Çok kırıldım. Yanlış mı düşünüyorum?

konu o değil?? :KK70:
aynen kardeşim sen haklısın.
sizin kitleye verilecek başka bir cevap yok çünkü.
allah şifa versin.
Konumu ya baştan oku, ya da bence daha da yorum falan yazma. Yazdıklarımın hiçbir kısmında yardım talebi yok. Ne kadar zor durumda olursam olayım konunun temeli ne zor durumda olmam, ne de kedim. Konu burada arkadaşım sadece. Arkadaşımın ya da benim davranışımla ilgili bir fikrin eleştirin varsa kabulüm. Ama bana sahte hayvanseverleri anlatıp gönderme yapma.

Konumu ya baştan oku, ya da bence daha da yorum falan yazma. Yazdıklarımın hiçbir kısmında yardım talebi yok. Ne kadar zor durumda olursam olayım konunun temeli ne zor durumda olmam, ne de kedim. Konu burada arkadaşım sadece. Arkadaşımın ya da benim davranışımla ilgili bir fikrin eleştirin varsa kabulüm. Ama bana sahte hayvanseverleri anlatıp gönderme yapma.
ya gözardı etsene sen beni.
vallahi çekemeyeceğim bildirim de almak istemiyorum sıkıldım, daha fazla alıntılama, sus.

Kedi sahiplenmek cok hos bir davranış ama durumunuz yoksa gerçekten sevip bakabilecek birine sahiplendirin eğer stabil bir hayatınız yoksa kediye de yazık iki ay market maması yemesi kediyi oldurmez bir gün yemezse ertesi gün acıkır yer yani ama bu bugün kızım yumurta yemesin yarın ben elektriksiz otururum gibi saçma şeylerle ilerlemez bence iki taraf içinde en iyisi yollari ayırmak

Bu kadar kendinizi açarsaniz kötü yorum yapabilir.Gösterdiğin vefayi o göstermedi.Bu işler sırayla artık sende yapmazsın.Maddi durumuna gelince başka bir işe yönelmelisiniz açılım.Toparlanmaniz lazim.Evet kolay değil ama internet üzerinden eski eşyanizi satin Letgodan gerekirse bir süre idare etmeniz için evet gerekirse borç isteyin yakin birinizden düzene girene kadar yine verirsin ne olacak bence arkadaşınız bu kadar açık olmayın özel hayatiniz kalmamış oda eşine muhakkak söylee bunu unutma oda başkasın belki eşiniz kafa kafaya verin acilen bir çözüm yolu bulun son çare kediyi sahiplendirmek zorundasin

Tabi sahiplendirebiliyorsanız sahiplendirin ama kolay değil. Kimse almak istemiyor, isteyenler de illa yavru istiyor, alanların da yarın ne yapacakları belli değil. Bakamıyorsan niye kedi aldın diye size kızanlara kızmayın. Naapacan, kediyi bakamıyorum diye sokağa mı atacağın? Bu kış gününde sokakta o kedinin durumu daha mı iyi olacak sanki? Şu an en azından güvende ve barınabileceği bir yeri var. Yan sitemizde 40a yakın sokak kedisi var, o sokak kedilerinde çıkan mantar enfeksiyonunu ben batticonlu su ile tedavi ettim. Bu belediye veteriner teknisyeninin önerisiydi ve fayda etti. İdeal anlamda tabi ki veterinere götürmek lazım, tabi ki aşılarını yaptırmak lazım ama biliyorum bunların hepsi para. Ücretsiz imkanları lütfen araştırın. mama bağışı yapan yerleri araştırın. Mesela bizim mahalimizdeki petshopun bir kumbarası var, herkes oraya 5 lira on lira atıyor. O da imkanı olmayanlara kedi, köpek maması veriyor, ilaç temin ediyor vs.

