Yıllardır uğraştığım kilo problemi. Bıktım artık..

Pamersa

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Mayıs 2021
235
693
26
Merhaba kizlar. Bilmiyorum suan bunu okuyan kac kisinin hayati diyetlerle gecti ama ben bu durumdan cok sıkıldım. 24 yasindayim. Hayatimin hicbir doneminde zayif olmadim. 100un ustune ciktim, 70'lere geri indim. Ama hep bir sekilde o son noktaya varamadim. Diyeti bıraktığım an ozledigim ne varsa saldirdim. O kadar emek, spor, aç geceler hepsi bosa gitti. Sorunum ne anlayamiyorum. Bunu neden kendime yapiyorum ? Insanlar nasil kilosunu koruyabiliyor şok oluyorum. Sanirim yeme bagimliligi gibi bir problemim var. Simdi psikolog arastiriyorum. Yine de icimi dokmek istedim. Belki bu problemi yasayan ya da tavsiye verebilecek birileri vardir

Bunca yıllık tecrübelerime dayanarak
Şunu diyebilirim
İnce olmada istikrar yemeği sevmemekle alakalı
Gece yatağa girince yiyecek hayali kuran biri kilo veremiyor versede alıyor tekrar
Kolay gelsin
Çözüm adına bir fikrim yok malesef🥴

Şimdi ablacım, mesele yazdıklarında saklı. İnsan evladı aç kalamaz, aç kalarak kilo verme fikrini kaldır at kesinlikle. 1 gün aç durursun, 2. gün durursun 3. gün açlık başına vuru ekmek pizza makarna dolapta ne varsa ne yoksa dizer saldırırsın.

ben hayatboyu sağlıklı kilodaydım, sırlarını yazayım ksıaca:

- Marketten abur cubur almam. Haftada 1 kez haftasonu çikolata alırım
Sen de kola, cips, paketli şeyler yiyorsan yeme. Onun yerine canın tatlı çektiğinde bir muz dilimle, bir incir dilimle üstüne tarçın serp mesela. Snack/tatlı olarak meyve ye.

- Normal miktarlarda ve sağlıklı şeyler yerim. Misal öğlende ızgara balık/köfte yanına salata, bir miktar da karbonhidrat olur. Ölesiye /çatlayasıya kadar yemem asla hem ağırlık çöküyor hem de midem kötü oluyor.

- Geç saatlerde yemek yemem, yeme işini genelde 8de kapatırım.

- Et yemeklerini öğlende yerim, gün içinde sindirmek için midemin daha çok vakti oluyor.

- Kahvaltıda tok tutucu bir şeyler yemek istersen domates, peynir, zeytinin yanına ufak bir kase yulaf ekle. Yulafa ben soya sütü katıyorum, biraz kakao serperim içine de çilek veya sevdiğim meyve ne varsa onu koyarım.

- Çok yiyorum diyorsan öğünlere kalorisi az ama mide doldurucu şeyler ekle, misal çorba ve salata. Yağsız tatsız tutsuz salata yapma, lezzetli salata yap. ben mesela marul koyarım, bazen havuç ve kereviz rendelerim, bazen roka koyarım.. artık evde ne varsa. Dolabımda her zaman yeşillik vardır.

- Spor haftada 4 gün yaparım. 1 gün ağırlık çalışma, 2 gün düz koşu, 1 gün de yoga. Sen de seveceğin spor seçip yap, bitse de gitske modunda olduğun sporu yapma.

- Genel olarak 80-20 kural yapıyorum, haftanın 5 günü yani haftaiçinde sağlıklı ve düzgün besleniyorum. Kalan 2 günde de ne istersem onu yiyorum:) Sürekli sağlıklı beslenmek sıkıcı, arada sırada pizza da gerek:)

Son olarak bunu izle:

Yukardaki arkadasa katiliyorum.incecik olanlar yemek yemeyi sevmeyen ac oldugu aklina bile gelmeyen cani bir sey cekmeyen insanlar genellikle.sevip de ince olanlar da ac geziyor zaten oyle caninin her cektigini istedigi kadar yemiyor.

Vereceginiz kilo biraz fazla diyetle verilmez mi verilir ama cok cok azimli olmaniz lazim.oyle bozayim kacamak yapayim olmaz.

Kilo vermek zor ama daha zoru kiloyu muhafaza etmek. o da eski duzene donmemek beslenme duzenini degistirmekle olacak bir sey.ben de diyet yapip zar zor veriyorum kiloyu verince hop eski duzen yine devam.kalici olmuyor haliyle.

