Birikim hikayelerimiz, hedeflerimiz.

CanTorun

Guru
Pro Üye
1 Kasım 2019
6.114
22.405
Kadinlar Kulubunun guzel kadinlarina merhaba.

Ben 52 yasinda, iki evlat sahibi emekli bir kadinim. Kizim 7.5 yillik evli, oglum 2 yillik. Bir de kizimdan 6.5 yasinda torunum var.❤

Kendimi bildim bileli tutumluyum. Tabi ki yasa gore hedeflerde degisiklik oldu. Ogrenciyken tek hedefim para biriktirip, okul gezilerine katilmakti. Bu sekilde cennet yurdumuzun bir cok yerini gezdim.

Evlendikten sonra ev alma, cocuklarin egitimi, evlilikleri, ev sahibi olmalari icin destek birikimi vs. Bir bir hedeflerime ulastim
cok sukur.
Torunumun mujdesini alir almaz, torunum icin de birikim yapmaya basladim. Dedesi dogar dogmaz BES yaptirdi, ben de kumbara birikimi ve bankaya koyduklarimla epey yol aldim. 😍

Esim esnaf ve gelirimiz cok sukur iyi. O yuzden benim gelirime ev gecimi icin ihtiyac duymuyoruz.

Ben de hem torunumun gelecegi icin biriktiriyorum, hem de vizyon sahibi olsun diye, kizimi ve torunumu yurt ici ve yurt disi turlara dahil etmek icin biriktiriyorum. Hayat hengamesinde ara ara yaptigimiz tatiller disinda, son iki yildir gezmeye vakit bulabildik.

Sizlerin de birikim hikayelerinizi ve hedeflerinizi dinlemek isterim. 🤗

Hayirli gunler.
Bugun ogleden sonra kizimla avm gezecegiz. Her yil imkani kisitli bir kizimizin ceyizine katkida bulunmaya calisiyorum. Bu yil da ayda bir temizlige gelen hanimin kizina dusundum. 1000-1500 arasi limitim var. Celik urunlere bakip, fiyat arastirmasi yapacagim. Ayirdigim butcenin icine artik ne girerse.
Tavsiyelere acigim. 😊

merhaba
topiğiniz hayırlı olsun
birikim niyetinizde çok güzel yardım niyetinizde
çocukalr için BES ç.ok mantıklı
birikimi ayırıp kalanı harcamak gibi yapmaya özen gösteriyorum
stoklarımı sürekli canlı tutuyorum
harcamaları ihtiyaç mı? istek mi diye bakıyorum

merhaba
topiğiniz hayırlı olsun
birikim niyetinizde çok güzel yardım niyetinizde
çocukalr için BES ç.ok mantıklı
birikimi ayırıp kalanı harcamak gibi yapmaya özen gösteriyorum
stoklarımı sürekli canlı tutuyorum
harcamaları ihtiyaç mı? istek mi diye bakıyorum
Bizim nesil ihtiyac disi pek bir sey almaz. Yasinizin cok genc oldugunu dusunerek, bu bilincle hareket etmenize cok mutlu oldum. 😊

Torun icin BES insallah iyi olur. Esim 6.5 yildir oduyor. Ben de duzenli olarak altin, doviz aldim. Kumbara birikimi ile de ona ornek olmaya calisiyorum. Haftada bir harclik gunu var. Mutlaka uzerini ya bizim evimizdeki kumbaraya veya kendi evindeki kumbaraya atiyor. 😍
Hele kumbarayi actigimizdaki mutluluguna, heyecanina diyecek soz bulamiyorum. 😁

CanTorun CanTorun merhabalar.

Hedefleriniz ve birikimleriniz çok güzel. Bereketli olsun inşallah.

