Bilinçli beslenme ve dünya görüşlerimde olgunlaşma sürecim ....

hayatdevamedecek

Guru
Kayıtlı Üye
11 Nisan 2013
1.634
2.359
14. haziran . 2015. pazar

Yaklaşık 2 yıldır, kadınlar kulubünde topiğim vardı, zayıflama maceralarımı ve kilo koruma çabalarımı not alıyordum. Zamanla topiğimin günlük havasına büründüğünü fark ettim. Uzun zamandır, konumu diyet günlüklerine taşımak istiyordum, Kısmet bu güneymiş...

14. haziran. 2015. pazar

Geçen hafta regl nedeniyle yeme krizleri yaşadım.İşin içine sosyal faaliyetlerde eklenince karbonhidret tüketimim çok fazla oldu. Önümüzdeki hafta içi sosyal yönden yoğun geçecek. Ramazan öncesi yoğunluğu diyelim.
Bu arada , bende ramazan geliyor, nasılsa yiyemeyeceğim diye iyice saldım kendimi.
Bu hafta sonu sebze çorbası detoksu yapacaktım.
( Geçen hafta sanırım 2 kilo almışım. Hep pazartesi sabah tartılıp, haftalık düzenimi ona gore ayarlarım. Ayrıca, pazartesi tartılmak, haftasonu kaçamaklarını bir nebze de olsa azaltıyor. Geçen pazartesi ve cuma arasında + 2 kilo fark var.Dün çok dikkatli beslendim.Bugünde 1000 cl aşmayacağım, bakalım yarın kaç çıkacağım? )

Sebze detoksuna dönersek, eve bir sürü yemek pişirip yememk beni çok sinirli ve gergin yapıyor.
Pişirdiğim sebze yemeklerinden ( az yağlı yapıyorum zaten ) azar azar yiyip, sıfır karbonhidratla haftasonunu geçirmek daha mantıklı geldi.
Ama dün akşam çocuklara pişirdiğim makrnaya dayanamdım.Hamur hamur ve kavrulmuş, en sevdiğim. 4 kaşığı aşmamak için, hatta tencerenin tamamını bitirmemek için MUTFAKTAN HEP UZAK DURDUM.
pişmanmıyım, asla.Önceden olsa pişmanlıktan içim içimi yerdi. şimdi günlük kalorimi dengede tutmaya çalışarak, canımın istediği herşeyden nefsimi köreltecek kadar yiyorum.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK AÇISINDAN BU NOKTA BENİM BESLENME DÜZENİMDE ÇOK ÖNEMLİ ...

Çok şükür, gece yeme alışkanlığım yok. REFLÜM sağolsun. yıllar içinde, midemin sesine kulak vererek, sağlıklı beslenmeyi öğrendim.

Yıllardır hayalim 55 kilo olmaktı.Bunu 33 yaşında 2 çocuk sahibi olduktan sonar başarabildim. Ne mutlu bana.
Ömür boyu gördüğüm en yüksek kilo 71 ( yaş 18 ) , en düşük kilo 56- 55 hatırlayabildiğim kadarıyla. 55 ' te hedefime ulaştığım için tekrar eski yeme düzenime dönüp kilo aldım. Ergenlik genç kızlık dönemlerim genelde 55- 65 kilo aralığında, 40 beden civarında geçti.

En son 55 ' e ulaşma hayalim, 2. çocuğumu emzirmeyi bıraktıktan sonar, işe başlayıp dolabımda üstüme olan hiç bir şey bulamayınca nüksetti ; ekim 2012 başlarıydı...
Ve mayıs 2013 te 54 kilo civarındaydım...

