Yüz kızartan tablo ( tüm anne ve babaların okuması gereken bır konu )

yesliyan

CANIM KIZIM
Kayıtlı Üye
19 Mart 2011
217
1

Kayseride yasanan inanilmaz, düsündükce insanin kanini donduran vahsetten sonra internette bu akillara durgunluk veren olayla ilgili bir cok paylasimlar okudum..

www.ntvmsnbc.com’da yayınlanan Yüz Kızartıcı Tablo adlı yazı. Araştırmacı yazar Barış Çiçek’in internetteki çocuk istismarını gözler önüne sermek üzerine yaptığı bir deneyi anlatıyor.. Gercekten okumaniz gereken bir konu size alinti yaparak paylasmak istiyorum...

Yüz kızartan tablo

Çocuk istismarını ortaya çıkarmak için internette yapılan deneyin sonuçları tüyler ürpertici. Kendisini 10 yaşında bir kız olarak tanıtan araştırmacıya gelen teklifler korkunç boyutlara ulaştı.
Kayseri’de 1.5 yıl önce kaybolan üç çocuğun öldürüldüğünün ortaya çıkması gözlerin bir kez daha çocuk istismarına çevrilmesine neden oldu. Suçunu itiraf eden 33 yaşındaki Uğur Veli G.'nin çevresi onu, 'Kendi halinde' ve 'Zararsız' biri olarak tanımlıyor.

Bu ifadelere bakıldığında binlerce potansiyel suçlu çevremizi sarmış gibi görünüyor. Peki pedofili (Çocukları cinsel açıdan çekici bulan) tehlikesi hangi boyutlarda. Çocuklara karşı cinsel istismar dünya genelinde son yıllarda büyük bir artış gösterdi.

Kimliklerini gizlemeye çalışan pedofililer için en uygun ortam ise internet. İnternet ortamı pedofilinin en rahat nefes aldığı alan. Hatta yeni bir ekonomiye dönüştü bile.

Araştırmacı yazar Barış Çiçek'in internette yaptığı bir deney çocuk istismarının Türkiye'deki boyutlarını gözler önüne serdi.

Pedagog Barış Çiçek, yıllardır sürdürdüğü araştırması için herhangi bir cuma günü öğleden sonra internet sohbet sitelerinden birine girdi. Takma isim olarak Begüm10'u kullanan Çiçek, kendisini 10 yaşında ve beşinci sınıf öğrencisi olarak tanıttı. Şüphe çekmemek için de klavyeyi yavaş kullandı ve kasıtlı imla hataları yaptı.

“Begüm10”a ilk yarım saat içinde 43'ü cinsel içerikli, 100 mesaj geldi. Begüm özellikle bu 43 kişiye ilk mesajda 10 yaşında olduğunu tekrar belirtti. Sadece bir kişi yaşı öğrendikten sonra özür dileyerek bağlantısını kesti. Diğerleri ise görüşmeyi kesmediği gibi bağlantının kesilmemesi için olağanüstü çaba sarf etti. Hepsi büyük bir istekle 10 yaşındaki bir çocuğa cinselliği öğretmeye çalıştı.

40 KONTÖRE KARŞI GÖRÜNTÜ

Çiçek, internette çocukların peşine düşmüş binlerce sapığın olduğunu vurguluyor.
40 kontör karşılığı çocuklardan kamera görüntüsü istendiğini ve çocukların da bunun kötü bir şey olduğunu çoğu zaman anlamadığını belirtiyor.

ÇOCUKLARI ETKİLEMEK ÇOK KOLAY

Çiçek'e göre istismara karşı yeterli önem verilmiyor: "Anne baba bilmiyor, chat yani internette sohbet nedir bilmiyor. İstismar açısından en etkili ortam orası. Çünkü kontrolsüz bir ortam. Çocuğunuzu parka gönderdiğinizde camdan izliyorsunuz. Ama internete girince kontrol dışına çıkıyor. Çocukları internette kandırmak çok daha kolay.

Kayseri'de yaşanan olay da gösterdi ki pedofililer çevrelerinde sevilen insanlar ama iç dünyalarında canavarlar. Fırsatını bulduklarında hemen suça eğiliyorlar. Çocukların duygularına ulaşmak ve birine bağlanmaları kolay, hele internette çok daha kolay oluyor."

