Lekeler, Çiller Yüzde 15 TCA (triklosetik asit) Peeling Deneyimim

Lekeler, Çiller ve Cilt Rengi Sorunları
benim ilk uygulamam ve lekelerimde hiç etkili olmadı... normalde çok hassas bir cildim yoktur güneşe falan dayanıklıdır kolay kızarmaz bozulmaz ama tam 3 kere (2 şer sene ara ile) roaccutane tedavisi gördüm ve cildim çok hassaslaştı...

bundan kaynaklı olabilir .....

roaccutane deriyi inceltir. deri kalkmasın diye kullanım süresince ağda vs yaptırılmaz. tahminen sizin lekeler de benimki gibi derin olabilir. 2 aydır her hafta özel bir maske ile cildim soyuluyor.buna rağmen lekeler geçmedi. sadece lekeli kısımlara tca sürüp deneyin isterseniz. boşuna tüm yüzü soymayın.

layd e vitamini çıkarttılar derken anlamadım...e vitaminli krem mi .....

Hayır krem değil, saf tokoferol (e vitamini)
:KK34::21:

evet yüzüm bugün buruş buruş yarından itibaren soyulmaya başlar yol zaten 30 saat sürüyor eve gidince annem beni güzel görsün :)) umarım yanıma yaşlı bir teyze oturmaz açıklamada sorun çekmeyeyım :KK70:

Benimde soyulmalarım başladı:21:
Şu buruşma süreci bana fena eğlenceli geliyor insanların garip bakışları hele:KK9: kahkaha atmamak için zor tutuyorum kendimi:KK1:

kızlar makyajsız halimle yazdan kalma fotoğrafımı buldum eğer tatilde uygun olursa soyulma bittikten sonra yeni halimin de fotoğrafını çekip yükleyeceğim inşallah. resim yüklemek için belli bir süre veya mesaj kotası var mı ???
Sanırım yok tatlım.

roaccutane deriyi inceltir. deri kalkmasın diye kullanım süresince ağda vs yaptırılmaz. tahminen sizin lekeler de benimki gibi derin olabilir. 2 aydır her hafta özel bir maske ile cildim soyuluyor.buna rağmen lekeler geçmedi. sadece lekeli kısımlara tca sürüp deneyin isterseniz. boşuna tüm yüzü soymayın.

Aaa:KK20: sakın!
Yüzünüze sadece lekeli kısma uygularsanız bu durumda ton dengesizliği oluşabilir yanlış mantık yürütmeyin.
En azından 2 defa bütün uygulanmalı tca, daha sonra örnek olarak sadece yanak bölgesine uygulanabilir ama öyle minik minik sadece leke üstüne olmaz.:KK34:

Son düzenleme:
ilkbahar ve yaz aylarında tca yapılmaz evet ama bu sadece yüz için mi geçerli vücudun güneş görmeyen yerlerimize uygulayamazmıyız ?

ilkbahar ve yaz aylarında tca yapılmaz evet ama bu sadece yüz için mi geçerli vücudun güneş görmeyen yerlerimize uygulayamazmıyız ?

Aslında tüm vücut için geçerli. Her ne kadar giysilerin bizi koruduğunu zannetsek bile öyle değil. Ultraviyole ışınlar giysilerden de geçip tenimize ulaşıyor:KK34:

Merhaba bayanlar..:KK3:Tcayı yapalı 4. günüm. Burnumun kenarları dışında hiç bir soyulma yok. Küçük küçük bile yok. Ama burnumun kenarlarını görseniz ne tatlı oldu,yani bütün yüzüm öyle olsa tamamdır bu iş.:KK16:Sanırsam %15lik tca bende soyma işlemini yapmıyor.Şubat 24' de %20'lik yada % 25lik alacağım. Ama hangisini?:KK50:Karar vermedim.:18:Fikirlerinizi de bekliyorum. :KK17:

Merhaba bayanlar..:KK3:Tcayı yapalı 4. günüm. Burnumun kenarları dışında hiç bir soyulma yok. Küçük küçük bile yok. Ama burnumun kenarlarını görseniz ne tatlı oldu,yani bütün yüzüm öyle olsa tamamdır bu iş.:KK16:Sanırsam %15lik tca bende soyma işlemini yapmıyor.Şubat 24' de %20'lik yada % 25lik alacağım. Ama hangisini?:KK50:Karar vermedim.:18:Fikirlerinizi de bekliyorum. :KK17:

20'lik almalısın bence, konunun başından beri okumaya çalışıyorum. 20'lik ile 15'lik arasında çok fark varmış. 25 ağır gelebilir.

20'lik almalısın bence, konunun başından beri okumaya çalışıyorum. 20'lik ile 15'lik arasında çok fark varmış. 25 ağır gelebilir.

Ladyimde öyle diyor 25 lik sakın diyor :KK20: ma diğer türlü de hiç bir gelişme yok.:KK50: Yani sürekli bununla uğraşamam,bir kere yapıp temiz yapayım diyorum ama.Bir yandan da ürküyorum işte:18:.Çalışan bir bayanım,gerçi 4.5.günleri hafta sonuna getirmek yararlı.Öyle olunca çok sıkıntı olmaz. Ama işte. 20lik de yani 5lik asit te işe yarar mı diyorum ki? Hani o da yaramazsa sürekli tca mı alacağım. Kararsızım Kedim yani :KK30: Sen yapacak mısın fikrin nedir?

ladyciğim vermiş oldugun linkten siparişlerimi verdim inşallah en kısa zamanda elime ulaşacak. vermiş oldugun linke bayıldım ince espriler süper :KK70: ürünler umarım işe yarar. kullanmaya baslayınca buradan bilgi veririm kızlar.

Tatlım bende %15 tca yaptım ama bugün burun ve ağız kenarlarından soyulmam başladı, sen bekleme sürende kaç kat tca sürdün yüzüne:44:
%20lik alacağına elindeki %15'i bir kaç kat daha fazla sür güzelim. Gerçekten 20 ile 25 çok farklı bence senin cildine ağır gelir.

Ladyimde öyle diyor 25 lik sakın diyor :KK20: ma diğer türlü de hiç bir gelişme yok.:KK50: Yani sürekli bununla uğraşamam,bir kere yapıp temiz yapayım diyorum ama.Bir yandan da ürküyorum işte:18:.Çalışan bir bayanım,gerçi 4.5.günleri hafta sonuna getirmek yararlı.Öyle olunca çok sıkıntı olmaz. Ama işte. 20lik de yani 5lik asit te işe yarar mı diyorum ki? Hani o da yaramazsa sürekli tca mı alacağım. Kararsızım Kedim yani :KK30: Sen yapacak mısın fikrin nedir?

Tatlım 15 ile 20 arasında 20 ile 25 arasında emin ol ciddi fark var:KK20:
Bence önce 15liği uygularken 4-5 kat sür baktın yine istediğin gibi olmadı o zaman 20lik tca ya geç.

Unutmadan 20lik tca kullanacak arkadaşların bekleme süresi 1dk yı aşmasın, böylece cildin vereceği ilk tepkiyi görmüş olursunuz:KK34:

Merhaba,

%15 TCA uygulamasını lekelerden arınmak için nekadar süre ile yapmamız gerekiyor?
Ve bu süre içinde bahsettiğiniz leke açıcı ve nemlendiriciyi sadece akşamları TCA uygulamasından sonra mı sürüyoruz?

Önce kısaca açıklamak gerekirse TCA;

Deriyi canlandırmak, gençleştirmek, görünüşünü iyileştirmek için bazı kimyasal solüsyonların uygulamasıdır. Bu tedavide deriye, yüzsel tabakaların ayrılmasına ve soyulmasına neden olan kimyasal bir asittir. Çok sayıda kimyasal peeling ajanı olmakla birlikte en sık kullanılanlardan biridir tca.