Üstüste 2 hamilelik ve emzirme dönemleri boyunca diyet dünyasından çok uzaklaşmışım. KÖPRÜNÜN ALTINDAN ÇOK SULAR AKMIŞ.
Genelde Karatay a uyarak yağlarımdan kurtuldum.... Ve benim değişmez diyet kuralım; abur cuburu kes kilo ver.
anlatacak çok püf noktası var ama son yıllarda sürekli bunları düşünmekten beynim çok yoruldu.
Hatalarımı gördüm, düzelttim ve 2 yıldır üç aşağı beş yukarı kilomu koruyorum.
Hayalim 55 ken; şimdilerde 49.9 olsa dahi tartıda 4le başlayan rakam görmek,beni daha çok mutlu ediyor.
5 le başlayan kilolara resmen burun kıvırıorum. 50 nin altına inmek için hemen hafif beslenmeya başlıyorum.

BU GÜNLERİMİ GÖSTERENE BİNLERCE KERE ŞÜKÜRLER OLSUN.
sosyal medyada , kadınlar kulubünde ve daha bir çok teknolojik ortamda, bu bilince erişmeme bir şekilde aracı olan herkesten Allah razı olsun.

16. 6. 2015. salı

Dün misafirlikteydim. Hsyır diyemeyeceğim yiyecekler vardı ama en hafif şekilde seçim yaptım. en önemlisi hiç bir şeyde gözüm kalmadı.
Geçen hafta, neyde gözüm kaldıysa doyasıya yediğim için şimdi hepsini boş kalori, iç organlarımı boşuna çalıştırıp yoran, sonuçta sadece yağ olarak depolanan hamurlu - katı yağlı lüzumsuz karbonhidrat deposundan başka birşey olarak görmüyorum.
bir dahaki pms dönemde görüşürüz beybisi.

diyet yapmıyorum.fazlalıklarımdan çoktan kurtuldum. koruma dönemindeyim. sağlıklı ve dengeli beslenmeyi, sporu yaşam tarzı haline getirmeye çalışıyorum.
ilk başta Karatayla bayağı kilo verdim ama şimdi tüm kurallarına uymuyorum.Meyvesiz bir hayat düşünemiyorum.
şu an , kalori sayıyorum.
hangi diyeti yaparsan yap sonuç kalori sayıınına çıkyor.

16. haziran. 2015. salı
güncel kilo: 48.5 ( okulda. wc var, kahvaltı etmiştim.)

48,5 şerefine bugün kendime dondurma ödülü verdim. çizkekli hazır dondurma yedim. beğenmedim.Merakım geçti,artık cnım istemez.
dondurma 280 cl . yarısı yerken kırıldı, külahta kalan kısmı buzluğa kaldırıp sonra yesem süper olacaktı ama irademe hakim olamadım. Üstüne başka bir sürü şeylerde yedim. sonrada pişmanlıktan kendi kendimi yedim...
bugün, 1800 cl civarı almışım.
yarın kahvaltı organizasyonu var, senede 2 -3 kez böyle etkinliklere katılma şansım oluyor. kaloriler umrumda olmayacak ama sağlıklı seçimler yapıcam. Boş kalori almak istemiyorum.. Geçen hafta pms nedeniyle , saçma sapan besinlerle bedenimi boşu boşuna yordum. 3 hafta boyunca bedenime iyi bakmalıyım, sindirim sistemimi fazla yormamalıyım. sonra yine pms krizleri gelecek...

Hayat devam edecek spor olarak ne yapıyorsun?
geçtiğimiz kış 6 ay , haftada 2 gün pilates kursuna gittim , çok faydasını gördüm.her gün düzenli yaptığım tek şey, Tibet yogası. yoganı ardından o günkü yorgunluk durumuma göre 15- 20 dk bölgesel ve esneme amaçlı hareketler yapıyorum. gün içinde her fırsatta hareket etmeye çalışıyorum.

