Premature Bebekler Preeklampsi Geçiren Anneler

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Herkese merhaba. Ben tup bebek tedavisiyle hamile kaldım. Ilk hamileligimde gebelik zehirlenmesi yasadim. 35de dogum yapmıştım kizim 32ile uyumlu doğmuştu.Bu hamileligimde yasar miyim endisesi çok fazla. 2. Hamileliginde yasamayan var mi

Herkese merhaba. Ben tup bebek tedavisiyle hamile kaldım. Ilk hamileligimde gebelik zehirlenmesi yasadim. 35de dogum yapmıştım kizim 32ile uyumlu doğmuştu.Bu hamileligimde yasar miyim endisesi çok fazla. 2. Hamileliginde yasamayan var mi
Ben ilk hamileliğimde preeklemsi geçirdim 31 haftalık bebeğimi karnımda kaybettim sonrasında yoğun bakımda yattım ve aradan bir buçuk yıl geçti tekrar hamile kaldım suan hamileyim tedbir alıyorum Taktir rabbimden ve suan 25 hafta olduk

Benim de ilk bebeğim preeklampsi geçirdim 33 haftalık doğdu.. Bana verilen örneklerde 2. Gebelikleri çok iyi geçmiş .. Ama tabi bilemiyorum.İnşaALLAH ikinci hamileliiğiniz sağlıklı geçer.. 🤗🤲

Ben ilk hamileliğimde preeklemsi geçirdim 31 haftalık bebeğimi karnımda kaybettim sonrasında yoğun bakımda yattım ve aradan bir buçuk yıl geçti tekrar hamile kaldım suan hamileyim tedbir alıyorum Taktir rabbimden ve suan 25 hafta olduk
Ne gibi tedbir aliyorsunuz. Ben doktoruma sordugumda alinabilecek bir önlem yok dedi. Bir de ikiz gebelik.benim. risk artiyor sanirim

Kızlar merhaba geçen yıl 9 temmuz'da doğum yapmıştım bu hastalıktan dolayı kızımı 26 haftalık doğurdum çok şükür şu an bir sıkıntımız yok tüp bebekle olmuştu ama şu an kendiliğinden hamile kaldım çok korkuyorum tekrar aynı şeyleri yaşamaktan lütfen herkes neler yaşadığını ve sonrasında aldığı tedbirleri yazabilir mi

Merhaba arkadaşlar... Merveyakup alabileceğin tedbirler çok kısıtlı. Belli bir tedavisi ve sebebi olmadığı içinç Doktorun önerisiyle aspirin kullanıyorsun.... Bende ilk kızımı preeklamsi nedeni ile kaybettim. Şuan 22 haftalık hamileyim. Sıkı bir takipteyiz. 2 haftada bir doktora gidiyoruz. İlk günden itibaren aspirin kullandım. düşük tehlikesine rağmen vazgeçmedim. Protein ağırlıklı besleniyorum. Buna çok dikkat ediyorum. Hergün neredeyse yediklerimin protein hesabını yapıyorum. Düzenli bir şekilde tansiyonumu kontrol ediyor ve her sabah aç karnına tartılıyorum. çünkü preeklamside birden hızlı bir şekilde kilo almaya başlıyorsun.

Merhaba arkadaşlar... Merveyakup alabileceğin tedbirler çok kısıtlı. Belli bir tedavisi ve sebebi olmadığı içinç Doktorun önerisiyle aspirin kullanıyorsun.... Bende ilk kızımı preeklamsi nedeni ile kaybettim. Şuan 22 haftalık hamileyim. Sıkı bir takipteyiz. 2 haftada bir doktora gidiyoruz. İlk günden itibaren aspirin kullandım. düşük tehlikesine rağmen vazgeçmedim. Protein ağırlıklı besleniyorum. Buna çok dikkat ediyorum. Hergün neredeyse yediklerimin protein hesabını yapıyorum. Düzenli bir şekilde tansiyonumu kontrol ediyor ve her sabah aç karnına tartılıyorum. çünkü preeklamside birden hızlı bir şekilde kilo almaya başlıyorsun.
Teşekkür ederim canım bende coraspin birde oksapara başladım peki neler yiyosun

Sabahları iyi bir kahvaltı yapıyorum yumurta, peynir vs...ara öğünde avakado yiyorum. öğlenleri canımın istediğine göre takılıyorum ama protein içerikli oluyor muhtemel, bulgur pilavı, et vs. akşamları hafif geçiriyorum. mutlaka 2 bardak süt içiyorum. kuruyemiş tüketiyorum mutlaka (badem ceviz, antep fıstığı, kuru kayısı, kuru üzüm). Haftanın bir günüde balık yiyorum.