T
CA Peelin ile Neler tedavi edilebilir?
Yanık ve herediter faktörlerin deride oluşturduğu kırışıklar, güneşe bağlı lekeler karaciğer lekeleri, çiller, kanser potansiyeli taşıyan kabuklu kızarıklık veya yüzdeki koyu renkli lekeler, melazma denilen hormonal veya gebelik lekeleri peeling ile düzeltilebilir, hatta iyileştirilebilir. Aktif aknede iyileşmeye ve akne izlerinde düzelmeye yardımcıdır. Deride oluşturulan soyulmanın ardından yeni deri gelir. Yeni gelen cildin dokusu ve rengi daha düzgün ve daha homojendir.

Neler tedavi edilemez?
Derideki gevşeme ve sarkmalar düzeltilemez. Kimyasal peeling işlemi yüz gerdirme, kaş kaldırma işlemlerinin yerini tutmaz. Göz kapağı düşüklüğünü gidermede de etkili değildir. Derin çukurlarda bir dereceye kadar yardımcı olabilmektedir. Küçük çukurlar ve izlerde ise çok etkilidir.

Ne zaman uygulanır?
Kimyasal peeling, (Tca Peeling) uygulamaları ultraviyole ışınlarının dünyaya en dik açıda gelmediği sonbahar ve kış mevsimlerinde uygulanır. (Ekim- Kasım- Aralık- Ocak- Şubat-Mart aylarında) Çünkü cildi ilkbahar ve yaz mevsiminde ultraviyole ışınlarından korumak çok daha zor olmakta. Her ne kadar güneş koruyucu kullanılsa da alttan gelen taze ciltte, bebek ciltte pigmentasyon taze olduğu, cildinde lekelenme sorunu yaşayanların lekelerini soyarak giderdiği için yine lekelenmeye sebebiyet verebilmektedir.

Nasıl uygulanır?
Yüz, boyun, göğüs, eller ve kollara doktorun seçimi ve hastanın derisinin durumuna göre bir asit solüsyonu seçilerek hastane şartlarında uygulanabilir. Deri, yağlarından arındırıldıktan sonra tedavi alanına uygulama yapılır. İşlem esnasında 5-10 dakika kadar hafif yanma ve batma görülebilir. İşlem sonrası normal günlük yaşama hemen dönülebilir. İstenilen sonuçları elde etmek için birkaç seans gerekebilir.

Ve elbette güvenilir bir tca solisyonu alıp, özellikle de düşük oranlı (%15- %20 ve %25 gibi) olan tca kimyasal peeling uygulamasını evinizde bazı detaylara dikkat ederek uygulayabilirsiniz. Bilgilendirici açıklamalardan sonra nasıl uygulama yaptığımı sizlere yol göstermesi için tarif edeceğim.

Peeling sonrasında beklenebilen durumlar nelerdir?
Kimyasal peelingin derinliğine bağlı olarak ciltte, hafif veya güneş yanığı benzeri reaksiyon oluşur. Yüzeysel tipte 1-5 gün süren kızarıklıklar ve hafif soyulmalar olur. Deride beyazlama, hafif ödem ve gerginliğin görülmesi normaldir. Bu tabaka cilt tipinize göre 7-12 günde soyulur.

Peeling sonrası nelere dikkat edilmeli?
Ciltte oluşan kabuklar kesinlikle soyulmamalıdır ve nemlendirici prepatlar kullanılmalıdır. Ayrıca güneşten korunmaya dikkat edilmelidir.

Peeling hangi durumlarda uygulanmaz?
Peeling yapılacak yüzeyde açık uçuk bulunuyorsa, derin güneş yanığı, açık yara ve enfeksiyonlar varsa, daha önceden o bölgede derin bir soyma işlemi yapılmışsa bu yöntem kullanılmaz. Ayrıca ''Roaccutane'' tedavisi gören ya da yakın zamanda görmüş kişilere kimyasal peeling uygulanmaz, uygulayamaz.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Peki 'Lady Subaru' tca peelingi yüzüne evde nasıl yaptı?