21. haziran. 2015. pazar

sevgili günlük

ramazanın ilk 3 günü motivasyonum süperdi. Beslenme düzenim tam olmasını hayal ettiğim gibiydi ama dün kahvaltı aşkım depreşti. Her oruçta böyle oluyor.2-3 gün motivasyon tavan yapıyor, sonar Sabah kahvaltısı hasretime yenik düşüyorum. ilk gün sahurda yulaflı süt ve 1 yumurta yedim. 2. gün yumurta ve bir şeyler daha vardı hatırlamıyorum. Peynir yoktu , eminim.
3. gün 1 dolu yemek tabağı yeşil mercimek ve 1 yumurta yedim. Protein hem uzun sure tok tutuyor hem uzun süren oruçlarda kas kaybını önlemek adına bol bol protein yanında da azcık sağlılı karbonhidrat tüketmek gerekiyor.
kahvaltı keyfi çaysız olmaz ama çay besinlerin bütün faydasını yok ediyor. Amacımız sağlıklı ve bilinçli beslenme ise çayı besinlerle birlikte almıyoruz. Zaten sahurdan sonar bol bol çay içtiğim için çay özlemim yok.

3 günlük gözlemlerimden biride uyku düzenimle ilgili .
ilk 2 gün Sabah okula gideceğim için iftardan sonar 11- 12 gibi uyudum, sahurumu 5- 10 dk ayaküstü hafif besinlerle yapıp, uykum bölünmeden hemen geri uyudum. gün içinde ne başım ağrıdı, ne uyku bastırdı.
son 2 gecede haftasonu olduğu için iftardan sonar çay- kahve içtim. Haliyle uykum gelmedi. sahura kadar kitap okudum.yine sahurumu hızlı hızlı yapıp dolu, şiş, rahatsız mideyle done done uyumaya çalıştım.

soru 1 : DOĞRU DAVRANIŞLARI HEPİMİZ BİLİYORUZ AMA UYGULAMAK NEDEN BU KADAR ZOR ...

soru 2 : HEM SOSYAL, AİLEYLE UZUUUUN SOFRA KEYİFLERİ YAPIP, HEM İNCECİK KALMAK MÜMKÜN MÜDÜR?

sahurda bolca peynir zeytin yedim . hepsi 3 gündür sürekli suyu değiştirilerek tuzu çıkarılmış besinlerdi.
iftardan sonar çekirdek yedim.Çoğunun içini ayıklayıp çocuklara yedirdim ama tuzlu kabukları ağzıma sürmem bile içimi yakıp kavurdu.sahura kadar dünyanın suyunu içtim. şu an ağzım kupkuru.
Bir kez daha anladım ki, TUZ BANA HİÇ YARAMIYOR....
Normalde tuzsuz çekirdek tüketirim. burda sadece pazarda bulabiliyorum. bu hafta ramazan nedeniyle pazarcıları çoğu erken gitmişti.Çekirdekçi amacada gitmişti. Bu tuzlu çekirdeği de kaynanam ve çocuklar seviyor diye almıştım ama onlara ayıklarken tuzları ben yemiş oldum sonuçta. Neyse ramazanda bir daha almam.

SADE HAYAT EN KOLAYI...

sade beslenme, sade giyinme, sade ev dekorasyonu, sade spor aktiviteleri ypmak...
örnekler daha da çoğaltılabilir....

vücudumuza saçma sapan , gerksiz gıdaları sokup sonrada vücudumuzu bunların zararlı atıklarından arındırmaya çalışmak , iç organlarımızı , hormonlarımızı , beynimizi , bütün yaşamsal sistemlerimizi boşuna yormaktan , yaşlandırmaktan başka neye yarar ki ?

