Bebek Beslenmesi Zayıf çocuk annesi olmak...

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

kesenmakas

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
28 Eylül 2014
1.518
1.379
Merhaba hanımlar,
14 aylık oğlum var. 35 haftalık doğdu, 23 gün kuvezde kaldı. 2.950 gr 45 cm doğdu. Şimdi 7.650 gr 72 cm.
Kilo alımı hep çok düşüktü. Anne sütü ile beslendi ek gıdaya kadar. Sadece çok kısa süre takviye mama verdim ama sonra mama vermek istemediğim için emzirme desteği ile mamayı bıraktım.
Ek gıdaya başladığımızda da kilo alımı yavaş olduğundan raporlu mama verdi dr. Kullanmak istemediğimi söyleyince (motor gelişimi iyi) takip edelim dedik ve mama vermedik dr da onayı ile.
Fakat gel gelelim kilo alımı ek gıdayla da düzelmedi. Sonra mama verelim dedik tekrar bu sefer denediğimiz bir kaç çeşit mamayı kabul etmedi.
Hala anne sütü de alıyor. Yemesi oldukça düzenli ve güzel yemek yiyor. Fakat 5 ayda 400 gr aldı.
Bir de ishal geçirdik kilo verdi.
Çocuğum sağlıklı olmasına rağmen dışarıdan gelen yorumlardan etkilenmiyor değilim.
Kemikleri sayılıyor. Hala geçen yılki bebeklik kıyafetlerini giyiyor.
Bugün dr kontrolümüz vardı. Dr bu sefer takviye gıdaya başlayalım dedive nestlenin raporlu resource mamasından numune verdi, eğer içerse rapor çıkartacak.
Mamaya karşı tutumum nedeniyle mi bebeğime zarar veriyorum; yoksa çevrenin etkisinde kalıp mamaya tutunmakla mı emin değilim.
Bu mamadan kullanan oldu mu fayda gördünüz mü?
Uzun vadede takviye mama vermemek mi çocuğuma zararlı yoksa vermek mi işin içinden çıkamadım.
Fikir almak istedim.
Hepinzie teşekkürler.

Çocuk güzel besleniyor, sağlık açısından da bir sorun yoksa kiloya çok takilmam normalde ama bu ısrarlı mama karşıtlığı da doğru değil. Doktor iki defa önermiş,ilkinde kullanmaliydiniz.

Çocuğunuzun kilosu ortalamanın altında, umarım yeni mamayı sever ve kullanır.

Mama neden zararlı olsun?
Sütü hiç olmayan, hiç emziremeyen anneler var.
Hadi onu geçtim annesini kaybetmiş yeni doğan yavrular var.
Mama zararlı olsa herkes bir süt anne tutardı çocuğuna.
Doktoru dinlemeliydiniz mama konusunda. İnşallah yeni mamayı kabul eder.

Benim 34 haftalık doğan kızım da o aylarda o kadardi. 1400 Gr doğdu.Anne sütü ve mama aldılar ikizler zaten. Oldukça da iştahli. Ama kilosunun doktorumuz hiçbir zaman sorun etmedi. Şu anda da alt sınırdan da olsa yaşıtlarını yakaladi

Sizin bu tutucu tavrınız çocuğunuz için mamadan daha sağlıksız inanın. 1 sene önceki kıyafetleri giyebildiğinden bahsediyorsunuz en çabuk büyüdüleri dönemde. Buna rağmen mama vermemeniz çok garip. Umarım yeni mamayı sever ve siz de kullanmasına bu kez musade edersiniz.

Ben mama kullandim 5. aydan sonra emmeyi biraktigi icin mama kullandim. Masallah gayette iyiydi saglikliydi oglum hala da oyle kolay kolay hasta olmaz. Iyi ki kullanmisim. Doktorlar oneriyorsa vardir bi bildigi. Keske sizde dinleseydiniz doktorunuzu. Defalarca mama onermis kullanmamamissiniz . Belki de bu sekilde bebeginizi gelisimini olumsuz etkiliyorsunuz.

Su mamaya olan tepkinizi gerçekten anlamiyorum. Sütünüz olmasaydi ne yapacaktınız. Kardesimin eside sizin gibi yapti. Her ay 1 kilo alan cocugun kilo alimi durdu. Suan 9 yasinda ve 16 kilo. Sirf mamaya olan tepkisinden.
Benim 2 aylikken sütüm kesildi mecbur mama verdim. Bebegime kötülük mü yaptım.

Neden bu kadar karşısınız hemde ihtiyacınız olduğu halde o mamalar ne kadar yararlı bu onyarginiz neden çocuğun gelisiminde hiç bir sorun olmayan anneler bile alıp kullanıyor bende kullandım faydasını gordum

Doktor ilk mama önerdiğinde verdim aslında. 4 aylıktı. Mama verdiğimiz 2 ayda da kilo alımı değişmedi. Kilo alımı değişmeyip, ek gıdaya geçecek olunca bıraktık mamayı. Bu arada da emzirme desteği alıp özellikle gece beslenmesini uzattık.
Bebeğini mama ile büyüten yada tercihi bu yönde olan annelere herhangi bir lafım yok.
Verdiğim tüm kararlarda da dr onayı ile hareket ettim.

Bir de şunu da yazmış olayım konuyu okuyanlar için, mamaya karşıyım deyip inek sütü keçi sütü içirenler var. Her hayvanın sütü kendi yavrusu için faydalıdır. Buzağı olmadıkları için inek sütü içmek faydadan çok zarar verir bebeklere. Formül sütler anne sütüne en yakın içerikte ve bebeklerin sindirebilecekleri şekilde laboratuvar ortamında testlerden geçerek üretilir. Anne sütü eksikliğinde bebeklere verilebilecek hiçbir gıda formül süt kadar bu eksikliği TAMAMLAYAMAZ.

Doktor mama kullanalım dediğinde karşı çıkacaksanız neden doktora gidiyorsunuz ki ? Çocuğunuza iyilik yaptığınızı sanıyorsunuz ama gelişimini engelliyorsunuz .
Toplumdaki saçma sapan mama zehirdir dayatması yüzünden olan masum bebeklere oluyor .

Her bebeği bir eğriye sıkıştırma fikrine soğuk biriyim, en ufak şeye panik olan annelerden hic degilm, ancak henüz bebeklik cağındaki yavrunuz geçen yıl ki kiyafetlerini giyiyorsa elalem ne der diye degil, bir seyler ters gidiyor diye panik yapmalısınız diye dusundum.
Mama yada beslenme ile ilgili başka türlü bir destek doktorunuzla konuşup kullanmayı deneyin..
Ertelemeyin.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…