Bilinçli beslenme ve dünya görüşlerimde olgunlaşma sürecim ....

54, 5 sabah ac karinla, wc den sonra. Simdi de 57 falandir. Eskisi kadar takmiyorum artik. Ama kendimi cok salarsam ne olacagini gormus oldum. Kilo veren insanlarda eski kiloma donerim korkusu oluyor, bende de vardi. Bu korkuyla yuzlesmem gerekiyordu. Yillardir gordugum en yuksek rakam buydu, ozellikle yazdim. 2- 3 kilo versem kafam rahatlar.
59.3 yazmışsın, o yüzden algılayamadım.
Umarım kendini mutlu hissettiğin halde olursun.

23. Aralik. 2019. Pazartesi
54.4 Bagirsaklar tertemiz.

Meghan Markle, dogumdan sonra " Kimse benim nasil oldugumu sormadi. " demis. Bu soz bende bir aydinlanma yaratti.
O kadar kilo aldim verdim, o kadar badireler atlattim; kimse bana nasil hissettigimi sormadi. Kimi kabaca yorum yapti, kimi kirici olmadan negatif yorum yapmaya calisti bla bla bla....
Bir Allah'in kulu da cikip , sen bu goruntunle kendini iyi hissediyorsan gerisi hic onemli degil demedi. Bende herkese kendimi iyi hissettigimi kanitlama cabasina girdim. Kim icin, ne icin?
Ne kadar gereksiz bir caba; ne kadar gereksiz konusan bir milletiz?

27. Aralik. 2019. Cuma

2019 mottom CANIM KENDIM di.
Bu baglamda ozsefkat, ozkabul, ozfarkindalik, ozsevgi konularina yogunlastim.
Gayette basarili oldum. 1 yilda bitecek farkindaliklar degildi. Omurluk oldu.

2020 mottom; YUZLESME.

Kendimle yuzlesme.
Yillarca kendimden kactim. Kaca kaca kacacak yer kalmadi.
Gunahiyla sevabiyla, olaniyla olmayaniyla, egrisiyle dogrusuyla kendimi oldugum gibi kabul edip kendimi tanimak.

27. Aralik. 2019. Cuma

2019 mottom CANIM KENDIM di.
Bu baglamda ozsefkat, ozkabul, ozfarkindalik, ozsevgi konularina yogunlastim.
Gayette basarili oldum. 1 yilda bitecek farkindaliklar degildi. Omurluk oldu.

2020 mottom; YUZLESME.

Kendimle yuzlesme.
Yillarca kendimden kactim. Kaca kaca kacacak yer kalmadi.
Gunahiyla sevabiyla, olaniyla olmayaniyla, egrisiyle dogrusuyla kendimi oldugum gibi kabul edip kendimi tanimak.
Adına çok mutluyum. Peki özşefkat nasıl? Ne yapabilirim bu konuda

C cranial Canim ozsefkat tamamen pozitif dusunce topiginde konustuklarimizin temeli. Kendini sevmek, kendine deger vermek. Degersizlik hissini ortadan kaldirmak icin cok faydali oldu. Instahramda ozsefkat etiketini tskip ediyorum. Olumlama yapiyorum surekli. Yazarak beynime yeniden format atiyorum. Kendi kendimi motive etmek, pozitife yakin durmak icin ne duyarsam elimden geldigince yapiyorum. Negatife kayinca kendimi yiyip birirmiyorum. Ozsefkat burda devreye giriyor.

15. Nisan. 2020
CORONA GUNLUGU
56.1 ac karinla.Bagirsaklar temiz.
1 aydir ise gitmiyorum.
Olagandisi bir surecten geciyoruz.
Ilk baslarda ; yillardir ailece karantinadaymisizda heberimiz yokmus gibi hissettim.
Cok gezen bir aile degildik.
Esim hep evden calisiyor.
Ben 2'den sonra hep evdeyim.
Hergun zorunlu ihtiyaclar icin disari cikardim vs.
Evliligimin ilk yillarinda, lohusalik donemlerimde bu durum beni bayagi depresyona sokmustu. O zamanki zihnimle, bakis acimla aslinda kendi kendimi surekli dibe itmisim. Ama bu bilince kavusmak icin o cenderenin icinden gecmem gerekiyordu. Gectim , donustum.Rabbime bin sukur.
Su an herkes evde. Bu dusuncede insani rahatlatiyor.
Sokaga cikma yasagi olan grupta degilim.. Disari cikmasam bile bu ozgurluk hissi paha bicilemez.

