Zuzu ile keyf-i alem

meloş valla canım ben bugün topiğe fazla uğramadım başka topikleri dolanasım geldi:)))))))))))) sıkılıyom bugün niyeyse

naber zuzu avtar yeni dimi?

yahu ben altta konuyu kim okuyor göremiyorum sen görüyor musun?

n eolsun be jean aynı işte evet dünden beri görünmüyo

yaprak sarmasının püf noktalarına bakıyordum sen anlatır mısın nasıl yapıyorsun tencereye nasıl koyuyorsun ve kaç dk pişiriyorsun?

he he sarmamı yapıcan kız :))))))) valla ben içini pilav gibi pişiriyorum pirinç salça maydonoz kuru soğan tuz karabiber tarçın koyuyorum kavuruyorum biraz su ekliyorum demlenmeye bırakıyorum

tencereye koyunca sıcak su mu koyuyorsun canım?

sevgilişin canı çekmiş

bak zuzum libyananın tarifi aranızda fark var mı?

•4-5 adet kuru soğan
•1 çay bardağı zeytinyağı
•1,5-2 yemek kaşığı çam fıstığı (dolmalık fıstık)
•2 su bardağı pirinç
•1 yemek kaşığı kuru nane
•1-1,5 tatlı kaşığı karabiber
•1 tatlı kaşığı tarçın
•2 kesme şeker
•2 yemek kaşığı kuş üzümü
•yarım limonun suyu
•1 su bardağı kıyılmış maydanoz
•1 tatlı kaşığı tuz
•1 çay bardağı kaynamış su
•yarım kg salamura asma yaprağı
•yarım çay bardağı zeytinyağı
•2 su bardağı kaynamış su

hazırlanması:
1. 4-5 kuru soğanı yemeklik doğrayıp, 1 çay bardağı zeytinyağı ve 1,5-2 yemek kaşığı dolmalık fıstık ile (fıstıklar pembeleşene kadar) kavurun.

2. 2 su bardağı pirinci yıkayıp soğanlara ekleyin. 1-2 dakika daha kavurun. sonra sırasıyla tencereye 1 yemek kaşığı kuru nane, 1,5 tatlı kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı tarçın, 2 kesme şeker, 2 yemek kaşığı kuş üzümü, yarım limonun suyu ve 1 su bardağı kıyılmış maydanoz ekleyip karıştırın. tencereye 1 tatlı kaşığı tuzu ve 1 çay bardağı kaynamış suyu ilave edin. çok kısık ateşte pirinçler suyu çekene kadar demlendirin. pirinçler suyu çekince tencerenin altını kapatıp soğutun.

3. diğer tarafta yarım kg salamura asma yaprağını ılık suyla - 4-5 kez suyu değiştirerek - yıkayın. yaprakları iki avucunuz arasında sıkarak sudan çıkartın. her bir yaprağı avucunuz içine alın, ortasına 1 tatlı kaşığı içten koyun. yaprağı sigara böreği gibi sarın.

4. pişireceğiniz tencerenin dibine bir sıra yaprak serin (böylece dibi tutmaz). üzerlerine sarmaları dizin. en sonunda üzerlerine bir sıra daha yaprak kapatıp yarım çay bardağı zeytinyağı gezdirin. (ekşi olsun isterseniz yarım limon suyu da ekleyebilirsiniz)

5. yaprakların üzerine bir tabak kapatın ve 2 su bardağı kaynamış su ekleyin. tencereyi ateşe koyun. su kaynamaya başlayınca ateşi kısıp 30 dakika pişirin. piştikten sonra sarmaları soğutup servis tabağına dizin. limon dilimleri ve maydanoz yaprakları ile süsleyip servis yapın

ben ilk kez duydum tarçını ne kadar cahilim yahu
birde biz üzüm flan koymayız içine dolmaya koyarız ama bu tarifte var sen koyuyor musun zuzum?

aynen böyle ama ben nane koymuyorum tarçın koyuyorum fıstıkta koymuyorum ama böyle yap bu güzel yazdığın tarif aynısı zaten

tarçın koyunca çok güzel oluyo valla yiyen bir daha istiyo benden:)

tüh ya ben nasıl kaçırdım o ayrıntıyı anneme güvenmekle hata etmişim meğer :)
bi daha her tarifi araştıracağım pirincine 2 kesme şeker koymuş sen koyuyor musun canım?

annemle hep evde yapıyoruz ama sevgiliş isteyince heyecan oldum hep soruyorum nasıl yapcaz diye :)

kısık ateşte mi pişircem zuzum?bide çok sıkı sarmıycam çok gevşekte sarmıycam dimi?:ecrin_bebek:

canım ben güzel skık sıkı sarıyorum işte normal ben bir tatlı kaşığı toz şeker koyuyorum.....evet ilk önce ateşte sonra fokurdayınca:) altını kıs....

heh tamam zuzucum aldım tarifi uff dersim var 7 de ben çıkayım canım görüşürüz öptüm

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…