Herkese merhaba. Daha önce de buraya yazmistim 2014 te preeklampsi ile 35.haftada dogum yapmıştım 32 ye uyumlu doğmuştu oğlum. Oda bende 2 hafta ayri hastanelerde yatmistik dogum sonrası. Toparlanmam zaman aldi. Tansiyon kalıcı olarak basladi ve 2014ten bu yana Tansiyon hastasıyım. 35yasimda tekrar hamilelik düşündüm sayısız teste girdim somuc olarak antifosfolipid taşıyıcı ciktim. Üstüne birde Tansiyon tabii. İzmirde 2 prof hamilelik yasak dedi. Kalp doktorum ayni şekilde. Ama 2 sene sonra supriz bir hamilelik oldu. Kalp doktorumu aradim. Edirne trakya üniversitesi doktoru. Gel bakalim nasil.olacak dedive yola basladik. 3 adalat, 1 oksapar, 1 ecopirin ile 34.haftaya geldik. Tansiyon 16lara cikinca alfamet ekledik 4 tane de. Sonuc 37.haftada saglikla kucağıma aldım 2.oglumu. kanamam cok olmus ameliyatta 1 gün serum la beklediler. Tansiyon dusukken aniden yükseldi ama 4 haftada ancak toparlanir dediler. 24.haftadan.beri idrar topladım kontroller 2 haftada 1idi. Sıkı takip hem.kalp hem peritanalog ile olabiliyor kaderde de varsa. Ben umutsuzdum ama doktorlarim umut verdi ve hiçbir ayrıntıyı atlamadi. Gebelik sekeri cikti hastanede yatirdilar. Tansiyon az yükseldi hemen yatirdilar. Boyle boyle sona geldik. Allah herkese sağlıklı doğumlar nasip etsin inşallah.

26. Haftada sezeryanla dogum yapmak zoru da kaldim agir preeklemsi hastasiydim tansiyonum cok yukseliyodu 17 lerdeydi. Bebek 3 hafta geriden geliuodu sezeryanla alindi bebek 5 gun yasayabildi. Ikinci bir gebelik yasarmiyim psikolojim kaldirirmi ayni seyleri yasarmiyim korkularim var.nasi bas ettiniz bu duygularla

Basiniz sagolsun. Malesef cok zor bir durum. Ben canlı dogum yapmama rağmen anskiyete hastasi oldum. Psikolog psikiyatr yardımı aldim. Tansiyon yukseigindrn 4 kere geçici körlük yasamistim onun korkusu bende geçmemişti. Surekli görmüyorum gibi hissediyordum. Beyin mr çektirip duruyordum. Size de tavsiyem yardim almaya çekinmeyin. Toparlanın ki yeniden hamile kalınca kendinizi iyi hissetmeniz gerekiyor. Iyi bir peritanaolog bulun hatta kalp doktoru ile birlikte götürün hamileliği. Tum testleri de yaptırın. Benkm hastalığım i bulmaları 3 yil aldi. Sıkı tuzsuz diyet hareketli bir hamilelik gecirirseniz sorun olmaz umarım.