24. haziran. 2015. çarşamba

dün ilk kez güllaç yaptım. kakaolu ve damla çikolatalı. Çocuklarda yesin diye.Çocuklar ağzına bile sürmediler. Benim çocuklarımın tek sevdiği tatlı kakaolu puding. Macera aramaya gerek yok aslında ama ben güllacı çok seviyorum. Hem sütlü, proteinli, hem çok hafif olduğunu sanıyordum, ta ki az once kalorisini öğrenene kadar. light malzemelerle yapılanın, 200 gramı 250 cl civarı. Ben 2 gecedir hafif nasılsa diye yedimde yedim.Light malzeme kullanmam ama şekerini yarı yarıya azalttım bana tam kıvamında geldi. Eşim dün yemişti, bu gece yemedi.
yiyecekleri ziyan etmeyi hiç sevmem, üstelik böyle bir özel dönmede ama, ziyan olmasın diye vücuduma gereksiz eklenti şeker almak çok yanlış.
Yıllarca ziyan olmasın , tencerenin dibinde kalmasın diye tükettiğim yemeklerden hep bir kaç kilo fazlam olmuştu. mideme çöplük gibi davranmışım resmen.Aman cope gitmesin, ziyan olmasın. Çöpe gitmesin iyi hoşta, midene niye çöplük muamelesi yapıyorsun?
burdan 2 ders çıkarıyorum :
1. ilk defa yaptığın bir gıdayı, kişi sayısına gore porsiyonluk miktarda yap. tahminlerinde genelde yanılıyorsun. beğenirlerse tekrar yaparsın.
2. dolap meyve doluyken ayrıca tatlı yapma. Oruç psikolojisiyle güllaca takmıştım. yaptım yedim , rahatladım.Bir daha yapacağımı sanmıyorum.Yaparsam da, kendime 1 porsiyon ancak yaparım ama bunun için koca paket güllaç almam.Pastahanede yapılanlar bana aşırı tatlı geliyor. Neyseki, güllaç yufkasından börek aplıyormuş, teknolojinin gözünü seveyim.
Evde güllaç olmasaydı, mis gibi meyvelerimi doya doya yerdim. Mide dolunca, sırf gözüm kalıd diye yarım şeftali yarım erik ancak yiyebildim.
Karpuzun her şekilde gideri var... Su niyetine sürekli yiyorum....

27. haziran. 2015. cumartesi

güncel kilo; 48,5
( okulda, 2 gündür wc yok.)
2 ay okul yok,evde baskül yok. Bakalım baskülsüz kilo kontrolünü nasıl yapacağım.Sanırım pantolonlar yol göterici olacak.Ve ayna.

11. temmuz. 2015. cumartesi

dün regl 2. gündü. yeme krizlerimin önüne geçemedim.Psikolojimde, midemde mahvoldu.
İmkanım olsa bu günlerde mutfağın kapısından bile geçmem ama ev ahalisi yemek ister. Neyse, yapcak birşey yok .bu günlerimizede binlerce kere şükürler olsun.

SONUNDA PİŞMAN OLMAYACAK KADAR YEMEYİ BAŞARSAM, çok rahat edeceğim .inşallah onudabaşarıcam. bugüne kadar neleri başardığıma bakarsam, kendimde o ışığı görüyorum.

11. temmuz. 2015. cumartesi

dün regl 2. gündü. yeme krizlerimin önüne geçemedim.Psikolojimde, midemde mahvoldu.
İmkanım olsa bu günlerde mutfağın kapısından bile geçmem ama ev ahalisi yemek ister. Neyse, yapcak birşey yok .bu günlerimizede binlerce kere şükürler olsun.

SONUNDA PİŞMAN OLMAYACAK KADAR YEMEYİ BAŞARSAM, çok rahat edeceğim .inşallah onudabaşarıcam. bugüne kadar neleri başardığıma bakarsam, kendimde o ışığı görüyorum.
Nekadar aynı şeyleri yaşayıp aynı düşüncelerdeyiz. Ama keşke bende ideal kilomda olsaydım sizin gibi. En azından aynaya baktığınızda mutlusunuz. Bu sizi frenlemede büyük etken olur. Yolunuz açık olsun inş. :KK200:

Günlüğünüz çok farklı ve cok güzel. Okurken çok zevk aldım. Cok ilham vetici seyler yazıyorsunuz. Acaba edebiyat ile yakından ilgili misiniz merak ettim.
Zaten beni biraz taniyorsunuz, mücadelemiz cok benziyor. Gunlugunuzu takipteyim:KK36:

Merhaba :) sizin dediginiz
SADE HAYAT EN KOLAYI...

