Komşu sorunları

Aynen çocuk yapmak baya dolu dolu bir iş. Biz çocuğumuz olmadığından boş beleş işlerle uğraşamaya zamanımız oluyor. En anne sensin tamam😂
Mesele çocuk yapmakta değil zaten. Empati kurabilmekte. Ama size laf anlatmaya çalışmayacağım artık ısrarla anlamak istemiyorsunuz çünkü. İşinize geldiği gibi anlamaya devam edin 👍

Merhaba arkadaşlar bugün gerçekten canımı çok sıkan bir olay yaşadım. Erkek kardeşim evinde tek başına yaşıyor. Anne ve babam da merkeze 1 saat uzaklıkta köyde yaşıyorlar. Hastane işleri vs oldukça geliyorlar sadece merkeze. Bu sene ramazan ayında geldiler ve iftarı annem kardeşimin evinde hazırladı bizi de davet etti. O gün iftara 1 saat kala kardeşimin evine gittim. İftardan yapılıp sofrayı topladıktan sonra da çaya dahi kalmayıp evime gidecektim (çocukların okulu vs için) 3 tane oğlum var. Biri 10, biri 5, diğeri 2 yaşında. Kapıdan çıkarken 2 yaşındaki oğlum ağlamaya başladı. Kardeşimin alt komşusu kapıya çıkmış bana ters ters baktı önce iyi akşamlar dedim daha sonra ters ters bakmaya devam edince birşey mi oldu abla dedim. Buraya siz mi taşındınız dedi hayır kardeşim oturuyor annemler geldi bende onların yanına geldim dedim. Bu çocuk niye ağlıyor rahatsız oluyoruz bu da kafa beyin kalmadı deyince ben de çocuk daha şimdi ağlamaya başladı 2 yaşında ki çocuğa beyninizin olduğunu nasıl anlatabilirim küçük daha dedim ama kadın saydırmaya devam edince çıkıp evime gittim. Bugün de annemler doktor işi için tekrar merkeze geldiler. Dışarıda buluşup alışveriş yapıp kardeşimin evine geçtik. Yemek hazırlayıp yedik bu arada 2 yaşındaki oğlum ev de koşuyordu. Yemek vs en fazla 1 saat sürdü gideceğim derken aşağıdan küt küt küt diye yukarıya vurdular odunla. Bende ayağımla aşağıya vurdum. 1 dk sonra kapı çaldı kadın geldi bu çocuğun koşmasından kafamız şişti çocuğunuza dur demiyorsunuz gibi şeyler söyleyince hanımefendi ben bu eve 1 saatliğine misafir olarak geldim 2 yaşındaki çocuk anlamıyor 1 saat komşunuzu idare edemiyor musunuz benim bu ev de kardeşim tek başına yaşıyor annemle babam ayda yılda bir kere geliyor bende onları ziyarete geliyorum dedim. Beni ilgilendirmez ses yapamazsın anlatacaksınız polis çağırırım diyince bende git çağır dedim. Polisi çağırmış polise kadın üstüme yürüdü vs demiş ifade için karakola götürdüler orada ifademi verdim. Bende kendisinden şikayetçi oldum. Böyle bir durumda siz nasıl karşılardınız. 2 yaşındaki çocuk koşuyor diye böyle saçmalık olabilir mi. Ayrıca 2 kere anca gittim. Kardeşim 1.5 senedir o evde oturuyor ben annemler gelmeden bir kere bile gitmedim evine
çocuk bu ya tabikide evin içinde gidip gelecek komşunun yaptıgı büyük terbiyesizlik misafirsinizsürekli olan ses değil nede olsa diğer yorumlara hayret ettim doğrusu siiz haklısınız.

