Yurt disinda yasamak yada memuriyetim. Karar veremiyorum.

hayallerhayaller49

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
10 Aralık 2021
43
20
38
Merhaba arkadaslar. Türkiyede memurdum. Eşim mühendis ve Almanyadan iş teklifi aldı ve Almanyaya gitti. Ben 2 sene döndürmeye çalıştım , gelmedi. Ciddi bu konuda zıtlaştık. Her evlilikte olan ufak anlaşmazlıklarımızda vardı. Onlar idare ediliyordu. Ancak bu gidiş beni soğuttu. 2 kızım var. Onlarda etkilendi, boyunları büküldü. 2 ayrı hayat yaşadık 2 sene. Ben ekonomik sıkıntı yaşamadım ama toplumsal baskıya maruz kaldım. Kocan nerde ,neden gitti diye. Çocuklar okulda öyle sorunlar yaşadı.
Neyse uzatmayayım. Eşim ya gelin ya da boşanalım . Böyle yürümez evlilik dedi. Ben de tamam boşanalım dedim kaç kere ama kopamadık. Lafta kaldı hep sözler. En son ben 1 yıl ücretsiz izin aldım ve aile birleşimi ile geldim Almanyaya. Ama Temmuzda bitecek iznim.
Zorluklarla kpss ile atandığım mesleğimi bırakmak çok zor geliyor. Şuan karmaşık duygular yaşıyorum. Gurbet, yalnızlık ,dil problemi dışında sorun yok. Kocam güvenilir biri ama bazen huysuz, agresif, çekilmez bir adam olabiliyor ama birbirimizi çok seviyoruz, kopamıyoruz. Ne yapmalıyım sizce? İstifa edilir mi evlilik uğruna?

Son düzenleme:
Evlilik ugruna diye dusunmeyin süt oldu bu gece 16 lira .

Geleceğiniz uğruna refahınız uğruna çocuklarınız uğruna gidin.

Merhabalar yurt disinda yaşayan biri olarak yasadiginiz kararsizligi çok iyi anlıyorum. Sizinki üstelik çok daha zor. Bir yandan sevdiğiniz ülke ve zorluklar ile calistiginiz is yeri, diyer yandan ise esiniz cocuklariniz ve onların geleceği... Bu durumda bence en onemli ve kararinizi etkiliyecek olan cocuklarinizin fikri ve gelecegi. Malum Turkiyenin economisi ve eğitim sistemi beli. Almanyada yasam koşuları ve eğitim sistemi çok daha ustun seviyede.

Ah keşke şu fırsat benim elime geçse.. Sadece eş ve evlilik için düşünmeyin. Şu an türkiye de cocuklarınıza bir gelecek yok. Eğitim sistemi 0 ekonomi çöktü, piyasa da herkes birbirni bıcaklayacak duruma geldi. Yağ bile olmuş kaç para bir simit 3 tl.

Kesinlikle almanyada kalın.

Kesinlikle kalin derim . Ben Kanada dayim , 11 saat ucakla Turkiye ve Almanya da ki gibi ozledigimiz de Türk ortami yok . Siz cok sanslisiniz. Hem yakin mesafe hem de bir cok sey elinizin altinda . Ayrica Alman vatandasligi dunya da en cok gecerli olan vatandasliklarin basinda geliyor . Cocuklariniz avrupa da amerika da her yerde okuma ve gezme hakkina sahip olucaklar . Ogrenicekleri diller de cabasi .

Ilk baslar hep zordur , ilk bir kac sene hep zordur ama sonrasi günlük , güneslik vazgecmeyin derim

Teşekkürler. Onlar da babalarının yanını istiyorlar ama babamız bazen huysuz sese tahammülü olmayan bi adam olabiliyor. Ozman kızları da kırıyor. Bir de almanca öğrenmekte çok zorlanıyorlar. İlkokula gidiyor ikiside. Herkes kolay öğrenirler diyor ama bir ilerleme yok sanki sadece basit konuları, öğrettiğimiz kadarıyla biliyorlar. Bir masal dinler gibi hergünü anlamadıkları bir dili dinleyerek geçiriyorlar. Ödevler benim yardımımı aştı çoğu zaman eşimi de aşıyor. Eşimin de almancası çok iyi değil. İş yerinde ingilizce konuşuyorlar. Öyle olunca almanca çok eksik eşimde de. Hayat çok karmaşık oldu. Türkiyede daha düz ve kolaydı.
Bir de ilerde eşime bişey olsa ya da boşanmak istesem aileme sığıntı gibi gitmek istemiyorum. Karakterim kimseden bişey istemeye , kimseye yük olmaya dayanamaz. İşte bu noktada korkuyorum. Yoksa diğer olaylar çok da sorun değil, aşılabilir evet.

