Bahçe Bakımı ve Çiçekler AliExpress'ten Tohum Alma.

keşke önce konuyu açsaymışım bir sürü sipariş verdim ....

hayır salak kafam hiç ağaç tohumdan olur mu ?

gül öyle olur mu ?
Olsa bile o mor domates yenir mi🤗bukadar çok gdoşüphesi carken ithal tohumalmamaya calışın bence. Yerli tohum, ata tohumu takas yapan şenlikler düzenleniyo. İnstagramda sayfası vardı.

Iyi aksamlar, dediginiz marka tohumlardan degil ama ben bahcemde sari,siyah pembe cok ince kabuklu rus domatesi yetistiriyorum 1 tanesi 800gr. ve inanilmaz lezzetli oluyor.
Ciceklere gelince o mor asagi dogru akan ciceklere benzeyen petunien,petunya cicekleri tohumdan degilde fidesini alip dikiyoruz favorim beyaz ve mor .

keşke önce konuyu açsaymışım bir sürü sipariş verdim ....

hayır salak kafam hiç ağaç tohumdan olur mu ?

gül öyle olur mu ?
Sevgili Kazen, gül koleksiyoncusu:) buna cevap versin:) Gül ASLA TOHUMDAN YETISTIRILMEZ....Cunku etrafta gordugunuz tum guller MELEZLENME sonucu olmustur...Dalından kırıp,koklendırısenız aynısı olur ama TOHUM ASLA...Hanı hep bır hıbrıt tohum muhabbetı var ya onun gıbı,gul denen bıtkının aslı dag,yol kenarlarında gordugnuz yalın kat,uyduruk bırseydır. Yıllardır farklı turlerle yapılan melezlemeler sonucu bugunku cesıtlı hallerıne gelmısler. Yurtdısında labratuvar ortamında bu ısı oldukça profesyonel olarak yapan,sadece gul uretımı ıle ılgılenen fırmalar var. Kordes,Tantau,David Austin....https://www.pinterest.com/capella79/kordes-roses-and-the-other-roses/

Ha bu arada ekledıgınız görsedekı gıbı rengarenk bır gul de asla yok reelde,tamamen photoshop....Bılımsel olarak ne mavı ne de sıyah gul yapılabıldı bugune dek....Onun dısında var olan cesıtlerı gorsenız kucuk dılınızı yutarsınız. Istersenız Ingılızce cevırıyle bır bakın:) http://www.rosebook.ru/roses/

Ve daha ılgınc ve acısı HALFETI GULU, dunyadakı tek sıyah gul sadece bu toprakta yetısır,özellıgı bu dedıklerı gul de ASLINDA HIKAYE....Halfetı gulu dıye arattıgınz gorseller daıma oynanmıs resımler ve yabancı forumlarda,yabancılar da bunu fark etmıs....(https://www.tripsavvy.com/no-there-are-not-black-roses-in-turkey-4051914)

Sımdıye dek bulunan en sıyaha yakın guller,bordonun en koyu tonları kı bunları da yıne yabancılar uretmıs kı emınım bızımkıler de onlardan bırını alıp sıyah gul dıye utanmadan mıllete kakalamaya calısıyor (https://www.stylecraze.com/articles/beautiful-black-roses/#gref) Sen aldın ektın olmadı,nıye? E Halfetı topragı degılde ondan:) Hadı oradan...

Agaca gelınce:) Bazı turler olur vısne,mese gıbı ama (hadı dıyelım oldu dıyerekten soyluyorum bunu) o kadar uzunnnn zaman alırkı...Keske etraftakı seralara bakınsaydınız veya Yalova Kurtköy'de bıraz gezınseydınız,genelde oradakı fıyatlar dıger seralardan daha uygun....Hıc degılse topraga dıktıgınızı gorup,buyutme zevkıne daha erken varırdınız. Tohumdan buyutme ısıne ben de,daha acemıyken bır heveslenıp cıcek (sanırım sızın resımlerde olan lobelya resımlerı de benı cezbetmıstı),domates vs. almıstım buradakı Zengarden'dan.....10 sene once 30 tl odemıstm....Sonra semt pazarındakı fıdelerın fıyatlarını gorunce.....:kızgın:

Son bır not: mor,sıyah,sarı domates olur....Tohumdan ben yetıstırmıstm ve bır belgeselde de gormustm koleksıyoncuları bıle var yurtdısında....Ama lezzet yıne domates lezzetı:) Rengı cıkolata gıbı olunca tadı cok da farklı degıl yanı:) Yıne de Alıexprestekı ekledıgınız resımler "oynanmıs resımler" o ne yahu, boyanın ıcıne gırıp cıkmıslar gıbı:)

