Komşu sorunları

Merhaba arkadaşlar bugün gerçekten canımı çok sıkan bir olay yaşadım. Erkek kardeşim evinde tek başına yaşıyor. Anne ve babam da merkeze 1 saat uzaklıkta köyde yaşıyorlar. Hastane işleri vs oldukça geliyorlar sadece merkeze. Bu sene ramazan ayında geldiler ve iftarı annem kardeşimin evinde hazırladı bizi de davet etti. O gün iftara 1 saat kala kardeşimin evine gittim. İftardan yapılıp sofrayı topladıktan sonra da çaya dahi kalmayıp evime gidecektim (çocukların okulu vs için) 3 tane oğlum var. Biri 10, biri 5, diğeri 2 yaşında. Kapıdan çıkarken 2 yaşındaki oğlum ağlamaya başladı. Kardeşimin alt komşusu kapıya çıkmış bana ters ters baktı önce iyi akşamlar dedim daha sonra ters ters bakmaya devam edince birşey mi oldu abla dedim. Buraya siz mi taşındınız dedi hayır kardeşim oturuyor annemler geldi bende onların yanına geldim dedim. Bu çocuk niye ağlıyor rahatsız oluyoruz bu da kafa beyin kalmadı deyince ben de çocuk daha şimdi ağlamaya başladı 2 yaşında ki çocuğa beyninizin olduğunu nasıl anlatabilirim küçük daha dedim ama kadın saydırmaya devam edince çıkıp evime gittim. Bugün de annemler doktor işi için tekrar merkeze geldiler. Dışarıda buluşup alışveriş yapıp kardeşimin evine geçtik. Yemek hazırlayıp yedik bu arada 2 yaşındaki oğlum ev de koşuyordu. Yemek vs en fazla 1 saat sürdü gideceğim derken aşağıdan küt küt küt diye yukarıya vurdular odunla. Bende ayağımla aşağıya vurdum. 1 dk sonra kapı çaldı kadın geldi bu çocuğun koşmasından kafamız şişti çocuğunuza dur demiyorsunuz gibi şeyler söyleyince hanımefendi ben bu eve 1 saatliğine misafir olarak geldim 2 yaşındaki çocuk anlamıyor 1 saat komşunuzu idare edemiyor musunuz benim bu ev de kardeşim tek başına yaşıyor annemle babam ayda yılda bir kere geliyor bende onları ziyarete geliyorum dedim. Beni ilgilendirmez ses yapamazsın anlatacaksınız polis çağırırım diyince bende git çağır dedim. Polisi çağırmış polise kadın üstüme yürüdü vs demiş ifade için karakola götürdüler orada ifademi verdim. Bende kendisinden şikayetçi oldum. Böyle bir durumda siz nasıl karşılardınız. 2 yaşındaki çocuk koşuyor diye böyle saçmalık olabilir mi. Ayrıca 2 kere anca gittim. Kardeşim 1.5 senedir o evde oturuyor ben annemler gelmeden bir kere bile gitmedim evine
Benimde çocuklarım var. Hemde çok hareketli malesef alt komşu rahatsız olmasın diye televizyon ve telefon veriyorum. Ona rağmen sürekli koşuyolar. Kavgalıyız.

Bugün karşı komşumuzda çocuklu bir misafir var , geldiklerinden beri çocuk ara ara bağırıyor. Koşuyor birşeyleri yere atıyor. Birazdan çok medeni! bir insan olarak zillerini çalıp nazikçe uyarmak yerine duvara vurup bunu da normal karşılamalarını bekleyeceğim. Karşı komşu yalan söylüyor aslında bana 2 saat gibi gelen süre gerçekte 4 saat xshsjhjkjl . O değil de karşı inşaatta 1 aydır sabahtan akşama kadar süren tak tak sesleri bitmedi . Dozere kepçeye mi gidip vursam.

Bu arada karşı komşumu uyarmayacağım tabi ki , ironiydi anlamayan olur diye belirtiyorum.