Almanya’da ingilizce eğitim veren kurumlar yok mu? Araştırın belki bu dil sorununu böyle çözersiniz. Onun dışında ben olsam giderdim hem canınız istediğinde, özlediğiniz de atlarsınız uçağa bitti gitti.

Cevaplarınız için çok teşekkürler arkadaşlar. Haklısınız ekonomi çok kötü oldu izliyorum buradan haberleri. Çok üzülüyorum ülkeme.
Ama yine de insan herşeyi göze alarak yaşarken kendi ülkesinde daha mutlu sanki. Herşeyi idare edebilirim şuan. Çocuklarımın geleceği ümidi ile geldim bende buraya. Ama kendimden vazgeçiyorum sanki. Şuan bir de ben ev işleri dışında bi hayatım yok. Önceden ailem, akrabalarım, dostlarım, işim, evim, düzenim vardı. Hayatın en kötü senaryosuna bile hazırlıklı gidiyordum. Ama şimdi ya boşanma mevzu olur da ben işsiz kalıp ana baba ocağına geri dönersem , kendime bi ömür kızarsam diye korkuyorum. Şuan bi sorun yok evliliğimde ama geçmişte oldu. Ben bazen bu adamın huysuzluklarına tahammül edemedim. Evi terkettim bi kere. Şimdi balayı gibiydi. Ama yeni yeni adam da normale dönüyor. Ara sıra saçma şeylere patlıyor. Ne bilim yani ya yalnız bir yaşam var önümde, ya da bu adamı idare etmek.
2 kız çocuğumla bi kere daha evlenmek istemedim, istemiyorum. Ya yalnızlık ya bu şekilde yaşam. Neyse kafanızı şişirdim. Yorumlarınız için tekrar teşekkür ederim.

Memuriyetten istifa ettiğinizde geri dönebilme hakkınız var mı? birde sizin yerinizde olsam eğer Almanya da yaşayacaksam orada tek başıma hayatımı idame ettirebilir miyim iş bulabilir miyim bunları da araştırırdım. Eşiniz güvenilir olabilir ama sonuçta bilmediğiniz bir ülke hayatta her şey olabilir yanlış anlama ben biraz olasılıkları düşünen biriyim Allah korusun ama ayrılma durumu olmayacak bir şey değil öyle bir durumda kendi ayaklarınız üstünde durabilmeniz gerekiyor.

Araştırayım bu konuyu teşekkürler. Dil öğreniyoruz şuan. Çocuklara online özel öğretmen tuttuk. Bende entegrasyon kursalarına başladım. Zaten A1 almanca seviyem vardı. Zaman alacak bayaa.

Bende tam bunu anlatmaya çalışıyorum. Babam beni böyle yetiştirdi. Hayatın en kötüsüne hazırlıklı ol diye. Araştırdım. Dilin iyice ilerlemesi gerekiyor. Diplomamı tanıtıp Sonrada bir daha üzerine 2 yıl felan okumam gerekiyor. Ne bilim çok zorlaşıyor yani. Araştırıyorum hasta bakıcısı, dadılık felan yapılabilir. Ama bunları yaptığımda biliyorum neden ben gül gibi mesleğimi bıraktım diye kendimi kahredicem.

Bu arada istifa edilince geri dönüş hakkım var ama 9 senedir geri dönüş için kadro açılmadı. Artık bu imkan kapandı yani. Okadar işsiz varken devlet istifa edenleri almıyor artık.

bir memur arkadaşımda sırf bu yüzden gidemiyor sonuçta burada belli bir standartı ve garantisi var bunun altında yaşamak istemiyor haklı olarak. Kendimi senin yerine koyuyorum yurt dışında yaşamayı çok isterim ama genç ya da çocuksuz olsam bir dakika düşünmem ama çocukları bırakıp çalışamayabilirim o durumda ne yaparım bilmiyorum. iyice düşünmek ve araştırmak lazım alelacele alınacak bir karar değil.