KUŞ GRİBİ GİBİ KAMPANYA YAPILMALI

Devletin görevine vurgu yapan araştırmacı pedagog Barış Çiçek, özellikle ülkenin geleceği olan çocukları korumak daha öncelikli olmalı çağrısında bulunuyor:

"Bugüne kadar hep yukarıdan bir şeyler yapılmaya çalışıldı. Akademik çalışmalar, bilgi paylaşımı, dernek faaliyetleri. Ama kitlesel bir etkiye ulaşamıyoruz. Orada kalıyor.
Kitlesel araçları kullanmak en önemlisi ve etkilisi. Kuş gribi gibi bir kampanya başlatılmalı.

SOKAĞA NASIL GÖNDERECEKSİNİZ

Çocuğu bilgilendirelim, ne kadar bilgiyle donatırsak o kadar korunurlar.
Örneğin Kayseri'deki soruşturma, 244 tane şüpheli olan bir yermiş. Öyle bir yerde çocuğunuzu sokağa nasıl göndereceksiniz."

ŞÜPHECİ ÇOCUKLAR YETİŞTİRMELİYİZ

Çiçek'in ailelere tavsiyeleri ise çok çarpıcı. Belki de aile yapımızı gözden geçirmemiz gerek:

"Yapılacak şey şu, çocukları sağlıklı bir şüphecilikle yetiştirmeliyiz. Hayır demeyi öğretmeliyiz. Nasıl sokakta bir kadına sarılamazsınız çocuklara da böyle yaklaşılmalı. Çocuklarımız sürekli öpülmeyi, kendilerine dokunulmasını normal bir şey zannediyorlar.
Gelişmiş ülkelerde kreşler, çocuklara bağırmayı öğretiyor. Biz ise hep baskılıyoruz. Sesini yükseltme bağırma, sus gibi...
Halbuki çocuk önce tehditleri, sonra da nasıl davranacağını ve kendini savunacağını öğrenmeli.

AİLELER HAZMEDEMİYOR

Bir anne baba için çocuğunun istismar edilmiş olması ihtimali bile düşünmesi zor bir konu. Kolay hazmedilen bir konu değil. Düşüncesi ters geliyor. Ama bir tehdit olarak gözlerini dört açmak zorundalar.

ÇOCUKLAR UTANÇTAN KONUŞAMIYOR
İstismar edilen çocukların durumu daha da vahim. Çocuklar utançtan ya da suçlanmaktan korktukları için kendilerini ifade edemiyorlar. Anne babalar önce kendilerini sonra çocuklarını eğitmeli."

İKİ DAKİKADA BİR ÇOCUK TACİZ EDİLİYOR

Türkiye'de her iki dakikada bir çocuğun istismara uğradığını söyleyen araştırmacı yazar Barış Çiçek'in, çocukların cinsel istismardan korunmasına yönelik ailelere rehber olabilecek “Sesimi Duyan Var mı?” adlı kitabı raflardaki yerini aldı.

www.ntvmsnb.com sitesinden alintidir....

LÜTFEN COCUKLARIMIZA GEREKEN ÖZENI GÖSTERELIM.

ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN.....

Son düzenleyen: Moderatör:
anne babaların cocukları dinlemesi en önemlisi. cocuga inanmak cok önemli. takip etmek cok önemli. korumak ayrıca önemli. acı bir tecrübeyle birlikte kendimi bu konuda cok geliştirdim ben. henüz cocugum yok ama kardesim büyürken hepsine dikkat ettim. öyle herkese öptürülmeyecek cocuk bi kere . canım canım die kucaga verilmeyecek mıncıklattırılmayacak. oyuncakl degil o bir birey. sokaga gönderilmeyecek. kendiniz parka götüreceksiniz yda bir kursa gitmesini saglayacaksınız onun yerine. belediyenin onlarca kursu var maddiyat gerektirmiyor. cocuk okulda takip edilecek. ögretmen müdür kantinci hademe herkes tanınacak. cocuga özel yerleri mutlaka ögretilecek. onu kendinden baskasının görmemesi ve ellememesi gerektigi ögretilecek. kapı kapı seker toplamaya ezelden karsıyım zaten. bakkala cöp atmaya die cocuk iş hafifletici olarak kullanılmayacak. eger iş paylasımı ögretilecekse evde birseyler yaptırabilirsiniz. cocuk agucuk gugucuk demek için dünyaya getirilemez. işiniz gücünüz o olacak ki saglıklı kaliteli bir birey gelişsin. hasta zihniyetler hep var olacak demek kii biz cocugumuza kalkan olacagız.

