ne zaman çalışmaya başladınız?

A pardon. Başka bir konuda üç çocuklu boşanmak üzere olan kişi vardı sanırım.
Ama yine de fark etmez bence yaşanılan, yemek yenilen, elektriği suyu kullanılan yere para verilmeli.
Konu sahibinin işe girmesine daha bir , bir buçuk sene var sanırım. Bu zamana kadar aile ihtiyaçları karşılıyor. Ama bu zamandan sonra konu sahibinin eve para vermesi lazım. Konu sahibinin çocuğu büyüme çağında. O eve et girmesi, süt girmesi, lazım. Market fiyatları malum. Eve yardımcı olmadan konu sahibinin içi de rahat etmemeli bence ama aksine kendisi annesinin beklentisini garipsiyor.
Anladığım kadarı ile konu sahibi zaten eve destek olmak , çocuğunun da ihtiyaçlarını karşılamak içinçalışmak istiyor. Annesi ayrıca 5000 tl nakit almak istiyor . Bilemedim var mı böyle çocuğuna baktığı için annesine düzenli maaş gibi para veren . İnsanın gönlünden geçer destek olur annesine tabi ya para verir ya alışverişini yapar ama anneannenin direk diliyle bunu söylemesi tuhaf geldi bana.

A pardon. Başka bir konuda üç çocuklu boşanmak üzere olan kişi vardı sanırım.
Ama yine de fark etmez bence yaşanılan, yemek yenilen, elektriği suyu kullanılan yere para verilmeli.
Konu sahibinin işe girmesine daha bir , bir buçuk sene var sanırım. Bu zamana kadar aile ihtiyaçları karşılıyor. Ama bu zamandan sonra konu sahibinin eve para vermesi lazım. Konu sahibinin çocuğu büyüme çağında. O eve et girmesi, süt girmesi lazım. Market fiyatları malum.
Eve yardımcı olmadan konu sahibinin içi de rahat etmemeli bence ama aksine kendisi annesinin beklentisini garipsiyor.
Kusura bakmayin ama bu evin bütün ihtiyaçlarını babam karsiliyor ve annem ben ise girdigimde annem bakma parasi olarak 5 bin istiyor ben saden cocugumun yemesi icin eve alisveris yapicam o haric ve anneme 5 bin tl vermem gerekecek

Kusura bakmayin ama bu evin bütün ihtiyaçlarını babam karsiliyor ve annem ben ise girdigimde annem bakma parasi olarak 5 bin istiyor ben saden cocugumun yemesi icin eve alisveris yapicam o haric ve anneme 5 bin tl vermem gerekecek
Ha anneniz ha babanız karşılıyor ne farkeder? Onlar bir çift ve keseleri bir.
Siz ana baba evinde kirasız yaşıyorsunuz, çocuğunuzla yeyip içiyorsunuz, faturaları arttırıyorsunuz, küçük çocuğun bir sürü ihtiyacı ve isteği çıkar ve bu daha siz işe girene kadar devam edecek. Kaldı ki işe ne zaman gireceğiniz de belli değil.

Bunca zaman içinde aileniz size bakıyormuş ne güzel ama işe girdikten sonra maddi beklentide olunması çok normal, hele de zengin değillerse.

