Kızlar eşime ve görümceme ne demeliyim bana yardım edin!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Eşim benim tek taraflı vermemi istemez. Ancak benim de kardeşlerimden eşit miktarda çıkarsa ses etmez. Ama benim kardeşlerim asla annemle babama böyle bir para akışı yapmazlar. Üstüne vermeyecekleri gibi halen daha babamlar yeri gelir onlara verir. Benim annemle babam da fazla verici.
Buna nasıl boyun eğdiniz. Kendisi her ay para verecek ama size karışacak. Lütfen asla boyun eğmeyin. Kocanızdan ailesine ne kadar para çıkıyorsa sizden de o kadar çıksın. Eşiniz ağzını açarsa aynen onun cümleleri ile konuşun. Annem babam değil mi? Tabi vereceğim diyin. Ama lütfen yapın bunu.

İnanılmaz doğru bir bakış açısı. İlk cümleleriniz o kadar doğru ki. Neden hep kayın aile mutlu olursa kocam da mutlu Olur inancı var kadınlarımızda hiç anlamıyorum.
Aileler elbetteki bizim değerlimiz, hele de hakeden aileler. Tabiki onlar mutlu edilir, ihtiyaçları olduğunda imkanlar dahilinde yardım edilir. Ama evi ve kira geliri olan eve de kira ödeyen halimle hem her ay birkaç bin lira hem de ekstralar veremem, kocam da veremez.
Üstelik annesi belki evde dinleniyor olurken, belki de yıllarca ev hanımlığı yapmışken ben eşek gibi çalışıp, kendime de kendi aileme de harcamayıp karşı tarafa rızkımı dağıtamam.

Ama buradaki konu kadının öz değersizliği, kendini sevme ve sayma eksikliği. Kadın kocasının mutluluğa giden yolunun kaynanasının mutluluğundan geçtiğini düşünüyor, bunu o kadar kanıksamış ki, verdiğim örneği düşünemiyor bile.
Bir insan kendisini sevmezse, saymazsa, ön plana kendisini koymazsa, böyle bir beklentide ve talepte bulunmazsa kolay kolay kimse bize beklentimizi altın tepside sunmaz.

Konu sahibi kocasının gözünden düşmemek için hala para konusunda sınır çizmekte korkuyor ama kocası hiç karısının ve yuvasının kötü etkilenmesinden hiç korkmuyor.

Ben de annemle umreye giderim o zaman :) işin sonu oraya varır
Neden olmasın ☺️ umre olur tatil olur başka bişey olur. Eşiniz size evine harcamıyor elinde avucundakini ailesine veriyor, sizin ailenize yardım yapmanıza karşı çıkıyor kendi zaruri ihtiyaçlarınızı almıyor olsa bu ciddi sorun olurdu . Ama ortada böyle bir durum yok anladığım kadarıyla. Günümüzdeki ev fiyatlarını göz önünde bulundurursak eşinizin ailesine yaptığı yardım devede kulak kalıyor. Seçimlerimizle yaşıyoruz hayatımızı . Eşiniz bu şekilde mutlu ama siz mutsuzsunuz. Düzene karşı gelir sözünüzü dinletirseniz eşiniz mutsuz siz yine mutsuz olacaksınız 😅 .

İlk evlendiğim zaman, eşim düğünden sonra anneme altın alalım teşekkür için demişti ki ( çoğu masrafı eşim kendi karşıladı ) yani ailesini zor duruma sokmadı. Bende tabiki olur benim anneme de alalım hayatım iyi düşündün dedim. Konu o gün kapandı :) Şimdi bi bardak dahi alsak kayınvalideye hemen kendi anneme de alırım. Sizin tek yapacağınız aynısını yapmak, kardeşlerin yapmıyor derse de eşiniz. Ben kendimi kötü hissediyorum senin annen kadar benim annemin de mutlu olmaya hakkı var diyebilirsiniz.

Sanırım eşiniz sizi manipüle ediyor 😢
Bırakın görümceyi, kayınvalideyi oraya bir odaklanın. Elbise konusunda bile övgüleri toplayacağına kızce aldı teşekkürler ona gitmeli bile diyememiş. Arka planda allah razı olsun diyeceğine gerçeği söyleyebilirdi. Ailenize yardım konusunda da siz yapsam bile ailem kabul etmez bilincine girmişsiniz. Anladığım kadarıyla bu kadar sistematik bir yardımı eşiniz bahanelerle savuşturur ve siz nasılsa almıyorlar diye yapamazsınız.
Para konusunda çok büyük manipüle ediliyor.
Koca kişisi bütün kardeşleriyle birlikte para veriyormuş, konu sahibi kendi ailesine para verirse diğer kardeşleri vermediği için izin vermezmiş.
Adım gibi eminim ki öyle bir durumda koca kişisi “diğer kardeşlerimin durumu yok, vermezlerse vermesinler banane, ben hayırsız değilim, tabiki vericem” diyerek kükreyerek yine de koşa koşa verirdi.

