Yurt disinda yasamak yada memuriyetim. Karar veremiyorum.

Teşekkürler. Haklısınız aktif moda dönüp silkelenmem lazım.

Çok güzel biraz daha dilinizi geliştirince belki Almanca matematik ders anlatmak zaman alabilir ama en azından Türk öğrencilere özel ders verebilirsiniz. Zamanla olacak şeyler..

İleri
Çok güzel biraz daha dilinizi geliştirince belki Almanca matematik ders anlatmak zaman alabilir ama en azından Türk öğrencilere özel ders verebilirsiniz. Zamanla olacak şeyler..

Evet zaman alacak aynen inş

Umarım başarabilirim. Şuan modum düşmeye başladı. Ara ara yükseliyor. Gayretle herşey başarılır inş. Teşekkürler

Eşime güveniyorum ama kendime güvenmiyorum. Çabuk moralim düşüyor o beni kırdıkça birikim oluyor, soğuyorum. Başak burcuyum hassas bir insanım. Unutamıyorum söylediklerini. Malesef karakterim biraz zor.
Şuan Almanyadayım. Herkes için herşeyin hayırlısı inş

Benim Fransızca hocam bir dili yaşayarak en az 8 ayda öğrenebilirsin, o yüzden kendine yüklenme, biraz zaman tanı demişti. Ben de aynısını size söylüyorum.

Çocuklar daha ilk okulda oldukları için alışırlar, onlar için özel entegrasyon ya da destek dersleri yok mu?

Avrupa’da ing okullar genelde Expat çocukların gittiği ve sirkülasyonun çok olduğu okullar oluyor. Bu nedenle ben Almanca sınıfında devam etmenizi tavsiye ederim. Almanca derslerini de Online değil yüzyüze aldırmanızdan yanayım, çok daha verimli olacaktır. Hatta mümkünse özel hoca bile değil, sınıf ortamında. Böylece çocuklar kendileri gibi yabancılarla sosyalleşecek, bu ülkedeki durumlarının kendilerine has olmadığını kabul edeceklerdir.

Ayrıca zaman çok hızlı geçiyor, Almanya’da sıfırdan bir üniv başlasanız bile 5 yıl sonra tr de olduğundan çok daha iyi bir konumda olursunuz. Ben olsam psikoloji filan bakarım bir. Şartları nelermiş diye.

Evet süresiz oturum aldı. Nasıl geçirdiniz bu süreci? Şuan nasılsınız? İyiki yapmışım mı diyorsunuz yoksa pişmanlık mı?
Dil benim için çok sorun oldu.Eğitim hayatım hep başarılarla doluydu ama Almanca’yı ilerletemedim istediğim gibi.İlk seneler çok zor geçti 2-3 ayda bir gidiyordum Türkiye’ye.Bu süreçte en büyük etken aile içinde ki huzur bence.Eşimle büyük tartışmalarımız olsaydı ne yapardım bilmiyorum.Çünkü evden birkaç saat uzaklaşmak istemesem arayıp gel biryerlerde kahve içelim diyebileceğim kimse yoktu ilk seneler.Şimdi de yanlızlığa alıştım zaten.Şimdilik iyi ki gelmişim diyorum.

Teşekkürler tavsiyeleriniz için. Çocuklar Almanca ders görüyorlar okulda. Evde desteklemek için online ders aldırıyoruz. Okulda almanca ödevler verip kısa kısa yardımcı oluyorlar. Ama sistemli olarak ortaokulda yabancı dil desteklemesi var burada malesef. Okul idaresi zamanla öğrenecekler ek bişeye gerek yok diyor.

