Kızlar ev ekonominiz için neler yapıyorsunuz

Güzel bı konu olmuş
Ben aylık market yapiiyorum bizim ev kalabalık ve büyükler var aylık market kazançlı ve bereketli oluyor bizim açımızdan

Ama kendim kalsaydım nettende alışveriş yapardım indirimli vs

Marketten artak bozukluklar 5kurus 10kurs/25krs /50krus/1 TL 5tl kenara atmaaya başlayıp banka hesabından gümüş alıyorum

Malesef tek olmadığım ekstra bişi yapamiyorum
Kese ortak o sebeple 🙄

Bı de maaştan 50/100 duruma göre gene gümüş aliyorum hesabimda
Dediğim gibi maaş miktarına göre değişir bu miktarlar .
Gümüş altın ve dövize oranla ucuz ve ekonomik bı yatırım olarak çıktı karşıma
Bazen hesapta 3/5 TL kaldıysa bile direk gümüş alıyorum🙄😅

Birde şu var yazdan taze kuru fasulye bunları köydeki derin dondurucuda sakliyoruz kuru fasulye yanimizada ama.sekr vetaze fasulye buzlukta var
Domates biber saklama yapmıyorum
Geçen sene dolmalık biber Dr atmistik ama bu sene atamadık ful fasulye doldurduk 😅
Yazdan maharetli iseniz pazarlık masrafı evde yazın köyde varsa bahceden yada yine pazardan. Yapabilirsiniz
Ben ancak fasulye atiyorum 😅

Birde şu var yazdan taze kuru fasulye bunları köydeki derin dondurucuda sakliyoruz kuru fasulye yanimizada ama.sekr vetaze fasulye buzlukta var
Domates biber saklama yapmıyorum
Geçen sene dolmalık biber Dr atmistik ama bu sene atamadık ful fasulye doldurduk 😅
Yazdan maharetli iseniz pazarlık masrafı evde yazın köyde varsa bahceden yada yine pazardan. Yapabilirsiniz
Ben ancak fasulye atiyorum 😅
Ben domates de kurutuyorum. Zeytinyagiyla meze gibi çok güzel oluyor. Kahvaltıda

Ben de mesela bulaşık makinesini yarim tabletle calistiriyorum cok yağlı bulaşık yoksa gayet iyi temizliyor. Bulasik ve çamaşır makinesini hep ekonomik modda calistiriyorum. Bunun dışında çok bi şey yapamıyorum benim esim çok savurgan çünkü

Ben de eşim de memuruz. Yeme içmeden kısmıyoruz. Ama yağ, zeytinyağı,pirinç, bulgur, makarna gibi temel gıdaları toptan alıyoruz. Mesela yağı 18 litre alıyoruz.. Bir eşya bozulduysa yenisini almıyoruz. Tamir ettiriyoruz. Benim elim çok bol, eşim daha tutumlu bana göre. Ona devrettim evin mali işlerini. O da bana sormadan bir harcama yapmaz. Böyle geçinip gidiyoruz şükür

Bı de maaştan 50/100 duruma göre gene gümüş aliyorum hesabimda
Dediğim gibi maaş miktarına göre değişir bu miktarlar .
Gümüş altın ve dövize oranla ucuz ve ekonomik bı yatırım olarak çıktı karşıma
Bazen hesapta 3/5 TL kaldıysa bile direk gümüş alıyorum🙄😅
Gümüş mü? Onunla nasıl yatırım yapabiliyorsunuz ki? Gümüş satılırken çok ucuza satılıyor diye biliyorum

Ben de mesela bulaşık makinesini yarim tabletle calistiriyorum cok yağlı bulaşık yoksa gayet iyi temizliyor. Bulasik ve çamaşır makinesini hep ekonomik modda calistiriyorum. Bunun dışında çok bi şey yapamıyorum benim esim çok savurgan çünkü
Yarım tablet nasil temizliyor cok merak ediyorum. Ben bir kez kullandim. Yarim yük olarak doldurdum. Alt rafa sadece. Yuksek isida calistirdim yine de temizlemedi. Ustelik makinem çok iyidir. Sudan gecirmesem üzerinde lekeler kurusa tertemiz cikarir. Ona ragmen olmadi. Zaten yarim tablet olayini beyaz eşya servisleri onermiyorlar.

▪️Harcadıktan sonra kalanı biriktirmiyoruz, birikimi kenara ayırdıktan sonra kalanı harcıyoruz.. Maaşınızın belli bir bölümünü aldığınız gibi kenara ayırıp yokmuş gibi davranın. Kalanıyla idare etmeye çalışın.
▪️Kendinize mutlaka bir kumbara edinin. Kumbara bizim en başarılı olduğumuz birikim metodu.
▪️Altın yada para günü. Bütçeme göre mutlaka bir güne giriyorum.
▪️İndirimleri takip edip. Bütün alışverişleri kuponlar sayesinde daha ucuza kapatabiliyoruz.
▪️Sezon sonu alışveriş yapın.
▪️Eğer çalışıyorsanız Öğle yemeğinizi ve suyunuzu yanınızda götürebilirsiniz
▪️Temizlik ürünleri, deterjan, tuvalet kağıdı, şampuan, yağ, şeker, salça gibi ürünleri indirimde stokluyoruz.
▪️Derin dondurucu ve buzluğu çok aktif kullanıyorum. Kış için yazdan turşu, reçel, erişte tarhana, konserve gibi bir çok şeyi kendimiz hazırlıyoruz
▪️Yazdan mutlaka meyve kurutuyorum. Kışın gelen misafirlere çayın, kahvenin yanına ikram ediyorum
▪️Hediye almak yerine hediyenizi kendiniz yapabilirsiniz. Ben öyle yapıyorum, yaş pasta alacağıma bir kek yada kurabiye yapıp götürüyorum. Yada ev yapımı küçük kavanoz bir reçel. Bir kg tatlı alıp gitsem kg 80 TL. Böylesi çok daha uyguna geliyor
▪️Uygun fiyatlı bardak, havlu vs. bulursam mutlaka alıp kenara ayırıyorum. Birine aniden gidecek olursam çok daha uyguna gelmiş oluyor.
▪️ Dolabınızı düzenleyin. Giymediğiniz kıyafetlerinizi eşyalarınızı uygulamalardan satıp paraya dönüştürün
▪️Bulaşıkları elde değil, makinede yıkıyorum. Tableti yarıya kesip kullanıyorum ve eco programda çalıştırıyorum.
▪️Çamaşır ve bulaşık makinesini dolmadan çalıştırmayın ve ikisindede Ekonomi programlarını kullanın.
▪️Prizlerde takılı fiş bırakmayın. ( Sadece bunu yaparak faturamı 25 TL daha aşağıya çektim )
▪️Donmuş bir yiyeceği fırında çözmek yerine, buzdolabının alt kısmına koyun, orada çözülsün. Bu şekilde daha az elektrik yakacaktır buzdolabı.

