Yıllardır uğraştığım kilo problemi. Bıktım artık..

Genelde düzensiz yemek yiyenlerin bagırsak hareketleri de düzensiz oluyor oyüzden sordum. Ben tuvalet olayını bir kez dahi atlasam resmen paranoya oluyorum 😂😂
Ben şu an hayatımın maalesef pek kendimi önemseyemediğim bi dönemindeyim. Normalde ben de gözlemlerdim. 😃 Şu an düşündğm gerçekten hiç bilmiyorum 1-2 gün varsaydım, hafta olsa farketmem. Ama dediğiniz doğru, olur tabii düzensizlik.

O zaman beni bilsen :KK53: mide ameliyatından sonra hafta 1 falandı :KK70: şimdi gene bikaç günde 1 her gün yok :deli:
Bizim iş yerinde de bir kaçı öyle diyor haftada bir falan . Yaff ben sabah daha kahvemi yudumlamaya başlayayım hemen tuvalete kaçıyorum . Hatta bazen tanıdıklar dalga gecer daha yemeğe başlar başlamaz tuvalete gidiyorum diye “yukarıdan alıyor aşagıdan boşaltıyorsun” diyorlar 🙈🙈

Bizim iş yerinde de bir kaçı öyle diyor haftada bir falan . Yaff ben sabah daha kahvemi yudumlamaya başlayayım hemen tuvalete kaçıyorum . Hatta bazen tanıdıklar dalga gecer daha yemeğe başlar başlamaz tuvalete gidiyorum diye “yukarıdan alıyor aşagıdan boşaltıyorsun” diyorlar 🙈🙈
Ya işte küçük mide küçük lokmalar olunca anca gidiyor demek benimki :KK70:

Ufak tefek bir sürü sağlık problemim var, bunlardan biri de reaktif hipoglisemi. Gittiğim doktorlar hep 3 ana öğün 2 ara öğün dediler. Ye ye modunda sürekli ama bir türlü ne kilo olayını çözebildim nede şeker dengesi olayını. YouTube'da genç bir endokrin uzmanına denk geldim hemen arkasından da cherryinde paylaştığı yavuz hocanın videolarını buldum. Gözüm korktu ama aralıklı oruca başladım. 3 hafta oldu. 4 kilo verdim ama bunun haricinde bambaşka şeyler oldu. Sabah çat diye kalkıyorum, daha açık beynim, daha derin düşünebiliyorum. Ben çok korktum 10-11 gibi şekerim düşer diye çünkü sabah 7.30da kalkıyorum hep. Ama düşmüyor ☺️ Karbonhidrat ve şekeri sınırladım ani insülin dalgalanmalarına sebep olmamak için. İlk öğün protein ağırlıklı kahvaltı ikinci öğün sebze yemeği veya et türü ve salata yapıyorum. Kilo vermeyi geçtim artık resmen rahatladım. Bunca zaman boşuna korkmuşum şekerim düşer diye.
Merhabalar bende de bu rahatsızlık var 26 haftalık hamileyim ve 3 aydır düzelmedi mahvoldum diyebilirim 😔sık sık beslenmek işe yaramıyor ..siz nasıl bir diyet uyguluyorsunuz tam olarak ,yardımcı olur musunuz bana da..gerçekten bu hastalık yüzünden çok zor durumdayım 😔

Merhaba kizlar. Bilmiyorum suan bunu okuyan kac kisinin hayati diyetlerle gecti ama ben bu durumdan cok sıkıldım. 24 yasindayim. Hayatimin hicbir doneminde zayif olmadim. 100un ustune ciktim, 70'lere geri indim. Ama hep bir sekilde o son noktaya varamadim. Diyeti bıraktığım an ozledigim ne varsa saldirdim. O kadar emek, spor, aç geceler hepsi bosa gitti. Sorunum ne anlayamiyorum. Bunu neden kendime yapiyorum ? Insanlar nasil kilosunu koruyabiliyor şok oluyorum. Sanirim yeme bagimliligi gibi bir problemim var. Simdi psikolog arastiriyorum. Yine de icimi dokmek istedim. Belki bu problemi yasayan ya da tavsiye verebilecek birileri vardir
Kilo verememe nedenleriniz ihtimaller:
1. Kabızlık ( bu varsa kilo vermeyi unut, alırsın hatta)
2. Su içmeme
3. Duygusal açlık ( içindeki sevgi boşluğunu yiyecekle dolduruyorsun)
4. Hayatında yemek dışında eğlenceli bir alan yok( hobi edin)