İyi akşamlar. Bir süredir maddi manevi batmış bir durumdayız işsiziz. 5 ay önce maddi durumumuz iyiyken bir kedi almıştık. Kedimi çok seviyorum bu arada ama son zamanlarda gerekli veteriner kontrolünü yaptıramıyorum ve eskisi gibi kaliteli mamalar alamıyorum. İnanın kedimin böyle sefil olacağını bilsem baştan almazdım elde olan bir durum değil. Konu ise kedimin maması ve arkadaşımın davranışları ile ilgili.
Maddi olarak berbat bir durumda olduğumuz için kedime bu sefer uygun fiyatlı migrosta satılan bir mamadan aldım. Lakin kedim beğenmedi. İkinci değişik bir mama aldım onu da yemedi. Mamayı öneren de arkadaşımdı. Yiyip yemeyeceğini o da merak edip benden haber bekliyordu. Yemediğini söyledim. O da "haklı devamlı maması değişiyor" dedi. Evet buraya kadar sorun yok, çok normal ben de biliyorum kız haklı, kedim de haklı. Ama gel gör ki tekrar mama alacak gücüm yok eski mamasına dönemem çok pahalı bir mama o kadar para ne eşimde ne bende yok.
Elimdeki son nakitle eve peynir alacağıma gitmiş mama almışım. Yani kahvaltıda kuru ekmekle sadece yumurta yemeyi göze alarak... Kızım için ne kadar düzensiz bir beslenme siz düşünün. Kızımın yemesinden feragat etmişim ben. 3-5 gün sonra elime nasılsa geçer alınır bir şekilde diyerek...
Arkadaşıma başka çare yok ya yiyecek o mamayı ya da aç kalacak ben elimden geleni yaptım olsa alırdım ama yok son param gitti dedim.
Kızımı öne sürdü. Kızın yemese aç mı bırakacaksın yani dedi. Kedimi kızımla kıyaslayıp vicdanıma oynuyor yani. İstiyor ki annem gilden kardeşimden vs borç falan bulup gidip en kaliteli mamayı alayım. Kolaydı zaten öyle istemek. Kaldı ki ailem kedi beslememe zaten karşı. Bakamadığımı duydukları an bırak kediyi derler. Ben sanki elimde para varmış da varlık içinde kedimi aç bırakıyormuşum gibi... Kızımı kedimle kıyaslaması çok zoruma gitti. Olmayan parayla mı alayım elde olsa ucuz mamaya geçmem dedim. Bu sefer de laf altından para hesabı sordu ek bir gelirimiz vardı grafik tasarımdan, aylık 1800-2000 civarı para yatıyor. Kiramız 1000. Yuvarlama hesap o para anca kirayı ve faturaları ödüyor mutfak masrafı hariç mutfağa birşey kalmıyor zaten o paradan. Kayınvalidem ailem yardım etmese biz kökten açızz. Çok para kazanıyormuşuz gibi paranız var sanıyordum daha yeni çekmediniz mi diyor bana. Eşini gözlemliyor musun iddia falan oynuyor mu diyor. Bir defa benim desteğimle çok garanti maça oynayıp kazanmışlığımız var diye dedi bunu muhtemelen. Bunun üzerinden de 2 yıl geçmiştir eşim kumarbaz bir insan kesinlikle değil. Kafasına göre saçma şeylere para yatıran birisi hiç değil. Bu laflarına o kadar içerledim ki. Ve bu arkadaş 1 ay kadar öncesinde benim hiçbir talebim olmadan mama konusunda yardımcı oluruz diyen bir arkadaş. Çok üzüldüm. Kaç senedir dostuz, yeri geldi onlar bize borçlandı. Yeri geldi biz borçlandık. Bizim durumumuz iyiyken kedileri için onlar talep bile etmeden hesaplarına para atıyorduk aşıları eksik kalmasın diye. Öyle cüzi miktarlar da değil binlerce liradan bahsediyorum. Fazlasıyla veriyorduk hiç sakınmamıştık. Ben 2 aydır kedimin parazit aşısını yaptıramadım şimdi de mantar başlangıcı var ve elim kolum bağlı hiçbir şey yapamıyorum. Çevremde başka yardım isteyebileceğim birileri de yok. Yardım sayfalarına yazdım dönüş yok. Bunu bile bile hiç seslerinin çıkmaması ve üstüne bu tavırlar beni çok kırdı. Kedime bakamadığım için daha iyi bakıp veterinere götürebilecek birine sahiplendireceğimi söyledim oralı bile olmadı. Kaldı ki kedime asla dayanamadığımı çok sevdiğimi ve ayrılırsam günlerce ağlayacağımı da biliyor. Bu arada aylık gelirleri 15 bin civarı. Yani isteseler rahatlıkla yardım ederler. Mecbur değiller elbette ama en azından bir teselli cümlesi edebilirdi. Çok duyarsız davrandığını düşünüyorum. Alınmakta haksız mıyım?
Kusura bakmayın ama arkadaşınızın kıyaslaması çok saçma.
Ve bana evde peynir yokken kediye mama beğendirememekte saçma geldi.
Aç olsa zaten yer lamına cimine bakmaz bence..
Siz kendinizden kısarken kedinize bu kadar vicdan yapmayın.
Yani şahsen ben kızımın yiyemediği peyniri daha çok kafama takarım.

