Eyyy Kadın! Yorulma ve Daha Çok Çalış!

Her zaman söylüyorum erkek ev işi,yemek,ütü yapmıyorsa yardımcı hanımla çalışılacak,başka çaresi yok.

Çocuk yetiştirmek zaten ortak olmalı.
Yemeği eşimle yaparız , temizlik ve ütüye haftada bir yardımcı geliyor. Ama bu evi düzende tutmak çocukları beslemek büyütmek Zor ya ya da bana mı zor 😅

Ben günümüz annelerinin üstünde korkunç bir baskı olduğunu düşünüyorum.
Sürekli birilerinin en iyi anneliğine maruz kalıyorsunuz sağda solda. Etkinlikler, faaliyetler yok şöyle olursa travma olurlar. Psikolojik olarak bitirir bu insanı. Hep bir vicdan azabı hep bir çocuğumla vakit geçirmeliyim telaşı
Allah yardımcınız olsun günümüz anneleri.
Resmen bir nevi mobing bu

Yemeği eşimle yaparız , temizlik ve ütüye haftada bir yardımcı geliyor. Ama bu evi düzende tutmak çocukları beslemek büyütmek Zor ya ya da bana mı zor 😅
Zor tabi bana da zor geliyor.

Ama 3 çocukla eve yardımcı haftada bir gelmesi bence az.

O bebelerin çamaşırına,yemeğine can mı dayanır?

Ay izliyecegim bunu ya. Hayallerim resmen 🤣

Kendimi Sultan filmindeki Türkan Şoray gibi hissediyorum 🤣 bizim ev öyle resmen. Yapma, dur, elleme, aman yavrum, canım oğlum, tatlı kızım derken ... Şimdi üçünü de bahcedeki kediye yemek vermeye gönderdim. 5 dk rahatım 🤣
😍😍😍 dünyaya böyle merhametli çocuklar lazım işte.
Çok mutlu oluyorum hayvansever yetişen çocuk görünce

Gelecekten bildiriyorum daha zaman var, çocuklar biraz daha buyumeli,biraz sabır.Tabi ki o zaman başka dertleri oluyor.ama hafta sonları geç kalkıyorum büyük oğlum kardeşlerine kahvaltıyı hazırlıyor .Sonra ben eşimle kendime hazırlıyorum.Yuk biraz azalıyor evde herkes bir işin ucundan tutuyor.Guzel günler yakın az sabır 😘
Ah ah o güzel günler benim içinde gelmişti spiralle 7 sene sonra üçüncü çocuk olana kadar 😅 5 sene sonrada dördüncüsü geldi 🤣🤣

Arkadas mesela sunu anlamiyorum,esim nezle oluyor aman cocuklar yanasmasin,onlara bulasmasin diye kendine o ilk zamanlarinda oldugunu gibi covidli muamelesi yapiyor,kendini odada karantinaya aliyor.Yerinden kalkmamacasina yatiyor.Ben nezle olunca cocuklarla agiz agiza burun burunayiz bir sey olmuyor.Son surat yemek,cocuklarla ilgilenme vs.Ne bir dinlenebilme ne bisey.
Dun gece oglum atesliydi.Neredeyse tüm gece uyanip uyanip kontrol ettim.Haliyle bugun ruh gibiydim.Okuldan gelip 2 saat uyumusum.Uyandim esim diyoki cocuklara odaya girmeyin anneniz uyusun biraz daha.Bunun kucuk hesabina dustum ve 1 saat daha uyuyo numarasi yapip telefonda takildim ya.🤣

Bugünde derdim bu sevgili hanımlar...

Tüm toplumun baskisi, yılgınlık...
Vitamin reklamı, yorulan anne ve sonra vitamin alıp daha çok hoplayıp zıplayan anne...
Harıl harıl işte çalışan kadın,
Eve gelip evde çalışan kadın,
Çocuğunun okuluna çalışan kadın,
Çocuğun evdeki ihtiyacına çalışan kadın,

Ya hu ne biçim iş bu kadınlık.

Kendimi gece şarj olan, sabah tıkır tıkır çalışmaya başlayan motor gibi hissediyorum.

Böyle herşeyi herkesi bırakıp kaçıp gidesim var ya.

Bazen acaba iki gece nezarete atılacak ufak bir suç var mıdır, yapsam da alsa götürseler de iki gün sonra salsalar, diye düşündüğüm oluyor.

Çocukla oynarken burnuma çarptı yanlışlıkla, bayıldım sinire mi geldi neyse, aklımdan saniyelik geçen şey allahim çok şükür bayılıp biraz uzancam oldu, kalkınca çocukları doyurdum...

Kızlar ya sizce kaçsam, yeşil pasaportta var, gidip üç gün sonra dönsem çok kızarlar mi 😅 yoksa her an bir suç işleyip nezareti talep edebilirim 😅

Kaçan kızlar yardımcı olursa sevinirim.

