıp kendi imkanlarımızla nasıl gideriz diye düşünüp öyle gittik. Çok daha hesaplı oldu. Ne gibi artıları eksileri var. Kendiniz gidince size oraları anlatan tur rehberi olmuyor ama şehir turlarında anlatışlarını gördükçe onlardan alacağımız bilgi de ne kadar fazla olur bilemiyoruz ve hep bir koşuşturmaca oluyor. Atıyorum solda x kilisesi var diyor ama size o kiliseyi gezmek için süre tanımıyor yoksa yetişmez. Kendiniz gezdiğinizde bunu yapabiliyorsunuz. Kilisenin birinde org konseri görüyorsunuz ve hemen giriyorsunuz misal. Kendiniz gezerken biraz harita okumayı bilmeniz gerekiyor. Ben bu konuda felaketim. Hiç yön duygum da yoktur. Allah'tan eşim bilir öyle şeyleri. Yoksa kayboluruz. Informationlarda şehir haritaları oluyor ve isterseniz informationlar size görmeye değer yerleri işaretliyor.
Özetle Aralıkta gidecekseniz tercihiniz uzak doğu ise bireysel gidin derim. Bizim tayland gezimizde grubumuzda sıfır ingilizce ile turizm acentasından pazarlıkla tur satın almış insan vardı. Orda resimlerden seçip, hesap makinesine ya da kağıda rakamlar yazarak. Ama hayatımda tanıdığım en girişken insan olabilirdi. Uzak doğu olarak da mevsimleri araştırın derim. Tabi tropik bölgeler ama gene de muson yağmurları yüksek sezon düşük sezon oluyor. Misal yanlış hatırlamıyorsam Bali diğerlerinden farklı idi.
Bir arkadaşım Baliye gitmişti ve hem tapınak hem de deniz tatili olarak çok iyi olduğunu söylemişti. Ben Tayland aşığı bir insanım zaten. Ama deniz olarak Koh Samui ya da Puket tercih edin. O turkuaz sular oralarda çünkü. Hoş Maldivlerden sonra hiç bir deniz keser mi bilemedim :) Hangi adaya gitmiştiniz siz? Ve su üstü bungolowdu değil mi?
Maddi olarak da ben avrupada çok rahat edemiyorum. bir su alınca 1 euro 3 lira gibi geliyor. Bana çok fazla masraf gibi geliyor. Ama uzak doğu bu konuda çok daha avantajlı. Tek sıkıntı uçak biletleri ama onda da takip edince kampanya yakalanıyor. Biz avrupanın devamını çocuktan sonraya bıraktık gibi. Hani çocuklarla uzun uçak yolculukları biraz zor olacağından hazır çocuk yokken uzakları tercih ediyoruz.

Ben İtalya'ya turla gitmiştim , bütün ekstraları almıştık, turla gelip ekstraları almayan bi kaç çift vardı , örneğin biz Pisa kulesine gitmek için atıyorum kişi başı 80 Euro verdik , onlar iki kişi 50 Euro'ya getirmişler tren otobüs falan .. Bir daha yurt dışına çıksam eger ki tüm Ülke gezisi olmayacaksa yani bir ülkenin belli başlı şehirlerine gidilecekse bireysel gidilir

Biz de baliye gidecegiz onumuzdeki bir iki ay icerisinde insallah. Tesaduf :) Ingilizcem cok iyi seviyede bu acidan yurtdisi tatiller cok rahat ve zevkli geciyor. Ben her tatilden once uzun uzun arastirir tur sirketlerini arar ingilizce turkce tum kaynaklari okur booking ve otellerin kendi sitelerinden fiyatlari karsilastirir kendim mi ayarlasam daha avantajli yoksa tur sirketine mi biraksam diye kiyaslarim. En sonunda da tur sirketi kazanan oluyor :) bali icin rehbere gerek yok bence. Kulturel icerigi olmasina ragmen daha cok dinlenme, tropikal ve gezme tadinda gececektir. Zaten oyle bir yerde kafileyle gezmek istemeyecekseniz. Evet ingilizce buyuk bir arti fakat cat pat telefonlar isaret dili vs elbet anlasirsiniz. Son gezimizde Arjantinli iki ciftle tanismistik biz ingilizce biliyoruz onlar bilmiyor hic ama yine de hayat hikayelerine kadar ogrenip ulkelerimizden konusmustuk :) ekstra turlari da acentayla goruserek istediklerinizi ayarlarsiniz ya da gideceginiz otel de bunu ayarliyor zaten.

Bu arada bizim de balayimiz maldivlerdi. Uzak doguyu seviyoruz :)

Bizde ayni sizin gibiyiz barcelona ya da italyaya gitmek istiyoruz ama ingilizcemiz pek yok üstelik 3 yasindada oglum var onun icinde tur mu iyi olur bireyselmi bilemiyorum tur biraz kosusturmaca oldugu icin cocukla ne yapariz dusunuyorum ingilizcemi gelistirsem sorun cozulcek

Arkadasim fransaya gitti. 6 ayligina ve tek basina.
derdini anlatabilecek kadar bile bi ingilizcesi yok yani lise ingilizcesinden ote degil ingilizce. Fransizcanin hele F'sini bilmiyor. Gitti 2 aydir orda valla o yaptiysa herkes yapar.

