zaman yaklaşıyor ben daralıyorum

antlara

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Nisan 2008
80
1
yaklaşık 2 yıl olacak evleneleli..malum çucuk falan olmadı....beni hiç ama hiç etkilemedi olmayışı ama eşim tam bir çocuk delisi olduğu için başladı mızırdanmaya niye olmuyor neden olmuyorlara..beraber ikimizde kontrollerden geçtikten sonra eşimden kaynaklanan sperm hareketsizliğinden dolayı çocuğun olmadığını öğrendik..yaşımızda 36 malum..aşılama zaman kaybı dedi doktor tek çözümünüz tüp bebek dediği gün yıkıldım..ben kendimi tek bir çocuğa bile hazır hissetmezken malum tüp bebek olayı çoğul gebelik oluşturuyor şimdi bunu nasıl kabullenecektim..inanın halen kabullenemedim..tedavi mart gibi başlayacak..tedavi süreçleriyle ilgili bilgi aldığımda bir kez daha dumur oldum..bir sürü işlemden geçiliyor..hayır anlamıyorum sorun kadında da olsa erkektede olsa eziyeti çeken yine kadın..beynim almıyor kabul etmiyor bu durumu..eşim ikiz olsun diyoır..sanki eziyetlerini kendi çekecek..olsun demei kolay ben ne psikolojikmen nede bedenen hala hazır değilim..tedaviye başlamadan önce tüp bebek merkezlerinde psikolojik destek veren bölümler varmı?Varsa bizden talep gidersemi yardımcı oluyorlar yoksa tedaviye başlamadan önce herçifte destek veriyorlar mı?Mart ayı ve sonrası benim kabusum olacak..nefret ediyorum hamile kalmaktan olmaktan onlara bakmak zorunda olmaktan eve anne olmaktan......

Merhaba Antlara,

İster tup bebek yontemiyle isterse de kendiliginden olussun, evlilik iliskisinin bir cocuk yapilarak aile yapisina donusmesi anne ve babaya ek sorumluluklar getirecektir; bu nedenle çiftin her birinin de buna istekli olmasi onemlidir. Aksi takdirde aile olalim derken, evlilik iliskisinde ciddi yaralanmalara yol acan bir durumla karsilasabiliriz. Cift olarak tup bebek ile cocuk sahibi olmak icin harekete gecmeden once bir evlilik danismanina basvurmanizi oneririm.
Saygılarımla,

Psikiyatri Uzmanı Dr. Cumhur Boratav

Son düzenleyen: Moderatör:
X