Tup mide nasıl bilmiyorum ama mide ameliyati olup incecik olan bir arkadasim var.canim hic bir sey istemiyor yiyemiyorum diyor.o halinden cok memnun.riskli bir ameliyat ama memnun kalanlar da cok.

Diyet yapmak ve aç kalmak çok saçma, omur boyu diyetle ac kalarak yaşanmaz eninde sonunda diyet birakalacak. Eee birakilinca kilolarin geri gelmesi normal değil mi?

Kiloyu sabit tutmak için diyet yapmak gerekmiyor. Herşeyden az yediğiniz sürece kilo almazsiniz. Hayatimda hiç şunu yemeyeyim, şu saatte yemeyeyim demedim ve 50 kilo bile olmadim hiç 45-48 aralarinda oynar en fazla
Bir şeyden canim çektiginde yememezlik yapmam.

😁 Taş atmasin kimse yiyip yiyip kilo alamayanlardan değilim bir ara yiyorum da alamiyorum saniyordum ama diger insanlarla porsiyonlarimi karşilaştirdigimda sadece az yediğimi fark ettim.
Yani az yediğiniz surece ne yediginiz ve saat kaçta yediğiniz farketmiyor kilo olmuyor.

Not: Spor da yapiyorum duzensizce şuan.

Son düzenleme:
Merhaba kizlar. Bilmiyorum suan bunu okuyan kac kisinin hayati diyetlerle gecti ama ben bu durumdan cok sıkıldım. 24 yasindayim. Hayatimin hicbir doneminde zayif olmadim. 100un ustune ciktim, 70'lere geri indim. Ama hep bir sekilde o son noktaya varamadim. Diyeti bıraktığım an ozledigim ne varsa saldirdim. O kadar emek, spor, aç geceler hepsi bosa gitti. Sorunum ne anlayamiyorum. Bunu neden kendime yapiyorum ? Insanlar nasil kilosunu koruyabiliyor şok oluyorum. Sanirim yeme bagimliligi gibi bir problemim var. Simdi psikolog arastiriyorum. Yine de icimi dokmek istedim. Belki bu problemi yasayan ya da tavsiye verebilecek birileri vardir
Yaşadığın şey kilo problemi değil duygusal istismar. Ve duygusal açlık. Ben 85-90 arası kiloyardaydım lisede . Ortaokul 75. Hatta hatırlarım kilo bazlı spor dalında o yaşta yarışcak rakibim yok diye kilo indirmişti hakem tartı da. :) Üniye gittim. 77 kilolardayım Ama hep öyle çok iştahlı biriydim. Sonra duygusal bir sarsıntı yaşadım. O ara bayağ film izlerdim. Bir belgeselin de etkisi var öğrenciliğinde et ağzıma süremez oldum. O kadar ki midem bulandı. Herşeyi evde yapmaya başladım. Ekonomik nedenle bakkal biraz uzaktı, önce ekmeksiz yemeye alıştırdım kendimi. Hayatım boyunca diyet yaptım hiç işe yaramadı. 1 ay aç gezip tartıda gram vermediğimi bilirim. Sonra bir gün tuz bitti şans bu ya bakkalda markette uzak. Aman dedim. Tuzsuza alıştım . O ara büse zam geldi aman dedim yürüme gittim her yere. Merkeze yürüyerek gider gelirdim. İlçedeydim. Ama dümdüz merkeze gitmik. Okul rampa yürüyerek. Evde pişen yemekler hep hamurişi bile olsa ev yapımı. Ev yapımı yoğurt tereyağ. Ciddi söylüyorum. Poğaça da yerdim. Sebze pizzada ama tek fark herhalde et et ürünleri idi. O da herhalde yurtdışı yapımı yani burayla ilgisi yoktu ama izleyince etkilendim. Kesimleri falan yapımları vardı. Fast food ürünnler. İzleme yinede :) ara ara aklıma geliyor. Neyse sene sonu eve gidecektim gittim . Aile beni hastaneye götürmeye karar verdi. Abartmıyorum. Arkadaşlarım derdi çok kilo verdin diye ama pek kalma almazdım. Son dönem de zaten sadece sınavı girip çıktım. Evde boy aynası yok. Hayatım boyunca o kadar giyime özen göstermedim . Eşortman takılan biriydim. Yani öyle çok kiloda vermediğim için bir kaç kilo falan herhalde dedim geçtim. Evdeki tartıya çıkınca şok yaşadım 64 kilo. Tartı bozuk sandım boy aynası bence her zaman bir yerde olmalı :). Millet beni hasta sanmış ondan. Hastalık falan yok. Sağlıklı beslenme alışkanlık olunca kilon zamanla oturuyor. Evlenirken de bu kilodaydım. Doğumda 98 oldum. Oğlum 1 yaşındayken 65 dim. Yani beslenme alışkanlık yapman gerek. Hiç gazlı içeçek tüketmem. 40 yılda bir oda adet zamano şeker ihtiyacndan sanırım. Yoksa eve almak aklıma bile gelmez. Sürekli yerim. Hala öyleyim oğlumda öyle. Ama evde kendimiz yaparız. Ekmek hala çok seyrek bazen unuturum bile yemeyi. Bir şeker çikolata tatlı işini çözemedim. Dengeli sağlıklı beslen . Paket ürün asla kullanma. Paket kremada paket . Buzluk yiyecekleride. Taze kendin hazırla. Alışkanlık yap. Kilon sabit kalır.

