2023 Kasım Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    267
Ya kızlar ek gıdaya başlayacağım yoğurtla başlayayım diyorum daha önce hiç yoğurt yapmadım açıkçası kafam çok karışık 😂 anne sütüyle yapılıyormuş falan ama o kadar süt çıkmaz sağınca gelmiyor zaten. Devam sütü ile yapılıyor diye okudum içine bir kaşık yoğurt katın bekletin falan diyor o içine kattığım yoğurt market yoğurdu olsa olur mu? Birde diyelim devam sütüyle yapmayıp inek sütü kaynatarak yapılıyor mu? İnek sütü alerji yapar diyorlar ya ee hangi sütten yapılıyor o zaman. Biri ne olur beni bu konuda aydınlatsın kafam tirilyon oldu yoğurt yapmak gözümde çok büyüdü 😀😂
Ben pastorize günlük sütü sade activa ile yoğurt makinesinde mayalıyorum canım. Kendi doktorum dahil takip ettiğim 2 doktorda bu şekilde önerdi. Çok şükür alerji falan yapmadı ailecek severek tüketiyoruz 😅

Evet güzel anneler dişler çıkıp ısıran bebekler var mı? 2 gündür akşam saatlerinde ( muhtemelen üst damaklar kaşındığı için) İnanılmaz ısırmaya başladı kızım. Yalancı meme ve biberon almadı hiç memeyi ısırmaya bayılıyor ve çok acıtıyor. Bu durumda yapılacak birşeyler var mı acaba 🤦

Evet güzel anneler dişler çıkıp ısıran bebekler var mı? 2 gündür akşam saatlerinde ( muhtemelen üst damaklar kaşındığı için) İnanılmaz ısırmaya başladı kızım. Yalancı meme ve biberon almadı hiç memeyi ısırmaya bayılıyor ve çok acıtıyor. Bu durumda yapılacak birşeyler var mı acaba 🤦
Bu durumda kendi dişini sokmaktan başka bildiğim birşey yok benim canım..
Birde kaşıyan yerine denk getirip sundurup birakmlari yok mu hele 😅😅

Meme ucunu dişleriyle sıkıştırıp, çekiştiriyor. Üstüste yaptı çok canımı yaktı. Lansinoh falan sürdüm. Zaten çok az emiyordu. Biberona da yapmaya başladı. Oyun haline geldi. Uyanıkken değilde tam dalınca emziriyordum korka korka. Son bir haftadır emmekte istemiyor. Emzirme işi bitti sanırım bizde

Meme ucunu dişleriyle sıkıştırıp, çekiştiriyor. Üstüste yaptı çok canımı yaktı. Lansinoh falan sürdüm. Zaten çok az emiyordu. Biberona da yapmaya başladı. Oyun haline geldi. Uyanıkken değilde tam dalınca emziriyordum korka korka. Son bir haftadır emmekte istemiyor. Emzirme işi bitti sanırım bizde
Yapma ya 😔 Bizim ki de emerken değilde karnı doyduysa yapıyor. İşin kötü tarafı sadece emerek uykuya dalıyor. Allah yardımcımız olsun 🤦

Ya kızlar ek gıdaya başlayacağım yoğurtla başlayayım diyorum daha önce hiç yoğurt yapmadım açıkçası kafam çok karışık 😂 anne sütüyle yapılıyormuş falan ama o kadar süt çıkmaz sağınca gelmiyor zaten. Devam sütü ile yapılıyor diye okudum içine bir kaşık yoğurt katın bekletin falan diyor o içine kattığım yoğurt market yoğurdu olsa olur mu? Birde diyelim devam sütüyle yapmayıp inek sütü kaynatarak yapılıyor mu? İnek sütü alerji yapar diyorlar ya ee hangi sütten yapılıyor o zaman. Biri ne olur beni bu konuda aydınlatsın kafam tirilyon oldu yoğurt yapmak gözümde çok büyüdü 😀😂