Teşekkürler.
Biz kızlarla günlük ev kiralamayı planlamıştik 2 günlük yiyecek alalım kocalara falan haber vermeden kaçalım demiştik.(yapmadık tabii 🤣)

Yemin ederim aklıma geldi bugün 1ve 3 yaşlarında oğullarım ergen kızım varken ameliyat olsam azıcık uyuyabilir miyim acaba diye düşünüyordum. Tövbe est. Sonra kendime kızdım ne acayip şeyler düşünüyorum diye ama valla aklıma geliyor ağlanacak halim var 🙈
Ya kıyamam. Allah bağışlasın.
Bende inanılmaz yorgunum,şöyle kaliteli ,yeterli dinlenebileceğim bir alanım kalmadı 2 çocukla, kendimi büyüyorlar,bir daha bu yaşta olmayacaklar diye teselli ediyorum.

Ah ah o güzel günler benim içinde gelmişti spiralle 7 sene sonra üçüncü çocuk olana kadar 😅 5 sene sonrada dördüncüsü geldi 🤣🤣
Lütfen spiralli suclamayalim,rahatlık olunca 💓kocayla bol bol aşkı kosko yapılıyor .Demekki neymiş rahatlığın fazlası zararmış🤗

Annelik=yorgunluk demek.Hem gönül yorgunluğu hem beden yorgunluğu.
Ancak sizin şartlarınız anlattığınız kadarıyla gayet iyi görünüyor.
Temizliğe ve ütüye yardımcı geliyor
Haftada 1 arkadaşlarınızla çıkabiliyorsunuz.
Yine haftada 1 eşiniz çocuklarla çıkıyor bu da dinlenmek için güzel bir fırsat.
Anne ve kayınvalide acil durumlarda yardımcı olabilecek durumdalar.
Çalışıyorsunuz tabii iş yorgunluğu da oluyordur ama inanın evde olsanız daha çok bunalacaksınız ve işleriniz hiç bitmeyecek.iş yerinde dinlenme fırsatınız oluyordur.
Sıfır destekle,7-24 sadece çocuklarla ve evle ilgilenen çok kadın var.
Olumlu taraflarına odaklanın hayatınızın. Yorgunluk da tuzu biberi olsun. 🌺

3 çocuk. Biri 9 diğerleri 3 yaşında ikiz. Hiç bir sıkıntım yok. Eşim elinden geldiğince(!) yardımcı. Çocuklarım saglikli akıllı çok şükür. Kreşe gidiyorlar. Maddi olarak da ne kadar sukretsem az. Zengin değilsek de fakir de değiliz.
Beni 1 saat kesmez 2-3 güne ihtiyacım var. En azından oturup bir roman bitireyim kafama göre uyuyup uyanayim. Canımın istediği şeyi oturup izleyeyim...

Ben cidden çok yorgun hissediyorum. Mutlu ama yorgunum. Bir iki saatle doyamayacak şekilde... Yoksa arkadaşlarımla da bulunuyorum. Yürüyüşe de gidiyorum... Ama tüm iki gün ayhh dertsiz tasasız...
Bu şekilde hissediyorum, en az 3 güne ihtiyacım var.
Çocuklar sabahtan akşama kadar bile olmasa yetmiyor, akşamı da düşünmeyeceğim, yarını da düşünmeyeceğim günler lazım bana.

Instagram'da Özden diye bir kadın var. Kadın sanırım 6 veya 7. çocuğunu doğurdu. Şok içerisindeyim.
Çünkü onların geçim kaynağı doğurdukları çocuklar. Kadın normal doğumunu paylaştı. Bir sonraki storyde kendi temizlik, makyaj ürünlerinin reklamını yaptı. Standarta bağlamış. Çok tuhaf bir kadın. Doğumunun ertesi günü kayınvalidesi öldü. Eşi cenazeye gitti. Havaalanında çiçekle karşılıyor. Sanki kocası iş seyahatine çıktı.

Henüz daha çocuk olmamasına rağmen aynı duyguları yaşadım sizinle 10 yil ayni firmada toplamda 22 yıllık çalışma hayatımı 2023 Aralık ayında sonlandirdim.
Artık nöronlarimi daha az çalıştırdigim , daha yavaş, daha kaygısız bir hayata geçiş yaptım.

Ama siz hep esitlikten yanaydiniz neden is hayatindan ciktiniz ki diye soranlara da işte şimdi eşimle eşit olduk , çalışırken esit degilmisiz diyorum. O dışarıda çalışsın ben evde , artık öyle güçlü kadınım yok kariyer de yaparım cocuk da kafasını bitirdim.
Darısı tüm kadınlara inşallah
Aynen.Kocayi zengin edeceğine erkek didinsin baksın evine.Ben de 3 ay öncesine kadar çalışmak zorundayım kariyer yaptım her pahasına bu işe devam etmek zorundayım dedim.Hem mutsuz oldum ot gibi yaşamaktan hem de vucudumda lekeler arttı.Evden istediğim kadar çalışıp ne kazanırsam yeter diyorum.Calisan kadın hem evde hem işte çalışıyor.Bu eşitlik değil.