Evlilik öncesini saymazsak hep zayıftım. Şu anda da zayıfım bu arada demeden geçmim😁
Benim yeme alışkanlıklarım
Sofradan tam doymadan kalkardım
Gün içinde iki öğün yerdim
Aslında özellikle dikkat ettiğimden değil ama aburcubur çok yediğim şeyler değildi
Benim felsefem istediğinden ye ama az ye idi
Çünkü hepsine yer kalması lazımdı midemde😁

Sabah aç karına pekmez gibi iştah kapatıcı şeyler yiyebilirsiniz

Ay aklıma geldi bi arkadaşım vardı o çok zayıftı ama bende kilolu değildim normaldim. Bana sürekli ben zayıfım istediğimi yiyorum ama sen kilo almamak için istediğini yiyemiyorsun muameslesi yapardı. Nerden uydurduysa kendi kendine ego tatmini galiba:KK53:Aklıma geldi sinirim bozuldu

Bu konuda hedefiniz kilo vermek olmasın. Öncelikle sağlıklı beslenme olsun derim ben.
Bir arkadaşım vardı kilolu aman ya kilo veremiyorum derdi gidip kola içerdi. Ama ben hayatımda bir senede toplasan içtiğim kola 2 bardağı geçmez. Ayran veya şalgam tercih ederim.
Yine kahvaltı mesela diyet yapanlara bakıyorum bu ne diyorum ben hayatım boyunca diyet yapıyorum falan diye kendime gülüyorum. Çünkü kahvaltı çocukluğumdan beri bir yumurta, peynir, zeytin, nane maydanoz domates salatalık şeklindedir.
30 dan sonra da şunu farkettim ekmek aşırı yersem kiloya dönüyor. O yüzden pilav ve makarna varsa hiç ekmek yemiyorum diyebilirim.
Zamanında çok psikolojik baskı gördüm zayıfım diye. Sırf kilo almak için yatmadan önce yemek yemeye başlamıştım. Aile hekimine bahsedince bana çok kızdı. Önemli olan sağlıklı olmak dedi. Ondan sonra kiloyu düşünmedim.
Siz de kiloyu düşündükçe işiniz zorlaşacak ama yemeye devam ettikçe de hiçbir şey değişmeyecek. Duygusal olarak bir boşluk olabilir, psikolog kesinlikle faydalı olacaktır size diye düşünüyorum.
Umarım bir an önce sağlıklı bir beslenme düzeninize kavuşursunuz..

Boyum 1.68 2 senedir 70-75 arasına sabitledim. Kendimi bildim bileli kilom benim gündemimde. Az yemeliyim, diyet mi yapsak, diyetteyim, of yine kilo aldım vs.vs..
63-65 kilo bandı beni gayet iyi hissettiriyor. 7 marttan beri dikkat etmeye çalışıyorum 73 ile başladım.

Kola sevmem, abur cubur aramam amaa... Ev yemekleri.. tatlıları.. ekmek arası şeyler.. makarna.. Yani ben olayım abur cubur-kola-şeker değil de YEMEK :KK70:

Kendimce daha dengede ilerlemeye çalışacağım. Size de tavsiyem bi şeyleri bir anda değiştirmeye çalışmayın.
Zaman verin.
Alışkanlıklardan bi anda sıyrılmak sonra daha çok saldırmanıza neden oluyordur belki?
Sınırlayın ilk etapta.