Arkadaşınız çok biliyorsa kendi alsın mamayı!

Açlık gelir geçer, maddi sıkıntı gelir geçer. Ama dost kazığı öyle kolay geçmiyor. Neden ki yani? Benim tek niyetim gerçekten birbirimize yoldaş falan olmaktı. O benim kötü günümde yanımda olur, ben onun kötü gününde yanında olurum. Birbirimize teselli falan oluruz. Benim tek amacım buydu. Zaten kolay kolay samimiyet kuramıyorum insanlara olan güven problemim çok büyük. Çevremdeki tek arkadaşımdı. Niye bir insan böyle yapar arkadaşına. Arkadaş olarak görmediyse bunca zaman niye bir aradaydık. Gerçekten sinir bozucu bir durum.
İnsanlardan bir şey beklememeyi öğrenmenin acı yolu olmuş.
Evet dostluk, sırdaşlık ama maalesef bir çoğu yargı makinesi görevinde.
Orada burada anlatmak için hayatınızın içinde, bir sorun olduğunda ilk olarak onları bla bla yaparken buluyorsunuz ki öyle olmuş.
Siz ne yapıyorsanız inanın kendinize yapıyorsunuz, bunun bir dönütü ya da aynı içtenliği ender olur. Artık öyle bakın ilişkilerinize.

Bu arada diğer güzel gelişmeleri okudum, çok mutlu oldum adınıza, bir musibet bin nasihat oldu, her şey yoluna girerken hayatınızdan zehirli otu ayıklamış oldunuz.

Anlıyorum...Benim mantığım tam ters şekilde çalışıyor.
Bence de kedi mama olmadan doyabilir. Yani açlıktan ölen ev kedisi olabiliyor mu?
Belki de bilgisizim bu konuda. Aç olan kedi mama dışında hicbirsey yemiyor mu? Mesela peynir yemiyor mu?
Benim kedim gayet ev yemeğiyle besleniyordu, bazı insanlar takıntılı maalesef.

Yine takıntıyla alıntı yapmaya kalkan olursa şu an kedim yok.