Ben de boyleyim malesef 8 10 kilo veriyorum mesela zar zor uğraşıp ...sonra hepsini geri aliyorum hem de cok kisa surede aliyorum..surekli diyet yaptigim icin diyeti bıraktığım an saglikli hic bir sey yemiyorum nasilsa diyette degilim diye saldiriyroum her seye

Şimdi ablacım, mesele yazdıklarında saklı. İnsan evladı aç kalamaz, aç kalarak kilo verme fikrini kaldır at kesinlikle. 1 gün aç durursun, 2. gün durursun 3. gün açlık başına vuru ekmek pizza makarna dolapta ne varsa ne yoksa dizer saldırırsın.

Sen de kola, cips, paketli şeyler yiyorsan yeme. Onun yerine canın tatlı çektiğinde bir muz dilimle, bir incir dilimle üstüne tarçın serp mesela. Snack/tatlı olarak meyve ye.

- Normal miktarlarda ve sağlıklı şeyler yerim. Misal öğlende ızgara balık/köfte yanına salata, bir miktar da karbonhidrat olur. Ölesiye /çatlayasıya kadar yemem asla hem ağırlık çöküyor hem de midem kötü oluyor.

- Et yemeklerini öğlende yerim, gün içinde sindirmek için midemin daha çok vakti oluyor.

- Kahvaltıda tok tutucu bir şeyler yemek istersen domates, peynir, zeytinin yanına ufak bir kase yulaf ekle. Yulafa ben soya sütü katıyorum, biraz kakao serperim içine de çilek veya sevdiğim meyve ne varsa onu koyarım.

- Çok yiyorum diyorsan öğünlere kalorisi az ama mide doldurucu şeyler ekle, misal çorba ve salata. Yağsız tatsız tutsuz salata yapma, lezzetli salata yap. ben mesela marul koyarım, bazen havuç ve kereviz rendelerim, bazen roka koyarım.. artık evde ne varsa. Dolabımda her zaman yeşillik vardır.

- Spor haftada 4 gün yaparım. 1 gün ağırlık çalışma, 2 gün düz koşu, 1 gün de yoga. Sen de seveceğin spor seçip yap, bitse de gitske modunda olduğun sporu yapma.

- Genel olarak 80-20 kural yapıyorum, haftanın 5 günü yani haftaiçinde sağlıklı ve düzgün besleniyorum. Kalan 2 günde de ne istersem onu yiyorum:) Sürekli sağlıklı beslenmek sıkıcı, arada sırada pizza da gerek:)

Son olarak bunu izle:

Ben son maddede ki 80 20 kuralını anlamadım.
Bu arada konuyu takipteyim belli oluyor mu? 😀

Ben alip verenlerdenim.
Birkac doktor takip ediyorum.

Insulin direncini cozmediginiz surece kilo verseniz de geri alirsiniz diyorlar.

Insulin direncini dusurmek için de genelde aralikli oruc veya keto diyet oneriliyor.
1 yili askindir aralikli oruc yapiyorum, faydasını gördüm. Tatil haftalarinda cozuttugumda bile hemen toparlayabildim bu surede.

Keto ve karatay diyeti de denedim, onlar da insulin direnci acisindan cok basarili. Ama omur boyu ekmek yememek falan bence cok sıkıcı 😄 o yüzden ara ara yapiyorum bunları. Genel duzenim aralikli oruc.

Regl haftamda hicbirini yapmiyorum. Saldim cayira seklinde olmasa da atistirmaliklara vs izin veriyorum. Dedigim gibi 1 yili gectim, düzeni oturtmusumdur ins.