Bende bir anneyim ve bebeğim henüz 6.5 aylık.Ben 15-20 sene sonrasını düşünemiyorum, korkuyorum.Artık haberlerdeki çocuk haberlerine dayanacak gücüm kalmadı.Dün eşime "bizim aileden sorumlu bir bakanlığımız var, bu olaylar karşısında bir defa çıkıp bi konuşma yapılmıyor -bu bakanımız bir kadın bir anne!- şu önlemleri alıyoruz. şu çalışmayı yapıyoruz denmiyor.Suça eğilimlileri korkutacak, caydıracak tek bi çalışma görmüyorum." dedim.Tamam biz çocuğumuzu bilinçlendirelim, koruyalım ama yine yetmez.Ondört aylık bebeğe tecavüz ediliyor, ne anlatacaksın bu bebeğe, nasıl koruyacak kendini.Devletinde, kanunlarında, basınında bu konuda acil birşeyler yapması lazım.Kocaman bir bakanlık var, başında bir anne bir kadın bakan var ama sonuç: her 2 dakikada bir çocuk tacize uğruyor.
İsteyen bana kızabilir ama arkasındayım "ÇOCUĞA CİNSEL İSTİSMARDA BULUNAN YAŞAMAMALI"
Ne demek onu tedavi edip topluma kazandırmak.Peki ya çocuk onun elinden alınan hayatı 5 dakikalık zevk için.İsterseniz bana kızın ancak anne olunca anlarsınız bu korkuyu.

kesinlikle katılıyorum. bir dönem akp seriat getireck die bir cırpınma vardı. kayserili cocuklardan sonra dedim artık getircekse getirsin cezasını bulsun su pislikler. ama biz öyle bi milletiz kii tecavüze ugrayan bebeklere üzülürken asılama yoluyla dahi bu insanların erkekliklerinin bitirilmesine insan haklarına aykırı diyoruz. insan olsa onu yapmaz zaten. canı cocuk ceken bi adamın erkekliginin bitirilmesi insan haklarına aykırı ise bebegin hakkı ne olacak. erkekligini bitirmeyelim idam etmeyelim hapis yatıp cıksın aynen devam. rabbim diyor ki kitapta hırsızlık yapan kadın ve erkeklerin ibret için ellerini kesin. aynı yerden yola cıkarak artık nereleri kesilir bilemicem.. titriyorum su an yazarken bile. günlerdir köpek köpek die sayıklıyorum.sen 3 tane yavruyu keyfin için uckurun için nasıl katledersin ?? kimsin sen?? bu nasıl sapıklık bu nasıl canilik. el öptür içeri al ayrı odalara kapat. yavrum türkana yaptıkları. dilrubaya üzüldüm demiş. canı cok zor cıktı. o zamanda mı merhamet edemedin köpek dedim. hayvana bile hakaret oldu. nasıl yasatırlar bunu yaa

diğerlerine ibret olsun diye meydanda işkence ede ede öldürülmeli bu sapıklar. benim içim soğumuyo. yazık o anneler ne haldedir. allah kimseye yaşatmasın

diğerlerine ibret olsun diye meydanda işkence ede ede öldürülmeli bu sapıklar. benim içim soğumuyo. yazık o anneler ne haldedir. allah kimseye yaşatmasın

Amin..

Bu tür haberleri duyup, gördükçe evlenmek ve bu dünyaya çocuk getirmek çok saçma gibi geliyor bana...

Ne yapacağız bilemiyorum ki, can, mal, ırz... hiç bir güvenliğimiz yok

bazen işyerinde ya da otobüste, sokakta yüzü hiç gülmeyen insanlar görüyorum, kızıyorum içimden önce ne kadar teşekkürsüzüz diye sonra "kim bilir ne yaşadı" diyorum....