Açlıktan ölen kedi yoktur evde belki ama, günlerce yememekten halsiz düşen kedi var. Kediler, yani ev kedileri alıştıları mamadan vazgeçmek istemezler. Hatta sokak kedileri bile bazı marka mamaları hiç yemiyorlar ki onlar aç. Ben kedime yavruyken ev yemekleri de yaptım, en iyi ithal mama içinde bile koruyucu maddeler var zira. Arada besleyici şeylerle takviye yapayım dedim. Tarifler baktım, leziz şeyler buldum, uyguladım, yüzlerine bile bakmadı. Konu sahibi bunları da deneyebilir, çok büyük değilse belki kabul eder. Arada kaliteli mama ile takviye ederek masraf düşmüş olur. Bu arada güvendiğiniz bir petten o alıştığı mamaları açık, kilo ile alabilirsiniz. Bir miktar daha uygun.iç parazit hapını siz alıp uygulayın. Dış parazit ise ben yazları yaparım. Kimisi yanlış diyebilir ama bu şekilde tavsiye aldığım veteriner hekimler de vardır. Hayat zorlaşıyor, mecburen adapte olucaz. Vazgeçmekten iyidir.
Kapıdaki kediler için 90 liraya aldığım 15 kiloluk mama şu an 400 lira olmuş. Kara kara düşünüyorum. Arkadaşınız hadsiz ve halden anlamıyormuş.kızıma yumurta alamazken kedime en pahalı mamayı alamam. İkisinin de doyması için elimden geleni yapmaya çalışırım. Kedimi birine de veremeyeceğime göre ailemizin geçtiği bu dar boğazdan o da etkilenecek malesef.

Gerçekten de benzer şeyler yaşamışız. Özellikle son zamanlarda durumumuzu bile bile benim hayalim olan şeyleri satın alıp bana anlatması can sıkıcıydı. Ben ne dertle uğraşıyorum o ne anlatıyor. Allah daha çok versin arttırsın tamam da... Şey gibi bu. Aç birinin önünde gözüne soka soka kuzu çevirme yemek gibi. Bana ne ne aldıysan kendine sakla merak etmiyorum ki yani.
iyi niyetli değilmiş arkadaşınız
ee ne yaptı kedi.. mama işini
inşallah hallolmuştur

Kediler soğukta karda kışta keyfinden mi yaşıyor sanıyorsunuz? Hayvancağızlar ısınmak için arabanın altına falan girip ölüyorlar. Apartmanların içine sığınmaya çalışıyorlar. Çöpten sizin bizim artıklarımızı kemikleri yiyip mideleri bağırsakları parçalanıyor çoğu zaman. Ben kedimi şimdi sokağa bıraksam yaşayamaz. Düşünceniz çok yanlış. Alın besleyin demiyorum tercih meselesi ama bence yine de düşünün. Dışarıda yaşam savaşı veriyorlar. Eziyet görüyorlar insanlardan türlü türlü. Biz kötülük yapıyor olamayız onları sokaktan kurtararak.
Benim zaten kedim var. ve birisinin sokağa attığı bir yavruyu aldım. Ama bence insanlar kendi zevkleri için normalde dışarda özgür Olması gereken hayvanları eve hapsediyor ve satıcılar da bir pazar şeklinde evcil hayvanları çoğaltıyorlar.

Benim zaten kedim var. ve birisinin sokağa attığı bir yavruyu aldım. Ama bence insanlar kendi zevkleri için normalde dışarda özgür Olması gereken hayvanları eve hapsediyor ve satıcılar da bir pazar şeklinde evcil hayvanları çoğaltıyorlar.
Satıcılar konusunda haklısınız. Ama yine de kedilerin dışarıda yeterince mutlu olduklarını sanmıyorum hele de kışın.