Konu sahibinin yerinde olsam karşı tarafa ne kadar para veriliyorsa ailemle anlaşıp o kadarını ben de veriyor gibi kendime alırdım. Koca kişisi de buna ağzına açıyorsa ben de önce koca kişisinin ağzını yırtıp, sonra koca ailesine ağzıma geleni sayıp bu adamı da zevkine boşardım.
Ama konu sahibi kocası mutlu olsun diye hamile hamile iki gün kaynanasına bayramlık almak için gezmiş bir ponçik 🤗 elbiseye de övgü gelince karı koca bir mutlu olmuşlar ki sorma. 🙈

Sizde calisiyorsaniz sizde ayni miktari kendi ailenize vereceginizi soyleyin bakalim bu ne sacma birsey durumlari iyiyse niye veriyolar ceyrek parasi vermeleri bile abes sacma siddetle karsi cikin rizam yok helal etmiyorum bende calisiyorum benimde hakkım var diyin hatta gorumcenize surekli masraf cikarmazsan sevinirim diyebilirsiniz araba falan alin yada arsa ne bileyim

oraya verilen kadar her ay kendi hesabiniza atın, vermeleri mesele değil aslında varsa harcansın tabide ben eşinizi fazla iyi niyetli göremedim.
anneye verilen ceyrekler eminim birikiyordur mirastan düsecek eşinize sizde avucunuzu yalayacaksınız yolunu bulmuş onlar sizde küpünüzü doldurmaya bakın

En iyisi siz annenler bizim bebegimize ne alacaklar diye sormaya basla. Biz annene neler neler yaptik, bizim bebegi altina bogmalari lazim artik yani de bakalim ne olacak? Cok buyuk birsey almazlarsa eline koz gecmis olur. Annesine her para harcamak istediginde hatirlatirsin o torununa hic birsey almadi dersin…ben genelde boyle yapiyorum Ve onunu kestim pek birsey yapmiyor artik. Hic birsey tek tarafli olmamali heleki bu sadece kendi cebinden cikmiyorsa…ama en guzeli evinizi almak boylece hic birseye yetisemez.

Para konusunda çok büyük manipüle ediliyor.
Koca kişisi bütün kardeşleriyle birlikte para veriyormuş, konu sahibi kendi ailesine para verirse diğer kardeşleri vermediği için izin vermezmiş.
Adım gibi eminim ki öyle bir durumda koca kişisi “diğer kardeşlerimin durumu yok, vermezlerse vermesinler banane, ben hayırsız değilim, tabiki vericem” diyerek kükreyerek yine de koşa koşa verirdi.

Konu sahibinin yerinde olsam karşı tarafa ne kadar para veriliyorsa ailemle anlaşıp o kadarını ben de veriyor gibi kendime alırdım. Koca kişisi de buna ağzına açıyorsa ben de önce koca kişisinin ağzını yırtıp, sonra koca ailesine ağzıma geleni sayıp bu adamı da zevkine boşardım.
Ama konu sahibi kocası mutlu olsun diye hamile hamile iki gün kaynanasına bayramlık almak için gezmiş bir ponçik 🤗 elbiseye de övgü gelince karı koca bir mutlu olmuşlar ki sorma. 🙈
Ben de anneme o annesine ne kadar veriyorsa veriyorum. Eşim sesini çıkarmaz. Ben burda konudan bağımsız olarak umre konusunu sordum.

Ben de anneme o annesine ne kadar veriyorsa veriyorum. Eşim sesini çıkarmaz. Ben burda konudan bağımsız olarak umre konusunu sordum.
Ayrıca bayramlık alma konusunda şöyle kayınvalidem de bana baklava açtı ben de jest yapmak istedim. Bu tek taraflı olan birşey değildi

Eşim benim tek taraflı vermemi istemez. Ancak benim de kardeşlerimden eşit miktarda çıkarsa ses etmez. Ama benim kardeşlerim asla annemle babama böyle bir para akışı yapmazlar. Üstüne vermeyecekleri gibi halen daha babamlar yeri gelir onlara verir. Benim annemle babam da fazla verici.