Demek ki bir memleket teknoloji ile kalkınmıyor, ahlak ve maneviyat ne kadar da önemli...

Devletin acilen çözüm bulması gerekiyor, acilen...

polisler kayseride çoçuğun kaçırıldığı gün neden komşu evlere bakmadı acabaaa:85:

gece gözümü kapatınca aklıma hep 3yavru gelio.nasıl can verdiler bağırdılarmı canları çokmu yandıııhele o tecavüze uğrayan yavrucazzzzo ne bilsinnn allahsız kitapsızzz.daha sabi çoçuk.kızlarr çoçuklar bulunduğu günden beriii eşimle ilişkiye giremiyrm midem bulanıo aklıma o yavrular gelioo
tedavi görüyrm bebeğim olsun die 2yıldır. bu ay aşılama olucammm rabbim hayırlısını versinnn

Son düzenleme:

sana sonuna kadar katılıyrm cnm.halkın eline verilmeli o caniler.insan dışı yaratıklarhadım edilmelilerr en azından.zaten adam beni öldürün ben dayanamıyrm çoçukların sesi kulağımdan gitmio diyomuşgeber o vijdan azabı yesin bitirsin seniii

bu dünyaya çocuk getirmelimi bilmiyorum hergün gazetelere bir yenisi ekleniyor çok korkuyorum biz ne olacağız çocuklarımız ne olacak ?

aradan 1.5 yıl gecti. eger pişman olsa teslim olurdu. yakalandıktan sonra yok öle pişman oldum deip masum görünmeye calısmalar. pc cinde cocuk resimleri bulunmuss. pişman olduda ondan mı gidip piknik yaptı orda . cıldırtıcak adam beni her hareketi sapıklık

Çok güzel anlatmışsın canım. Kayseri deki bu olay tüylerimi diken diken etti 8,5 yaşında ikiz annesiyim çocuklarımı tekvando kursuna yazdırdım ve sık sık dile getirdiğim bunun bir spor olduğunu ama gerektiğinde kendinizi korumak için yapmaları gerektiğini anlatıyorum. Çocuklarımız Allah'a emanet.

Evet cok güzel anlattimissin gercekten ek olarak söyleyecek baska bir söz bulamiyorum...

Benimde bebegim var Allah bagislasin tüm bebekleri annelerine babalarina insallah amin.... Bende düsünemiyorum sonumuzu Allah yar ve yardimcimiz olsun....
Böyle sapiklari öldürüp cehenenmmel ödüllendirmemeli bence... Yasadigi sürece her gün isgence yapilmali.... Amaaa nerdeeee hapista yatip yatip cikiyorlar....

Sana katilyiorum bu gibi adamlara erkekliginin bitirilmeside eklenerek her gün isgence yapilmali...

Ahlak ve maneviyat her seyden önemli... Insanlah devlet bu gibi pisliklere isgence cezasi verir idam edilerek ödüllendirmez...

ne olacakki sanki 3-5 yıl yatıp çıkacaklar o ve onun gibi birsürü. hak denen bişey kalmadı Allah aşkına kimse görmüyormu bu devlet ne olacak hak hukuk kalmadı insanca yaşamak kalmadı insan arayamaz oldu hakkını. dışarı çıkmaya korkuyoruz, evlatlarımız ne olacak kendımızden gectik onların gelecği ne olacak. idam yok diyor başbakan.. bence olmalı.. idamı hak etmeyenler idam oldu... en başta bu suçu yapanlar idam edilmeli.. diri diri yakılsa yeridirr

biz bu adama kızıyoruz hatta asmak, kesmek istyioruz. Ama kim bilir yakınımızda çok iyi görünüpte ne iğrençilkler yaapan insanlar var. Gelde böyle bir toplumda çocuk yap. çok üzgünüm,o anneler sen türlü türlü iğrençlikler yapasın diemi büyüttü yavrusunu elbebek gül bebek..

evet idam degilde türkiyenin ortasinda canli yayinda üstelik diri diri yakilsin bak bu süper olurdu

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…