Oldu. İlk çıkışımız balayı turla Puket ve singapur oldu. İkincisi yine turla budapeşte oldu. Daha sonra bir tayland gezisi bangkok + pattaya şeklinde turla oldu. Prag ve italyaya da turla gittik.
Kendi başımıza barselonaya, amerikaya, 3. tayland kamboçya singapur üçlemesine, japonyaya gittik.
Bizim için ilk iki seyahat dışıda tur sadece uçak bileti ve kalacak yer anlamına geliyordu. Misal 23 nisandır ve bir tatil ayarlamamışızdır ama son iki ayda bir yere gitmek istemişizdir o zaman kampanyalara bakıyorum. Çünkü o zaman bilet almaya kalktığımızda uçak biletleri fahiş oluyor. O yüzden turları ucuz uçak bileti olarak kullanıyoruz böyle zamanlarda. En son Budvaya gittik. Daha önceden biletleri ayarlasaydık bireysel olarak çok daha güzel bir tatil olabilirdi ama bazı sebeplerden ramazan bayramı için son dakikada karar verdik ve ucuz bir tur bulup gittik. Böyle zamanlarda turun hiç bir ekstra turuna katılmıyoruz ve oralara kendi imkanlarımızla gidiyoruz. Misal prag turlarında satılan çok klasik ekstra turlar vardır. Misal Karlovy Vary Turu. Biz buna 60 euro verip gitmedik de önceden araştırıp kendi imkanlarımızla nasıl gideriz diye düşünüp öyle gittik. Çok daha hesaplı oldu. Ne gibi artıları eksileri var. Kendiniz gidince size oraları anlatan tur rehberi olmuyor ama şehir turlarında anlatışlarını gördükçe onlardan alacağımız bilgi de ne kadar fazla olur bilemiyoruz ve hep bir koşuşturmaca oluyor. Atıyorum solda x kilisesi var diyor ama size o kiliseyi gezmek için süre tanımıyor yoksa yetişmez. Kendiniz gezdiğinizde bunu yapabiliyorsunuz. Kilisenin birinde org konseri görüyorsunuz ve hemen giriyorsunuz misal. Kendiniz gezerken biraz harita okumayı bilmeniz gerekiyor. Ben bu konuda felaketim. Hiç yön duygum da yoktur. Allah'tan eşim bilir öyle şeyleri. Yoksa kayboluruz. Informationlarda şehir haritaları oluyor ve isterseniz informationlar size görmeye değer yerleri işaretliyor.
Özetle Aralıkta gidecekseniz tercihiniz uzak doğu ise bireysel gidin derim. Bizim tayland gezimizde grubumuzda sıfır ingilizce ile turizm acentasından pazarlıkla tur satın almış insan vardı. Orda resimlerden seçip, hesap makinesine ya da kağıda rakamlar yazarak. Ama hayatımda tanıdığım en girişken insan olabilirdi. Uzak doğu olarak da mevsimleri araştırın derim. Tabi tropik bölgeler ama gene de muson yağmurları yüksek sezon düşük sezon oluyor. Misal yanlış hatırlamıyorsam Bali diğerlerinden farklı idi.
Bir arkadaşım Baliye gitmişti ve hem tapınak hem de deniz tatili olarak çok iyi olduğunu söylemişti. Ben Tayland aşığı bir insanım zaten. Ama deniz olarak Koh Samui ya da Puket tercih edin. O turkuaz sular oralarda çünkü. Hoş Maldivlerden sonra hiç bir deniz keser mi bilemedim :) Hangi adaya gitmiştiniz siz? Ve su üstü bungolowdu değil mi?
Maddi olarak da ben avrupada çok rahat edemiyorum. bir su alınca 1 euro 3 lira gibi geliyor. Bana çok fazla masraf gibi geliyor. Ama uzak doğu bu konuda çok daha avantajlı. Tek sıkıntı uçak biletleri ama onda da takip edince kampanya yakalanıyor. Biz avrupanın devamını çocuktan sonraya bıraktık gibi. Hani çocuklarla uzun uçak yolculukları biraz zor olacağından hazır çocuk yokken uzakları tercih ediyoruz.
gerçekten çok teşekkür ederim, çok güzel ve de açıklayıcı anlatmışsınız. Benim için de nedense avrupa ikinci planda. Tayland endonezya gibi ülkelere doğası denizi, hatta inançları, tapınakları vs benim daha çok ilgimi çekiyor. Uçak biletlerini ucuz yakaladıktan sonrası çok rahat aslında genel olarak ucuz bir ülke olduğu için. qatar airways baya kampanya yapıyor aslında gidiş-dönüş 1100tlye bilet alanlar vardı taylanda. O şekilde bulursak kaçırmayacağız artık:) Bu arada siz hangi tur şirketlerini kullandınız acaba? Belki biz de ucuz uçak bileti bulamazsak son çare tura bakarız.
Biz maldivlerde per aquum niyama resort de kaldık. constance ile arasında çok gidip geldik ama son tercihimiz niyama olmuştu. Memnun da kaldık neyseki. Su üstü havuzlu bungalowda kalmıştık. O denizden sonra biz de başka denizler bizi kesmek diyorduk ama insan bir zamandan sonra tatil yapamayınca su birikintisine bile razı oluyor:)

X