Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliğimi ?

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Merhaba arkadaşlar. Bende ikiz hamilesiyim. 2 haftada bir kontrollerim oluyor. Her defasında da vajinal rahim ağzına bakılıyor. ama böyle çok okuyunca endişeleniyorum rahim ağzı yetmezliğinde. bu zamana kadar hiç bir risk olmadı. bu haftadan sonra birşey olabilir mi ki?

geçmiş olsun bende 24.haftada olmuştum eğer doktoruna güveniyorsan korkma moralini yüksek tut ayrıca serklaj her doktorun alanı değil bunu da bil sor sorgula .doktorun normal hayatına dönebilirsin demişte onu neye dayanarak söylemiş anlamadım. rahiminde dikiş olacak erken doğum riskin var açılma riskin var bence yatarak geçir sadece tuvalete kalk çünkü geneli böyle bende öyle yapmıştım.bazen doktorlar da normal olmuyor.
Çok sağol.Çıktım hastaneden operasyondan sonra ağrım oldu baya çok şükür şimdi sizi şeklinde.doktor tekrar muayene etti çok şükür iyi geçmiş bir sıkıntı yok.doktor ne derse desin insan psikolojik olarak zaten yatmak istiyor. Yatacağım bende.doktoruma güveniyorum iyi bir doktor.umarim herşey yolunda gider.
siz sonrasında bir problem ile karşilastiniz mi.

geçmiş olsun bende benzer bir durum yaşadım bende 24 haftalık bebeğimi kaybettim bana da 24.haftada dikiş atıldı üstelik enfeksiyonum vardı bi de dikiş atıldıktan 1 hafta sonra bebeğim karnımda öldü(dikişi başka dr atmıştı) sonrasında da da pendik via medikal park hastanesinde hatice korkmaz diye bi dr 6 aylık bebeğimi kürtajla aldı yaşadıklarımdan dolayı resmen kaç kez ölümden döndüm.2019 eylül ayından bu zamana kadar histereskopi ameliyatları geçiriyorum hala daha tedavi görüyorum.dr lara güvenim kalmadı sadece şuan tedavimi yapan doktorum hariç hiç birine güvenmiyorum.
Canım şimdi okudum mesajını çok üzüldüm Allah kimseye yaşatmasın.tez zamanda nasip etsin tekrar.

Çok sağol.Çıktım hastaneden operasyondan sonra ağrım oldu baya çok şükür şimdi sizi şeklinde.doktor tekrar muayene etti çok şükür iyi geçmiş bir sıkıntı yok.doktor ne derse desin insan psikolojik olarak zaten yatmak istiyor. Yatacağım bende.doktoruma güveniyorum iyi bir doktor.umarim herşey yolunda gider.
siz sonrasında bir problem ile karşilastiniz mi.
enfeksiyonum vardı zaten buna rağmen dr dikiş attı bi de orda kaptım enfeksiyondan dolayı bebek dışarı çıkmak istiyor sonrası zaten karnımda ölmüş.benim hikayem biraz uzun hemde başkalarının yaşadıklarına oranla biraz daha acılı ve sancılı.kontrollerinizi ihmal etmeyin sadece yatın.

Benimde yarin serkalaj operasyonum var.daha öncesinde 18 haftalık kaybım var.enfeksiyon yüzünden demişlerdi.simdi rahim ağzında yumuşama var ilerleyen haftalarda acilabilir dedi doktor oyuzden atacak dikiş.ama korkuyorum sonrasında çok ağrım olur mu. Doktor normal hayatına dönebilirsin dedi ama ben aynı seyleri yaşamaktan korkuyorum.
Merhaba. Rahim ağzında yumuşamayı nasıl anladı doktor? Rahim ağzı uzunluğu kaç mm idi acaba?

Merhaba. Rahim ağzında yumuşamayı nasıl anladı doktor? Rahim ağzı uzunluğu kaç mm idi acaba?
18 haftalık kaybım olduğundan bahsettim.12.haftamda ozman alttan muayene etmen lazim dedi rahim ağzına biseyle dokundu yumuşama var dedi ilerleyen haftalarda bebeği taşımaya bilir dedi.rahim ağzı uzunlugum 32mm onu normal dedi.ama yumuşama var diye serkalj atıldı.

