Lekeler, Çiller Yüzde 15 TCA (triklosetik asit) Peeling Deneyimim

Lekeler, Çiller ve Cilt Rengi Sorunları
Hangi konuda açacaksan ilgili ana konuya gittiğinde ''yeni konu aç'' yazısı var tatlım onu tıkla aç :KK34:

oncelikle cok sagol cevabin icin.Dikkat ettim her kese cok saygili ve sabirli cevaplar yaziyosun oncelikle bundan dolayi tebrik ediyorum seni Ladycim.Ben konuya gidiyorum ama sorun suki konu ac diye bi baslik gormuyorum 3 sene once ilk girdiyimde buraya cok kolay konu aca biliyodum ama simdi degismis sanirim.

Son düzenleme:
$adsız2.JPG $adsız.JPG

Çenem bu halde (resmen top sakal gibi, ama bi taraf çok daha koyu). Resimlerden çok net görünüyor mu bilmiyorum ama gerçekte çok bariz belli oluyor, herkes soruyor. tca yapalı yaklaşık 10 gün oldu, kabuklar çok erken kalkmıştı zaten (2. gün), tekrar soyulma ve yenilenme olacağını zannetmiyorum, belirti de yok. Moralim çok çok bozuk, cuma günü doktora gitmeyi düşünüyorum, inşallah lekeler için geç kalmamışımdır :KK43:

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 660732 Eki Görüntüle 660731

Çenem bu halde (resmen top sakal gibi, ama bi taraf çok daha koyu). Resimlerden çok net görünüyor mu bilmiyorum ama gerçekte çok bariz belli oluyor, herkes soruyor. tca yapalı yaklaşık 10 gün oldu, kabuklar çok erken kalkmıştı zaten (2. gün), tekrar soyulma ve yenilenme olacağını zannetmiyorum, belirti de yok. Moralim çok çok bozuk, cuma günü doktora gitmeyi düşünüyorum, inşallah lekeler için geç kalmamışımdır :KK43:

canım aynısı bende de oldu başka bi bölümde madecassol krem bi arkadaşınkini geçirmiş doktora sor kullan istersen başka bi çaresinide bulursan banada yaz olur mu

Hangi konuda açacaksan ilgili ana konuya gittiğinde ''yeni konu aç'' yazısı var tatlım onu tıkla aç :KK34:

oncelikle cok sagol cevabin icin.Dikkat ettim her kese cok saygili ve sabirli cevaplar yaziyosun oncelikle bundan dolayi tebrik ediyorum seni Ladycim.Ben konuya gidiyorum ama sorun suki konu ac diye bi baslik gormuyorum 3 sene once ilk girdiyimde buraya cok kolay konu aca biliyodum ama simdi degismis sanirim.

Tatlım belki mesaj sayınla alakalı olabilir konu açamayışın, mesela üyelere özel mesaj atabilmen içinde konulara yazdığın yorum sayının 100 olması gerekiyor. :KK34:

%kaçlık tca uyguladınız?
Düzenli şekilde nemlendiricinizi sürdünüz mü?
Güneş koruyucunuzu kullandınız mı?
Soyulmaya müdahale ettiniz mi?
Mesela kendiniz soydunuz mu yüzünüzü, banyoda yumuşayan deriyi atıyor nasıl olsa deyip kendiniz çekip aldınız mı?
Vücutta başka bir bölgeye tca uygulasanız anlarım şu an yaşadığınız duurmu ama yüzünüzde böyle olması için ya o bölgenin soyulmamış olması gerekir yada yukarıdaki sorduğum sorulardan alacağız cevabı.

Cildin diğer kısımları bebek gibi ne kadar sağlıklı oysa... Bir gariplik var bunda:44:

lady özel msjın için çok teşekkürler

Rica ederim öpüyorum kullandıktan sonra mutlaka haberini bekliyorum:KK34:

canım yüzün için çok üzüldüm evet baya bi iz oluşmuş bence vakit kaybetmeden uzman bir cildiye doktoruna gitmelisin bende gecen yıl ilk tca uyguladığımda yüzümün yan tarafında bi karartı olmuştu tabi çok küçük bir alan olduğu için ve güneş leklerime fena halde kafayı takmış olduğumdan ben fazla önemsemedim halada o iz geçmedi çok kremler kullandım ben lekelerim için hiç biri bir işe yaramadı ama sen henüz çok geç olmadan doktora gidip yüzünü göstermelisin umarım iyi bir sonuç alırsın çok geçmiş olsun bu arada doktora evde kendin tca uyguladığını söylediğin zamanki tepkisine hazır olmanı tavsiye ederim doktorlar bu konuda aşırı bi tepki veriyolar
tekrar geçmiş olsun

