Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliğimi ?

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
kabızlık için bu serklajdan sonra şurup vermişti dr bana, hiç kullanmadım gerek olmadı çünkü, bol bol dua edin . dunlop sanırım adı dr danışın tabi önce
Benim de var şurubum canım duphaloc adı bende 1 kere kabız oldum serklajdan sonra çok kötüydü ama geçti

Merhaba 23 haftalik hamileyim doktor rahim ağzı kisalmasi var dedi 27 mm olarak ölçtü. Bu durumu yaşayıp sonradan kendiliğinden iyileşen var mi? Kac gündür yatıyorum progestan içiyorum bi de.

Merhaba 23 haftalik hamileyim doktor rahim ağzı kisalmasi var dedi 27 mm olarak ölçtü. Bu durumu yaşayıp sonradan kendiliğinden iyileşen var mi? Kac gündür yatıyorum progestan içiyorum bi de.
Kullanılan ilaçlarla rahim ağzı boyunun uzadığını okumuştum yorumlarda.

Arkadaşlar merhaba ben şuanda 13 haftalık hamileyim. 6 ay önce 23 haftalık erken doğum ile bebeğimi kaybettim.

ilk gebeliğimde 8 ve 10.haftalarda kanamam olmuştu daha sonra geçti. 19.haftada ayrıntılı ultrasonda servikal uzunluğum 27 mm ve 10mm lik bir açılma ( hunileşme) görüldü. Pessar halka takıldı. ancak enfeksiyonumda olması sebebiyle 23.haftada çok büyük bir sancıyla doğum yaptım.
Buraya yazma sebebim şu, şimdi ikinci gebeliğimde kanamam olmadı, herşey yolunda gidiyor servikal uzunluğumda normal ancak bir kaç doktor önleyici serklaj atmaktan yana. Bir kaç doktorda dikiş atmayalım ilki rahim ağzı yetmezliği olmayabilir enfeksiyondan kaybetmiş olabilirsin bunda sıkı takiple ilerleyelim diyor. Ancak ilerleyen haftalarda bir açılma veya kısalma olursa dikiş atmak riskli olacaktır.
Doktorlara rahim ağzı yetmezliği olmama ihtimalini düşündüren 2 sebep var birincisi ilk haftalarda kanamam olması bu enfeksiyonu beslermiş, 2.si sancıyla doğum yapmam ki normalde rahim ağzı yetmezliğinden olan kayıplarda ağrısız sancısız su gelmesiyle bebek doğarmış.
Daha önce benzer durumlar yaşayan arkadaşlar varsa bilgilendirirse çok sevinirim. Sizin sancınız oldumu ? enfeksiyon buna sebep olmuş olabilirmi ? siz olsanız ne yaparsınız? 2 hafta içinde karar vermem gerekiyor. Çok zor bir karar
Aynı şey hemen hemen benim başıma geldi ilk bebegimde hamileliğimi öğrenir öğrenmez kanamam oldu plasenta previadi.16. haftaya kadar sürdü 16.haftada sancılarım çok oldu bebeği düşük yaptm.Diger gebeliklerin de ise 9.haftada kalbi durdu diğeri ise 7haftalik gelişme geriliği dedi.Simdi gebeyim serklaj olsammi olmasammi çok kararsizim😑

Aynı şey hemen hemen benim başıma geldi ilk bebegimde hamileliğimi öğrenir öğrenmez kanamam oldu plasenta previadi.16. haftaya kadar sürdü 16.haftada sancılarım çok oldu bebeği düşük yaptm.Diger gebeliklerin de ise 9.haftada kalbi durdu diğeri ise 7haftalik gelişme geriliği dedi.Simdi gebeyim serklaj olsammi olmasammi çok kararsizim😑

Canım hikayen servikal yetmezliğe benzemiyor. Kalp durması genelde kan uyuşmazlığı ve pıhtılaşmayı düşündürür bunlara baktırmalısın. Plesenta previa bendede vardı ama yukarı çıktı senin çıkmadıysa açılmaya sebep olmuş olabilir. Gelişme geriliğininde aynı şekilde yetmezlikle bağlantısı yok. Senin yerinde olsam rahim filmi çektirirsim belkş perde vs vardır. Tekrar hamile kaldığında sık sık alttan ölçüm yaptır gerekirse attır derim. Ama serklajında bir zararı yok önlem amaçlı attırmak istersen oda içini rahat ettirir.