İşte hayat dört dörtlük olmuyor. Bende şuan ilk süreçlerdeyim. Eşimle de idare ediyoruz. O daha ılımlı ve sevecen olsa eminim daha huzurlu ve inançla geçecek bu süreç. Neyse işte o da böyle. Kabullendik artık. Teşekkürler

Her şeye rağmen ben ülkem den gidemem. Burda eşin çocuklarına rağmen ya gelin ya boşanalim demiş ya o benim karar vermem için yeterli olurdu. Bilmiyorum belki çoğuna göre geri kafalı bir düşünceye sahip olabilirim ama ben Türkçe konuşulmayan bir yerde yaşayamam. Bir kez rüyamda görmüştüm de uyandığımda göğsümde bir sıkıntı olmuştu. Ayrıca orda işlerin yolunda gideceği ne malum. Niye istifa edeyim. Eşiniz tamamen kendini düşünüyor. Son olarak bir tanıdık Türkiye den yönetiminden nefret ederek Almanya ya gitti. Şuan burayı arıyor. Ekonomik olarak iyiler de hani. En azından burdan iyiler diyeyim. Her şey para değil yani.

Ben de bencilsin diye hep yüklendim eşime. Ancak o da çocukların ve bizim geleceğimiz için yaptığını söylüyor. Ben de zorlanıyorum karar vermekte. Babasız iki kız evlat yetiştirmek de kolay değil. Almanyanın gelişmişliğinden öte kızlarım için geldim buralara. Bakalım hayırlısı.

İnşallah her şey umduğun gibi gelişir. Seve isteye kalırsın

Bekar olsanız gidin derim de hem mmemursunuz hem 2 çocuk hiç bilmediğiniz bir ülke.Sıfırdan başlamak o kadar da kolay değil. Eşiniz türkiyede daha iyi bir iş bulsa da dönse.Mühendisler iyi firmalarda çok güzel para kazanıyor yurt dışı şart değil ki.Aslında eşiniz biraz bencillik yapıyor bence.Kolay değil yaşadığın yurdunu bırakıp gitmek.

Almanyada eğitim o kadar kolay olsaydı doğma büyüme oralı olan kuzenlerim eğitim için Türkiye'ye dönmezdi bence.Üniversiteyi hep burada okudular.

Branşım matematik öğretmenliği
Ben öğretmen olsam gitmezdim. Eşinden çocuklarından ayrılmak istemeyen böyle dayatma yapmaz kendisi gelir.Özel sektörde çalışıyor öğretmen eşinin istifa etmesini bekliyor benim kabullenemeyeceğim bir hareket.Hayatta her şey para değil ki.Sizin maaşınız güzel kendisi de Türkiye de iş bulsa maaşı iyi olur.Çok da iyi geçinirsiniz. Çocuklarınızı da master yapmak için yurt dışına gönderebilirsiniz.

Evlilik uğruna diye bence de düşünmeniz yanlış olur. Evlatlarınız için bunu fırsat görün. İlk başlar eminim zor olacak biz de gitmeyi planlıyoruz. Ve ben kendimi tüm zorluklara hazırlıyorum.. Burada da kolay değil çünkü. Sevdiklerimi yılda 1 kere görmeye zaten alışmıştım gurbette yaşamaya alışkınım belki bu yüzden göze alıyorum. Önceliğimiz evlatlarımızın geleceği. Kardeşim Almanya da yaşıyor önceleri çok ağladı ama şuan iyi ki diyor buradayım

Aslında eşiniz de siz de ayrı ayrı haklısınız bence. Bu kadar büyük bir fırsat tepilmez orada imkanlar daha iyi diye düşünmüş eşiniz. Sizde memuriyetinizi yakmak istemiyorsunuz. Diğer yorumlarda evlilik için olarak bakma daha iyi şartlar yazmışlar. Çocuklarınız için evet daha iyi şartlar. Ama kimse boşanmama daima hayatını birlikte devam ettirme garantisiyle evlenmiyor. Eğer istifa ettikten sonra boşanma durumu yaşarsanız memuriyetinizi yaktığınız için pişman olabilirsiniz. Özellikle Almanya da yapabileceğiniz iş bulabileceğiniz bir mesleğe sahip değilseniz. Bu konuyu kendi evlilik birliğiniz özelinde düşünmelisiniz bence.

Buraya yazmasanız da eşinize guvenmediğiniz ve agresifliği dışında da başka mevzular olduğunu düşündüm. Bu asıl olarak sizi zorluyor ve emin olamıyorsunuz gibi. Zamanında boşanmayı da düşündüğünüze göre kopamama gibi bir durum da yok gibi.