31. Agustos. 2020 Pazartesi
1 saat sonra eylul, sonbahar geliyor. Yaz gidiyor.
Bu yildan 8 ay gitmis.
2020 ' yi kendim icin YUZLESME yili ilan etmistim.
Bir ara online gorustugum bir danisman " Cok cesur, zor bir hedef secmissin. Kendi basina yapmak zorlayici olabilir ." demisti. O ana kadar zor bir ise giristigimi dusunmemistim. Amaaaan yaparim, nolcakki kafasindaydim.
Yillarca bir zorlukla karsilasinca
kactim.
Kaca kaca, donup dolasip yine kendime cikti butun yollar.

5 yil kadar once bu halimden 8 kilo zayifmisim.
Yillardir o fizikte olanlara imrendigim icin cok mutluydum.
Ama herkes bir sey soyluyordu. Kimisi yuzume, kimisi arkamdan.
Bir komsum " O zamanlar ben senin icin ozurlu mudur, demistim . " dedi. Beni yeni goruyordu o zaman. Gunlerin uzun oldugu ramazan donemleriydi. Yuzum kotu gorunuyordu gercekten.
Annem her gittigimde dovmekten beter ediyordu.
Sanirim kendimi en cok begendigim ve disardan goreninde begendigi 2 yil duzenli pilatese gittigim donemlerdi. Sonra hamile kalinca ara verdim. Gecen yil tekrar basladim.1 yil gittim. Corona cikti.
Kilomu korudum sayilir. Cunku hedefim 53- 54 kiloydu.
2- 3 kiloyu ugrassam 1 ayda veririm. Ama bir turlu ugrascak motivasyonum gelmiyo .
Ise basladim. Sanirim 1- 2 kilo veririm. Evde zor oluyor.
Yaz tatili bitince, esim cocuklari da zayiflatmaya karar verdi. Ben yillardir soyluyordum. Dinlemediler.
Buyuk oglum 3 kilo, ortancam 2 kilo verdi.4 -5 kilo daha verseler yeter.
Esimde dikkat ediyor. Kisacasi ev ortami uygun.
Ben 1 kilo bile versem takla aticam.:KK76::emir_bebek:

Dun gezdim .
Bugun temizlik yapmam lazim.
Dolmusa 1 saatlik pazara gitmem lazim.
Bunlar icin bana sans lazim.
Yarin is var.
Temizligi erteleyebilirim ama pazar kopruden once son cikis.

Açtığım konuya beklerim diyet egzersiz yürüyüş yapıyorum 32.günüm diyet arkadaşı olabilirsiniz yaptıklarınızı paylaşarak motive edebiliriz birbirimizi konu: ‘Sağlıklı beslenmede ilk adım’

30 Kasım. 2021

Gunlüğümü geri dönüp okumayı seviyorum.
2020 yüzleşme yılım demişim. 2 yıldır kendimle yuzleşmeye çalışıyorum. Zor olacağını soylemişlerdi.

2021 bitiyor. Dolu dolu 40 yaşımdayım.
Yuzleşmek sandığım gibi kolay değilmiş.
Yüzleşe yüzleşe vardığım nokta korkularım oldu. Çocukken de korkaktım. Bazı seyler hiç değişmiyor. Çocukluğumdan bazı resimler zihnimi ara ara yokluyor.
Ne yapmam gerektiğini çok iyi anladım ama bedel ödemek istemiyorum. Konfor alanımdan çıkmak zor geliyor.
Oysa cesaret edebilsem, kendimle nasıl gurur duyacağım.
Kendime olan saygımı geri kazanacakmışım gibi geliyor.
Yıllardır zihnimin karanlık dehlizlerinde başıboş savrulup duran seslere kulak verebilirsem tam olacakmışım gibi geliyor.

İşin ucunda pişman olmakta var. Bedel ödemek zor geliyor demiştim ya.

X