Son düzenleme:
Sevgili Kazen, gül koleksiyoncusu:) buna cevap versin:) Gül ASLA TOHUMDAN YETISTIRILMEZ....Cunku etrafta gordugunuz tum guller MELEZLENME sonucu olmustur...Dalından kırıp,koklendırısenız aynısı olur ama TOHUM ASLA...Hanı hep bır hıbrıt tohum muhabbetı var ya onun gıbı,gul denen bıtkının aslı dag,yol kenarlarında gordugnuz yalın kat,uyduruk bırseydır. Yıllardır farklı turlerle yapılan melezlemeler sonucu bugunku cesıtlı hallerıne gelmısler. Yurtdısında labratuvar ortamında bu ısı oldukça profesyonel olarak yapan,sadece gul uretımı ıle ılgılenen fırmalar var. Kordes,Tantau,David Austin....https://www.pinterest.com/capella79/kordes-roses-and-the-other-roses/

Ha bu arada ekledıgınız görsedekı gıbı rengarenk bır gul de asla yok reelde,tamamen photoshop....Bılımsel olarak ne mavı ne de sıyah gul yapılabıldı bugune dek....Onun dısında var olan cesıtlerı gorsenız kucuk dılınızı yutarsınız. Istersenız Ingılızce cevırıyle bır bakın:) http://www.rosebook.ru/roses/

Ve daha ılgınc ve acısı HALFETI GULU, dunyadakı tek sıyah gul sadece bu toprakta yetısır,özellıgı bu dedıklerı gul de ASLINDA HIKAYE....Halfetı gulu dıye arattıgınz gorseller daıma oynanmıs resımler ve yabancı forumlarda,yabancılar da bunu fark etmıs....(https://www.tripsavvy.com/no-there-are-not-black-roses-in-turkey-4051914)

Sımdıye dek bulunan en sıyaha yakın guller,bordonun en koyu tonları kı bunları da yıne yabancılar uretmıs kı emınım bızımkıler de onlardan bırını alıp sıyah gul dıye utanmadan mıllete kakalamaya calısıyor (https://www.stylecraze.com/articles/beautiful-black-roses/#gref) Sen aldın ektın olmadı,nıye? E Halfetı topragı degılde ondan:) Hadı oradan...

Agaca gelınce:) Bazı turler olur vısne,mese gıbı ama (hadı dıyelım oldu dıyerekten soyluyorum bunu) o kadar uzunnnn zaman alırkı...Keske etraftakı seralara bakınsaydınız veya Yalova Kurtköy'de bıraz gezınseydınız,genelde oradakı fıyatlar dıger seralardan daha uygun....Hıc degılse topraga dıktıgınızı gorup,buyutme zevkıne daha erken varırdınız. Tohumdan buyutme ısıne ben de,daha acemıyken bır heveslenıp cıcek (sanırım sızın resımlerde olan lobelya resımlerı de benı cezbetmıstı),domates vs. almıstım buradakı Zengarden'dan.....10 sene once 30 tl odemıstm....Sonra semt pazarındakı fıdelerın fıyatlarını gorunce.....:kızgın:

Son bır not: mor,sıyah,sarı domates olur....Tohumdan ben yetıstırmıstm ve bır belgeselde de gormustm koleksıyoncuları bıle var yurtdısında....Ama lezzet yıne domates lezzetı:) Rengı cıkolata gıbı olunca tadı cok da farklı degıl yanı:) Yıne de Alıexprestekı ekledıgınız resımler "oynanmıs resımler" o ne yahu, boyanın ıcıne gırıp cıkmıslar gıbı:)

bile bile lades veya umut var ya .... Hatta eşimle dalga geçiyordum yahu o ağaç tohumdan çıkar mı ? Meşe sincaplar sayesinde aslında tohumdan büyüyen bir ağaç ama diğerleri aklıma yatmamıştı...

deneye yanıla olacak artık : )

Yalova da buraya gelirken yol üstünde aslında dediğiniz gibi geçerken arabayı doldurup gelebilirim aklımda o ama evi yeni yerleştirdiğimiz için şu ara sürekli eşya taşıma modundayım. Bundan sonra artık...

Merhaba,
AliExpress'ten ekte göreceğiniz ürünlerin tohumların sipariş verdim. Hemde söylene söylene. Ağaç hiç tohumdan olur mu diyip yinede fiyatlar cazip gelince bir denemek istedim. Mor domatesler, Sarmaşıklar, güller, biberler. İşim bu olduğu halde sipraişten sonra nette yer alan yorumlara bir baktım ki genelde fiyasko : )

Olsun ben bir deneyeyim sizlerle sonucu paylaşırım.... Aldığım tohumların bir kısmının görselleri aşağıda yer almaktadır.

Hele o gül öyle olur mu diyip sipariş vermek ne akla hizmet bilemiyorum....

Ya tutarsa ?

İçinizde oradan tohum alıp sonuç alan var mı ?

Eki Görüntüle 2244513 Eki Görüntüle 2244514 Eki Görüntüle 2244515 Eki Görüntüle 2244516 Eki Görüntüle 2244517 Eki Görüntüle 2244518 Eki Görüntüle 2244519 Eki Görüntüle 2244520
Yeşil mavi ve ortadaki gül hariç hepsinden var bende...sarı bordo olan ve iç yaprakları kırmızı dış yaprakları beyaz olanda ...tohumdan yetiştirmek güllerde nerdeyse imkansız çok sabır istiyor...fide olarak yurtdışından geldiğinde gümrük sorun çıkartıyor..kendi güllerimden çelik üretip yollarsam bir yılını alır patron..resim yükleyemedim bir türlü..

bile bile lades veya umut var ya .... Hatta eşimle dalga geçiyordum yahu o ağaç tohumdan çıkar mı ? Meşe sincaplar sayesinde aslında tohumdan büyüyen bir ağaç ama diğerleri aklıma yatmamıştı...