Merhaba hanimlar siz ne zaman çocuklarınizi bırakıp çalışmaya basladiniz. Ben henuz calismaya baslamadim ama kızim 3 yasina girince is aramaya başlamayi düşünüyorum sizden de fıkır almak istiyorum siz ne zaman calistiniz? Çocuklarinizla nasil degerlendirdiniz bu zamanları ? Cocuklariniza aile büyükleriniz mi yoksa kreşe mi verdiniz ? Kreşe verirsek nasıl yol izlenmeli ya da aile buyukleri çocuklarıniz anlasti mi ? Bunları bilmiyorum sizde ama ben kreşe 3 yaşında verirsem nasıl olcak kres parasi ne kadar ya da oralarda anlasabilir mi bilmiyorum ? Kızıma annem baksin dersemde annem benden her ay 5000 tl istiyor cocuk bakmak için hemde kızımla cok iyi anlasamiyorlar bazen kizima kuçuk çocuk degilde 5-6 yaşında cocukmus gibi davraniyor .tek basina yemek yerken dokerse kiziyor ya da birşey doktugunde de .çoğu zaman annemin istedigini yapmadigi icin kızıyor annem kizima eger ben çalismaya baslayip kizima annem bakarsa ona para vermem gerek hemde kizima birşey yaptigimda kizar mi diye dusunmekle gececek zamanim kızım yeni yeni kendini ifade etmeye başladi bazen kızimi seviyor falan ama bazende kızıyor ne yapmaliyim sizler ne düşünüyorsunuz fikir verirseniz cok teşekkür ederim.🤗
Para isteyen anneanne de ilk kez duydum. Sizden paraları tıkır tıkır alırken sizin çalışanınız olacak mi peki? Şu saatte şu etkinlik yapılacak bu saatte bu diye.

Sorunuza gelecek olursak ben 3 yaşında kreşe verdim. Hem o sosyalleşti hem de ben insan içine çıkma imkanı buldum.

Ha anneniz ha babanız karşılıyor ne farkeder? Onlar bir çift ve keseleri bir.
Siz ana baba evinde kirasız yaşıyorsunuz, çocuğunuzla yeyip içiyorsunuz, faturaları arttırıyorsunuz, küçük çocuğun bir sürü ihtiyacı ve isteği çıkar ve bu daha siz işe girene kadar devam edecek. Kaldı ki işe ne zaman gireceğiniz de belli değil.

Bunca zaman içinde aileniz size bakıyormuş ne güzel ama işe girdikten sonra maddi beklentide olunması çok normal, hele de zengin değillerse.
Kizimin ihtiyaçlarını yardımdan gelen parayla karşılıyorum ben saden hemde çocuğumun onlara bir sorlugu yok saden konu bakmaya gelince kendi ailemde saden anlasamiyor eve alınan şeylerde saden 4 /4 lük degil temel ihtiyaclar ve çogu şeyi yardımdan ben getirip herkez yiyor sadece babam ayni evde ayri oda da kendi istediğini yapiyor yani kendi ailemde anlaşmazken ailemizden ve severek evleniyoruz onlardan uzaklasiyoruz ve böyle bosanip ve çocuklu aile evine tekrar gelmek bende istemezdim mecbur olunduk geldik sonuc para ,yeme falan diyorsunuz saden o kadar şeyimizi babam karsiliyorsa bite keserleri bir değil onların babam ne vereceğini ya da ne kesecegini kendisi karar veriyor benden babam istemesi gerekirdi parayi hemde benim kendi ailem bile şiddeti geçimsizlik yasarken aile evine geri donmek kolaymis gibi geliyor belki size uzaktan ama oyle değil ne zaman tartiisma ve kavga olacagi belli olmayan bir evde yasayip buyuyen birisi tekrar zor durumda olup o eve cocuguyla gelmek kolay degil kucuklugunde yasadigi zorluğu psikolkjiyi birde çocuğum yasiycak ne kadar istemesinde bu ekonomik zorlukta bosanmis ve çocuklu bir kadın olmak ne kadar zor biliyor musunuz ki siz ?