Merhaba kizlar. Bilmiyorum suan bunu okuyan kac kisinin hayati diyetlerle gecti ama ben bu durumdan cok sıkıldım. 24 yasindayim. Hayatimin hicbir doneminde zayif olmadim. 100un ustune ciktim, 70'lere geri indim. Ama hep bir sekilde o son noktaya varamadim. Diyeti bıraktığım an ozledigim ne varsa saldirdim. O kadar emek, spor, aç geceler hepsi bosa gitti. Sorunum ne anlayamiyorum. Bunu neden kendime yapiyorum ? Insanlar nasil kilosunu koruyabiliyor şok oluyorum. Sanirim yeme bagimliligi gibi bir problemim var. Simdi psikolog arastiriyorum. Yine de icimi dokmek istedim. Belki bu problemi yasayan ya da tavsiye verebilecek birileri vardir
Hayatım boyunca hep sağlıklı kiloda oldum 172 boyum var maksimum şişmanım dediğim zaman bile 67 kg geçmedim/ daha doğrusu geçmemiştim.Hamile kaldığımda 62 kg dım,Doğuma 82 kg ile girdim 1 hafta sonra 72 oldum iyi hoş ama süt olsun vs diye diye 77-78 lere çıktım.2 ayı aşkın süredir aralıklı oruç deniyordum ama hiç kg veremeyince geçen hafta doktora gittim. Ve Hipoglisemik çıktım (insülin direncim aşırı yüksek). Şimdi glifor diye bir ilaca başladım dünden beri. Çok sıkı bir diyet yapamıyorum ama en son akşam 16 dan sonra bişey yemiyorum. İnşallah vermem gereken bir 15 kg. falan var halledeceğim. Sizin yemeniz biraz psikolojik gibi duruyor lütfen psikoloğu ihmal etmeyin.

Endokrin bölümüne gittiniz mi?Ben de hashimato çıkmıştı hamisi içse kilo aliyor dedikleri tiptim.dr bana diyet ve sporla normal bir metobolizmali 5 kilo verirse sen 1 verdiğinde op de başına kokodemisti.tiroitte de sorun vardi ben de.tup mide oldum,fakat kaçak sorunu yaşadım 3 ay hastane odasında yaşama tutunma çabası verdim..taburcu olduğumda bile midemden sarkan kablo poşetlerle evde 1 ay durdum onların alınacağı gun dr bana ee dedi önerirmisin tüp mideyi asla' dedim,baktı bana bak dedi 30 kg verdin bile hem uçağa biniyorsun uçak düşse birdaha binmiycekmisin?bu da öyle bin de 1 dedi "üsen uçak firmasını tercih etmem,30 kiloyu güle oynaya degil serum yiye yiye ağlaya ağlaya verdim" dedim..birdaha da kendisini görmedim.demek istediğim su ki dr iyi seçmen şart.ve kalıcı degil cevremde 5.yılında tüplü var 87 kiloya cikti malesef:KK43:
okuyunca üzüldüm; çok geçmiş olsun. bende bi ara tüp mide olaylarını çok araştırdım. Kimi DR ben esnaf değilim bu kiloyla seni ameliyat edemem , diyetle kilo verebilirsin dedi. (En fazla 80 ne çıkmıştım ve yandaş hastalığım yoktu), kimide biz seni ameliyat ederiz diyordu seni müşteri olarak görüyordu. Bu ameliyatlarda şunu farkettim; DR nin kullandığı malzeme, DR nin el işçiliği, DR nin kendine biçtiği değer ve birlikte olduğu ekip; fiyat üzerinde dalgalanmalara sebep oluyor. Ucuz etin yahniside kötü oluyor. Şimdi sizin DR niz 1000 bir demiş evet ama elinden çok hasta geçen el işçiliği olan DR, bu riskleri minimal seviyeye indiriyor. Sallıyorum çift zımba hattı kullanıyor yada işte zımbadan sonra birde dikiş atıyor gibi gibi..1 yıl kontrol altında tutuyor yani profosyonel olanlar kaçaktı pıhtı atmaydı riskleri en minimal düzeye indiriyor ve hasta ile yakın ilişkilerde oluyor. Ameliyat sonrası kilo alımlarıda ; hasta beynini değiştirmezse kilo alıyor tekrar malesef. Mide genişleyen bişey çünkü. O nedenle beyni değiştirmek gerekiyor. Zaten kendi yaşam şeklini değiştirsek DR ye bu ameliyat parasını verip üstüne birde aylarca o ağır diyeti yapmayız. Gelmiş geçmiş olsun tekrardan 🙏