Ben son maddede ki 80 20 kuralını anlamadım.
Bu arada konuyu takipteyim belli oluyor mu? 😀

Yani yani haftanın %80ninde sağlıklı beslen, kalan %20sinde canının istediğini ye anlamında :) 7 gün x 0.8 = 5.6 gün ~ 5 gün . Yani yani haftaiçi iyi beslen, haftasonu da canının çektiğini ye oluyor:KK15:

115 kgdan 66 kgya kadar düştüm. Şuan bir miktar geri aldim. 70 civariyim diyebiliriz.
Sebebine gelince tikanircasina yemek yeme durumu yaşıyorum. Çok katı diyette yapmadim. Yani 15 ay sürdü diyetim ama aralarda hep ödül yaptim, bazen hic bozmadan da devam ettim. Şuan bilinç dışı yeme sebeplerimide az cok biliyorum. Bende psikologa gidiyorum ama devlet psikoloğu oldugu icin randevu aralari 1.5 ay. En son benden yeme ataklari geldiginde ne hissettigimi yazmami istedi.
Ve diyetisyene giderken yaptirim olacagini iyi hissedecegimi soyledi. Yine belediyenin diyetisyeninden de randevu aldim. Çünkü tekrar kg almak istemiyorum. Kilo korumayi ogrenmek istiyorum.
Şuan eve kapandim disari cikip ve aktif degilim. 2 kucuk cocugum var evde de spor yapamiyorum. Duygusal acliklarimi hep yemekle bastiriyorum...

Son olarak bunu izle:

Cok tesekkur ederim 🙏 80 20 kurali da mantikli geldi :)

Yukardaki arkadasa katiliyorum.incecik olanlar yemek yemeyi sevmeyen ac oldugu aklina bile gelmeyen cani bir sey cekmeyen insanlar genellikle.sevip de ince olanlar da ac geziyor zaten oyle caninin her cektigini istedigi kadar yemiyor.

Vereceginiz kilo biraz fazla diyetle verilmez mi verilir ama cok cok azimli olmaniz lazim.oyle bozayim kacamak yapayim olmaz.

Kilo vermek zor ama daha zoru kiloyu muhafaza etmek. o da eski duzene donmemek beslenme duzenini degistirmekle olacak bir sey.ben de diyet yapip zar zor veriyorum kiloyu verince hop eski duzen yine devam.kalici olmuyor haliyle.

Tup mide nasıl bilmiyorum ama mide ameliyati olup incecik olan bir arkadasim var.canim hic bir sey istemiyor yiyemiyorum diyor.o halinden cok memnun.riskli bir ameliyat ama memnun kalanlar da cok.
Valla bana da oyle geliyor. Yasamak icin yiyorlar. Ben yemek icin yaşıyorum 😂😂

Ben de boyleyim malesef 8 10 kilo veriyorum mesela zar zor uğraşıp ...sonra hepsini geri aliyorum hem de cok kisa surede aliyorum..surekli diyet yaptigim icin diyeti bıraktığım an saglikli hic bir sey yemiyorum nasilsa diyette degilim diye saldiriyroum her seye
Ayni durumdayiz 😔

Hayatınızı modunuzu bu kadar etkileyen bir durumda yeme alışkanlıklarını değiştirmenin nesi zor ben anlayamıyorum. Yanlış anlaşılmasın ben de sürekli olarak yerim ama abur cubur paketli gıda gazlı ya da şekerli içecek tüketmem. Evde kendime ince patates fırınlarım ne bileyim Mısır unuyla yağsız sütsüz kekler yaparım havuç rendeler yoğurtla karıştırırım filan ama bir biçimde sağlıklı beslenmeye devam ederim. Bir yıl önce gluteni de kestim ilk haftalar çok zordu vücut gluten kötü karbonhidrat diye ölüyo tabi ama onun yerine geçecek şeyler buldum yedim bi şekilde alıştım. Şeker karbonhidrat bildiğin bağımlılık herkes de bırakırken çile çekiyor ama bırakılıyor yani. Herkes zayıf olmak zorunda değil ama siz zayıf olmak istiyorsanız önce yemek alışkanlığınızı kalıcı olarak yani sadece diyet zamanları değil sonsuza kadar değiştirmek durumundasınız

Bende sürekli kilo verme kaygisindayim. Ama ben şunu değiştirmeye karar verdim. Yaşamımi. Nasıl yapacağım bilmiyorum ama düzenli spor yapmaya karar verdim

Diyete baslayanlar bu niyetle baslayip yasam sekli haline getirdikleri icin koruyabiliyorlar yoksa ozellikle istahli olan insanin veya baska nedenden yeme bozukluğu olan kisi icin cok zor ,kendinize yuklenmeyin daha saglikli seyler tercih ederseniz kilo alimi yavaslar veya durur

X