Alt komşunun 2 aylık ikizleri varmış. Akşam yemek saati muhtemelen bebeklerin gece uykusuna yatma saatidir. Kadın ne yaşadı bilmiyoruz, iki bebek gürültüden uyuyamayıp ağlama atağı geçirdi sinirleri mi bozuldu. Bebekler uyumuşken azıcık dinleneyim dedi gürültüden uyuyamadı, dinlenemedi belki.

Sizin yaptığınız da doğru değil ki. Birileri apartman dairesinde sabaha kadar bekarlığa veda partisi yapıyorsa polisi dayarım ben kapılarına. Belli bir saate kadar anlayış gösterilir ancak sabaha kadar sürdürülmez.
Apartman degildi yan villa idi. Dedigim bi bi kerelik ve komsu diye bise demedik. Ondan sonra da olmadi zaten. Ben komsular arasinda arada cok nadirse bazi szylerin goz yumulmasina okeyim. Bu senede biz bakim yaptirdik haber verdik komsulara sabaha kadar surmedi ama geceye kadar surdu coo ses yaptik kimse bise demedi. Tavir, uslup, iliskiler bu tarz konularda onem arz eder bence. Her ses yapana polis gondersem yasayamam ben o sitede artik. Tabiki suyu cikartilmadikca.

Tabiki kesinlikle katiliuorim. Ilk kez demesine istinaden yorum yaptim. Yoksa tabiki cocuklar toplumda nasil yasamasi gerektigini bilmeli. Cocukluk ayri simariklik ayri. Ama olur ya coxugun ters gunudur, bissuru cocuk bir arada kudurur falan. Oyle bi durumsa ve ilk kezlikse diye dusunurek yorumladim.

Apartman degildi yan villa idi. Dedigim bi bi kerelik ve komsu diye bise demedik. Ondan sonra da olmadi zaten. Ben komsular arasinda arada cok nadirse bazi szylerin goz yumulmasina okeyim. Bu senede biz bakim yaptirdik haber verdik komsulara sabaha kadar surmedi ama geceye kadar surdu coo ses yaptik kimse bise demedi. Tavir, uslup, iliskiler bu tarz konularda onem arz eder bence. Her ses yapana polis gondersem yasayamam ben o sitede artik. Tabiki suyu cikartilmadikca.
Benim de anlatmak istediğim saatlerce günlerce süren bir olay değildi burada herkes o kadar çok abarttı ki. Anneliğime kadar geldi konu. Parka götürmeyi, eline kağıt kalem vermeyi bilmiyor muşuz gibi. Konunun bunlarla alakalı olmadığını anlayamadı bazıları. Polisi zaten beni pusturmak korkutmak için çağırdığı aşikar. Yoksa yapmadığım halde üstüme yürüdü demezdi. Böyle nedenden dolayı da polis Çağıran bir insandan insanlık beklememi kimse beklemesin.

Çocuk sadece eline tablet telefon verildiğinde sakin kalır sanıyorlar. Konu sahibi de diyor diğer ikisine telefon verdim oturdular diye. Küçüğe verecek telefon kalmamış sanırım o yüzden koşturmuş.

Doğru düzgün ilgilenecek, eğitecek, topluma faydalı birey kazandıracak çok az insan bile isteye üç çocuk yapıyor bizim ülkemizde. 3+ çocuğu olan çoğu aile çocukları saldım çayıra mevlam kayıra anlayışıyla büyütüyor. Topluma uyumsuz birey yetişmiş, çevreyi rahatsız etmişler, insanları huzursuz etmişler umurlarında değil. Çocuk onlara yük olmasın, ev işlerine engel olmasın yeter.
Kaç çocuk yapacağımı size soracak değilim anlayışsız saldırgan insanları savunacağınıza biraz anlamaya çalışın olayın tablet telefon vs den ibaret olmadığını konunun amacının ne olduğunu. Anlamayıp burada bana faydalı faydasız yorumu yapamazsınız. En faydalı çocuğu sizler yetiştiriyorsunuz, en faydalı insanlar sizsiniz bravo.