Ben günümüz annelerinin üstünde korkunç bir baskı olduğunu düşünüyorum.
Sürekli birilerinin en iyi anneliğine maruz kalıyorsunuz sağda solda. Etkinlikler, faaliyetler yok şöyle olursa travma olurlar. Psikolojik olarak bitirir bu insanı. Hep bir vicdan azabı hep bir çocuğumla vakit geçirmeliyim telaşı
Allah yardımcınız olsun günümüz anneleri.
Resmen bir nevi mobing bu
1. Travma olmasın diye uğraşma
2. Sürekli eğitici/ öğretici ne yapabilirim ve ekrandan nasıl uzak tutabilirim telaşı
3. Sağlıksız besinlerden nasıl uzak tutulabilirim
Bu üçü mahvetti beni. Eskiler de diyor biz 5 çocuk büyüttük siz bir çocukla şikayet ediyorsunuz. Sen gel bu zamanda büyüt de ekrandan paketli gıdadan uzak tutmaya çalış, sürekli her şeyin organiğini araştır, bedensel gelişimi için kurs kovala (sokakta oynama kalmadı), her şeye travma sebebi diyen uzmanlara kulağını tıkayama hepsi içine dert olsun. 🤦🏻‍♀️

Kızım küçükken bende hep derdim şöyle bı hafta hastanede yatsam,şimdi ikinciye hamileyim 8 yıldan sonra bakalım neler olacak.o kadar rahata alıştım ki herşeyi başa almak çok zorlayacak beni.ustune bide aşırı temizlik ve düzen bağımlısıyım nasıl yapicam hiçbir fikrim yok.😂😂

Mesele kendime zaman bulamamak değil. Akşamları haftada bir dışarı cikarim arkadaşlarımla 11-12 gibi gelirim, sorun olmaz. Eşim ilgilenir. Haftasonu bir gün alıp çocuklarla dışarı çıkar. Ama ben ne zaman tuvalete gitsem ikizler de geliyor. 3 yıldır WC de 3 kişiyim. E buna adam ne yapsın. Oyun oynatıyor, kitap okuyor o arada ben WC kalksam ikisi de anneeeeooo diye bana geliyor 😭 sürekli birileri anne anne anne diyor. Çok şükür varlar ama iki gün ya, iki gün istiyorum kaldığım yerden devam edeceğim. Kaçıp gitsem iki güne dönsem kaldığım yerden devam etsem ... Kötü birşey mi bu off...

Sizin eski konularınızı hatırlıyorum. Bu anlattıklarınız eski konularınızla çelişiyor.
Sizin asıl sorununuz anne olmak ya da çalışmak değil eşiniz. Bunu kabul etmeden dinlenebilmeniz mümkün değil.

Size bir şey söyleyeceğim ama sizi uzmekte istemiyorum , malesef sorun eşinizde olabilir bir terapiste gidip sorumluluklari yardımcı olmak değil paylaşmaya odaklansaniz herşey daha kolay olur. Çünkü benimde çocuklarım var ve film keyfi , kitap okuma keyfi boş boş oturma herşeyi yapabiliyorum ve çalışıyorum aynı zamanda. 2 çocuğum var ama benim 3 tane değil, biri 9 biri 3 yaşında

Sizin eski konularınızı hatırlıyorum. Bu anlattıklarınız eski konularınızla çelişiyor.
Sizin asıl sorununuz anne olmak ya da çalışmak değil eşiniz. Bunu kabul etmeden dinlenebilmeniz mümkün değil.
Eşimle çok şükür sorunlarımızı aştık. Bir süre terapi aldık. Çocuklar biraz daha büyüdü ve şükür eşimle problemim yok. Ama sürekli üç çocuğun ihtiyacı olduğu annelik zor oluyor. Bana zor geliyor. Belki de annelik mizacıma uygun değil bilemiyorum 😓 iki guncuk yok olsam kendime gelecek gibi gibiyim işte 😅

Biri 1, diğeri 2 yaşında iki küçük çocuğum var. Doğdukları günden beri kendim bakıyorum. Eşimde yardım etti sağolsun. Zaman zaman sinir krizi geçiriyorum ama bugünler de geçecek biliyorum. Bir daha bu yaşlarda olmayacaklar. Ben kimseye güvenip emanet edemiyorum. Belki anneme bırakabilirdim. O da sağolsun ben yaşlıyım deyip kenara çekildi. Çocuklarıma 3 saat bakmışlığı yoktur. Bekarken inanılmaz rahat bir hayatım vardı. Gezerdim, tozardım. Kendimden başka bir amacım yoktu. Ama dünyaya 2 evlat getirdim ve bana muhtaçlar. Akıl sağlığımı koruyarak en azından laftan anlayacak kadar büyümelerini bekliyorum 🙏🏻

X