Her ay bütçe yaparım kendimce. Ajandam var, ne aldım, nereye ne verdim mutlaka yazar ay sonunda genel olarak bakarım.
Çarşıya, pazara, markete gitmeden önce liste yapmaya gayret eder onun dışına da çıkmam.
Mevsim başlarında eşimin ve benim kıyafet ihtiyacını çıkarır ona göre alışveriş yapar daha da mağaza falan gezmem.
İş yerinde kumbaram var. Aylık o kumbaradan çıkan paranın üstünü tamamlayıp 1 tane çeyrek altın alırım. Maaşım yatmadan 1 gün önce hesabımda para kalmışsa eğer kalan para kadar altın hesabımdan altın alırım.
Deterjan, tuvalet kağıdı, şampuan gibi ihtiyaçlarım mutlaka stokludur.
Elimden geldiğince gereksiz harcama yapmamaya çalışıyorum.
Sizden de öğreneceğimiz şeyler olduğunu düşünüyorum, tecrübenizden ötürü. Konuyu takipteyim :)

CanTorun CanTorun merhabalar.

Hedefleriniz ve birikimleriniz çok güzel. Bereketli olsun inşallah.

Her ay bütçe yaparım kendimce. Ajandam var, ne aldım, nereye ne verdim mutlaka yazar ay sonunda genel olarak bakarım.
Çarşıya, pazara, markete gitmeden önce liste yapmaya gayret eder onun dışına da çıkmam.
Mevsim başlarında eşimin ve benim kıyafet ihtiyacını çıkarır ona göre alışveriş yapar daha da mağaza falan gezmem.
İş yerinde kumbaram var. Aylık o kumbaradan çıkan paranın üstünü tamamlayıp 1 tane çeyrek altın alırım. Maaşım yatmadan 1 gün önce hesabımda para kalmışsa eğer kalan para kadar altın hesabımdan altın alırım.
Deterjan, tuvalet kağıdı, şampuan gibi ihtiyaçlarım mutlaka stokludur.
Elimden geldiğince gereksiz harcama yapmamaya çalışıyorum.
Sizden de öğreneceğimiz şeyler olduğunu düşünüyorum, tecrübenizden ötürü. Konuyu takipteyim :)
Tuketim cilginligina kapilmayip kendini uzak tutan gencleri cok seviyorum. 💕 Hepimizin birbirimizden ogrenecegi seyler var, bundan emin olabilirsiniz. 😊

Peki birikim hedefiniz nedir?

Okuyanlara tesvik amaci ile...

Dolabimizin icinde acilmayan, buyuk boy teneke kumbaramiz var. O orada yillardir var. Icine 50 krs ve 1 tl atiyoruz. Sadece bu kumbaradan cikan bozuk paralarla, 77 ayda 26 tane cumhuriyet altini aldim. 5 tanesi yegenlerimin dugunlerine, bebeklerine gitti. 21 tanesi de torunumun gelecegi icin saklaniyor. Kucuk kucuk birikimlerden buyuk birikimlere.😊

Benim kuralim, İSTİKRAR!

Tuketim cilginligina kapilmayip kendini uzak tutan gencleri cok seviyorum. 💕 Hepimizin birbirimizden ogrenecegi seyler var, bundan emin olabilirsiniz. 😊

Peki birikim hedefiniz nedir?

Tüketimin bir sınırının olmadığını ne mutlu bana ki erken farkettim. Hiç bir zaman bir doyum noktası olmuyor.

Bebek düşünüyoruz, belki seneye tüp bebek tedavisine başlayabiliriz. Öncelikle hedefim bu.
Rahmetli babam adına birşey yaptırmak istiyorum, daha tam karar vermiş değilim.
Evimiz kira. İlerleyen zamanlarda bu birikimler ev için peşinat olabilir.

Şimdilik hedeflerim bunlar. Tabi ki zaman içinde değişip şekillenebilir.

Okuyanlara tesvik amaci ile...

Dolabimizin icinde acilmayan, buyuk boy teneke kumbaramiz var. O orada yillardir var. Icine 50 krs ve 1 tl atiyoruz. Sadece bu kumbaradan cikan bozuk paralarla, 77 ayda 26 tane cumhuriyet altini aldim. 5 tanesi yegenlerimin dugunlerine, bebeklerine gitti. 21 tanesi de torunumun gelecegi icin saklaniyor. Kucuk kucuk birikimlerden buyuk birikimlere.😊

Benim kuralim, İSTİKRAR!