sade beslenme, sade giyinme, sade ev dekorasyonu, sade spor aktiviteleri ypmak...
örnekler daha da çoğaltılabilir....

vücudumuza saçma sapan , gerksiz gıdaları sokup sonrada vücudumuzu bunların zararlı atıklarından arındırmaya çalışmak , iç organlarımızı , hormonlarımızı , beynimizi , bütün yaşamsal sistemlerimizi boşuna yormaktan , yaşlandırmaktan başka neye yarar ki ?
Merhabaa :) yazdiklarinizi okuyunca bana yardimci olabileceginizi hissettim .kendimi tanitiyim 22 yasindayim gencligim 55 65 arasi gecti demissiniz benimki 65 70 arasi geçiyor ve 55 olmayi istiyorum ideal kilom bu belki o. zaman kapkalin bacaklarim da incelir cok mutsuzum bacaklarimin kalinligindan her yaz depresyona giriyorum lutfen yardim edin.55 kiloya ve daha superi 48 kiloya nasil dustugunuzu ayrintili anlatirsaniz cok sevinirim.karatay demissiniz kqc ay uyguladiniz daha cok yaglariniz erimis karatayla mukemmel benim korkum karatayla beslensem kilo versem sonradan normal beslenirsem daha da kilo alirmiyim bunu merak ediuorum.bieaz uzun oldu farkindayim icimi doktum yardimci olursaniz duaciniz oolurum

Günlüğünüz çok farklı ve cok güzel. Okurken çok zevk aldım. Cok ilham vetici seyler yazıyorsunuz. Acaba edebiyat ile yakından ilgili misiniz merak ettim.
Zaten beni biraz taniyorsunuz, mücadelemiz cok benziyor. Gunlugunuzu takipteyim:KK36:
edebiyatı ilkokul yıllarından beri çok severim. Hep kitaplık, kütüphanecilik kolunun başkanı seçilirdim. Kitap okumak en büyük hobim. yazmayıda çok seviyorum. Evde günlüğüm var ama burda ayrıca beslenme günüğüm olmasını istedim.Bazen kendim geri dönüp okuyorum. söz uçar yazı kalır misali, insan yazmayınca çoğu şeyleri unutuıyor.

canım bende seni doyana kadar yeme, açlığını anlama gibi bir topiğin vardı, ordan takip ediyorum. Benim en büyük sorunumi duygusal yeme olunca başlığın ilgimi çekti.
Baştan yazayım ben açık sözlüyümdür, Darılmaca, gücenmece yok.Canan Karatay ı bu yüzden de çok seviyorum. Dan dan herşeyi söylemek bazen hoş olmuyor ama huyum böyle napayım.
Keşke bende senin yaşındayken şu anki biilinçli halimde olsaydım ama mümkün değil tabii.
Bacakların kalınsa, zayıflasan bile bacakların zayıflar ama yine vücuduna oranla kalın kalır. Öncelikle vücumuzu sevmekle , kabullenmekle işe başlıyoruz. Bu vücutları biz seçmedik, bize bahşedileni Kabul etmek en güzel yol.Sonuçta manken değiliz, hayatımızı görselliğimizle kazanmıyoruz.
Benim ilk topiğim diyet yöntemleri ve deneyimlerimiz bölümünde, " Kişisel tarihime bir not düşmek istedim " ilgini çekerse okuyabilirsin.Bütün detaylar orda. Kilo korumaya geçince günlük tarzında yazmaya başladım. o yüzden diyet günlükleri bölümüne geldim.
Karatay kilo vermek için bana çok iyi geldi ama sürdürülebilirlik açısından sıkıcı.ömür boyu 2 öğün beslenme benim için mümkün değil.
Herkesin vücudu, hormonları,iç organları farklı çalışıyor.Deneme yanılma yoluyla vücudumuza en iyi gelen beslenme düzenini buluyoruz.
diyet gruplarında kilomuzu koruyoruz topiğindede güzel tüyolar var, göz atabilirsin.
Ben istediğim kiloya indikten sonar genelde kalori sayma yöntemini uyguladım.günlük 1200 cl aşmamaya çalışıyorum. Bu kalorileride protein ve sebze ağırlıklı alıyorum.Karbonhidratı mümkün olduğunca az almaya gayret ediyorum. İşlenmiş, paketli ürün pek tüketmem ama pms dönem beni altüst ediyor. napalım, bunada şükür. Sonrasında dengeleyerek 2 yıldı kilomu bir şekilde korudum.
birde hareket şart.Günlük hiç yapacak zamanın yoksa bile kilo vermede 1 saat, korumada en az yarım saat yürüyüş şart.
Bollllllllllll suyu unutmuyoruz.Acıktıkça su iç....