Herkese merhaba,
Salı günü 18/10 tansiyonla sezeryana alınarak 32. haftalık oğlumu dünyaya getirdim..doktor ağır preeklampsi geçirdiğimi ve hayati tehlikemin olduğunu söyledi doğumdan sonra.. bir gece öncesi de değerlerim sapıtmış sürekli kan alıyolardı ve birşey söylemiyolardı çol tedirgindim ömrümde daha zor zaman geçirmemişimdir, o gece uyuyamadım... oğlum şuan küvezde durumu iyi şimdilik..benim tansiyon ameliyattan sonra odaya geldiğimde 19 a çıktı..kontrol altına aldılar taburcu oldum, geçen gün 16/10 olunca acile gittim, sonrada kardiyolojiye..şimdi novarsc kullanıyorum onunla kontrolde 6 hafta sürer dediler dalgalanmalar.. bir an önce düzelip oğluma konsantre olmak istiyorum... tansiyon aleti fobisi oluştu ölçeceğim zaman panik atak oluyorum:))..gebelik öncesi 10/6 dı tansiyonlarım hep bir an önce o günlere dönmek istiyorum..Allah kimseye bu illeti yaşatmasın.. ömrümden ömür gitti..
Merhabalar duzeldimi aynı sorun bende de var.norvasc baslattı ama 10 mg ıctıgım halde 12 13 14 cıvarı.panık yaparsam 16 ılaca ragmen

Herkese merhaba,
Salı günü 18/10 tansiyonla sezeryana alınarak 32. haftalık oğlumu dünyaya getirdim..doktor ağır preeklampsi geçirdiğimi ve hayati tehlikemin olduğunu söyledi doğumdan sonra.. bir gece öncesi de değerlerim sapıtmış sürekli kan alıyolardı ve birşey söylemiyolardı çol tedirgindim ömrümde daha zor zaman geçirmemişimdir, o gece uyuyamadım... oğlum şuan küvezde durumu iyi şimdilik..benim tansiyon ameliyattan sonra odaya geldiğimde 19 a çıktı..kontrol altına aldılar taburcu oldum, geçen gün 16/10 olunca acile gittim, sonrada kardiyolojiye..şimdi novarsc kullanıyorum onunla kontrolde 6 hafta sürer dediler dalgalanmalar.. bir an önce düzelip oğluma konsantre olmak istiyorum... tansiyon aleti fobisi oluştu ölçeceğim zaman panik atak oluyorum:))..gebelik öncesi 10/6 dı tansiyonlarım hep bir an önce o günlere dönmek istiyorum..Allah kimseye bu illeti yaşatmasın.. ömrümden ömür gitti..
Merhabalar çok eski konu ama dogumdan sonra 40 gun oldu hala yuksek tansiyonum.ilaç aldıgım halde arada yuksek.duzeldi mi sizin