Yarım tablet nasil temizliyor cok merak ediyorum. Ben bir kez kullandim. Yarim yük olarak doldurdum. Alt rafa sadece. Yuksek isida calistirdim yine de temizlemedi. Ustelik makinem çok iyidir. Sudan gecirmesem üzerinde lekeler kurusa tertemiz cikarir. Ona ragmen olmadi. Zaten yarim tablet olayini beyaz eşya servisleri onermiyorlar.
Ben fairy platinum kullanıyorum.
Yaklaşık 1 yıldır. Makine tıka basa dolu olsada hep yarım tabletle çalıştırıyorum.
Bulaşıklar tertemiz tek bir leke bile olmadan çıkıyor.
Eğer kızartma yaptığım bir bulaşık varsa çalıştırmadan önce sepete 2-3 kez yağ çöz sıkıp öyle çalıştırıyorum.
Bende gören bütün apartman şimdi aynı şekilde yıkıyor. Hiç yıkamama sorunumuz olmadı şimdiye kadar

Ben fairy platinum kullanıyorum.
Yaklaşık 1 yıldır. Makine tıka basa dolu olsada hep yarım tabletle çalıştırıyorum.
Bulaşıklar tertemiz tek bir leke bile olmadan çıkıyor.
Eğer kızartma yaptığım bir bulaşık varsa çalıştırmadan önce sepete 2-3 kez yağ çöz sıkıp öyle çalıştırıyorum.
Bende gören bütün apartman şimdi aynı şekilde yıkıyor. Hiç yıkamama sorunumuz olmadı şimdiye kadar
Fairy platinumu nasil yariya bölüyorsunuz ustundekiler jel icindekiler toz.

Fairy platinumu nasil yariya bölüyorsunuz ustundekiler jel icindekiler toz.
Makinenin deterjan koyduğumuz yerin üstünde makasla ikiye kesiyorum.
Bıçakla kesmeye kalkarsanız dağılıyor
Fakat makasla kesince böyle bir sorun olmuyor.
Kalan yarım tableti bir çay tabağına koyuyorum. Üzerine yine bir çay tabağı kapatıyorum.

Yıkanan makinedekileri yerleştirir yerleştirmez. Hemen çay tabağında kalanı tekrar makineye atıyorum.
Bir sonraki yıkamaya kadar orada duruyor.
Bu şekilde tabletde hava almadığı için yıkama performansında bir düşüş yaşanmıyor

Makinenin deterjan koyduğumuz yerin üstünde makasla ikiye kesiyorum.
Bıçakla kesmeye kalkarsanız dağılıyor
Fakat makasla kesince böyle bir sorun olmuyor.
Kalan yarım tableti bir çay tabağına koyuyorum. Üzerine yine bir çay tabağı kapatıyorum.

Yıkanan makinedekileri yerleştirir yerleştirmez. Hemen çay tabağında kalanı tekrar makineye atıyorum.
Bir sonraki yıkamaya kadar orada duruyor.
Bu şekilde tabletde hava almadığı için yıkama performansında bir düşüş yaşanmıyor
Jeller yine de akar ama

Ben tablet / yumuşak tablet kullanmıyorum. Fınısh jel var, onu kullanıyorum, makine ne kadar doluysa o kadar koyabiliyorsun. Çözünme problemi de olmuyor
Ben de simdi pril kullaniyorum tablet. Onunla yarim denedim ama olmadi. Ustelik makinede yalnizca alt taraf doluydu. 1 2 tabak 1 tencere kaşıklar kavanoz falan. Dopdolu degildi.

Bu arada eşim alışveriş ve indirim tutkunu olduğu için genelde indirim çeki, kredi kartı iade kampanyaları, çoklu alım indirimi vb şeylerle çok tasarruf yapıyor. Tabi ondaki biraz takıntı ama 😅

Jeller yine de akar ama
Yazarak kendimi ifade etmemde zor
Nasıl anlatacağımı da bilemedim 😀

Şimdi tam deterjan haznesinin üzerinde kesiyorum dedim ya.
Tableti dik bir şekilde tutup makasla tam ortadan kesiyorum.
Üst kısmın yeli akıyor doğru.
Onu direk haznenin içine atıyorum.
Alt tarafın ne jeli alıyor ne de tozu dökülüyor hala dik bir şekilde elinizde durduğu için
İşte onu yine dik bir şekilde çay tabağının içine koyuyorum

X