Bebek beslenmesinde yoğurdun uzun bir süre yeri olacağı için en pratiği yoğurt makinesi almak. Benim annem de makineyle yapıyordu bana. Günümüzde alerji durumuna çok rastlanıyor maalesef bebeklerde ve süt alerjisi de yaygın alerjilerden, o yüzden önce üç gün deneyip bakmak lazım. Klasik üsulde, pastörize cam şişe süt belli bir sıcaklığa gelene kadar ısıtılıyor (çiğ süt kesinlike önerilmiyor, pastörize sütü de kaynatmaya gerek yok). O sıcaklık 40-50 derece civarı (serçe parmağını süte sokunca 6’ya kadar say, sıcaklık ısırmaya başlıyorsa tamamdır. Maximum ona kadar sayılacak) sonra küçük bir kavanoza doldurup normal market yoğurdunu (aktiva vb de olur) maya olarak kat (bir çay bardağı süte bir çay kaşığı yoğurt yeter ama tercihen başka bir kap içinde ılınmış sütle iyice karıştırıp homojem bir hale getir) sonra ısısını koruyacak bir yerde (fırında mayalama ayarı- 50 derece olarak geçer- varsa fırında, yoksa iyice sarıp sarmalayarak rüzgar almayan bir yerde 6-8 saat beklet. Katılaşınca da 8-12 saat civarı buzdolabında dursun. O yoğurdu üç gün boyunca bebeğe verebilirsin ama dördüncü gün için yenisini mayalamak gerekiyor. Yoğurt bozulmuyor ama asit dengesi değişiyor. Yoğurdu metal olmayan, tercihen silikon kaşıkla verebilirsin. Alerjisi varsa en geç 72 saat sonra reaksiyon göstermesi beklenir. İnek sütü alerjilerinde keçi sütü vb deneniyor ama kimisinde o da alerji yapabiliyormuş. Ama şartlanmamak gerek, bebeklerimizde süt alerjisi çıkacak diye bir şey yok.

Bebek beslenmesinde yoğurdun uzun bir süre yeri olacağı için en pratiği yoğurt makinesi almak. Benim annem de makineyle yapıyordu bana. Günümüzde alerji durumuna çok rastlanıyor maalesef bebeklerde ve süt alerjisi de yaygın alerjilerden, o yüzden önce üç gün deneyip bakmak lazım. Klasik üsulde, pastörize cam şişe süt belli bir sıcaklığa gelene kadar ısıtılıyor (çiğ süt kesinlike önerilmiyor, pastörize sütü de kaynatmaya gerek yok). O sıcaklık 40-50 derece civarı (serçe parmağını süte sokunca 6’ya kadar say, sıcaklık ısırmaya başlıyorsa tamamdır. Maximum ona kadar sayılacak) sonra küçük bir kavanoza doldurup normal market yoğurdunu (aktiva vb de olur) maya olarak kat (bir çay bardağı süte bir çay kaşığı yoğurt yeter ama tercihen başka bir kap içinde ılınmış sütle iyice karıştırıp homojem bir hale getir) sonra ısısını koruyacak bir yerde (fırında mayalama ayarı- 50 derece olarak geçer- varsa fırında, yoksa iyice sarıp sarmalayarak rüzgar almayan bir yerde 6-8 saat beklet. Katılaşınca da 8-12 saat civarı buzdolabında dursun. O yoğurdu üç gün boyunca bebeğe verebilirsin ama dördüncü gün için yenisini mayalamak gerekiyor. Yoğurt bozulmuyor ama asit dengesi değişiyor. Yoğurdu metal olmayan, tercihen silikon kaşıkla verebilirsin. Alerjisi varsa en geç 72 saat sonra reaksiyon göstermesi beklenir. İnek sütü alerjilerinde keçi sütü vb deneniyor ama kimisinde o da alerji yapabiliyormuş. Ama şartlanmamak gerek, bebeklerimizde süt alerjisi çıkacak diye bir şey yok.
Çok teşekkürler canım bunları dikkate alarak yapmaya çalışcam deneyeyim bakalım 😊