O 50 krşlar 1 TLler çok küçümseniyor ama biriktirince gerçekten kayda değer meblağ oluyor.
Bende aylık aldığım çeyrekleri bu şekilde 50 krş 1 TL den alıyorum.
Ama istikrarınız için bir kez daha tebrik ederim sizi.

Kumbarayı ne zamanları açıyordunuz peki?

Tüketimin bir sınırının olmadığını ne mutlu bana ki erken farkettim. Hiç bir zaman bir doyum noktası olmuyor.

Bebek düşünüyoruz, belki seneye tüp bebek tedavisine başlayabiliriz. Öncelikle hedefim bu.
Rahmetli babam adına birşey yaptırmak istiyorum, daha tam karar vermiş değilim.
Evimiz kira. İlerleyen zamanlarda bu birikimler ev için peşinat olabilir.

Şimdilik hedeflerim bunlar. Tabi ki zaman içinde değişip şekillenebilir.
Allah hayirli zamanda hayirli evlat versin. Tipki sizin gibi. ❤ Babaniza da rahmet diliyorum. Eminim ki onun hayrina, ruhunu şad edecek, en guzel seyi yapacaksiniz. Niyet hayir, akibet hayir.🤲

O 50 krşlar 1 TLler çok küçümseniyor ama biriktirince gerçekten kayda değer meblağ oluyor.
Bende aylık aldığım çeyrekleri bu şekilde 50 krş 1 TL den alıyorum.
Ama istikrarınız için bir kez daha tebrik ederim sizi.

Kumbarayı ne zamanları açıyordunuz peki?
Artik icine hic para atilamayacak hale gelene kadar acmiyorum. Bu da 3-4 aya tekabul ediyor. Bu sefer 5, 10, 20 tl de attim. Oldukca agirlasmis. Muhtemelen 1 aya kalmaz acilir. Actigimda burada foto da paylasacagim. Sonra doogru markette butunletmeye, ardindan bankadaki altin hesabina. 🤩

Artik icine hic para atilamayacak hale gelene kadar acmiyorum. Bu da 3-4 aya tekabul ediyor. Bu sefer 5, 10, 20 tl de attim. Oldukca agirlasmis. Muhtemelen 1 aya kalmaz acilir. Actigimda burada foto da paylasacagim. Sonra doogru markette butunletmeye, ardindan bankadaki altin hesabina. 🤩

Ben o kadar bekleyemiyorum, sanırım biraz sabırsızım bu konuda :)
Aylık açıyorum. Aslında açılmayan kumbaralardan olması en iyisi.

Ben o kadar bekleyemiyorum, sanırım biraz sabırsızım bu konuda :)
Aylık açıyorum. Aslında açılmayan kumbaralardan olması en iyisi.
Bir de 5, 10, 25 krs attigim kucuk bir kumbara var. Onu da torunum bir oyuncak isteyince katki olsun diye biriktiriyorum. Dogum gununde aciyoruz, uzerine dedeler, anne, baba da katiyor, istedigi oyuncagi aliyoruz. Dedeler kiyamayip cok aliyorlardi, simdi dogum gununde herkes el birligi ile tek oyuncak aliyor. 🤩
Bu sekilde sabretmeyi, beklemeyi, biriktirmeyi ogreniyor. Insallah gelisimine katkisi olur. 😊

Bir de 5, 10, 25 krs attigim kucuk bir kumbara var. Onu da torunum bir oyuncak isteyince katki olsun diye biriktiriyorum. Dogum gununde aciyoruz, uzerine dedeler, anne, baba da katiyor, istedigi oyuncagi aliyoruz. Dedeler kiyamayip cok aliyorlardi, simdi dogum gununde herkes el birligi ile tek oyuncak aliyor. 🤩
Bu sekilde sabretmeyi, beklemeyi, biriktirmeyi ogreniyor. Insallah gelisimine katkisi olur. 😊
İnsallah bir gün ben de boyle bir anane babane olurum imrenerek okudum..

X