Yalova da buraya gelirken yol üstünde aslında dediğiniz gibi geçerken arabayı doldurup gelebilirim aklımda o ama evi yeni yerleştirdiğimiz için şu ara sürekli eşya taşıma modundayım. Bundan sonra artık...
Yalova'da yol üstündekileri es geçin. ÖZELLIKLE Yalova Kurtköy dedim...Ben de on senedır evımın bahcesı sayesınde deneye yanıla çok sey ögrendım. Yalova'dakı yol üstundekı seracıların cogu Kurtköy'den alıp ıkı katına satıyorlar. Ama bıraz daha yolun altında kalan seralarda uyguna fıdeler alınabılıyor. Bıraz sabır,bıraz arastırma ısı...On sene önce tüm dıkenlı agacları çam zannederdım ühü....şimdi gören ziraat muhendısımısın dıyor:)

Bursa Kestel'de Alman Kordes Roses firmasının sertıfıkalı gullerını uretıp,toptan ve perakende yurtdısına satan Ekerler Roses adında"onaylı bır acentesı" var. Oncelerı gül marketı dıye sıtelerınden arayıp gul almak ıstedıgmde ellerınde olmadıgını soyledıklerınde "amma da yalan ha,ne alaka,yoksa dolandırıcı mı bunlar" demıstm....Sonra yabancı sıtelerde gezerken Bulgarıstan'da bazı kısılerın Ekerler Roses'ı arayıp yarı Turkçe-yarı Ingılızce Kordes gullerınden sıparıs vermeye calıstıklarını okuyunca ve Kordes'ın ana sayfasında Ekerler'ın de dıspırıturlerı oldugunu gorunce vayyyy dedım....Meger sıstemlerı cok farklıymıs,yaz basında ıstedıgınız gullerden sıparıs verıp ayırtıyorsunuz Kasım ayından sonra "çıplak köklü" olarak,ucretını odedıkten sonra sıze gönderıyorlar....Yanı canının ıstedıgı her an sıparıs veremıyorsn kı oradan aldıgım cok gulum var....Yurtdısından gül getirip gumruge takılma sorunu yuzunden delırecek konuma gelmıstm bır ara. Yurtdısından hangı satıcıya yazsam Tc'ye gonderemedıklerını soyledıler kı o zaman Paypal de vardı....Ama delı gıbı ararken Tantau'nun Turkıye'de uretım yapan bır fırmasını buldm. Telefonla konustgmda gonderemedıklerını ama ıstersem Sakarya Akyazı'da bır uretım tesıslerı oldugunu soylemıslerdı. 4 yıl once orayı buldum:halay:Bırkac ay sonra tekrar gıdınce adamlar satıcı vs. oldugumu zannedıp fazla fazla fıyat bıcınce hadı oıradan dedım....Halbukı basında ne bekleyen...ne ılgılenen.....Bahcemden bırkac resım...Ama gercekten cok az kısmı:)
2246399
2246400
2246401
2246402
2246403

Son düzenleme:

agaclar nete bir uğra derim. Yeni bahçe yapanlar deneyimlerini paylaşıyor.

Yeteri kadar yerim olsa bende yetiştirmek çok istiyorum ablacım 😊 bir ara annemin çatısına sebze, meyve ektim çok güzeldi onlarla uğraşmak ama bitti malesef 😑
ah canım benımde balkonum var işte birde iş yerim müsait :)
annemlerin evi bahçeli müstakil ağaç kısmını orada yapıyorum saksı çiçeklerini evde :)

Merhaba,
AliExpress'ten ekte göreceğiniz ürünlerin tohumların sipariş verdim. Hemde söylene söylene. Ağaç hiç tohumdan olur mu diyip yinede fiyatlar cazip gelince bir denemek istedim. Mor domatesler, Sarmaşıklar, güller, biberler. İşim bu olduğu halde sipraişten sonra nette yer alan yorumlara bir baktım ki genelde fiyasko : )

Olsun ben bir deneyeyim sizlerle sonucu paylaşırım.... Aldığım tohumların bir kısmının görselleri aşağıda yer almaktadır.

Hele o gül öyle olur mu diyip sipariş vermek ne akla hizmet bilemiyorum....

Ya tutarsa ?

İçinizde oradan tohum alıp sonuç alan var mı ?

Eki Görüntüle 2244513 Eki Görüntüle 2244514 Eki Görüntüle 2244515 Eki Görüntüle 2244516 Eki Görüntüle 2244517 Eki Görüntüle 2244518 Eki Görüntüle 2244519 Eki Görüntüle 2244520
malesef hep bazısı bildiğim bazısı bilmediğim ot ve ısırgan çıktı.Bir sürü tohum getirtmiştim.Sardunyalar bile çıkmadı.

X