18 haftalık kaybım olduğundan bahsettim.12.haftamda ozman alttan muayene etmen lazim dedi rahim ağzına biseyle dokundu yumuşama var dedi ilerleyen haftalarda bebeği taşımaya bilir dedi.rahim ağzı uzunlugum 32mm onu normal dedi.ama yumuşama var diye serkalj atıldı.
Enteresanmış. Benim de yarım rahim bu nedenle uzunluk takip esiliyor ancak yumuşama konusundan hiç bahsetmediler. İnşallah sağlıkla kavuşursun yavruna 🌺

Enteresanmış. Benim de yarım rahim bu nedenle uzunluk takip esiliyor ancak yumuşama konusundan hiç bahsetmediler. İnşallah sağlıkla kavuşursun yavruna 🌺
Evet canım rahim ağzında da yumuşama oluyor.ben baya araştırdım.normal bir kadın doğum doktoru bunu takip etmiyor.Ancak perinatolog gitseydim onlar 12. Haftada mutlaka alttan muayene ederek rahim ağzının durumuna bakıyorlar.
İnşallah hayirlisiyla yavrularımızın doğumunu gormekde nasip olur

Evet canım rahim ağzında da yumuşama oluyor.ben baya araştırdım.normal bir kadın doğum doktoru bunu takip etmiyor.Ancak perinatolog gitseydim onlar 12. Haftada mutlaka alttan muayene ederek rahim ağzının durumuna bakıyorlar.
İnşallah hayirlisiyla yavrularımızın doğumunu gormekde nasip olur
Yani şöyle söyleyeyim. Ayıptır söylemesi vajinal progestan kullandığım için rahim ağzına dokunabiliyorum bazen yumuşak gibi. Ama kastedilen bu mu bilemiyorum tabi sert mi olmalı normalde? Doktoruma soracağım mutlaka. Teşekkür ederim canım.

Yani şöyle söyleyeyim. Ayıptır söylemesi vajinal progestan kullandığım için rahim ağzına dokunabiliyorum bazen yumuşak gibi. Ama kastedilen bu mu bilemiyorum tabi sert mi olmalı normalde? Doktoruma soracağım mutlaka. Teşekkür ederim canım.
Ben Protestan fitil kullandığım zamanlar kanamam oldu hep sonra bırakmıştım

Rahim ağzındaki kaslarda gevşeme oluyormuş doğuştan da olabiliyor geçirilen operasyonlar kurtajlarda buna sebep olabiliyormuş.

Aynen canım ağrı oluyor bazen çok oluyor hatta doktor endol fitil verdi ağrın akıntın çok olunca kullan dedi o iyi geliyor şimdilik enfeksiyon kapmışım şimdi de işte zaman yavaş geçiyor
Merhaba,
Enfeksiyon oldugunu nasil anladiniz? Bende de somon rengi akinti oluyor ama kokusuz sanirim vajinal kullanılan provesteron geri geliyor diye yordum. Kanda crp ye bakildi sinirin biraz üstünde cikti. Sizde enfeksiyon olduğunu doktor mu anladi siz mi anladınız?

Merhaba,
Enfeksiyon oldugunu nasil anladiniz? Bende de somon rengi akinti oluyor ama kokusuz sanirim vajinal kullanılan provesteron geri geliyor diye yordum. Kanda crp ye bakildi sinirin biraz üstünde cikti. Sizde enfeksiyon olduğunu doktor mu anladi siz mi anladınız?
Bende belirti vermedi canım sadece lavaboya gittiğimde tek seferde yapamıyordum çişimi Bi gidip test vereyim dedim testte çıktı

Bende belirti vermedi canım sadece lavaboya gittiğimde tek seferde yapamıyordum çişimi Bi gidip test vereyim dedim testte çıktı
Idrar yolu enfeksiyonu vardi o halde sizde sanirim. Ben de idrar testi ve kan testi verdim ayrıca bir sey cikmadi.

Merhaba , serklajlımısınız ?

Merhaba , serklajlımısınız ?
Hayır önceki gebeliğimde atılmıştı ama şimdi gerek görmedi rahim ağzı uzunluğu iyi serklajın da riskleri var şu an gerek yok dedi. İki doktora gittim biri prof o da aynısını söyledi. Vajinal progestan da yaklaşık aynı işevi görüyormuş. Bakalım inşallah böyle devam eder hiç gerek kalmaz

Aynen öyleymiş canım elimden geldiğince dikkat ediyorum ama inş kapmam kabız olmaktan korkuyorum bugün belirtileri var ama ne yapsam acaba
kabızlık için bu serklajdan sonra şurup vermişti dr bana, hiç kullanmadım gerek olmadı çünkü, bol bol dua edin . dunlop sanırım adı dr danışın tabi önce

X