* Yine öncelikle birşey daha belirtmek istiyorum, sizlere en doğru bilgileri vermek adına tca peeling uygulamasını 3. defa yapışımda yazıyorum. İlk olarak aldığınız tca solisyonunun saf tca olması ve kalitesi çok önemli.

* Şöyle bir örnek vermek gerekirse benim kullandığım gerçekten saf tca solisyonu ve youtube'da ki tca uygulayanların kullandığı ile aynı değil (yüksek ihtimal onların tca peeling diye kullandıkları bir değil bir kaç farklı asit karışımı).

En bariz 2 farkı;
1) Uygulama bölgesini karartmıyor gündelik yaşantınıza devam edebiliyorsunuz.
2) Uygulama bölgesini o kullanıcılarda olduğu gibi aşırı kızartmıyor ve alttan gelen yeni cilt yine o videolarda olduğu gibi aşırı kırmızı pembe (yanmış gibi, ciğer gibi diye de tabir edebiliriz) olmuyor.

Kullandığım malzemeler:
- %15'lik tca
(triklosetik asit) solisyonu
- Eldiven
- Pamuk
- Bephanten ve fesleğen kremi

Uygulama:

- Öncelikle cildimi uygun şekilde temizleyip, günlük makyaj veya sebum salgısından arındırdım ve güzelce kuruladım.

- Yaklaşık 1tl büyüklüğünde bir pamuğu elimde yuvarlayıp, eldivenleri giyip pamuğu tca ile ıslattım.

-
Tca ile bol bol ıslattığım pamuğu, cildime bastırmadan bölge atlamadan (göz uçlarına, dudak ve dudak kenarlarına pek yaklaştırmadan) 1 kat sürüp takriben 10-15 saniye sonra yine sürdüğüm yerlere tekrar pamuğa tca döküp bir kat daha sürdüm ve bir kat daha. (Kulak çubuğu ile boşa uğraşmayın, bir bölge bitip diğerine geçtiğinizde süre dengesizliği oluşmasın, elinize eldiveninizi giyip normal pamuk ile uygulayın, sorun yaratmıyor)

-
Yüzünüzde tca'yı bekletme süreniz ilk defa yapacaksanız 1-1,5 dk'yı aşmamalı.

- 1-1,5 dk sonrasında yüzüme bastırmadan, çekelemeden bol soğuk su çarparak işlemi sonlandırdım. (cildinizdeki yanma batma hissi geçene kadar soğuk su ile yıkayabilirsiniz)

- Havlu ile kurulamadım Suyu yüzümde kendi halinde kurumaya bıraktım. Zaten o yanma ve batma hissinin üzerine emin olun havlu ne kadar yumuşak olsada havluyu hissetmek istemeyeceksiniz. Ve yine merak etmeyin ki bu his (yanma - batma hissi)çok uzun süre barınmayıp yaklaşık 1-2 saat içinde geçiyor.

- Su tanecikleri kuruduğunda tüm uygulama yaptığım bölgeye, yine bastırmadan ilk gün bepanthene krem, daha sonra evigen ( e vitaminidir eczaneden temin edebilirsiniz) ilave ettiğim fesleğen kremimi uyguladım. Cildimin ihtiyaç duyduğunu, kuruduğunu, gerildiğini hissettiğim anda sık sık fesleğen kremi sürmeyi tekrarladım.

- Cilt soyulma sürecini tamamlayana kadar cildimi yüz temizleyicisi, sabun, jel gibi ürünlerden uzak tuttum.

- Soyulmayı desteklemek ve cildi yağ asitleri ile beslemek adına cildime nemlendirici dışında, gün içinde yada gece uyumadan önce ''nar çekirdeği yağı ve pirinç kepeği yağı'' karışı uyguladım.

- Uyandığımda sabahları, gün içinde ihtiyacım olduğunda yüzümü yıkadım, tabi yine temizleyicilerden uzak durup, sadece su ile yıkadım!