Herkes Almanya neticede git falan demişler ama şu an kpss çalışan emek veren biri olarak istifa etmenin ne kadar zor olduğunu tahmin edebiliyorum. Belli ki Tukiyede de koşullarınız kötü değildi. Ben her şeyi direkt paraya bağlamayı doğru bulmuyorum. Mesela yurt dışına giden herkes çok mu mutlu? Hepsi havalara mi uçuyor? Elbette ülkemiz daha iyi halde olsaydı fakat şu an durum bu. Eşiniz bencil davranmış bu çok net. Başarılı bir mühendis Türkiye'de de gayet iyi maaşa sahip olabilirdi. Belki ki eşiniz ülkeden de ayrılmak istemiş. Fakat şu an size mobbingi saçma geldi. Gel ya da ayrılalım muhabbeti...

Bence ileride pişman olur muyum ya da ben nasil mutluyum diye düşünün...
Zor bir karar sahiden. Fakat arada eminlik olsaydı siz bu kadar zorlanmazdiniz bunu da atlamayın...

Konu sahibi naptiniz merak ettim. Ben olsam gitmezdim. Cunku esin birakip gitmis ailesinin yaninda olmasi gerekmez mi

Merhabalar arkadaşlar. Hayırlı ramazanlar. Şuan Almanyadayım. Temmuzda tatile Türkiyeye döneceğim. Temmuzda yıllık iznim bitiyor. Ya istifa edeceğim ya da Türkiyede eşimsiz yaşayacağım kızlarımla.
Evet 12 senelik evlilikte sizinle paylaşmadığım başka güvensizliklerim de oldu. Eşimle evlendiğimiz ilk yıllarda ufak tartaklamalar , kolumu sıkmalar yaşandı. Ben de evi terkettim. Boşanma noktasına ciddi gelmiştik. Her büyük tartışmalarda ben yine bişey olur mu korkusu yaşıyorum. Travma olmuş aşamıyorum ,eşime öfkemi. Tekme ,tokat ,darbe bişey yaşamadım ama o itişmeler ve kolumu sıkması benim için şiddetti. Korkutmaya yetti. Bir daha yaşanmadı şükür. Bu yaşananlara rağmen sevgim de hiç bitmedi kocama. Cidden sağlam bir aşk var hala. Oyüzden kopamıyoruz. İki zıt kutubuz, hep edi büdü gibiyiz. Ben romantik, sakin. O odun ve agresif. Ama seviyoruz işte birbirimizi.

Birde işin Türkiyede ; eşimden ayrı 1 sene yaşadığım dönem var. Annemin evinde kalmak istedim. Annem kızlarımın dağınıklığına dayanamadı, evden kovdu misafirlerim geliyor böyle olmaz diye. Babam sürekli geçmiş mevzuları açıp beni huzursuz etti , rahat vermedi herşeye karıştı. Akrabalar komşular kocam nerde diye sıkıştırdı, mobing yaptı. Öğretmen arkadaşlar öyle , bi yandan erkek hocalar asıldı , saçma sapan davranışlar gördüm sanki bekar ortada kalmışım gibi. Bana kocam beni terketmiş gibi davrandı herkes. Psikolojim bozuldu. Geceleri evde tek uyuyabilen biri de değilim , korkuyordum, uyuyamadım, sabahları azıcık uyudum ve iyice salaklaştım. Kızlarımın korona nedeni ile ödevleri çok fazlaydı , beniim online dersler, online 1. Sınıf kızıma okuma yazma öğretme, korona olduk , yapayalnız hayatı yaşamak, hastane eczane herşeye koşmak beni tüketti. Sonra izine ayrıldım ve geldim.
Kocam doğulu ve akrabalarıyla hep sorunları oluyor. Hatta gelmeden önce yaşanan olaylarda tehdit bile edildi. Türkiyeye ekonomik, huzur anlamında hiç bir zaman dönmek istemiyor. Şuan diyorki sen bizim için geldin. Ben senin burdaki refahı görmeni istedim. Çünkü ben hiç ülke dışına çıkmadım şimdiye kadar. Artık nerede yaşayacağına sen karar vereceksin diyor. Boşanma konusu gündemden kalktı. Türkiyede yaşamama rızası var, eğer kararım bu yönde olursa.
Ama bi yandan da burası gerçekten çok kaliteli bir hayatmış. Hiç korkun yok ne gelecekten, ne özgürlüğünden, ne fikirlerinden, ne inancından. Çok bağımsız ve huzurlu bir ortam. Çocukların geleceği güvencede. Kocamı seviyorum agresifliğine rağmen. Türkiyede yaşarken çok özlüyorum. Tek beni üzen şey mesleğim, tırnaklarımla kazıyarak kazandığım kpss de 87 alarak atandığım mesleğim. 2 ay içinde bir karara varmalıyım. Dualarınıza ihtiyacım var. Uzun oldu kusura bakmayın.

