Yüzük meselesi

Çalışmaya başladığına göre bitirmiş, en kötü ihtimalle intörn (intornler de 1.500 kusur maaş alıyor, yılbaşında asgari ücrete tabii olmaları bekleniyor)

Eki Görüntüle 3166969

Ben de eski sevgili konusunda yardımcı oldunuz diye girizgah yapınca baktim eski msjlara. Tip okumayı bu kadar yüceltmeye gerek yok. Puanı yeten herkes tıp kazanır. Çalışıp sınavları verirse mezun olur. Illa hemşire dr hakimle evlenecekler diye bir sey yok ama en azindan bir gayret içerisinde olan birini bulması daha dengine olur. Pek tabii asgari ücretli calisan biri ile de evlenebilir bence. Önemli olan o gayrette olmasi. (Dr ları küçümsemiyorum babam ve 3 kardeşim dr)

Hanımefendiciğim sizin eviniz küçük çaplı bir tıp fakültesiymiş zaten (maşallah) size bunların sıradan gelmesi normal Katılıyorum bu arada önemli olan gayret.

Valla bence gayette doktorları yüceltmeye gerek var. Eğitimleri, yaşantıları, yaptıkları iş.. dünyada eşi benzeri olmayan bir meslek. Geçen kızımı çocuk doktoruna götürdüm. Fark etmediğimiz bir rahatsızlığı varmış. Doktor nerdeyse ağlayacaktı. “Bu bebek kaç aydır çok acı çekmiş” dedi. Allah hiç birine zeval vermesin Konu sahibi o profilden çok uzak.

Hanımefendiciğim sizin eviniz küçük çaplı bir tıp fakültesiymiş zaten (maşallah) sizin için bunların sıradan gelmesi normal Katılıyorum bu arada önemli olan gayret.
kazanması da kolay değil ama çalışınca oluyor tabi ki.okuması da zor.ama dr adam ya da kadın düz memurla da evlenebilir esnafla da normal.bizim eleştirdiğimiz çıkıp kendine 100 tl bile kazanma gayretinde olmayan türde adamlar.ben sağlık sorunlarım sebebiyle aktif işte çalışamıyorum.borsa öğrendim pandemi de ordan paramı kazanıyorum.saatlerimi ayırıyorum bazı günler.çocuğumu da harcıyorum o paradan evime de zaman zaman.sevgiliye 100 tl li yüzük için bot satmak normal değil değilll.kimse beni normal olduğuna ikna edemezz.

tıp fakultesini kazanmakta okumakta kesinlikle kapasite gerektiren birşey ... bende doktorların normal insanlardan daha farklı olduğunu düşünürüm, çünkü yaptıkları iş normal değil. hataya hiç yer olmayan telafisi mümkün olmayan hangi alanda dalda olursa olsun insan canına mal olabilecek bir iş ,zeka gerektiren bir iş. seneler önce alışveriş bağımlılığından kumara düşen, iradesini kontrol edemediği için maaş kartına bile el konulmak zorunda kalan doktorun konusunuda okumuştum burada . çok şaşırmıştım çünkü bence olması gereken doktorun mantıklı olmasıdır. kriz anlarını en doğru yönetebilen kişi olmalıdır. doktorlar sosyal hayatlarında başarısız -sağlıklı karar veremeyen mantıklı davranamayan insanlar olmamalılar. kendi özel hayatını yönetemeyen insan canına nasıl sahip çıksın.

Tip okumayı bu kadar yüceltmeye gerek yok. Puanı yeten herkes tıp kazanır.

Bence var, 6 yıl boyunca çok çalışıyorsun, sonra uzmanlıkta yine çok çalışıyorsun.
Tıp fakültesine de el kol sallayarak girilmiyor zaten, puanlar yüksek sadece en iyi öğrenciler alınıyor. Puanları kapmak için de tek başına çalışma yetmiyor, iyi derece yapanların hepsi kafası çalışan, kafalarının farkında olan ve hedefleri olan çocuklar.

Genel olarak ülkemizde başarılı insanlara da, çok çalışmaya da, bilime de daha çok saygı göstermek gerektiğini düşünüyorum. Türkiyenin genel olarak çok çalışma kültürüne ve odaklı çalışmaya/çalışma disiplinine ihtiyacı var. İyi çalışan, topluma katkıda bulunan, girişimleriyle istihdam sağlayan, bilime katkıda bulunan herkes yaptıklarıyla saygı görmeli. O yüzden şu yazdığınıza hiç katılmıyorum

Katılıyorum. Babam zehir gibi bir adamdı, hastalıklarına çare bulamayanlar gelir kapısının önünde kuyruk olurdu. Ortalama zekada bir vatandaşın doktorluk yapabileceğini düşünmüyorum, iyi teşhis koymak için yüksek analitik zekaya ihtiyaç var.

babana muayene için gitmiş olabilirimmm ankaradaysa allah uzun ömür versin.