Anlamamakta topluca bir ısrar söz konusu. Bi ramazanın ortasın da gittim bir de daha yeni gittiğim de sorun yaşadım. Kapı önünde çocuğumu baştan sona giydirmiyorum sadece ayakkabısını giydirirken inatlaşıp ağlamaya başladı yoksa çocuğun evde giydirilmesi gerektiğini felan ben de biliyorum yani. Her zaman olmayan normal de sessiz Sakin olan üst komşumu kırk yıl da bir gelen misafiri için idare etmek zorundayım, zorundayız. O zaman kimse kimseyi idare etmesin herkes birbirine anlayışsız olsun en ufak seste kapılar da bitelim. Kadın eğer bebekleri durmadıysa gelir insan gibi söyler insan gibi karşılık alır. Öncesin de çocuğum ağladı diye bağırıp çağırdı sonrasın da evde koştu diye aşağıdan yukarı küt küt vuruldu. Bu konu da kimsenin çok sakin karşılayacağını hiç sanmıyorum. Sakin karşılanacak bir durum değil. Kapımıza geldiğin de kadına bağırıp çağırmadım zaten misafir olarak geldim 1 saatliğine komşunuzu idare edemiyor musunuz çocuğum küçük dedim. İnsan olan anlar yalan yanlış beyan da bulunup üstüme yürüdü felan demez

Siz niye komşuyu anlamadınız peki ? Sizin çocuğunuz küçükte kadının 2 aylık ikizleri büyük mü ?

Erkek kardeşiniz tek yaşıyor diye sessiz bir komşu olduğu da sizin varsayımınız. Erkek kardeşinizin ailesi dışında da ağırladığı arkadaşları, misafirleri olamaz mı ?

Siz niye komşuyu anlamadınız peki ? Sizin çocuğunuz küçükte kadının 2 aylık ikizleri büyük mü ?

Erkek kardeşiniz tek yaşıyor diye sessiz bir komşu olduğu da sizin varsayımınız. Erkek kardeşinizin ailesi dışında da ağırladığı arkadaşları, misafirleri olamaz mı ?
Benim kardeşim vardiyalı çalışıyor eve girdiği saat çıktığı saat belli. Herkes her zaman sessiz olamaz zaten. Alt katta kaç kişi oturduğu da belli değil ona bakarsanız. Komşu insan gibi gelip insan gibi yaklaşsaydı tabi ki anlaşmaya çalışırdım. Bu şekilde yaklaşmadığını kaç defa yazdım anlamamak size kalmış. Anlamıyorsunuz zaten böyle bi ekip olarak anlamamakta ısrarcısınız. Devam edin.

Erkek kardeşim sürekli ses yapan gürültü yapan biri olsaydı 2 yaşındaki çocuk konusundan çıkmazdı zaten mesele.

Benim kardeşim vardiyalı çalışıyor eve girdiği saat çıktığı saat belli. Herkes her zaman sessiz olamaz zaten. Alt katta kaç kişi oturduğu da belli değil ona bakarsanız. Komşu insan gibi gelip insan gibi yaklaşsaydı tabi ki anlaşmaya çalışırdım. Bu şekilde yaklaşmadığını kaç defa yazdım anlamamak size kalmış. Anlamıyorsunuz zaten böyle bi ekip olarak anlamamakta ısrarcısınız. Devam edin.

Kardeşinizin vardiyalı çalışmasının savunduklarınızla bir ilgisi yok ki. Normal komşuluk ilişkileri çerçevesinde alt komşu da kardeşinizi defalarca idare etmiş olabilir. Ancak siz yemek hazırlayacaksınız diye mutfak salon arası 1 saat koşan çocuğunuzu idare edememişte olabilir.

Komşunun bebeklerine kadar bilgi sahibiyken, siz neden komşuyu idare etmediniz ? Kadın uyarı için tavana vurunca; siz neden ayağınızla yere vurdunuz ? Çocuğunuza neden "aşağıda da küçük bebekler var; sesten korkarlar, rahatsız olurlar, evde koşulmaz vb" demediniz ?

Kardeşinizin vardiyalı çalışmasının savunduklarinizla bir ilgisi yok ki. Normal komşuluk ilişkileri çerçevesinde alt komşu da kardeşinizi defalarca idare etmiş olabilir. Ancak siz yemek hazırlayacağınız diye mutfak salon arası 1 saat koşan çocuğunuzu idare edememişte olabilir.