okuyunca üzüldüm; çok geçmiş olsun. bende bi ara tüp mide olaylarını çok araştırdım. Kimi DR ben esnaf değilim bu kiloyla seni ameliyat edemem , diyetle kilo verebilirsin dedi. (En fazla 80 ne çıkmıştım ve yandaş hastalığım yoktu), kimide biz seni ameliyat ederiz diyordu seni müşteri olarak görüyordu. Bu ameliyatlarda şunu farkettim; DR nin kullandığı malzeme, DR nin el işçiliği, DR nin kendine biçtiği değer ve birlikte olduğu ekip; fiyat üzerinde dalgalanmalara sebep oluyor. Ucuz etin yahniside kötü oluyor. Şimdi sizin DR niz 1000 bir demiş evet ama elinden çok hasta geçen el işçiliği olan DR, bu riskleri minimal seviyeye indiriyor. Sallıyorum çift zımba hattı kullanıyor yada işte zımbadan sonra birde dikiş atıyor gibi gibi..1 yıl kontrol altında tutuyor yani profosyonel olanlar kaçaktı pıhtı atmaydı riskleri en minimal düzeye indiriyor ve hasta ile yakın ilişkilerde oluyor. Ameliyat sonrası kilo alımlarıda ; hasta beynini değiştirmezse kilo alıyor tekrar malesef. Mide genişleyen bişey çünkü. O nedenle beyni değiştirmek gerekiyor. Zaten kendi yaşam şeklini değiştirsek DR ye bu ameliyat parasını verip üstüne birde aylarca o ağır diyeti yapmayız. Gelmiş geçmiş olsun tekrardan 🙏
Aynen katılıyorum. Asla sihirli değnek değil dediğiniz gibi kafanız da bitmemişse çektiğiniz ile kalıyorsunuz. Benim 2.yılım mesela kendimi durdurmasam dura dura herşeyi yerim ..Tesekkür ederim 🥰

Ben de bir turlu kilo alamayanlardanim. Sirri yemek yemeyi angarya olarak gormek sanirim. Tatli hic sevmem cikolata haftada 1 kahvenin yaninda olursa yerim olmazsa aklima gelmez. Yemek yerken sikilirim tam doymasam bile o masada oturmak beni daralttigi icin kalkarim sofrada uzun uzun oturup yemek yiyen insani hic sevmem. Maksadim kilo problemi olan insanlari sinir etmek degil yazmamda ki amac insanin yaradilisiyla alakali bence bu ama tatliyi kesseniz duzenli spor yapsaniz en azindan dengelersiniz diye dusunuyorum

35 yasındayım
Hayatımın sadece hamilelik döneminde 72 kg oldum
Onuda verdim tutamadık.
Arkadaslar bizde ölümlüyüz.
Biz de gecim derdi cekiyoruz
Bizimde kocamız aa zayıfsın diyip el üstünde tutmuyor:)
Ben kilo icin üzülen birini anlayamıyorum.
Kilodur ya alınır verilir.
Bunun icin üzülmeye değer mi?
50 kg insanım ben simdiye kadar bi avantajını da görmedim valla:KK70:
Yapmayın kendinize bunu.
Herkes zayıf oılacak diye bisey yok.Saglıgınız tehlikede değilse kilo önemli değil.