Ek gıda konuşulmuş. Bende biraz tecrübeliyim kızımdan dolayı. Biz ilk kızımdq 6. Ayda başlamıştık. Bu kzıımdq 5. ayda başladık. Doktor artık 6. ayı beklemeye gerek olmadığını başını tutabilen ve destekli oturabilen bebeklerin ek gıdaya hazır olduğunu söyledi. Bir de erken başlayan çocukların ileriki dönemlerde daha iyi yemek yediğini söyledi. 5 ay ideal bunun için dedi. Zaten tadım. Önce 1 çay sonra 2 sonra 3 çay kaşığı veriyorum. Eğer çook sevdiği bir şey varsa vermekten çekinme çeyrek çay bardağını geçmesin dedi. Patates, kabak, havuç, yoğurt , sonra meyvelerden muz, armut, elma zaten bu 3 ü 21 gün yapıyor. Şimdi tekrar ses kaydı atacak 6. Aya kahvaltı tadımı eklenecek muhtemelen. Meyveler hariö buharda haşlayıp çatalla ezip yedirmenizi içine de bir çay kaşığı doğal zeytinyağı eklemenizi öneririm. Ardından au teklif edebilirsiniz. Ama şart değil. Meyveleri de cam rendeden geçirip verebilirsiniz.
Canım merhaba çok açıklayıcı olmuş gerçekten. Biz de yarın yoğurt ile başlamayı düşünüyoruz. Su meselesini soracaktım yarın mesela direkt su teklif etmem gerekir mi yoksa yoğurttan sonra sebzelere geçeceğim o zaman mı su teklif edeyim. Birde su iyi su bile olsa kaynatılması gerekiyor sanırım değil mi doğru mu biliyorum. Ve son olarak su miktarı ne kadar olmalı?

Geçmiş olsun. Anne sütü alanlarda arada sırada yeşil kaka normal kabul ediliyor, genelde geniz akıntısı olduğu veya diş dönemi gibi bol salya salgıladığı dönemlerde oluyor bizde. Pütürlü dediğin sert sertse kabız olmuştur belki, kanlar da çatlak kaynaklı olabilir ama tabii riske atmadan doktora gitmek gerek. Ateş de onunla bağlantılıysa mikrobik bir enfeksiyon geçiriyor olabilir.
Evet gittik enfeksiyon kapmış ama toparladı antibiyotikle serumla çok şükür

Ben doktorun söylediğine göre ilerlenmesi taraftarıyım. Doktorun tadımla için de mi 7. ay dedi? Biz de 5.5 aylığız. Doktora ben sordum aylık kontrolde, sadece tadım yapabilirsin dedi (sanırım tadımı ek gıdaya tam olarak başlangıç olarak görmüyor). 16 Nisandan beri (5ay 1 hafta) tadım yapıyoruz. Ayrıca püre olarak değil de pütürlüyle başladım, zorlanmadı çünkü
Merhaba tadim olarak neler verdin ve cam rendeyle mi rendeledin ben de baslayacagim

Bizim doktorumuz tadımlara 5 aylık başlattı canım sebebi ise yeni yapılan araştırmalarda erken tadımlara başlayan bebeklerde alerji riski çok aza iniyormuş. Biz bu sebeple başladık şuan için iyi gidiyoruz alerji yapan olmadı henüz. Ağırlıklı anne sütüne devam zaten
Tadimda neler verdiniz

Tadimda neler verdiniz
Her Dr a göre sıralama değişsede 3 gün kuralıyla patates, havuç, kabak, balkabağı, tatlı patates vs sonrasında yoğurt daha sonra da meyvelerle devam ediliyor. Sebzeler buharda pişip ya çatalla eziliyor veya blenderdan geçiriliyor. Ben çatalla ezdim. Yavaş ilerliyoruz zaten. Acele etmiyorum nedense. Daha meyvelere geçemedik.

Merhaba tadim olarak neler verdin ve cam rendeyle mi rendeledin ben de baslayacagim
Ben yoğurtla başladım, ardından patates kabak havuç tatlı patates gibi sebezleri buharda pişirdim ve çatalla ezdim (püre vermedim, herhangi bir sorun yaşamadık). Meyvelerden ise armut ve muz verdim. Armutu cam rende de rendeledim, muzu ise çatalla ezdim

X