Bu arada istifa edilince geri dönüş hakkım var ama 9 senedir geri dönüş için kadro açılmadı. Artık bu imkan kapandı yani. Okadar işsiz varken devlet istifa edenleri almıyor artık.
mesleğiniz nedir? geri döndüğünüzde özelde çalışma imkanınız var mı? birde tabi çocukların psikolojisi önemli orada okula gittiğinde zaten zorlanacak geri geldiğinizde eski düzene adapte olma süresi var. İşte böyle düşününce hiç bir şey yapamıyorsunuz ya gemileri yakıp gideceksiniz umarım şansınız yaver gider güzel bir hayat kurarsınız kendinize ya da sıkıntılı zamanları bir şekilde atlatacak ve alışacaksınız bir zaman sonra taşlar yerine oturacaktır.

Memuriyetten usulüne göre ayrıldığınızfa geri dönebiliyorsunuz bunuda düşünün belki konsolosluklara vb yerlere atamanızı sağlayabilirsiniz bir araştırın bence. Çocuklarınıza burada nasıl bir hayat verebilirsiniz ki? Özel okulda görev yapan 3 tane arkadaşım var ama hepsi oradan kaçmaya çalışıyor, burada eğitim sistemi iyi değil bunu bilmeyen yok. Dil öğrensinler bence bu iyi bir fırsat..
Ama kocanızın oraya gidip gelmemesi ve ayrılalım demesi benim için daha büyük sorun bu adam düzgünce konuşmayı yol almayı bilmiyor mu diye düşündüm açıkcası burası daha kritik gibi ne olursa olsun ayaklarınızın üstünde durun sizlere tavsiyem.

Öğretmenim. Ben şuan Almanyaya ücretsiz izin alıp geldim. Ama Temmuzda süresi doluyor iznimin. Şimdiden stresi bastı. Burada şuan Suriyeliler gibi hissediyorum kendimi. Bişeye yaramıyorum, konuşamıyorum, geleceğim belirsiz. Çocuklar dil öğrenmeye zorlanıyor, sürekli isteksizler anlamadıkları için. Bilmiyorum işte durumlar karışık.

İlk başlarda öyle olur zaten alışma süreci vardır. Çocuklarınızın isteksiz olması normal ama onlarda okula gidip arkadaş edindikçe alışırlar. Bence tek sıkıntı orada kendi ayaklarınız üzerinde durabilecek misiniz? Kolay bir süreç değil bunu yönetecek sabrınız ve imkanınız var mı?

Evet istifayı uygun bir şekilde yapacağım. Bekleyerek yapılan istifalarda geri dönüş var. Ama milli eğitim 9 yıldır istifa sonrası geri almıyor memurluğa. Bir çıkmaz, bir kaos yani. Burada beyaz yaka bir iş için C1 dil seviyesi isteniyor oda en az 3-5 yılda ancak ulaşılabiliyormuş. Sayısalcıyım dil konusuna ezbere kafam basmıyor malesef. Ben bi adım daha geriden geliyorum.
Ben 2 sene gitmedim, inat yaptım . Hayatım yolunda dedim. Sen gittin , sen seçtin yalnızlığı dedim eşime. İlk başta tatlı tatlı çağırıyordu. Sonra ipler gerilmeye başladı. Ben ne kadar bekleyeceğim seni dedi. 1 sene ücretsiz iznini kullan gel. Bunu denemeyeceksen de bitirelim. Böyle online bir evlilik sağlıklı değil dedi.
Kocam konuşmayı bilmez malesef bayaa hödüktür, bencildir, agresiftir. Çok zaman geçinemediğimiz için ben boşanmak istedim. Hep bişekilde kızlarım için vazgeçtim. Hayallerimin evliliği değil ama dört dörtlük bi evlilik de yok. İdare ediyoruz işte. Sorun idare edemediğimde kendi ayaklarımın üzerinde nasıl duracağım bilmiyorum. Sanki liseden yeni mezun olmuş kişiler gibiyim. Acaba ne olsam derdine düştüm Almanyada. Yaş ilerdi ama hayatım geriye doğru aktı bi anda. Türkiyede olgun , saygın, başarılı bir eğitimciyim oysa. Durum bundan ibaret.

Evet haklısınız. Psikolojik olarak da zor bir süreç. Tek başıma ayaklarımın üstünde durmak tek gayem. Ama bu uzun zorlu sürece sabrım var mı bilemiyorum. Denemek için geldim. Elimden gelen gayreti gösteriyorum. Ama ara ara ümitsizlikler ve pişmanlıklar içinde kaybolup ben neden buradayım diyorum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…