Komşunun bebeklerine kadar bilgi sahibiyken, siz neden komşuyu idare etmediniz ? Kadın uyarı için tavana vurunca; siz neden ayağınızla yere vurdunuz ? Çocuğunuza neden aşağıda da küçük bebekler var; sesten korkarlar, rahatsız olurlar, evde koşulmaz vb demediniz ?
Çocuğumu 1 saat boyunca bile isteye koşturduğumu felan mı düşünüyorsunuz şaka gibisiniz. Bebekleri olduğunu sonradan öğrendim ayrıca. Valla kusura bakmayın da benim küçük çocuğum olduğun da onlar saygı duymuyor yukarı küt küt vuruyor ben aşağı vurunca saygısız oluyorum? Dalga geçiyor gibisiniz gerçekten komşuyla bağlantınız olduğunu düşünmeye başlayacağım artık bu kadar detaylı yazdığımı algılayamıyorsunuz gerçekten. Konuyu açma amacım orta da bişey yokken polis çağırıp yalan beyan vermeleri canımı sıkmaları daha yazayım mı arkadaşım? Anlamıyorsunuz çünkü o kadar yazmama rağmen ısrarla

Herkes şey demiş sese katlanamayan gitsin müstakilde otursun filan ! Ee o zaman ses yapan da gitsin ,çocuğunu zapt edemeyen de gitsin müstakile ! Eğer komşu psikolojik sorunlu değilse sadece bir saat koştu diye geldiğini düşünmüyorum , ki bi saat koşması da az değil !
Ben zaten “gürültüyü çekemiyorsan müstakile taşın” kafasını hiç anlamıyorum konudan bağımsız olcak ama esas gürültü yapan kesimin müstakile geçmesi şarttır.
Apartman hayatının belli kuralları vardır. Belli bir saatten sonra gürültü yapamazsın, eğer site/apt kurallarında belirtildiyse hayvan besleyemezsin hatta duvarların ince ve ses yalıtımı yoksa sesli dahi sevişemezsin. Bunların bazısı görgü kuralı bazısı gürültüye dair yönetmelikte geçer tabii…
İstemeden rahatsız ediyorsam eğer nazik bir dille özür dilerim.
Babamların evi müstakil gece 02:00 civarı bile ses sisteminden son sese yakın müzik açtığımı bilirim evler yalıtımlı ve birbirleri arasında gayet mesafe var. Bunu apartmanda yapıp “rahatsız oluyorsanız gidin müstakile” demekle aynı kafa