-Banyo ve duşumu yine aynı şekilde yüzümü temizleyici, şampuan ve duş jelinden uzak tutarak yaptım.
(elbette saçınızdan yüzünüze şampuan köpükleri gelecek ama bu sorun yaratmaz, sizler sadece bilinçli şekilde yüzünüze sabun, duş jeli, şampuan sürmeyin kastım bu!)

- Banyoda yüzünüzü keselemeyin, liflemeyin veya ovalayarak soyulma sürecini hızlandırmaya çalışmayın bu da en önemli detaylardan bir tanesidir!

- 3. ve 4. günlerde solisyon uyguladığınız bölgede soyulmalar başlayacak ve yine lütfen siz soymaya çalışmayın! Bırakın cilt ölü deriyi kendisi atsın ve gün içinde sık sık cildinizi nemlendirin.
(soyulma cilt yapınıza göre 7-12 gün aralığında tamamlanacaktır)

-Ve yine cildinizi ultraviyole ışınları bu mevsimde çok dik gelmese de en az +30-+50 faktörlü bir güneş koruyucu ile korumalısınız. Çalışanlar ve gün içinde dışarıya çıkması gerekenler, dışarıya çıkmadan en az 15-20dk önce güneş koruyucusunu sürmelidir.

-Tca solisyonu uygulama gününüzden itibaren, yüzünüze en az 15 gün kolonya vs gibi şeyler sürmeyin. Makyaj yapmayın, artık sadece alttan gelen taze bebek cildin keyfini çıkartın.

Sonuç:
Yenilenmiş, sivilce izleri hafiflemiş, leke rengi açılmış, lekeleri azalmış hatta renk koyuluğuna göre lekeleri geçmiş, rengi bütünlenmiş bir cilt.

- Tekrar tca peeling yapmak istiyorsanız
uygulamalarınızın arası en az 30 gün olsun, daha erken uygulayıp cildinizi yormayın.

- Bahsettiğim 1-1,5 dk'lık uygulama süresini lütfen geçmeyin!

Kesinlikle soyulmaya müdahale etmeyin, kendiniz soymaya çalışmayın, kese yapmayın! Market tipi peeling jelleri uygulamayın!

Daha uzun bekleteyim daha çok işe yarasın daha çok soyulsun gibi bir mantık kurmayın!

Cildiniz yormaktan, ödem toplamasına sebep olmaktan, daha uzun yanma ve batma hissi yaşamaktan, aşırı kızarıklık, hassasiyet yaratmaktan başka bir şeye yaramaz.

Bu yazdıklarıma dikkat edip uyguladığınız sürece, problem yaşamadan güvenle ''tca kimyasal peeling'' uygulamasını evinizde kendiniz yapabilirsiniz.

UYARI! :
Uygulamayı yapmak isteyen arkadaşlar unutmayın; bu uygulamayı yapmanız için sizlere cesaret verebilecek olan taraf ben değilim. Sadece bilgilenmeniz için sizlere deneyimimi aktarıyorum. ''Lady çok korkuyorum'' gibi benden sizleri yüreklendirmeme zorlayıcı yorumlar yapmadan sorular sorarsanız çok daha iyi olacaktır.

Nar Çekirdeği Yağı, Pirinç Kepeği Yağı, Evigen ilaveli Fesleğen kremi ile ilgili deneyimlerime, bilgilerime açmış olduğun diğer 2 başlığımı okuyarak ve blog sayfamdan ulaşabilirsiniz.

http://www.kadinlarkulubu.com/evde-...imli-cilt-icin-birebir-hala-kullaniyorum.html

http://www.kadinlarkulubu.com/faydali-linkler/566559-lady-subaru-bakim-kozmetik.html

http://www.kadinlarkulubu.com/cilt-...-parfumleri-kullananlar-37.html#post25467562l

selam tca kardeşlerim bende dün itibariyle %20 lik tca mı uyguladım çok fazla kızarma olmadı 50 sn kadar bekletip hemen yıkadım.birde pamuğa 3 kere ters çevirerek sürdüm yüzümde sürdüğüm yerlerde yanma hissi oldu acaba yeterli sürdüm mü emin olmamadım.sabah kalktığımda yüzümde kızarıklık vardı ancak çok yoğun değil.kararmada olmadı.15likte yaşadığım süreci yaşadım.umarım soyulma iyi olur.hadi hayırlısı:KK1:

Merhaba,

%15 TCA uygulamasını lekelerden arınmak için nekadar süre ile yapmamız gerekiyor?
Ve bu süre içinde bahsettiğiniz leke açıcı ve nemlendiriciyi sadece akşamları TCA uygulamasından sonra mı sürüyoruz?

30 günde bir yapıyorsunuz...yaptıktan 3. gün sonra soyulma sürecine giriliyor.bu süreçte çok fazla olmamak kaydıyla günde birkere e vitaminli kreminizi kullanabilirsiniz.çok krem kullanırsanız soyulmayı geçiktiriyor.soyulma bittikten sonra yağ uygulamasına geçeblirsiniz...

Merhaba,

Merhaba.
Tca'yı kaç defa uygulayacağınız tamamen sizin elinizde, kaçıncı uygulamada ''işte bu istediğim sonuç'' dediğiniz yerde tca uygulama sayınız bitmiş olur.
Tca her akşam uygulanabilir bişey değil.
30 günde 1 defa uygulayabilirsiniz.
Nemlendiriciyi tca uyguladıktan sonra ister gece ister gündüz cildinizin ihtiyaç durumuna göre kullanabilirsiniz.
Soyulma sürecinde cilt kuru bırakılmamalı, ihtiyaç duydukça yenilenmeli.
Soyulma süreci bittikten sonra da e vitamini eklediğiniz nemlendiricinizi günlük yada gece olarak kullanmaya devam etmenizi öneririm:KK34:

selam tca kardeşlerim bende dün itibariyle %20 lik tca mı uyguladım çok fazla kızarma olmadı 50 sn kadar bekletip hemen yıkadım.birde pamuğa 3 kere ters çevirerek sürdüm yüzümde sürdüğüm yerlerde yanma hissi oldu acaba yeterli sürdüm mü emin olmamadım.sabah kalktığımda yüzümde kızarıklık vardı ancak çok yoğun değil.kararmada olmadı.15likte yaşadığım süreci yaşadım.umarım soyulma iyi olur.hadi hayırlısı:KK1:

Çok doğru uygulama yapmışsın tatlım hadi bakalım hayırlı olsun:KK16:

30 günde bir yapıyorsunuz...yaptıktan 3. gün sonra soyulma sürecine giriliyor.bu süreçte çok fazla olmamak kaydıyla günde birkere e vitaminli kreminizi kullanabilirsiniz.çok krem kullanırsanız soyulmayı geçiktiriyor.soyulma bittikten sonra yağ uygulamasına geçeblirsiniz...

Tatlım günde bir defa nemlendirici sürmek bazı ciltlere yetmez en az 2 defa demek daha doğru olur.
Aslında nemlendirici sürme sayısından çok sürülen miktar önemli.
Tüm cilde 2-3 bezelye tanesi kadar nemlendirici yeterli gelir mesela:KK34:

Bence Ladyyi dinlemelisin, dinlemeyenler sonra keşke yapmasaydım seni dinleseydim diyorlar. :KK1: Ben ilk defa yapacağım için şimdiden 15'liğimi aldım bekliyorum, zaten beyaz tenli olanlar 15'lik kullansın diye söylüyordu Lady. 20 şubat gibi uygulamamı yapacağım. Bende çalışıyorum onun için en mantıklısı 15'lik (beyaz tenliler için) 1,5 dk içinde birkaç kat daha süreceğiz zaten. Birde şubat'ı atlattıktan sonra 20 martta da yine 15'lik uygularım. Önemli detayları not ettim bilgisayara, yaparken de çıkış alırım. Şişeyi çalkalamakta en önemli detaylardan birisi. :KK1:

Son düzenleme:
X