Aynen böyle tatlım ama oran %50'ler olarak uygulanırsa mutlaka ciltten arındırılmalı yine aynı şekilde su ile yıkayıp.
Ben %10 u veya %25 i yıkamadım hiç, annene de güvenle uygulayabilirsin. Uygulama yaparken lütfen çok selamlarımı, saygılarımı ilet, ellerinden öperim:KK16::KK54:

canımm çok teşekkür ederim çok tatlısın .. mutlaka ileticem.. gelişmeleri paylaşırım ..:KK52: sevgiler... :KK1:

tatlım bastırarak sürmüş olabilirmisin ??? yada fazla bekletmiş... benim ilk uygulamamda cildim hassas olduğu için çenem böyle yandı ... 12-15 gün sonra geçti..

Canım üzüldüm senin için. Senin de cildin benimki gibi hassas. Güneş kremi sür 3-4 saatlik aralarla post inflammatory hyperpigmentation oluşmuş sanırım. Mutlaka bir doktora görün. İnşallah geçer. %10 TCAya bile benim doktorum ben sende uygulamazdım dedi. Koyu tenlilerde bu işe yaramıyor malesef. Özellikle dudak etrafı ve burun kenarları çok hassas. Bari sürenler en son bu noktalara sürsünki hasar az olsun. Bir de nötralize etmeden suyla yıkamayla asiti yüzünüzden çıkaramazsınız. Alın, burun yanak dudak etrafı tamamen birbirinden farklı yapıda en hassas noktalar dudak etrafı. Deneyenler bence küçücük bu noktada denesinler tüm yüze uygulamadan. Bir de açık tenli olup cildi koyu tenli gibi davrananlar var benim gibi. Açık teninize güvenmeyin arkadaşlar, mutlaka en hassas yerde küçük bir test.

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim. d** kozmetiğin %20'lik tca' ini kullandım (ten rengim esmere yakın koyu buğday, belkide daha doğrusu esmer diyebiliriz). Daha önce alnımda kullandığımda hiç sorun olmamıştı. Yine güneş koruyucumu, nemlendiricimi eksik etmedim, kendim soymaya çalışmadım, ama daha önce de dediğim gibi ilk gün çenem kopkoyu renkte ve buruş buruştu (aslında yandığı o zamandan belliymiş), daha 2. gün soyulmaya başladı (ben yüzümü yıkarken hafifçe elimin değdiği yerler kendini attı, ama ben soymadım zaten soyamazdım çok acıyordu). Bence uygulama süresini aşmış olabilirim, çünkü tüm yüzüme uygulamadaki ilk deneyimimdi, acemiliğime geldi, ama bu acemiliğin bedeli çok ağır oldu. Şu anda çok üzgünüm, bebek gibi olan yüzümü kendi ellerimle yaktım. Doktora gitmek istiyorum, ama en erken cuma gidebilirim, bu süre zarfında iyi bir doktor araştırmalıyım. Benim şu saatten sonra anadolu yakasında iyi bir doktor tavsiyesine ihtiyacım var. Çok üzgünüm bu leke ya hiç geçmezse :KK43::KK43::KK43:

Son düzenleme:
Merhaba KK'nın en güzel bayanları..:KK3:
Dün bu yılın son tca uygulamasını yaptım..1 dakika 54 saniye bekledim.. Fakat 4-5 kez sürdüm,bu sabah domates gibiyim :KK9: Bepanthen ve fesleğen kremimi uyguladım..Sonrasında da güneş koruyucumu.. Şuan bilgisayarımın yanı başında güneş kremim duruyor..Göreyim de sürekli süreyim diye.:KK37:Bu son uygulamada daha dikkatli olmalıyım,güneş ışınları arttı çünkü..
Bir şey söylemek istiyorum.. Diğer arkadaşlar tcayı nasıl 5-10 dakika yüzünüzde beklettiğinizi anlamıyorum :26: Gerçekten çok kaşıntı başlıyor bende ve yanma oluşuyor.2 dakika olmasına 6 saniye varken yüzümü yıkadım.. Her neyse,uygulamayı yapan herkes inşallah umduğunu bulur..Gelişmeleri yazacağım tekrardan hoşçakalın.. :KK16:

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim. d** kozmetiğin %20'lik tca' ini kullandım (ten rengim esmere yakın koyu buğday, belkide daha doğrusu esmer diyebiliriz). Daha önce alnımda kullandığımda hiç sorun olmamıştı. Yine güneş koruyucumu, nemlendiricimi eksik etmedim, kendim soymaya çalışmadım, ama daha önce de dediğim gibi ilk gün çenem kopkoyu renkte ve buruş buruştu (aslında yandığı o zamandan belliymiş), daha 2. gün soyulmaya başladı (ben yüzümü yıkarken hafifçe elimin değdiği yerler kendini attı, ama ben soymadım zaten soyamazdım çok acıyordu). Bence uygulama süresini aşmış olabilirim, çünkü tüm yüzüme uygulamadaki ilk deneyimimdi, acemiliğime geldi, ama bu acemiliğin bedeli çok ağır oldu. Şu anda çok üzgünüm, bebek gibi olan yüzümü kendi ellerimle yaktım. Doktora gitmek istiyorum, ama en erken cuma gidebilirim, bu süre zarfında iyi bir doktor araştırmalıyım. Benim şu saatten sonra anadolu yakasında iyi bir doktor tavsiyesine ihtiyacım var. Çok üzgünüm bu leke ya hiç geçmezse :KK43::KK43::KK43:

Canım merhaba,:KK3: diğer yerlere uyguladığın halde sadece orada böyle bir iz olması ya çok bastırdığın anlama gelir ya da süreyi aştığın. Elinde madecassol ve bepanthen krem varsa 2 gün boyunca uygula bakalım,her ikisi de yaraları geçirme özelliğine sahip kremler. Tabi doktora gitmek istersen de git.Birde o kısımlarda soyulma oldu mu? Yani soyulma olmadıysa ondan da böyle görünebilir,o zaman da beklemen gereklidir. Hepimizin cilt tipi farklıdır. Benim cildim 4. günde başlıyor soyulmaya 12-13 gün sürüyor soyulma işlemi. Anadolu yakasında Fatih Sultan Mehmet hastanesinde iyi bir cilt doktoru olduğunu duymuştum,fakat ismini hatırlamıyorum :KK50:

canım bide expigment krem var oda koyu lekeleri açıyomuş ben sonra bide onu deniycem doktor sana kesin bi çözüm söylerse burda paylaş olur mu canım çünkü ben gittigimde doktor bana isotrexin jel verdi ama ben biraz araştrdım daha çok sivilce kremi gibi geldigi için kullanmıyrm

• Kimyasal peeling sonrası ciltte iz kalır mı? Kalırsa ne kadar sürede cilt normale döner?
Peeling sonrası iz oluşumu istenmeyen yan etkilerdendir.
İzler şu gruplara ayrılır:

Koyu renk lekeler: Koyu tenlilerde koyu leke riski daha fazladır. Peeling sonrası akut güneş maruziyeti ile tetiklenir. Genellikle birkaç haftada geriler. Gerekirse azeleik asit ve kojik asitli, c vitaminli kremler kullanılabilir.

Açık renk lekeler: Peeling derinleştikçe görülme ihtimali artar. Genellikle 2-3 ayda geçen bir durumdur.

Kalıcı eritem: Uzayan kızarıklık durumudur. Skar öncüsü kabul edilir, uygun tedavi verilir ve takip edilir.

Skar: Deriden çökük veya kabarık yara izleridir. Keloid riski olanlar, derin peeling uygulamaları, yüz cerrahisi sonrasında erken dönemde peeling uygulanması, yakın zamanda isotretinoin gibi bir akne ilacı kullanmış olanlar ve peeling sonrası enfeksiyon gelişenlerde olabilir. Kalıcı bir yan etkidir.