Hepinize merhaba. Bir kaç hafta evvel sessiz sedasız okuyordum yazdıklarınızı. Başıma ne kadarı gelir diyordum. Sanırım en ağır geçirenlerden biriyim. Doktorum olan Prof un bile tarihine geçtim. Benim ailede tansiyon genetik. Ilk beş ay 14 9 devam etti. Iyi bir kardiyolog buldum. Holter takıldı falan. Altıncı ayda alfamet başladık yükseldikçe. Yine 14 9. 7.ay seker yüklemesi günü 12 7 çıkan tansiyon o aylar eşimin Hastalığını öğrendik. KemIk leYonu dediler. Iyi çok şükür takipte. Üzül Ağla derken tansiyon 15 10. Ama dirençliyim etkilemiyor. 30.hafta bebek iyi gelişim normal kilosu 1800 biz mutluyuz derken el ayak şişti. Tahlil yaptırdım protein Kaçağı yok. Kendi kendinin doktoru oldum. Tansiyon ilaçları 5 e sonra 8 sonra 10 a çıktı. 6 alfamet 2 adalat 2 norvasc aldım. Dayan dayan dediler 35 Artı 1 e geldim. 4 kere görmeme atağı geçirdim. Sezeryana giderken kontrol günümde. Doktor ödemden bebeği göremiyorum dedi. Gören ikiz sanırdı karnımı. Sezeryana doktorun kolunda acil girdim. Görmüyorum dedim. Epidural oldum. 17 10 dü tansiyon. Bebek ağladı götürdüler kuveze 14 gün kaldı. Kilo 1780 mış. Boy 39 cm. Ciğer geliştirici olmuştum. Kurtardı bizi biraz. Beni sabah özel hastaneden üni. Hastanesine Aldı doktorum. Bebeği Düşünme gidiyoruz dedi. 12 gün hastanede yattım. 78 kilo hamile kaldım 115 ile doğuma gittim. Hergün 2 kilo aldım son hafta. Şaka değil bunlar. 12 gün 2 diren takıldı yara yerime birinden asitli Şeffaf su aktı birinden Yağlı kanlı su. 12 günde 25 kilo ödem attım o şekilde. Şaka değil Buda. 90 ile taburcu oldum. Ama bitmedi. Tansiyon düzelmedi nidilat adalat alfamet 10 hapla çıktım yine. 1 kere daha göremedim. MR Çekildi. Nöroloji Prof U ile görüştüm yine. Pıhtı olabilir dedi. Yokmuş şükür. Uzağı hala göremiyorum sinüslerin doğuştan gelişmemiş Ödem baskı yapmış. Görmeyi etkilemiş. Kan sulandırıcı kullanıyordum iyi ki öldecekmişim yoksa. Yetmedi kalp e bakıldı endoskopi gibi tee dedikleri Eko Çekildi kalp temiz. Beyin temiz. Bacaklar şiştiğini için damar tıkanmış ondan vücut alt üst. Emzirme dediler sütü sağdım Ağlayarak attım. 10 ilaç az değil. 26 gün bugün. Nörolojik kontrol devam. Tansiyon ilaçlarını kenim azalttım 2 alıyorum. Emzirmeye çalışıyorum. Şükür bebeğim iyi. Ama ben evhamlı bir hamileyim. Doktor kadar bilgi beni böyle yaptı. Testlerim e kendim gittim bitirdim kendimi. Halada Öyleyim oğlum da birşey var mı korkusuyla yaşıyorum. Bu Hastalığı'n ilk nedeni kilo dedi bana bir Prof. Az yemek tuzsuz yemek kan sulandırıcı vitamin ve en önemlisi stressiz hayat. Hastanede komaya girenleri gördüm. Zayıflar ama tansiyon 20 perde. 10 ilaçla bitirdim ben halada devam etmem söylendi. Sıkı takip bu bir illet unutmayın. 17 10 tansiyon 10 hapla düşünün. Korkmayın ama önlem ALIN. Kimse size sormaz tansiyonun kaç ödem var mı diye. Ben en iyi proflarla götürdüm işimi. Gene de bana senin dikkatin sayesinde bu haftayı bulduk dediler. Iş bizde bitiyor. Bunu öğrendim ben. Kilo Kontrolü Şart. Karaciğer enzimlerine dikkat. D dimer diye bir değer Yüzünden acile alındım o ne bilmiyorum ama bakın. Allah kimseye yaşatmasın. Olmayana evlat versin. Var olanı bağışlasın. BenIm hala Dünyam alt üst. Tam net göremiyorum. Muayenelere devam. Sevgiler
Merhabalar çok eski konu ama dpgumdan sonra 40 gun oldu hala yuksek tansiyonum.ilaç aldıgım halde arada yuksek.duzeldi mi sizin

Merhabalar çok eski konu ama dpgumdan sonra 40 gun oldu hala yuksek tansiyonum.ilaç aldıgım halde arada yuksek.duzeldi mi sizin
Merhabalar. 2.dogumumu sag salim sıkıntısız yaptım tabii başından beri tansiyon ilaclari ile. Söyle ki vücudun kendine gelmesi 6ayi buluyormus. Ben taburcu olurken kalp doktorum korkma zamanla düzelecek hemen düşmez demisti. Niyekim 3 ay ilaclara rağmen düşmedi. Sonra yavaşça ilaclaretki etmeye başladı. Emzirdigim için eski ilaçlarımı alamadim. Alfamette yememeye basladi ama 6.ayda emzirmeye devam edebilirsin ve gerçek tansiyon ilacına gecebiliriz dedi doktorum ve başladık. Sukur iyi artik. Süte biraz acilik katar okadar demisti. Emmezse de yeter demisti doktorum ama emmeye devam etti.

X