E siz yazdınız 🤷‍♀️

oraya verilen kadar her ay kendi hesabiniza atın, vermeleri mesele değil aslında varsa harcansın tabide ben eşinizi fazla iyi niyetli göremedim.
anneye verilen ceyrekler eminim birikiyordur mirastan düsecek eşinize sizde avucunuzu yalayacaksınız yolunu bulmuş onlar sizde küpünüzü doldurmaya bakın
Eşim maaşımın kuruşuna karışmaz. Ben kenara atarım bilir. O ay kendime az bırakmışsam bana kendi maaşından da verir. Ortak hesabımız yok. Fakat bazen yatırım için birlikte birikim yaparız. Bana kendi hesabında ne yaptığını da söyler. Kendisi de evimize biriktirir. Konu çok farklı yerlere gitti. Manipüle edildiğimden tutun da böyle bir eş boşanılıra kadar geldi. Sevgili arkadaşlar ben burda konudan bağımsız biraz detay anlatarak konu daha iyi anlaşıldım diye umre sorusunu sordum.

kayinpederin cimriliginin acisi sizlerden cikiyor ve bunlar cocuklarini gelir kaynagi yapmislar. simdi esinize kayinvalidelerle ilgili en ufak bir sey soylediginizde her daim savunmaya gececek. hicbir sey soylemeyin. siz de madem bebek bekliyormussunuz ha bire masraf cikarin. zaten bebek alisverisi cep yakiyor. surekli bebek magazalarina goturun ve alisveris yapin ve hatta en luks yerlerden yapin. esiniz de anlasin zorunlu ihtiyaclarinizin oldugunu, oyle oraya buraya parasacilamayacagini anlasin. ayrica hac ibadeti zengin olanlara farz, oyle baskalarinin kizilaya yardim toplar gibi toplama parasiyla hacca mi gidilir ya ilk defa boyle sacmalik goruyorum.

Nasil ya onlara kira mi oduyorsunuz birde yanlis okudum dimi

E siz yazdınız 🤷‍♀️
Aylık vermeyi birşey demiyor. Ben onlar gibi ekstralara girmiyorum. Benim canımı da ekstralar sıkıyor. Onlar 4 kişiler ekstaralar olunca dörde bölünüyor. Ondan ne var ki diyor eşim. Ben de aynısını bizimkilere alacam dediğimde o da sen de kardeşlerinle ortak bölüştür ver diyor. Tek başıma almıyorum ki diyor.

Eşim maaşımın kuruşuna karışmaz. Ben kenara atarım bilir. O ay kendime az bırakmışsam bana kendi maaşından da verir. Ortak hesabımız yok. Fakat bazen yatırım için birlikte birikim yaparız. Bana kendi hesabında ne yaptığını da söyler. Kendisi de evimize biriktirir. Konu çok farklı yerlere gitti. Manipüle edildiğimden tutun da böyle bir eş boşanılıra kadar geldi. Sevgili arkadaşlar ben burda konudan bağımsız biraz detay anlatarak konu daha iyi anlaşıldım diye umre sorusunu sordum.

Evet resmen sizi oyuncak etmisler yani burada bahsedilen rakamlar ne kdr umre ek bir ornek mi anlamadim ben?

Ya gelirleri olmasa ailedir atadır bakılır derim. Ama gelirleri var durumları kötü değil, evlatları cüzdan gibi gören ebeveynler beni ürkütüyor Allah'ım öyle anne baba olmaktan sana sığınıyorum 🙏

Aileler elbetteki bizim değerlimiz, hele de hakeden aileler. Tabiki onlar mutlu edilir, ihtiyaçları olduğunda imkanlar dahilinde yardım edilir. Ama evi ve kira geliri olan eve de kira ödeyen halimle hem her ay birkaç bin lira hem de ekstralar veremem, kocam da veremez.
Üstelik annesi belki evde dinleniyor olurken, belki de yıllarca ev hanımlığı yapmışken ben eşek gibi çalışıp, kendime de kendi aileme de harcamayıp karşı tarafa rızkımı dağıtamam.

Ama buradaki konu kadının öz değersizliği, kendini sevme ve sayma eksikliği. Kadın kocasının mutluluğa giden yolunun kaynanasının mutluluğundan geçtiğini düşünüyor, bunu o kadar kanıksamış ki, verdiğim örneği düşünemiyor bile.
Bir insan kendisini sevmezse, saymazsa, ön plana kendisini koymazsa, böyle bir beklentide ve talepte bulunmazsa kolay kolay kimse bize beklentimizi altın tepside sunmaz.

Konu sahibi kocasının gözünden düşmemek için hala para konusunda sınır çizmekte korkuyor ama kocası hiç karısının ve yuvasının kötü etkilenmesinden hiç korkmuyor.

Inanilmaz bir konu ya, bende saskinlikla okuyorum. Ve farkında bile degil
Ne kadarlik evliler bilmiyorum ama kendi evleri yok ya, inanilmaz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X