Çocuğu bütün gün ev de tutmuyorum zaten. Olay da bütün gün çocuğun ağlaması değil. 2 yaş çocuğu inatçıdır dediğini yaptırmak ister başkası tutsun demişsiniz bunu akıl edemeyecek kadar akılsız değiliz çok şükür. Ama o ağlama esnasında çocuğu ikna etmek imkansız. Saatlerce de ağlamadı. 5 dk olan bir olaydan bahsediyorum burada. Anlamak istediğiniz gibi anlamayın olayları. Birbirimizi idare etmek zorundayız evet 5 dk 10 dk 1 saat. Saatlerce apartman da işim ne? İnsanları rahatsız etmek için çocuğu bile isteye ağlatmadım yani. Kimse de durup dururken kimseyi rahatsız etmek istemez. Kimseye de sert bi üslup göstermedim. Bu çocuk niye ağlıyor beynim şişti diyen birine daha şimdi başladı ağlamaya demem kadar da normal bişey olamaz.

Peki "Çocuğa beyniniz olduğunuz nasıl anlatabilirim" cümlesinin neresi normal geldi size? Bu cevabı verince nasıl bir tepki beklediniz de umduğunuzu bulamadınız?

Ayrıca konuyu ağladığı gün üzerinden savunuyorsunuz sürekli. Ama polislik olduğunuz gün o gün değil.

Çocuğu bütün gün ev de tutmuyorum zaten. Olay da bütün gün çocuğun ağlaması değil. 2 yaş çocuğu inatçıdır dediğini yaptırmak ister başkası tutsun demişsiniz bunu akıl edemeyecek kadar akılsız değiliz çok şükür. Ama o ağlama esnasında çocuğu ikna etmek imkansız. Saatlerce de ağlamadı. 5 dk olan bir olaydan bahsediyorum burada. Anlamak istediğiniz gibi anlamayın olayları. Birbirimizi idare etmek zorundayız evet 5 dk 10 dk 1 saat. Saatlerce apartman da işim ne? İnsanları rahatsız etmek için çocuğu bile isteye ağlatmadım yani. Kimse de durup dururken kimseyi rahatsız etmek istemez. Kimseye de sert bi üslup göstermedim. Bu çocuk niye ağlıyor beynim şişti diyen birine daha şimdi başladı ağlamaya demem kadar da normal bişey olamaz.
Sizin mantığınızda kimse de durduk yere rahatsız oldum demez. Bu bir açıklama değil maalesef. Kendi anlatımınızda dediniz. Yemek hazırlama derdinde çocuk ortada koşmuş. Biriniz çocuğun başında duracak hanımefendi. Aynı hayatları yaşıyoruz ne nasıl oldu biliyoruz değil mi? Hepsini geçtim çocuğun evde koştuğunu kabul ediyorsunuz. Alt kat uyarı için vurunca ayağınızla geri vurmanızın ne açıklaması olabilir? Bu resmen kavga çıkarmak ve hatasını kabul etmemek. Çok şükür komşu da akılsız değil demek ki. Bu tavrınızla tekrar orada sorun yaşamamanız imkansız . Çocuğunuzun gürültüsünü engelleyemediğinizde yapıcı olun en azından.

Peki "Çocuğa beyniniz olduğunuz nasıl anlatabilirim" cümlesinin neresi normal geldi size? Bu cevabı verince nasıl bir tepki beklediniz de umduğunuzu bulamadınız?

Ayrıca konuyu ağladığı gün üzerinden savunuyorsunuz sürekli. Ama polislik olduğunuz gün o gün değil.
Üstüne bir de aynı cümlede 5 dk 10 dk dan 1 saate çıkan bir süre :)

Ev sahibi tanıdığımız konuyu ona anlattık kardeşin çıksın siz oraya yerleşin çocuk sesinden polis mi çağırılır dedi. Adam bile şaşırdı. Daha çok ses yapın dedi. Ayrıca bunların kendi ikiz çocukları da var henüz 2-3 aylık. Biraz daha büyüdüklerin de bu yaşattıklarını inşallah çekerler
Kesin yaşanmıştır bu. :KK70:

2 yaş sendromuna giren bebe dlye bir tabir var. O yaş çocuğu durdan sustan anlamıyor. O yaşta oturtup ses çıkarmayan bebeniz varsa, çocuk psikiyatristine mutlaka götürün sorunu vardır 😬

Büyünce düzeliyor korkmayın....