Canım hikayen servikal yetmezliğe benzemiyor. Kalp durması genelde kan uyuşmazlığı ve pıhtılaşmayı düşündürür bunlara baktırmalısın. Plesenta previa bendede vardı ama yukarı çıktı senin çıkmadıysa açılmaya sebep olmuş olabilir. Gelişme geriliğininde aynı şekilde yetmezlikle bağlantısı yok. Senin yerinde olsam rahim filmi çektirirsim belkş perde vs vardır. Tekrar hamile kaldığında sık sık alttan ölçüm yaptır gerekirse attır derim. Ama serklajında bir zararı yok önlem amaçlı attırmak istersen oda içini rahat ettirir.
Şuan gebeyim cnm.Rahjm filmi çektim.Hatta histeroskopi oldm rahim üst kısmı biraz basikti onu düzeltti.Suan bir doktor bana diyor önlem amaçlı serklaj yapayım ben düşünmüyorum 🙄umarım pişman olmam

Şuan gebeyim cnm.Rahjm filmi çektim.Hatta histeroskopi oldm rahim üst kısmı biraz basikti onu düzeltti.Suan bir doktor bana diyor önlem amaçlı serklaj yapayım ben düşünmüyorum 🙄umarım pişman olmam
Herhangi bir hunileşme kısalma yoksa serklaj attırma bence de. O da tetikleyebilir kısalmayı komplikasyon yoksa. Yarım rahimliyim. İlk gebeliğimde hunileşme vardı atıldı. Şimdiki gebeliğimde önlem amaçlı da olsa atmadı doktor. Progestan kullanarak bu günlere geldim. 32 haftalığım.Her işlem bir risktir unutmayalım🌺

Herhangi bir hunileşme kısalma yoksa serklaj attırma bence de. O da tetikleyebilir kısalmayı komplikasyon yoksa. Yarım rahimliyim. İlk gebeliğimde hunileşme vardı atıldı. Şimdiki gebeliğimde önlem amaçlı da olsa atmadı doktor. Progestan kullanarak bu günlere geldim. 32 haftalığım.Her işlem bir risktir unutmayalım🌺
Maşallah ya banada dua edermisin adım gamze 🥲çok zor şeyler yasadim bnde.

Banada dua edermisin cnm adım gamze 🥲

Ben de 11 haftalık ikizlere hamileyim bir dış gebelik iki düşüğum var bundan önce geçen hafta doktora gittiğimde haftasına göre bile rahim agzin kısa dedi t rahim ameliyatı olmustum rahim ağzı için 12. Haftada gel dikişe karar verelim hem de ayrıntılı ultrason yapayım dedi ben de korkuyorum ama Allah büyük dermansız dert olmasin
Merhaba insallah mesajımı görürsünüz durumunuz ne oldu acaba ? Ben de T rahimden amelşyat oldum ve doktor serklaj yapacağım hamile kalınca demişti hisereskopu sonucu rahim ağzı yetmezliği yaşayabilirsin demişti ama şuan takibimi yapan doktor serklaja yanaşmıyor şuan herşey yolunda diyor 1 haftalığım ne yapacağım bilmiyorum

Yaklaşık 1 haftadır burda durumuma benzer birinin yorumunu arıyorum . T rahim ameliyatı oldum ameliyatımı yapan doktor Prof ve perinatoloji uzmanı idi . Ameliyat olduğun için rahim ağzı yetmezliği yaşayabilirsin 12 haftada mutlaka serklaj demişti . Taşındığımız için şuan gebelik takibimi yapan doktor serklajın da riskleri var diyor … yapmaya yanaşmıyor sadece takip diyor çyşe kararsızım ki , 20. Haftada görünüyorsunuz bir sorun olmadı değil mi şimdiye kadar , ? Serklaj oldunuz mu sonradan

Kızlar bende hşsteroskobi oldum ve rahim ağzı yetmezliği yaşadım 33. Haftada doğum yaptım rahim ağzı yetmezliği olduğu sanırım 22. Haftada felan ortaya çıktı

Yaklaşık 1 haftadır burda durumuma benzer birinin yorumunu arıyorum . T rahim ameliyatı oldum ameliyatımı yapan doktor Prof ve perinatoloji uzmanı idi . Ameliyat olduğun için rahim ağzı yetmezliği yaşayabilirsin 12 haftada mutlaka serklaj demişti . Taşındığımız için şuan gebelik takibimi yapan doktor serklajın da riskleri var diyor … yapmaya yanaşmıyor sadece takip diyor çyşe kararsızım ki , 20. Haftada görünüyorsunuz bir sorun olmadı değil mi şimdiye kadar , ? Serklaj oldunuz mu sonradan
28.haftada belli olurmuş canm onu atlatirsak rahat edecekmiszbiraz inşallah sorun yaşamam şuan normal gibi.

Kaçıncı haftanizda plesenta yukarı çıktı acaba

X