canım bende seni doyana kadar yeme, açlığını anlama gibi bir topiğin vardı, ordan takip ediyorum. Benim en büyük sorunumi duygusal yeme olunca başlığın ilgimi çekti.
Baştan yazayım ben açık sözlüyümdür, Darılmaca, gücenmece yok.Canan Karatay ı bu yüzden de çok seviyorum. Dan dan herşeyi söylemek bazen hoş olmuyor ama huyum böyle napayım.
Keşke bende senin yaşındayken şu anki biilinçli halimde olsaydım ama mümkün değil tabii.
Bacakların kalınsa, zayıflasan bile bacakların zayıflar ama yine vücuduna oranla kalın kalır. Öncelikle vücumuzu sevmekle , kabullenmekle işe başlıyoruz. Bu vücutları biz seçmedik, bize bahşedileni Kabul etmek en güzel yol.Sonuçta manken değiliz, hayatımızı görselliğimizle kazanmıyoruz.
Benim ilk topiğim diyet yöntemleri ve deneyimlerimiz bölümünde, " Kişisel tarihime bir not düşmek istedim " ilgini çekerse okuyabilirsin.Bütün detaylar orda. Kilo korumaya geçince günlük tarzında yazmaya başladım. o yüzden diyet günlükleri bölümüne geldim.
Karatay kilo vermek için bana çok iyi geldi ama sürdürülebilirlik açısından sıkıcı.ömür boyu 2 öğün beslenme benim için mümkün değil.
Herkesin vücudu, hormonları,iç organları farklı çalışıyor.Deneme yanılma yoluyla vücudumuza en iyi gelen beslenme düzenini buluyoruz.
diyet gruplarında kilomuzu koruyoruz topiğindede güzel tüyolar var, göz atabilirsin.
Ben istediğim kiloya indikten sonar genelde kalori sayma yöntemini uyguladım.günlük 1200 cl aşmamaya çalışıyorum. Bu kalorileride protein ve sebze ağırlıklı alıyorum.Karbonhidratı mümkün olduğunca az almaya gayret ediyorum. İşlenmiş, paketli ürün pek tüketmem ama pms dönem beni altüst ediyor. napalım, bunada şükür. Sonrasında dengeleyerek 2 yıldı kilomu bir şekilde korudum.
birde hareket şart.Günlük hiç yapacak zamanın yoksa bile kilo vermede 1 saat, korumada en az yarım saat yürüyüş şart.
Bollllllllllll suyu unutmuyoruz.Acıktıkça su iç....
Cok cok tesekkuler verdiginiz bilgiler için hepsini ozellikle karatayi uygulamaya baslayacagim.diger topiginizi de bastan sona okuyacagim.bir de tibetin 5 hareketini yapiyormussunu ben de ilk hafta yaptim sonea 5. Harekette bilegimi incittim nasil da hevesliydim oysaki simdi bilegim daha iyi ama cekiniyorum biraz. Siz tibetin sac dokulmesini onleme cilt parlakligi sıkılasma etkilerini ya da baska guzel ozelliklerini yasadiniz mi masallah 21 tekrara gelmissiniz belki ben de cesaret ederim yeniden :)

X