Ben öyle bir sorun ile karşılaşsam bir daha gitmezdim. Dua ederdim Allahım ikiz bebek ver o komşu kadına diye 🤣

Benim de 2,5 yaşındaki kızım nedensiz yere koşmaya başladı. Sokakta koşulur evde yürünür ü öğrettim. Evde koşmaya başladığında her seferinde üşenmeyip elini tutup yürüyoruz koşmuyoruz diye diye alıştırdım. Zaptedemediğim zamanlarda da elimdeki işi bırakıp dışarı çıkardım koşsun oynasın diye. Üstelik bir de yenidoğan bebek vardı.

Açık arayan komşulardan ben de gıcığım ama çocuğumun koşmasına gürültü yapmasına alt komşuya rahatsızlık vermesine de gıcığım.
Çok saldırgansınız kusura bakmayın. Burada konu açarken boş beleş iş olmuyor ama yorumlara cevap vermek boş beleş oluyor. Diğer iki çocuğun eline telefon verip en küçüğü de başıboş bırakıp nasıl istiyorsa öyle yapsın deyince çok mu dolu oluyorsunuz?
Kız kardeşimin üç küçük çocuğu var. Üçüde farklı yapıda... Biri annesinin yanında uslu uslu oturuyor. Diğeri koltuk tepesinde, diğeri yerde ağlayarak tepiniyor. Hepsi aynı kişinin karnında büyüdü ve yanında büyüyor, Ama hepsinin kişiliği çok farklı

Kusura bakmayin cocugunuza sahip cikacaksiniz o evde oturmuyorsunuz ama verdiginiz rahatsızlık + uslup berbat.
Cocuk sizin alt komsunun degil.
bide bayıl istersen feriha. inşallah sizede böyle bi komşu gelir de sizde laf edersiniz sonra sinirlenip saç baş dalar size

bide bayıl istersen feriha. inşallah sizede böyle bi komşu gelir de sizde laf edersiniz sonra sinirlenip saç baş dalar size

Valla komsum esim gece vardiyasinda iken kizini eve almiyor. Mahallede illallah ettiler beni dinlemiyor buraya da rezil olamam ama anlamiyor bu cocuk hepimize bela olacak diyor gayet laf anlayacak yasta torunu 5 yasinda
Bu arada biz medeniyeti savunuyoruz ama gelen her cevap boyle, beni hakli cikardiginiz icin tesekkur ederim
Mustakil evdeyim alt komsu ust komsu degil, yan binam
Insanlik medeniyet ve empati boyle birsey tavsiye ederim

Valla komsum esim gece vardiyasinda iken kizini eve almiyor. Mahallede illallah ettiler beni dinlemiyor buraya da rezil olamam ama anlamiyor bu cocuk hepimize bela olacak diyor gayet laf anlayacak yasta torunu 5 yasinda
Bu arada biz medeniyeti savunuyoruz ama gelen her cevap boyle, beni hakli cikardiginiz icin tesekkur ederim
Mustakil evdeyim alt komsu ust komsu degil, yan binam
Insanlik medeniyet ve empati boyle birsey tavsiye ederim
empati dediğiniz şey hiçte öyle birşey değil! biraz anlayış biraz kendi yerine koymak minicik çocuk otur yerinde kıpırdama mı desinler yada elini ayağını mı bantlasınlar? ya koşturmasın diye azarlayıp oturtacaklar sonra ağlamaya başlayacak komşu onada kızıcak yada iki koşturacak yorulunca oturacak yani olay bu? artık çocukları gönül rahatlığıyla sokaklara bırakıp hadi enerjinizi atın denmiyor mecbur evde koşturuyolar.

empati dediğiniz şey hiçte öyle birşey değil! biraz anlayış biraz kendi yerine koymak minicik çocuk otur yerinde kıpırdama mı desinler yada elini ayağını mı bantlasınlar? ya koşturmasın diye azarlayıp oturtacaklar sonra ağlamaya başlayacak komşu onada kızıcak yada iki koşturacak yorulunca oturacak yani olay bu? artık çocukları gönül rahatlığıyla sokaklara bırakıp hadi enerjinizi atın denmiyor mecbur evde koşturuyolar.

