Poğaçalar Zeytin Ezmeli Pogaça (resimli)

ilayda26

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
23 Aralık 2007
922
3
pogaca2ip4.jpg

1 su bardağı ılık süt
1 su bardağı ılık su
25 gr kadar yumuşak tereyağ(1-2 yemek kaşığı)
2 tatlı kaşığı instant maya(veya 15 gr yaşmaya)
2 çay kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı şeker
aldığı kadar un

İç malzemesi
1 su bardağı kadar çekirdeği çıkarılmış ve rondoda çekilmiş zeytin
1 tatlı kaşığı kekik
1 tatlı kaşığı pulbiber
2-3 yemek kaşığı zeytinyağı

Mayayı geniş bir kaba koyup üzerine şeker, tuz, tereyağ, ılık su ve sütü koyup, aldığı kadar elenmiş un ile yumuşak bir hamur yoğuruyoruz. (yaşmaya kullanıyorsak önce ılık su ve şekerle mayayı 10 dakika kabartalım) Üzerini örtüp 30-40 dakika kabarmasını bekliyoruz.
Zeytinyağını küçük bir tavada hafifçe ısıtıp, içine kekik ve pulbiberi ekliyoruz. Rondodan geçirdiğimiz zeytinlere kekik-pulbiber karışımını katıp, karıştırıyoruz. Hamurdan cevizden biraz daha büyük parçalar koparıp, içine zeytin ezmesi koyup, kapatıyoruz ve yuvarlak şekil veriyoruz. Tepside de 30-40 dakika kabartıp, 180 derecede pişiriyoruz.

Son düzenleyen: Moderatör:
poğaçayı bi kaç kez yapmayı denedim birinin kafasına atsan yarıcak cinstendi sabıkam var bu konuda :)
bunlar çk güzel görünüyorlar teşekkürler ablama söleyimde yapsın :KK70:

Son düzenleme:
poğaçada mayalı hamur en iyisi hem yumuşak oluyor hemde daHA LEZZETLİ ELİNİZE KOLUNUZA SAĞLIK

Pogaca hamurlari genelde bes asagi bes yukari ayni oluyor.Bende sizin bu pogaca hamuruna benzer bir tarif var.Ayni hamurla iki uc cesit sey yapiyorum..arkadaslar zannediyorki ayri ayri tariflerden yaptim.Halbukiyse ayni hamurla yaparim. Aciklamak istedim sizlerde benim gibi yaparsaniz cok pratik ve kolay olur diye.Cok kuzel bir tarifdi sagol canim.:)))))))

X