Merhaba arkadaşlar bugün gerçekten canımı çok sıkan bir olay yaşadım. Erkek kardeşim evinde tek başına yaşıyor. Anne ve babam da merkeze 1 saat uzaklıkta köyde yaşıyorlar. Hastane işleri vs oldukça geliyorlar sadece merkeze. Bu sene ramazan ayında geldiler ve iftarı annem kardeşimin evinde hazırladı bizi de davet etti. O gün iftara 1 saat kala kardeşimin evine gittim. İftardan yapılıp sofrayı topladıktan sonra da çaya dahi kalmayıp evime gidecektim (çocukların okulu vs için) 3 tane oğlum var. Biri 10, biri 5, diğeri 2 yaşında. Kapıdan çıkarken 2 yaşındaki oğlum ağlamaya başladı. Kardeşimin alt komşusu kapıya çıkmış bana ters ters baktı önce iyi akşamlar dedim daha sonra ters ters bakmaya devam edince birşey mi oldu abla dedim. Buraya siz mi taşındınız dedi hayır kardeşim oturuyor annemler geldi bende onların yanına geldim dedim. Bu çocuk niye ağlıyor rahatsız oluyoruz bu da kafa beyin kalmadı deyince ben de çocuk daha şimdi ağlamaya başladı 2 yaşında ki çocuğa beyninizin olduğunu nasıl anlatabilirim küçük daha dedim ama kadın saydırmaya devam edince çıkıp evime gittim. Bugün de annemler doktor işi için tekrar merkeze geldiler. Dışarıda buluşup alışveriş yapıp kardeşimin evine geçtik. Yemek hazırlayıp yedik bu arada 2 yaşındaki oğlum ev de koşuyordu. Yemek vs en fazla 1 saat sürdü gideceğim derken aşağıdan küt küt küt diye yukarıya vurdular odunla. Bende ayağımla aşağıya vurdum. 1 dk sonra kapı çaldı kadın geldi bu çocuğun koşmasından kafamız şişti çocuğunuza dur demiyorsunuz gibi şeyler söyleyince hanımefendi ben bu eve 1 saatliğine misafir olarak geldim 2 yaşındaki çocuk anlamıyor 1 saat komşunuzu idare edemiyor musunuz benim bu ev de kardeşim tek başına yaşıyor annemle babam ayda yılda bir kere geliyor bende onları ziyarete geliyorum dedim. Beni ilgilendirmez ses yapamazsın anlatacaksınız polis çağırırım diyince bende git çağır dedim. Polisi çağırmış polise kadın üstüme yürüdü vs demiş ifade için karakola götürdüler orada ifademi verdim. Bende kendisinden şikayetçi oldum. Böyle bir durumda siz nasıl karşılardınız. 2 yaşındaki çocuk koşuyor diye böyle saçmalık olabilir mi. Ayrıca 2 kere anca gittim. Kardeşim 1.5 senedir o evde oturuyor ben annemler gelmeden bir kere bile gitmedim evine
1 saatlik gürültüyse elbette siz haklısınız ancak gürültüden rahatsız olduğunu söyleyen birine “beyninizin olduğunu nasıl anlatabilirim” minvalinde cevapla giderseniz bir şey yapmasanız bile o kadın en kibar tabirle ifadesini süsleyebilir. Umarım anlatabilmişimdir.
Ki sizin üstüne yürüyüp yürümediğiniz muamma…

Ben zaten “gürültüyü çekemiyorsan müstakile taşın” kafasını hiç anlamıyorum konudan bağımsız olcak ama esas gürültü yapan kesimin müstakile geçmesi şarttır.
Apartman hayatının belli kuralları vardır. Belli bir saatten sonra gürültü yapamazsın, eğer site/apt kurallarında belirtildiyse hayvan besleyemezsin hatta duvarların ince ve ses yalıtımı yoksa sesli dahi sevişemezsin. Bunların bazısı görgü kuralı bazısı gürültüye dair yönetmelikte geçer tabii…
İstemeden rahatsız ediyorsam eğer nazik bir dille özür dilerim.
Babamların evi müstakil gece 02:00 civarı bile ses sisteminden son sese yakın müzik açtığımı bilirim evler yalıtımlı ve birbirleri arasında gayet mesafe var. Bunu apartmanda yapıp “rahatsız oluyorsanız gidin müstakile” demekle aynı kafa
Aynı fikirdeyim

Allah anlayışlı insanlarla karşılaştırsın.

Ağlama konusuna bir şey diyemem ama koşturma konusunda çocuğunuzu biraz daha uyarmaya çalışabilirdiniz. Bir de gerçekten 2 kere gittiyseniz bir kaç saat tahammül edilebilir yani. Bu kadar uzatmaya da gerek yokmuş bence.