Yoo alip ilgilenirseniz basinda durursaniz disari cikabilirsiniz.
Valla cok egleniyorum ya, konu sahibinin siddetini anlamis kabul etmis bana onermissiniz oldu o zaman OK:KK70: baska soylenecek tartisacak birsey yok, size siddetli gunler dilerim :KK70:

Ya serbest bırak ya da azarla mı, başka yolu yok mu? Ben 2,5 yaşında evde koşmaması gerektiğini öğrettim. Sabırla her seferinde elini tutup koşmuyoruz annecim yürüyoruz dedim. Ama ben koşmayı seviyorum niye koşamam dedi, hem de kaç kere sordu hepsinde izah ettim. İkinci çocuğumda da dikkat ettim. Bir kere söyleyip ikincide amaan çocuktur demedim. Otur kıpırdama demek yerine çocuğun seveceği bir şey yapılabilir gösterilebilir. Ben misafirlikte veya yolculukta küçük şeyler koyardım çantaya. El kitabı, süslü kalem-renkli kağıt falan ne seviyorlarsa gider alırdım. O yaşta etiket seviyorlar mesela etiket defteri verilebilir. Çıkartsın yapıştırsın.

Toplu yaşıyorsak küçükten öğrenmek öğretmek gerekiyor. O yaşta koşmayanı gürültü yapmayanı psikoloğa götürün diyenler olmuş, ben 15 senedir yurtdışında hiç denk gelmedim devamlı komşuyu rahatsız eden çocuğa. Annelerinin karnından böyle doğmuyorlar tabii, ailesi eğitiyor öğretiyor anlatıyor. Onların da 2 yaş sendromları oluyor, inat ağlama krizi, istediğini tutturma, yaptırana kadar ağlama... çocuklar hepsini deniyorlar ama aileleri pes etmiyor. Gürültü nedeniyle şikayet edilip evden çıkarılırlarsa bir daha gönüllerine göre ev bulabilmeleri mümkün değil. Evet çocuğun yaptığı ve durdurulmayan gürültü evden çıkarılma nedeni sayılabiliyor. Ağlamayı hariç tutuyorum çünkü hasta veya ağrısı olabilir çocuğun. Evet binalarda ses yalıtımına dikkat edilmiyor önemsenmiyor ama çocuğumuzla da alt katı üst katı gürültüye boğamayız.

2 yaş sendromuna giren bebe dlye bir tabir var. O yaş çocuğu durdan sustan anlamıyor. O yaşta oturtup ses çıkarmayan bebeniz varsa, çocuk psikiyatristine mutlaka götürün sorunu vardır 😬

Büyünce düzeliyor korkmayın....

Ben öyle bir sorun ile karşılaşsam bir daha gitmezdim. Dua ederdim Allahım ikiz bebek ver o komşu kadına diye 🤣
2-3 aylık ikiz bebekleri varmış. 1.2 2 yaşlarına geldiklerin de göreceğiz. Burada onları savunan gibi mükemmel anne olurlar muhtemelen çocukları hiç ağlamaz bütün gün oturup başlarında oyun oynarlar başka hiç
Bişey yapmazlar misafirliğe gitmezler gittikleri tek yer park olur eve gelir boyama yaparlar ondan sıkılınca başka oyun bulurlar. En mükemmel anne böyleleri çünkü

Sizin mantığınızda kimse de durduk yere rahatsız oldum demez. Bu bir açıklama değil maalesef. Kendi anlatımınızda dediniz. Yemek hazırlama derdinde çocuk ortada koşmuş. Biriniz çocuğun başında duracak hanımefendi. Aynı hayatları yaşıyoruz ne nasıl oldu biliyoruz değil mi? Hepsini geçtim çocuğun evde koştuğunu kabul ediyorsunuz. Alt kat uyarı için vurunca ayağınızla geri vurmanızın ne açıklaması olabilir? Bu resmen kavga çıkarmak ve hatasını kabul etmemek. Çok şükür komşu da akılsız değil demek ki. Bu tavrınızla tekrar orada sorun yaşamamanız imkansız . Çocuğunuzun gürültüsünü engelleyemediğinizde yapıcı olun en azından.
Bütün gün yapar anlarım veya günlerce olur anlarım 1 saat için kimse kimseye bu denli saygısızlık yapamaz kusura bakmayın. 1 saat çocuk koştu diye aşağıdan yukarıya vurmak saygısızlık değil benim karşılık vermem mi saygısızlık? Ben mi kavga çıkarmaya meyilliyim yoksa onlar mı? Üstelik kapıya geldiğin de güzelce açıklamışım ben buraya 1 saatliğine geldim diye. O zaman onların çocukları da gürültü yaptığın da, ağladığın da bebek olduğuna bakmaksızın biz de aşağıya inip bebekleri susturun diyelim. Onlara yakışıyor yaptıkları ama biz yapsak bu sefer karşı savunmaya geçersiniz eminim