Kizimin ihtiyaçlarını yardımdan gelen parayla karşılıyorum ben saden hemde çocuğumun onlara bir sorlugu yok saden konu bakmaya gelince kendi ailemde saden anlasamiyor eve alınan şeylerde saden 4 /4 lük degil temel ihtiyaclar ve çogu şeyi yardımdan ben getirip herkez yiyor sadece babam ayni evde ayri oda da kendi istediğini yapiyor yani kendi ailemde anlaşmazken ailemizden ve severek evleniyoruz onlardan uzaklasiyoruz ve böyle bosanip ve çocuklu aile evine tekrar gelmek bende istemezdim mecbur olunduk geldik sonuc para ,yeme falan diyorsunuz saden o kadar şeyimizi babam karsiliyorsa bite keserleri bir değil onların babam ne vereceğini ya da ne kesecegini kendisi karar veriyor benden babam istemesi gerekirdi parayi hemde benim kendi ailem bile şiddeti geçimsizlik yasarken aile evine geri donmek kolaymis gibi geliyor belki size uzaktan ama oyle değil ne zaman tartiisma ve kavga olacagi belli olmayan bir evde yasayip buyuyen birisi tekrar zor durumda olup o eve cocuguyla gelmek kolay degil kucuklugunde yasadigi zorluğu psikolkjiyi birde çocuğum yasiycak ne kadar istemesinde bu ekonomik zorlukta bosanmis ve çocuklu bir kadın olmak ne kadar zor biliyor musunuz ki siz ?
Saden değil “zaten” olacak.

Zorluklarınızı Allah kolaylaştırsın inşallah ama siz de elinizi taşın altına koymak zorundasınız. Her şeyi birilerinden bekleyemezsiniz.

Kocanızla anlaşamamışsınız ayrılmışsınız, hakkınızdır. Ama şuan ya aile evinde geçinmeye çalışacaksınız ya da o evden de çıkıp kendinize çocuğunuzla bir hayat kuracaksınız. 5 bin tl nin lafını yapacak durumda olduğunuza göre ikinci ihtimal sizin için mümkün değil. Bu durumda anne babanızla geçinmekten başka hangi seçenekleriniz var siz söyleyin o zaman? Ben bilemem sizin hayatınızı.

Ben olsam daha iyi bir seçeneğim yoksa, anne babamın evinde kalır, işe derhal girer ve bir an önce paramı kazanıp güçlenmeye çalışırdım. Ama bunu yaparken de hem annemin de gönlü olsun diye, hem de zaten vermek gerektiği için anneme istediği 5 bin tl yi verirdim. Yakında aldığım yardım kesilecek diyorsunuz. Hiç para vermeden de olmaz ki.

Ayrıca ihtiyaçlarımı babam karşılıyor ama annem para istiyor diyorsunuz ama çocuğa babanız değil anneniz bakacak. Doyuracak, yedirecek, giydirecek, yıkayacak, gezdirecek, psikolojik ve fiziksel yorgunluğunu çekecek. 5 bin tl istemiş çok değil ki.

Sonuç olarak kaç yaşına gelmişsiniz, sorumlu olduğunuz bir çocuğunuz da var. Çocuğunuz bir buçuk yaşında sanırım. Bir çok kadın çok daha erken işe başlıyor. Sizin derhal işe girmeniz gerekirken, bir buçuk iki sene daha evde kalmayı ve o sürede de ailenizden geçinmeyi düşünüyorsunuz. Aileniz de çok zengin olsa neyse ama bariz beklentide olduklarını belirtiyorlar. Bu durumda şu tavrınız size mantıklı geliyor mu? Bence bu yaştaki bir kadın için çok sorumsuzca.

9 aylıktı göreve geri döndüğümde 2 sene bakici ile devam ettik. 2,5 yaşında ise kreşe verdim. Bizim için süreç sıkıntısız gecti. Şimdi ikinci cocugum dünyaya geldi. Onunla da benzer bir süreç yaşayacağız sanırım. Sizin için de bakiciya vermek daha mantıklı diye düşünüyorum. En fazla 1 sene bakıcı ile devam edip sonrasında kreşe verebilirsiniz. Ya da önce kreşe verin sonra duruma göre bakıcı tutabilirsiniz. Kızım 2,5 yaşında başladı kreşe ve çok güzel uyum sağladı hucbir sorun yaşamadık.