Anneni çok haklı, be de güzel anlatmış. Üzüntünüzü çekip hayatınızı sıfırlayın o defteri kapatmak ikiniz için de en doğrusu gibi görünüyor. Bundan sonraki ilişkinizde annenizin size söylediklerini karşı tarafa aktarmayın sadece annenize bilenirler burda da öyle olmuş. Annenizin uyarısını göze alıp bir arpa boyu değişim göstermemiş. Açısalda öldürmez ama sizin hayatınızı çok ileri taşır bu değişim.

Siz bir konunun genelini okuyun. Bu adam iş arayıp didinip durmuyor. Daha önce de sevgilisini ziyarete gidip kızın işyerinde sabahlamıştı, çünkü parası yok. 27 yaşında ve annesinden babasından harçlık alıyor. Devletten iş bekliyor, atama olursa iyi ama atama olmazsa anne-baba harçlığına devam.

Kimse oğlunun veya kardeşinin bu durumda olmasını istemez. Üstelik kızın annesinin dediğine göre tanıştıklarından beri yani 2 senedir de böyleymiş. Çalışma geçinme ayakları üzerinde durma azmi yok. Böyle erkeklere destek çıkanlar olduğu sürece -sizin gibi- ne iş bulur ne sorumluluk alırlar. Anne babası da yaşlı insanlar, ne yapsınlar gidip çalışıp bu adamı mı beslesinler? Demek ki anası babası paramız yok dedi ki gidip botlarını sattı. İsteme söz nişan düğün ev kurma...Bunlar için ne satacak? İşten çıkarılmamış hastalanmamış, hiç işe bile girmemiş. Devlet bana iş versin.

Şu dediginiz kriterlerden birine uymadığına gore arkadaşı meslekten ihraç edebilir miyiz? Edemeyiz degil mi? Demek ki kazın ayağı Oyle degil. Keske dediginiz gibi olsa ama degil.

Benim babam da alanında cok iyi bir dr. Tr de derece yaparak hacettepeye girmis. 12 sene sırf görev aşkına taşrada pratisyenlik yaptıktan sonra branşını kazandı ve bitirdikten sonra da yine taşrada 10 yıl tum benliği ile çalıştı. Memleketimiz olmamasına rağmen yaşadığımız taşrada beni tanımayan, babamın adi ile hayir duası etmeyen yoktu. Kendine gore vizyonu olan biri ile evlendi, annem de eczacıydı. Kardeşlerim de ben de iyi bölümler kazanıp okuduk.

Ama dr olmak için tam olarak dediğim gibi puanının yetmesi yetiyor. Kimse seni ülkede vizyon, misyon, kisilik, karakter testine tabii tutmuyor. Babamın bazı mesai arkadaşları yaşadığımız taşrada ciddi olarak mesleklerini çıkarları uğruna kullanan insanlardı. Bazıları yine kendi meslektaşı ile evli oldugu halde eşini öldüresiye döverdi. Bir tanesi 5 çocuğunu da imamhatipte okuttu, kızlarını universiteye göndermedi. Bir tanesi şizofreni hastasıydı. ailesini terk etti, sonra intihar etti. Daha şu an hatirlamadigim kendilerine yakismayan cok farkli durumlara kendisini sokan meslektaslari oldu.

Ben de çok çalışmanın takdir görmesine, bilime saygı duyan insanlara saygı duyulmasından yanayım. Son paragrafınıza itiraz edecek aklıselim kimse yoktur zaten. Ama çizdiğiniz vizyonu yuzde yuz yansıtan bir topluluk yok. Olamaz da zaten. Sadece dr lar degil, hakimler, ogretmenler... herkesin bir vizyon sahibi olmasını ve bi doğrultuda takdir ve saygı göstermesini dilerdim. Ama ne yazik ki isini hakkıyla yapana enayi gözüyle bakıldığı bir dönemdeyiz.

Son düzenleme:
Burada yüzde yüz haklısınız. Mesleğe göre değil karektere göre insanları değerlendirmeliyiz. Sitede bir öğretmeni eleştirsem tüm öğretmenler üstüne alınıyor. E yüzde 10 20 niz de mesleğini hakkıyla yapmıyor olamaz mı? Hemen öğretmen düşmanı dr düşmanı oluyoruz. Konu sahibi de umarım bundan sonra doğru kararlar verir ve mutlu olur hayatında.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…