35 yasındayım
Onuda verdim tutamadık.
Yapmayın kendinize bunu.
Herkes zayıf oılacak diye bisey yok.Saglıgınız tehlikede değilse kilo önemli değil
TEORİKTE okadar haklısınız ki ama malesef uygulamada böyle olmuyor. Öncelikle toplumun sana dayattığı bir güzellik algısı var. Zayıf insan güzel insandır algısı. Zayıf insana ne giyse yakışır. Yüzü çirkin bile olsa fizik güzelse hep avantajını alır. Yada şöyle tasniflenir; yaaaa yüzü çok güzel ama kilolu… çoğaltabilirim. Kendimden örnek vererek gidicem; kilo aldım diye(65-67 mesela) sevgilim tarafından psikolojik olarak mağdur edildimi bilirim. Aylarca eşofmanlarla dolaştım psikolojim bozuldu. Yada nişanlım tarafımdan şimdi kilon böyle doğumdan sonra nasıl olcan dediğini bilirim. Yada ailem tarafından(annem dahil herkes benden zayıf(Son 4-5 yıldır 70-75-80 e kadar çıktığım oluyor) çok kilo aldın. Tipin bozuldu. Genç kızsın sen, kendine hiçmi saygın yok diye psikolojik şiddete maruz kalıyorum. İşyerinde rakibin olan bayanların yaptığı giydirmelere hiç girmiyorum bile. Nerden açık bulsalar ordan vuruyolar…istemediğin kıyafetlere mahkum kalmanı söylemiyorum bile.bi gün alışverişte ünlü bi markaya girmiştim.3.beden almıştım(L ye tekamül) olmadı üstünü istedim. Biz 1-2-3 bedene kadar çalışıyoruz diyip beni eziklediğini bilirim 70 li kilolarla. yani özetle insanız haklısınız , alırızda veririzde ama malesef uygulamada böyle olmuyor…

Hayatım boyunca hep sağlıklı kiloda oldum 172 boyum var maksimum şişmanım dediğim zaman bile 67 kg geçmedim/ daha doğrusu geçmemiştim.Hamile kaldığımda 62 kg dım,Doğuma 82 kg ile girdim 1 hafta sonra 72 oldum iyi hoş ama süt olsun vs diye diye 77-78 lere çıktım.2 ayı aşkın süredir aralıklı oruç deniyordum ama hiç kg veremeyince geçen hafta doktora gittim. Ve Hipoglisemik çıktım (insülin direncim aşırı yüksek). Şimdi glifor diye bir ilaca başladım dünden beri. Çok sıkı bir diyet yapamıyorum ama en son akşam 16 dan sonra bişey yemiyorum. İnşallah vermem gereken bir 15 kg. falan var halledeceğim. Sizin yemeniz biraz psikolojik gibi duruyor lütfen psikoloğu ihmal etmeyin.
Merhaba doktor için hangi bölüme gittiniz?

Diyet değil de sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmek lazım. Ben 1 yıldır falan alıp vermeyi kestim düzenli sağlıklı beslenip spor yaparak sabit tutuyorum. Yaşam tarzı haline getirdiğim için de etkilemiyor yaşantımı. Hamburger de yiyorum, pizza da yiyorum hatta sufle de ama işte hafta da 1 veya max 2 öteki günler Canan Karatay gibiyimsjdjdkr

35 yasındayım
Onuda verdim tutamadık.
Yapmayın kendinize bunu.
Herkes zayıf oılacak diye bisey yok.Saglıgınız tehlikede değilse kilo önemli değil.

Herkes 32-34 beden olmak zorunda değil buna katiliyorum. Herkesin vucudu da o kadar zayifliği kaldirmayabilir. Kimine de hafif toplu olmak yakisir zevktir gorecelidir derim ama hani onun da belli ölcusu var.
160-170 boylar için 80-90 kilolardan bahsediliyor mesela. Bu insanin kendine boşuna yük etmesidir. Eşim 185, bu boya bile 75-80 arasi olur kilosu, daha ustune ciktiginda kendisi bile rahatsiz oluyor.

İskelete boşu boşuna o kadar yük bindirip ömur gecirirek mutlu olan varsa kendi bilecegi iş ama rahatsiz olmalari normal.

X