Yoo alip ilgilenirseniz basinda durursaniz disari cikabilirsiniz.
Valla cok egleniyorum ya, konu sahibinin siddetini anlamis kabul etmis bana onermissiniz oldu o zaman OK:KK70: baska soylenecek tartisacak birsey yok, size siddetli gunler dilerim :KK70:

Ben de bu şiddete meyilli çocuklar neden bu kadar çoğaldı diye düşünüyordum, bu konu sayesinde sebebini anladım.
neyse valla brada durup herkesi memnun edecek yorumlar yazamam ben buyum aklımdan geçenleri yazdım sizde öyle mutluysanız ne mutlu size tabiki iyi günler

Son düzenleme:
Bütün gün yapar anlarım veya günlerce olur anlarım 1 saat için kimse kimseye bu denli saygısızlık yapamaz kusura bakmayın. 1 saat çocuk koştu diye aşağıdan yukarıya vurmak saygısızlık değil benim karşılık vermem mi saygısızlık? Ben mi kavga çıkarmaya meyilliyim yoksa onlar mı? Üstelik kapıya geldiğin de güzelce açıklamışım ben buraya 1 saatliğine geldim diye. O zaman onların çocukları da gürültü yaptığın da, ağladığın da bebek olduğuna bakmaksızın biz de aşağıya inip bebekleri susturun diyelim. Onlara yakışıyor yaptıkları ama biz yapsak bu sefer karşı savunmaya geçersiniz eminim
Hayır onların bebeği de aynı şekilde gürültü yaparsa siz de uyarın. 1 saat az bir süre değil. Sürekli idare edilmek isteniyorsunuz bu kafadan çıkamadınız. Tartışmak için yazmıyorum gerçekten. Siz ayağınızı yere vurduktan sonra kapıya gelince güzelce açıkladım demenizin bir önemi var mı gerçekten? Ne duymak istediniz bilmiyorum.

Hayır onların bebeği de aynı şekilde gürültü yaparsa siz de uyarın. 1 saat az bir süre değil. Sürekli idare edilmek isteniyorsunuz bu kafadan çıkamadınız. Tartışmak için yazmıyorum gerçekten. Siz ayağınızı yere vurduktan sonra kapıya gelince güzelce açıkladım demenizin bir önemi var mı gerçekten? Ne duymak istediniz bilmiyorum.
Tam aksine ben anlamaya çalışırım kırk yıl da bir çocuğun evine ablası annesi misafir olarak gelmiş çocuğu da koşuyor idare edeceğim tabi ki olacak o kadar derim. Erkek kardeşim tek başına yaşıyor sabah çıkıyor evden gece geliyor gündüz çalışmadığında da uyuyor gece çalışacağı için. O kadar sessiz yani. 1 saat idare edilebilir her türlü. Kendilerine hiç mi çocuklu misafir gelmiyor. Hiç mi evlerin de ses olmuyor. Herkes onlar gibi olmadığı anlayışsız olmadığı için kapılarına gelen yok. Bu kadar basit. Ben de bu konuyu tartışmak için açmadım zaten. Orta da polise şikayet edilecek hiç birşey yok. Orta da gerekli sebep yokken can sıkıldığı için açtım. Burada kendimi haklı görmek için de açmadım. Her neyse ilginize teşekkürler iyi günler

X