Açlıktan ölen kedi yoktur evde belki ama, günlerce yememekten halsiz düşen kedi var. Kediler, yani ev kedileri alıştıları mamadan vazgeçmek istemezler. Hatta sokak kedileri bile bazı marka mamaları hiç yemiyorlar ki onlar aç. Ben kedime yavruyken ev yemekleri de yaptım, en iyi ithal mama içinde bile koruyucu maddeler var zira. Arada besleyici şeylerle takviye yapayım dedim. Tarifler baktım, leziz şeyler buldum, uyguladım, yüzlerine bile bakmadı. Konu sahibi bunları da deneyebilir, çok büyük değilse belki kabul eder. Arada kaliteli mama ile takviye ederek masraf düşmüş olur. Bu arada güvendiğiniz bir petten o alıştığı mamaları açık, kilo ile alabilirsiniz. Bir miktar daha uygun.iç parazit hapını siz alıp uygulayın. Dış parazit ise ben yazları yaparım. Kimisi yanlış diyebilir ama bu şekilde tavsiye aldığım veteriner hekimler de vardır. Hayat zorlaşıyor, mecburen adapte olucaz. Vazgeçmekten iyidir.
Kapıdaki kediler için 90 liraya aldığım 15 kiloluk mama şu an 400 lira olmuş. Kara kara düşünüyorum. Arkadaşınız hadsiz ve halden anlamıyormuş.kızıma yumurta alamazken kedime en pahalı mamayı alamam. İkisinin de doyması için elimden geleni yapmaya çalışırım. Kedimi birine de veremeyeceğime göre ailemizin geçtiği bu dar boğazdan o da etkilenecek malesef.
İç parazit hapını nereden bulabilirim? Veterinerlerden satın alınabiliyor mu?

Tabi sahiplendirebiliyorsanız sahiplendirin ama kolay değil. Kimse almak istemiyor, isteyenler de illa yavru istiyor, alanların da yarın ne yapacakları belli değil. Bakamıyorsan niye kedi aldın diye size kızanlara kızmayın. Naapacan, kediyi bakamıyorum diye sokağa mı atacağın? Bu kış gününde sokakta o kedinin durumu daha mı iyi olacak sanki? Şu an en azından güvende ve barınabileceği bir yeri var. Yan sitemizde 40a yakın sokak kedisi var, o sokak kedilerinde çıkan mantar enfeksiyonunu ben batticonlu su ile tedavi ettim. Bu belediye veteriner teknisyeninin önerisiydi ve fayda etti. İdeal anlamda tabi ki veterinere götürmek lazım, tabi ki aşılarını yaptırmak lazım ama biliyorum bunların hepsi para. Ücretsiz imkanları lütfen araştırın. mama bağışı yapan yerleri araştırın. Mesela bizim mahalimizdeki petshopun bir kumbarası var, herkes oraya 5 lira on lira atıyor. O da imkanı olmayanlara kedi, köpek maması veriyor, ilaç temin ediyor vs.
Sokağa atacağımı kim söyledi? Bunun düşüncesine bile katlanamam ben. Mama bulamıyorum diye sokağa bırakmak tabii ki akıl işi değil. Bakın günlük hayatınızda sorunlarınız olabilir stresiniz olabilir. Ama ben sizin stres oyuncağınız değilim. Gelip hıncınızı benden almayın. Eleştirdiniz laf soktunuz rahatladınız mı? Konu kedim bile değil konu arkadaşımın davranışı. Ben buraya yardım dilenmeye de gelmedim.