Nette gezinirken bu yazı dikkatimi çekti birde sanırım tca daha çok beyaz tenliler için uygunmuş benim gibi buğday ve esmer tenlilerin dikkat etmesi gerekiyormuş
anadolu yakasında bende iyi bir cildiyeci arıyorum bilen varsa paylaşsın lütven devlet hastanesindeki doktorları hiç tavsiye etmem hem haftalar öncesinden randevu zor alıyosun hemde hiç ilgilenmiyorlar

:KK17:Teşekkür ederim tatlım amaç yardımcı olmak olunca hepinize karşı sorumluluk hissediyorum, tek tek ilgilenmeye çalışıyorum:KK16: Bence mesaj sayınla alakalı bir durum şu an konu açamayışın:KK34:

lady soyulmalar 3-4 gun sonra mı baslıyor canım

Evet tatlım cilt tipine göre 1-2 gün değişim gösterse de 3. yada 4. gün soyuluyor.

canımm çok teşekkür ederim çok tatlısın .. mutlaka ileticem.. gelişmeleri paylaşırım ..:KK52: sevgiler... :KK1:

:KK17: Teşekkür ederim. Heyecanla bekliyorum haberlerinizi sevgiler:16

Canım üzüldüm senin için. Senin de cildin benimki gibi hassas. Güneş kremi sür 3-4 saatlik aralarla post inflammatory hyperpigmentation oluşmuş sanırım. Mutlaka bir doktora görün. İnşallah geçer. %10 TCAya bile benim doktorum ben sende uygulamazdım dedi. Koyu tenlilerde bu işe yaramıyor malesef. Özellikle dudak etrafı ve burun kenarları çok hassas. Bari sürenler en son bu noktalara sürsünki hasar az olsun. Bir de nötralize etmeden suyla yıkamayla asiti yüzünüzden çıkaramazsınız. Alın, burun yanak dudak etrafı tamamen birbirinden farklı yapıda en hassas noktalar dudak etrafı. Deneyenler bence küçücük bu noktada denesinler tüm yüze uygulamadan. Bir de açık tenli olup cildi koyu tenli gibi davrananlar var benim gibi. Açık teninize güvenmeyin arkadaşlar, mutlaka en hassas yerde küçük bir test.

Tatlım hiç kusura bakma ama tca öyle küçük bir bölgeye denenebilecek bir şey değil. Kısım kısım yapanların yapamadıklarını da çok okudum burada. Ama benim yazdıklarıma uyup, bunun dışında uygulama yapmayanların ne kadar başarılı sonuçlar aldıklarını da okuduk tabii. Açık koyu ten durumuna gelirsek, ben zaten herkesi sürekli önce %15 uygulayın tepki görün bitirin onu eğer çok şartsa soyulma çok aşırı az ise o zaman %20 uygulayın diyorum ama genelde dinletemiyorum. Süreyi uzun tutanlar mı istersin, atan deriyi dayanamayıp kendi soyup sonra kızardım imdat diyen mi istersin? Herşeyin bir kuralı kaidesi vardır, inşallah uymayı öğrenecekler zamanla:KK34:

Tatlım o zaman sen o kısma bastırarak sürmüşsün.
Soyulmadı mı o kısım? Süreyi aşmış olabilirim demişsin, ne kadar aştın süreyi?
Gider merak etme ben bişey önereceğim sana ama önce daha net şekilde anlat.
Lütfen sorularımı tek tek cevaplar mısın...
Uygulama süren ne kadar?
O kısımı soyuldu mu?
Bastırarak mı sürdün?

Merhaba KK'nın en güzel bayanları..:KK3:
Dün bu yılın son tca uygulamasını yaptım..1 dakika 54 saniye bekledim.. Fakat 4-5 kez sürdüm,bu sabah domates gibiyim :KK9: Bepanthen ve fesleğen kremimi uyguladım..Sonrasında da güneş koruyucumu.. Şuan bilgisayarımın yanı başında güneş kremim duruyor..Göreyim de sürekli süreyim diye.:KK37:Bu son uygulamada daha dikkatli olmalıyım,güneş ışınları arttı çünkü..
Bir şey söylemek istiyorum.. Diğer arkadaşlar tcayı nasıl 5-10 dakika yüzünüzde beklettiğinizi anlamıyorum :26: Gerçekten çok kaşıntı başlıyor bende ve yanma oluşuyor.2 dakika olmasına 6 saniye varken yüzümü yıkadım.. Her neyse,uygulamayı yapan herkes inşallah umduğunu bulur..Gelişmeleri yazacağım tekrardan hoşçakalın.. :KK16:

:KK9:Gördüm gördüm facebook'tan gayet normal gidiyor uygulaman merim. Hayırlı olsun:KK16:

canım bide expigment krem var oda koyu lekeleri açıyomuş ben sonra bide onu deniycem doktor sana kesin bi çözüm söylerse burda paylaş olur mu canım çünkü ben gittigimde doktor bana isotrexin jel verdi ama ben biraz araştrdım daha çok sivilce kremi gibi geldigi için kullanmıyrm

İşte o sözde doktorların bir halt bilmediklerinin bir ispatı daha oldu bu isotrexin jel önermesi.:KK19:
Amaç renk açmaksa jel olan işe yaramaz çünkü isotrexin iltihaplı akne sivilce tedavisinde kullanılıyor:KK19:
Cildi soymak için bie sürü krem varken kalkmış ne önermiş ki bence bilmediği için kendini de garantiye almak adına resmen başından savmış. Düşük şiddette sivilce kabuğu kaldıracak güçte bir jel vermiş. (tretin, acnelyse gibi kremleri önerebilirdi)
Tatlım vakit kaybetmeden benim önerdiğimi dener misin?

• Kimyasal peeling sonrası ciltte iz kalır mı? Kalırsa ne kadar sürede cilt normale döner?
Peeling sonrası iz oluşumu istenmeyen yan etkilerdendir.
İzler şu gruplara ayrılır:

Koyu renk lekeler: Koyu tenlilerde koyu leke riski daha fazladır. Peeling sonrası akut güneş maruziyeti ile tetiklenir. Genellikle birkaç haftada geriler. Gerekirse azeleik asit ve kojik asitli, c vitaminli kremler kullanılabilir.

Açık renk lekeler: Peeling derinleştikçe görülme ihtimali artar. Genellikle 2-3 ayda geçen bir durumdur.

Kalıcı eritem: Uzayan kızarıklık durumudur. Skar öncüsü kabul edilir, uygun tedavi verilir ve takip edilir.

Skar: Deriden çökük veya kabarık yara izleridir. Keloid riski olanlar, derin peeling uygulamaları, yüz cerrahisi sonrasında erken dönemde peeling uygulanması, yakın zamanda isotretinoin gibi bir akne ilacı kullanmış olanlar ve peeling sonrası enfeksiyon gelişenlerde olabilir. Kalıcı bir yan etkidir.

Nette gezinirken bu yazı dikkatimi çekti birde sanırım tca daha çok beyaz tenliler için uygunmuş benim gibi buğday ve esmer tenlilerin dikkat etmesi gerekiyormuş
anadolu yakasında bende iyi bir cildiyeci arıyorum bilen varsa paylaşsın lütven devlet hastanesindeki doktorları hiç tavsiye etmem hem haftalar öncesinden randevu zor alıyosun hemde hiç ilgilenmiyorlar

Kızlar lütfen böyle yazılara takılmayın. Cildinize uygun oranı kullandığınız sürece, uygulama süresini aşmadığınız ve tavsiyelerimin dışına çıkmadığınız sürece bunlar pek mümkün değil.:KK16:

kızlarr az önce tca geldi henüz uygulamadım tedirginlik var içimde benim yüzümdeki lekelere uygun mu acaba içimden olumsuz şekilde kendimi tedirgin etmeye başladımm :KK43:

Son düzenleme:

canım bendede aynı problem oldu ama benim tca dan değil diffferin jel diye bir krem aynı şeyi yapıyor soyma işlemi onu kullandıktan sonra böyle yüzümde leke kaldı madecasol kullandım ama olmadı.tekrar yapacağın bir tcayla düzelir sanırım o bölgenin tekrar soyulması gerekli leke soyulmadan düzelmiyor. bende evde tca yaptım ilk denememde 1 ton açıldı ama 1 ay beklemem gerekli sanırım ve benim yeni değildi 4 yıl öncesine dayanıyordu benim açıldıysa senin çenendeki çok çabuk açılır diye düşünüyorum çünkü yeni bir leke canım..:KK34:

X