Bence üç yaşına gelince çocuğunu kreşe ver. İlk yılında sık sık hasta olacaktır, annen sadece kreşe gidemediği günler baksın. Bir miktar harçlık gibi verirsin o günlerde ara ara. Yoksa çocuğuna kızdığına göre kadının uzun vadede çocuk bakma işini kafası kaldırmayacak belli. Torun bakacak kadın ferah, sabırlı biri olmalı

Benim bir zaman sonra çalışmam gerek çünkü ben esimden ayriyim ve aile evinde yasiyorum sosyal yardım aliyorum o da eylulde kesilcek hemde esim nafakasıni odemiyor onunla da icraliyiz bir yerden sonra aile evine cocukla donunce ve çocuğuk buyudukce ihtiyaclari artmaya basliycak çalışmam gerek
Boyle zor durumdayken Annenizin torununa merhametsiz yaklasımı ve siz evladından para beklentisi ıcınde olması cok acı.

Aylık mı senelik mi
ahahaha maalesef aylık. üstelik kırtasiye masrafı, çocuğun ıslak mendili, tuvalet kağıdı, havlu kağıdı vs de bizden. maalesef elimizden gelen bisey olmuyor. 4 kreş var ve hepsi anlaşmış durumda fiyatlar üç aşağı beş yukarı aynı 😒 yan ilde arkadaşım yarım güne 3500 tam güne 4000 tl veriyor şaka gibi

Oğlum iki yaşında iken kreşe verip işe döndüm.
Şu anda Türkiye'de değilim. 9500'de bıraktık aylık. Şu anda 12000 civarında olduğunu tahmin ediyorum.

Merhaba hanimlar siz ne zaman çocuklarınizi bırakıp çalışmaya basladiniz. Ben henuz calismaya baslamadim ama kızim 3 yasina girince is aramaya başlamayi düşünüyorum sizden de fıkır almak istiyorum siz ne zaman calistiniz? Çocuklarinizla nasil degerlendirdiniz bu zamanları ? Cocuklariniza aile büyükleriniz mi yoksa kreşe mi verdiniz ? Kreşe verirsek nasıl yol izlenmeli ya da aile buyukleri çocuklarıniz anlasti mi ? Bunları bilmiyorum sizde ama ben kreşe 3 yaşında verirsem nasıl olcak kres parasi ne kadar ya da oralarda anlasabilir mi bilmiyorum ? Kızıma annem baksin dersemde annem benden her ay 5000 tl istiyor cocuk bakmak için hemde kızımla cok iyi anlasamiyorlar bazen kizima kuçuk çocuk degilde 5-6 yaşında cocukmus gibi davraniyor .tek basina yemek yerken dokerse kiziyor ya da birşey doktugunde de .çoğu zaman annemin istedigini yapmadigi icin kızıyor annem kizima eger ben çalismaya baslayip kizima annem bakarsa ona para vermem gerek hemde kizima birşey yaptigimda kizar mi diye dusunmekle gececek zamanim kızım yeni yeni kendini ifade etmeye başladi bazen kızimi seviyor falan ama bazende kızıyor ne yapmaliyim sizler ne düşünüyorsunuz fikir verirseniz cok teşekkür ederim.🤗
Bi tanıdık vardı, kızı çocuk çok küçükken çalışmaya başladı ( doğum izni bitince) annesi sürekli bağırıp çağırıp azarlardı o geldi aklıma 😕
Mesleğiniz nedir? Eğer imkanınız varsa kreşe verin hem yaşıtları ile bir arada olur.
Sorunuza gelirsek benim mesleğim yok, çocuklarım ilkokula başladığında 35 yaşımda çalışmaya başladım. Ama yakınımda güvenebileceğim bir aile büyüğüm olsaydı çalışırdım sanırım.

Annenize vereceğim parayı biraz daha fazlasını verip kreşe veririm hem çocuk bişeyler öğrenir ben kızım 21 aylıkken başladım zaten çok uzun süre geçerse insan unutuyor eski hızı olmuyor bence çalışma isteniyorsa fazla beklenmemeli

X