Bebek Beslenmesi Zayıf çocuk annesi olmak...

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
Zekasızlara dert anlatmayı seviyorum ama tabi herkes kapasitesinin aldığı kadar

hı hı siz gidip maden çıkarın :)

bence okumuşsunuz da anlatma kabiliyetiniz yok. e iletişim becerisi ayrı bir zeka ister, makarnayla olacak iş değil :)
Yok canım benim türkçem de sayısalım kadar iyidir merak etme. Anlattıklarımı anlamamakta ısrar eden sizlersiniz. Çünkü yanlış anlamak bazen insanların hoşuna gidiyor. Siz de bundan keyif alıyorsunuz. Yazık. Keşke en baştaki mesajımı tekrar okusanız. Belki tekrar ve yine tekrar anlayana kadar

Zekasızlara dert anlatmayı seviyorum ama tabi herkes kapasitesinin aldığı kadar

hanımefendi, 50 kere anlattık çocuğun bilimsel olarak sıkıntılı değerleri olduğunu, hala ısrarla zayıf diye mama veriyor doktor dediniz.

erkek arkadaşım ITci, yazılımcılar düz mantıktır, dert anlatamazsın derdi. abartma derdim. vallahi sosyal örnek oldunuz.

hadi ben yazsam tek neyse, en az 10 kişi yazdı.

bu arada hatırlatayım, sadece terbiyesiz demek bile hakaret davasına götürür adamı. zekasız demeyi varın siz düşünün.

3 kişisiniz nasıl 10 kişi oldu sayı saymayı da mı bilmiyorsunuz. Aynı şeyleri tekrar ettikçe başa sarıp duruyorsunuz. Daha fazla anlatamayacağım. Konu nerelere geldi. Ben gideyim de bebeğime makarna yapayım madem. Sonra da muhallebi yediririm

tabi düz mantık insan mübalağa sanatından, imadan falan anlamaz
haklısınız :)

Ahh benim konu bir iş aralığında nereden nerelere gelmiş.
Ben kendi adıma zaten burdan alacağımı alıyorum.
Hatta eleştiriyi çok kabul etmeyen yanımla birlikte bir çok eleştiride haklılık payıda buluyorum.
Ben bu kadar sağduyulu olmaya çalışıp ölçülü yaklaşmaya çalışırken (hatta hakarete varan yorumlar varken) sizlerin bu kadar didişmesini (doğru kelimeyi bulamadım) anlayamadım.
Doğru tek değil. Her reçete herkes için uygun değil. Birbirimize bu konuda daha anlayışlı olmak lazım sanırım.

Erişte ve ekmek buğday unu sonuçta. Gluten intoleransı olabilir mi? Sızıntılı bağırsak sendromu? Alerji? Sadece kanındaki kalsiyum demir normal o zaman her şey normal demekle olmaz. Motor becerisi normalse normal diyorlar da motor becerisi dediğmiz ne tam olarak? çölyak vs gibi hasta çocuklarda da motor becerisi oluyor. Çocuk gastroloji uzmanına göstermeniz iyi olabilir. Benim kızım için gittiğimiz Ankara’da çok iyi dedikleri uzman çocuk doktoru sırf egosu yüzünden yanlış yönlendirdi bizi. Ağlamalarına kolik deyip çıktı. Analık içgüdüm işte çocuk cerrahına giderek bulduk sorunu. Umarım şifa bulursunuz. Sağlıklı günler dilerim.

Katkı maddeli içinde ne olduğu belli olmayan mı?? Unun içinde ne var belli sanırım. Buğdayı ezdiler al sana un mu oluyor yani? Ağartıcı? Nem tutucu? Küf mantar için ayrı koruyucu? Kabartıcı? Sıkıştırıcı? Cystein diye bir madde var ki akıllara zarar. Kullanıp kullanılmadığı belirsiz. Bir de kül yazar içerikte. O kül ne tam olarak. Hiç merak edip baktın mı? Buğdayın tarladaki macerasına hiç girmiyorum bile farkındaysanız. Neyi savunduğunuz belli değil. İnsanlar size mantıklı argümanlarla geldikçe fikir değiştirmişsin. Ver şekeri tuzu makarnayı oldu! Başka? Kilo alması neden önemsiz olsun ki. Alt sınırın bir iki altındaki kilo önemsizdir ama burda %3 den bahsediliyor.

Benim kızım 3-4 aylıkken hiç kilo almamış. Hiç hem de. Doktorun dediği eğer mamayla da almazsa ileri tetkik isteyeceğim. İki hafta sonra kontrolde kilo almış. Ha demek ki diğer vücut fonksiyonlarında sorun yok. Kızım hep alt sınırdan gitti. Hep az kilo aldı ama aldı. Kan değerleri dediğin ne ? Bazen durum vitamin ve mineral eksikliğinden çok daha ciddi olabilir. Mamayla da kilo alıp almayacağı gözlenmeli. Kimse burda bebek sırf kilo alsın demiyor. Sağlıklı kilo alsın diyor. Mama sağlıksız kilo yapmaz. İçeriğine bakın. Maltodekstrin nişasta vs içeren mamayı almayın. En kötü mama bile bence sizin bahsettiğiniz tuzlu şekerli beslenme düzeninden kat kat iyi.