Sokağa atacağımı kim söyledi? Bunun düşüncesine bile katlanamam ben. Mama bulamıyorum diye sokağa bırakmak tabii ki akıl işi değil. Bakın günlük hayatınızda sorunlarınız olabilir stresiniz olabilir. Ama ben sizin stres oyuncağınız değilim. Gelip hıncınızı benden almayın. Eleştirdiniz laf soktunuz rahatladınız mı? Konu kedim bile değil konu arkadaşımın davranışı. Ben buraya yardım dilenmeye de gelmedim.
Gerçekten çok çok şaşırdım. Siz beni tamamen yanlış anladınız. Ben sizi desteklemek amaçlı bir yazı yazdım, moralinizi düzeltmekti amacım. Eleştirmedim de. Yazdıklarımda hiçbir eleştiri yok size yönelik. "Bakamayacaksan niye aldın kedi" "kediye yazık" vb şekilde sizi eleştirenlere bakmayın demek istedim. Size laf sokmadım. Yani o kedi sokakta olsa daha mı iyi olacak? İyi bakamasanız bile en azından barınacağı bir yuvası var ve güvende demek istedim. Sokakta olsaydı daha kötü olurdu hali, bu anlamda bile şanslı demek istedim. O bakımdan "iyi bakamayacaksan almasaydın" diyenlere bakma demek istedim. Sokağa atacaksınız demedim. Tamamen yanlış anlaşılmış söylediklerim. Demek ben doğru dürüşt ifade edemedim. Arkadaşınızın dediklerine gelince tamam kedilerimiz de evlatlarımız gibidir ama siz zaten elinizden geleni yapmışınız, asıl o size laf sokmuş eleştirmiş. Dangalakça davranmış o yüzden ben bu kısmın üzerinde durmadım bile. O arkadaşınız yardım edecekse etsin etmeyecekse sussun. Benim size önerim mama bağışı yapan yerleri ve ücretsiz yardımları araştırın, veterinerinize sorun; Petshoplara sorun, bağış kumbaraları var mı? Üniversitelerin gönüllü grupları da var besleme yapıyorlar vs. Size yardımcı olabilirler belki, bunları araştırın. Mantar ile ilgili olarak da veterinere götüremiyorsanız baticonu su ile karıştırıp ilgili bölgeye fısfıslayarak veya bir pamukla uygulayın, iyi gelecektir.

Son düzenleme:
Gerçekten çok çok şaşırdım. Siz beni tamamen yanlış anladınız. Ben sizi desteklemek amaçlı bir yazı yazdım, moralinizi düzeltmekti amacım. Eleştirmedim de. Yazdıklarımda hiçbir eleştiri yok size yönelik. "Bakamayacaksan niye aldın kedi" "kediye yazık" vb şekilde sizi eleştirenlere bakmayın demek istedim. Size laf sokmadım. Yani o kedi sokakta olsa daha mı iyi olacak? İyi bakamasanız bile en azından barınacağı bir yuvası var ve güvende demek istedim. Sokakta olsaydı daha kötü olurdu hali, bu anlamda bile şanslı demek istedim. O bakımdan "iyi bakamayacaksan almasaydın" diyenlere bakma demek istedim. Sokağa atacaksınız demedim. Tamamen yanlış anladınız. Arkadaşınızın dediklerine gelince tamam kedilerimiz de evlatlarımız gibidir ama siz zaten elinizden geleni yapmışınız, asıl o size laf sokmuş eleştirmiş. Dangalakça davranmış o yüzden ben bu kısmın üzerinde durmadım bile. O arkadaşınız yardım edecekse etsin etmeyecekse sussun. Benim size önerim mama bağışı yapan yerleri ve ücretsiz yardımları araştırın, veterinerinize sorun; Petshoplara sorun, bağış kumbaraları var mı? Üniversitelerin gönüllü grupları da var besleme yapıyorlar vs. Size yardımcı olabilirler belki, bunları araştırın. Mantar ile ilgili olarak da veterinere götüremiyorsanız baticonu su ile karıştırıp ilgili bölgeye fısfıslayarak veya bir pamukla uygulayın, iyi gelecektir.
Ay çok özür dilerim. :eek: gerçekten yanlış anlamışım çok özür dilerim. 😕 Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Ay akşam akşam sinirlerinizi bozdum hay kafama...😬

Ay çok özür dilerim. :eek: gerçekten yanlış anlamışım çok özür dilerim. 😕 Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Ay akşam akşam sinirlerinizi bozdum hay kafama...😬
Estağfurrullah, demek ben doğru dürüst ifade edemedim. Moraliniz de bozukken okuduysanız olabilir. Üzülmeyin. Kendinizi yıpratmayın. Kedinizi de sevin öpün benim için. O size şans uğur getirsin.

X