Hakkinda hayirlisi olsun . Ben de ne yapacagini takip ediyordum .
Esine,orada kalma istegine hak veriyorum . Yerinde olsam orada kalirim .
Allah korusun geri donme durumun olursa diye birikim yap . Geriye donersen bir yol bulursun . Ozel okul vs
Geri donersen yukarida yazdigin durumlar devam edecek .

Teşekkür ederim Türkiyeye dönmeyi hep bi yanım istiyor. Özlüyorum Ama bi yanımda hiç ise istemiyor. Dönersem artık ailemle ve akrabalarımla aynı şehirde tekrar yaşayamam diye düşünüyorum. Çünkü gerçekten hassas bir insanım , yaşadığım şehir küçük dedikoducu bir yer. Ailem kendi evimde tek kalmamı istiyorlar ama bi yandan evde olup olmadığımı , gelip gittiğim yerleri takip edip karışıyorlar. Tayin isteyip başka bir şehre gitsem diyorum annem babamla sorunlarımız artacak, ipler kopacak. Kafam rahat edecek yeni bir şehir ama iki kızla yalnız başıma nasıl güvende hissedeceğim. Hani bana bişey olsa kim yardımımıza koşacak. Heleki psikolojisi bozuk onca sapık ve katil adam ortalarda dolanırken Türkiyede yalnız yaşamak korkutucu geliyor. Haberdeki olayları gördükçe paranoyaklaşıyorum. Elbette hayat ne getirir bilemem. Ne eşimin ,ne benim ,ne kimsenin hayatı garanti değil. Rabbim acı yazı yazmasın. Ama benim karakter olarak yalnız yaşamaya gücüm yok. Yapamıyorum , korkuyorum. Kardeşlerimden de maalesef hayır yok. Onlarda ya eziklerler, ya da umursamazlar beni. Bencil bi hayatları var. Sadece işleri düşünce kullanmayı severler. Fedakarlıklarını göremiyorum.
Kocamı seviyorum , o da beni seviyor. Kız evladının baba yanında güven içinde büyümesinin hayattaki öneminin farkındayım. Babasız büyüyen öğrencilerimin hayatlarını biliyorum ve boynu bükük bir hayatı kızlarım için istemiyorum.
Sonuç olarak Türkiyede şartlarım bana güvenli gelmiyor.
Fistiklicikeleta Dediğin gibi her sene tatile gelirken bankama belli bir miktar getirip geleceğimi garantiye almak istiyorum. En azından ani bir karar verip Türkiyeye dönersem adapte olana kadar beni idare edecek birikimim olur. Evimiz var şükür.
Almanca kursum devam ediyor şuan. Burada kalırsam almancada belli bir seviyeye gelip kendimi, mesleğimi geliştirmek istiyorum. Nasip olursa yüksek lisans ve üniversitede kalmak istiyorum. Ama uzun bir süreç olacak biliyorum. Döndüğümde CV olarak daha güçlü olmayı planlıyorum inş.
Şimdilik durumlar böyle işte. Hayırlı sahurlar herkese.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…