Ben olsam daha fazla ses yapardım istediği kadar çağırsın polisi . 2 yaşındaki çocuğu mu alacak polis . En gürültülü oyuncakları götürün giderken atsın yere oynasın. Böyle terbiyesizlik olmaz. Hiç bir evde alt komşum bize bir kelime bile etmedi ki şu an 3 çocuk var ne kadar uslu olsalar da çocuk yani oyun oynuyorlar bazen gülüyor, ağlıyor, koşuyorlar . İnsanız ya en basiti. Sorun bence alt komşunuzda . Bu yaşa kadar öğrenememiş terbiyeyi.
30/04/2024 tarihinde saat 21:30 sıralarında ...... ili ...... ilçesi ........ mahallesinde bulunan apartmanda meydana gelen cinayet ile ilgili olay yerine gelindi. Olay yerinin giriş katı dışında 5 katı daha bulunan betonarme şeklinde bina olduğu görüldü. Olay yerinde hazır bulunan görgü tanıklarının kimlik tespiti yapıldı.
Olayın gürültü kaynaklı komşu kavgasından çıktığı silah ile ateş açıldığı ve ... isimli bayanın silahla yaralandığı ...... şehir hastanesine giderken yaşadığı ancak hastanede tüm müdahalelerle rağmen kurtarılamadığı kendisinin şu an ilgili hastanenin morgunda olduğu bildirilmesi üzerine ilgili adli kolluk birimine, mevcut saat itibariyle havanın kararması nedeniyle bu aşamada öncelikle ölü muayene ve otopsi işlemi yerine getirileceğinden ve hava aydınlandığında ivedi olarak olay yeri detaylı incelemesi yapılacağından olay yerinde delillerin kararmaması için ilgili önlem ve tedbirlerin alınması yönünde talimat verildi. İlgili talimat sonrası cesedin bulunduğu hastaneye gidilerek otopsi işlemi tamamlandıktan sonra başta cumhuriyet savcısı ve refakatindeki zabıt katibi ile olay yerine sabah saat 06:30 civarı gidildi.

Sanık ile mağdurun altlı üstlü oturduğu cinayetin apartman merdivenlerinde işlendiği merdivenlerin 80-1 metre boyutlarında olduğu mağdurun vurulduğu ve yere düştüğü yer arası 1 metre olduğu ve bir adet kanlı terlik bulunduğu görüldü....

Böyle bir tutanağa konu olmak istemeyen hiç kimsenin, kimsenin inadına bir şey yapmasını önermem.
Eğer ihtimal dahilinde ölüm varsa o ihtimal küçük de olsa büyük de olsa göze alınmamalı.
Boş bıraktığım yerlere herkes kendi adını ve adresini yerleştirsin o şekilde hareket etsin. Trafikte ve apartmanda özellikle bu olaylar çok sık yaşanıyor

Yanlış yapıyorsunuz böyle tiplere cesaret veriyorsunuz boyun eğerek sizden sonrakine de yapacak . O 3 yıllık kiracıyı çıkarırken utanmıyor da siz niye rahatsız oluyorsunuz? Yasal hakkınızı kullanırken neden utanacaksınız ? Sözleşme belli kira hukukunun şartları belli.
Çıkmanızı gerektiren herhangi bir durum yok ev sahibinin keyfi dışında ?

İzmir'in Torbalı ilçesinde bir çocuk sahibi ….. yaşındaki ……….. ‘nı sokakta eşinin gözü önünde tabancayla vurarak öldüren …… yaşındaki …………….. tutuklandı. Olayla ilgili yapılan soruşturmada ………’ın kira artışı nedeniyle ev sahibi A.D. ile tartıştığı, cinayeti işleyen ……….'ın ise ev sahibinin akrabası olduğu ortaya çıktı.​

Her konuda aynı hassasiyeti!! göstermediğinizi fark ettim. Kiracıya öneriniz bir ölümle de sonuçlanabilir değil mi? Veya boşanma konularındaki yorumlarınız her gün yaşanan onlarca kadın cinayetlerinden birine neden olabilir değil mi?

Bu konuya dönecek olursak aşırıya kaçmayan günlük olabilecek ölçüdeki seslere tolerans göstermeyen, polislik olacak kadar olayı büyüten komşu için nasıl bir öneriniz olur merak ediyorum. Konu sahibinin kardeşinin de bir ailesi bir çocuğu olabilirdi. O da buraya yazabilirdi. Ben günlük hayatlarına devam etmelerini önerirdim. Ama size göre bunun ölümle sonuçlanma ihtimali var. Haksızlıklar zulümler karşısında ne yapalım.

İmkanı olan herkes müstakil evde yaşardı bence zaten, artık değil konu komşu kendi ailelerimizi bile çekemiyoruz. Şu an eşim evde gitar çalıyor mesela, başım şişti bir saattir. Polisi çağırıp komşular göndermiş diyeceğim:KK70:

X