Bebeği iştahlı olan anneler dalga geçiyor bir de çocuk ne anlayacak diye ama benimki anlıyor işte. Yoğurt çorbasına bayılıyor ama açlıktan ölse sebze püresi yemiyor.
seçici iste benim kizimda oyleydi bende oyleymisim 12 13 yasima kadar et yemedim ben mesela
ne yiyorsa onu yapiyorum bende
dr bize cocuk grip falan olursa yemedigi seyleri ozaman ver yer demisti damak tatlarinda degisiklikmi oluyormus neymis

Kendi adıma olan kısmı şu şekilde yanıtlayım. Elbette her öğünümüz erişte, makarna değil bizim. Ekmek derseniz 13 aylık bebeğin yiyeceği ne olsun. Sormayın o konuda da dertliyim.
Ben buraya konu açtığımda da eleştiren ve hatta dalga geçenler oldu. Bakın karşı fikir fakat doğru argüman olunca fikirlerimiz nasıl değişiyor.
Şimdi düşündüğüm şu ben çölyakı bilmek zorunda mıyım sızıntılı barsak sendromunu bilmek zorunda mıyım? Bu durumda bu seçenekleri benim önüme koymayan doktor mu hatalı bunları araştırmayan ben mi?
Yani diyeceğim bakış açım mamadan çıktı şu an.
Akşam eşimle konuşup bir yol haritası belirleyeceğim bu konuda.
Konu çığrından çıkıp kapanmazsa eğer güncelleme yaparım inşallah.
Umarım yanılan sizler olursunuz

Bizim doktorumuz kizim zamaninda dogmasina ragmen ve boy kilo olarak persentili yuzde 50 uzeri olmasina ragmen kafa capi 9 aylikken 43 cm ve persentili yuzde 10 oldugu icin cocuk norolojisine yonlendirdi. Ultrason ile once kafa incelendi. Eeg cekildi. Ikiside temiz cikti. 9 aylikken denver testinde 14 aylik gelisime denk cikti. Buna ragmen sadece cap kucuk diye 18. Ayda cap 48 cm olup yasitlarini yakalayana kadar denver testi ve 3 aylik kafa olcum takibi sürdü. Bu takip cocuk norolojisi tarafindan yapildi. Doktorumiz sevgi hanimdi esk. De sehir hastanesinde.
Kisaca kendi tecrubeme bakarak bunu onerdim. Belki hic bir sorun yoktur. Ve Muhtemelen hicbir sorun yoktur ama daha sonra pisman olmaktansa kontrol ettirmek daha iyidir.

Dedigim gibi Verdiğiniz persentil oranlari cok cok dusuk. Daha ozenli bir takip sart.

Bu menuyu ben de ekran aldım sımdı uygulayayım artık. Yogurt tuketıyorm sureklı ama artk surrklı yıye yıye onlarda bıktıryor cok tesekkur ederım

Kesinlikle ilk başta gerekli testleri yaptırmalısınız. Gelişim geriliği testleri derseniz içerisinde bir sürü test var: çölyak, hormonlar vs. Sonrasında da duruma göre doktorunuzla beslenme planını oluşturursunuz. Bizden bir sayfalık test istemişti doktorumuz.

ben ilk 4 ay günde 1 elma 1 portakalla geçirdim 3 kilo verdim o dönemde korkmayın bir şey olmaz oğlum da 3350 gr 51 cm doğdu ben de toplamda 5 kilo aldım.
Ben hem cocugu takıyorum bjsey yıyemıyorm dıye oda beslenmıyordur dıye dusunyorhm annemde sımdı normal ben sızı dogurmadan oruc bıle tutuyordum hepınız normal kıloda dogdunz dedı ondan oyle endısem kalmadı ama ben de yıyebılsem ıyı olur hep zayıf bı kızdım gelen gecen bıraz kılo al dıyıp duryodu. Ne gıysem yakısmıyor. herkes hamıle olunca kılo alırsın dıyordu ama hala almadım. Kac aydan sonra kılo alımı baslıyor acaba

Siz de nodül/guatr rahatsızlığı varmı? Belki kanda değerleri normaldir cocugnzn ama ultrsnla bakınca cikabiliyor bende öyle oldu. Hipertroid olablr belki diyorum bu da bir fikir kızmayın sonra.
Geçmiş olsun birde her şey normalse uzulmeyin. benim bebeğimde 37. Haftada dogdu şuan 5.850gr 2660 doğmuştu.

Bu menuyu ben de ekran aldım sımdı uygulayayım artık. Yogurt tuketıyorm sureklı ama artk surrklı yıye yıye onlarda bıktıryor cok tesekkur ederım
besin degeri yuksek olan seyler belli zaten arada cikolatada yiyin bebis mutlu olsun
bugun sut ictiysen yarin kendi yaptigin pudingi ye mesela

Ben 7 aylık ve 1 kg doğmuşum. Annem çok zor günler geçirmiş. Ergenliğime kadar hep inanılmaz zayıftım. Anasınıfından ilkokul 5'e kadar hep 19 kiloda kaldığımı hatırlıyorum :) Ama şimdi gayet normalim. Hatta beni en son o zaman görmüş eş dost akraba ilk görüşünde hep çok şaşırır Ben "kafanızı takmayın, insanları önemsemeyin" demeye geldim. Anneme ilk anneannem demiş "Bu çocuk ölür, uğraşma" diye. En yakınlar dahil olmak üzere herkes çok düşüncesiz davranıyor bu konularda. Ama geçiyor. İsterseniz anneme sorabilirim, neler yapmış, nasıl beslemiş diye

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…