Yurt disinda yasamak yada memuriyetim. Karar veremiyorum.

Bakın konunuzu okumadan yazıyorum. Yalnızca başlığa ve ilk cümlenize baktım. Eşiniz mühendis ve Almanyadan teklif almış.

Arkanıza bakmadan gidin, ben bu ülkede doktorluk yapıyorum.

Almanyada gel hemşire olarak çalışmaya başla deseler, bir saniye bile düşünmeden giderim. Size öyle söyleyeyim.

Çocuğunuz var mı bilmiyorum ama, varsa onların geleceğini düşünün. Bari onlar iyi yaşasın.

Bakın konunuzu okumadan yazıyorum. Yalnızca başlığa ve ilk cümlenize baktım. Eşiniz mühendis ve Almanyadan teklif almış.

Arkanıza bakmadan gidin, ben bu ülkede doktorluk yapıyorum.

Almanyada gel hemşire olarak çalışmaya başla deseler, bir saniye bile düşünmeden giderim. Size öyle söyleyeyim.

Çocuğunuz var mı bilmiyorum ama, varsa onların geleceğini düşünün. Bari onlar iyi yaşasın.
Teşekkürler . Kısaca şöyle söyleyim bende.Almanyadayım şuan. Öğretmenim. Diploma Denkliğim yok , almanca dilim yok. Öğretmenlik ,sağlık sektörü gibi rahat değil burada. Bir çok almam gereken 3-4 senelik eğitim var başarabilirsem. Dünyanın her hali var. Boşanacak olsam nasıl ayakta kalırım onu bilmiyorum. Pişman olursam diye korkuyorum.

Merhaba arkadaslar. Türkiyede memurdum. Eşim mühendis ve Almanyadan iş teklifi aldı ve Almanyaya gitti. Ben 2 sene döndürmeye çalıştım , gelmedi. Ciddi bu konuda zıtlaştık. Her evlilikte olan ufak anlaşmazlıklarımızda vardı. Onlar idare ediliyordu. Ancak bu gidiş beni soğuttu. 2 kızım var. Onlarda etkilendi, boyunları büküldü. 2 ayrı hayat yaşadık 2 sene. Ben ekonomik sıkıntı yaşamadım ama toplumsal baskıya maruz kaldım. Kocan nerde ,neden gitti diye. Çocuklar okulda öyle sorunlar yaşadı.
Neyse uzatmayayım. Eşim ya gelin ya da boşanalım . Böyle yürümez evlilik dedi. Ben de tamam boşanalım dedim kaç kere ama kopamadık. Lafta kaldı hep sözler. En son ben 1 yıl ücretsiz izin aldım ve aile birleşimi ile geldim Almanyaya. Ama Temmuzda bitecek iznim.
Zorluklarla kpss ile atandığım mesleğimi bırakmak çok zor geliyor. Şuan karmaşık duygular yaşıyorum. Gurbet, yalnızlık ,dil problemi dışında sorun yok. Kocam güvenilir biri ama bazen huysuz, agresif, çekilmez bir adam olabiliyor ama birbirimizi çok seviyoruz, koparmıyoruz. Ne yapmalıyım sizce? İstifa edilir mi evlilik uğruna?
Şuna kara vermelisiniz galiba. Boşanacak mısınız yoksa boşanmayacak mısınız?

Boşanacaksanız istifa etmeyin tabiki; boşanmayacaksanız edin. İstifa etseniz bile ileride bir kereye mahsus memuriyete geri dönebiliyorsunuz 657'ye tabiyseniz.

Şuna kara vermelisiniz galiba. Boşanacak mısınız yoksa boşanmayacak mısınız?

Boşanacaksanız istifa etmeyin tabiki; boşanmayacaksanız edin. İstifa etseniz bile ileride bir kereye mahsus memuriyete geri dönebiliyorsunuz 657'ye tabiyseniz.

657 ye tabiyim. Evet geri dönüş var. Ancak 9 yıldır yapılmadı ataması. Yapılmaz artık bunca işsiz varken deniyor. Evet bu kararı zorda olsa verdim . Hayatta olmaz , asla dediğim Almanya gurbeti başıma geldi. Sanırım büyük konuştum. Gurbette de olsa aile birliğini sağlamayı ve evliliğimi devam ettirmeyi seçtim. Çalışan bir kadın olarak burda sıfıra düşmek çok zor geliyor. Şuan boşanmayı düşünmüyorum şükür. Herhangi bir sorun yok. Klasik ufak tefek tartışmalar dışında. Ama biraz garanticiyim hayatta. İlerde ne olur hayat ne getirir bilemiyorum. Duyuyorum adam aldatıyor, huyu bozulup şiddet uyguluyor. Bi tanıdığım gurbetteki arkadaşımın başına geldi malesef. Şuan ayrıldılar. Türkiyeye dönmek istemiyor,kendisi ev hanımıydı zaten. Zor şeyler yaşıyor. Etkilendim sanırım bu olaydan. Oyüzden bu karmaşalarım tetiklendi. Tabii geleceği yalnız Allah bilir. Temmuza kadar elimden geleni yapıp istifa etmem gerekecek sanırım. Hayırlısı.

Evet istifayı uygun bir şekilde yapacağım. Bekleyerek yapılan istifalarda geri dönüş var. Ama milli eğitim 9 yıldır istifa sonrası geri almıyor memurluğa. Bir çıkmaz, bir kaos yani. Burada beyaz yaka bir iş için C1 dil seviyesi isteniyor oda en az 3-5 yılda ancak ulaşılabiliyormuş. Sayısalcıyım dil konusuna ezbere kafam basmıyor malesef. Ben bi adım daha geriden geliyorum.
Ben 2 sene gitmedim, inat yaptım . Hayatım yolunda dedim. Sen gittin , sen seçtin yalnızlığı dedim eşime. İlk başta tatlı tatlı çağırıyordu. Sonra ipler gerilmeye başladı. Ben ne kadar bekleyeceğim seni dedi. 1 sene ücretsiz iznini kullan gel. Bunu denemeyeceksen de bitirelim. Böyle online bir evlilik sağlıklı değil dedi.
Kocam konuşmayı bilmez malesef bayaa hödüktür, bencildir, agresiftir. Çok zaman geçinemediğimiz için ben boşanmak istedim. Hep bişekilde kızlarım için vazgeçtim. Hayallerimin evliliği değil ama dört dörtlük bi evlilik de yok. İdare ediyoruz işte. Sorun idare edemediğimde kendi ayaklarımın üzerinde nasıl duracağım bilmiyorum. Sanki liseden yeni mezun olmuş kişiler gibiyim. Acaba ne olsam derdine düştüm Almanyada. Yaş ilerdi ama hayatım geriye doğru aktı bi anda. Türkiyede olgun , saygın, başarılı bir eğitimciyim oysa. Durum bundan ibaret.
Böyle bir adam için işimi bırakıp gitmezdim.

Bundan 3 sene önce Almanyada herkesin çok iyi bildiği bir firmadan 7-8 bin euro başlangıç ile teklif almıştım. Yan hakları vs çok iyi şartlar sağlıyorlardı. Ama ailemi bırakamadığım için değerlendirmemiştim. Yine başka ülkelerden de aldığımda hiç mülakat sürecine bile girmemiştim.
Şimdi ekonomiye bakınca ara ara yanlış mı yaptım demiyor değilim. Ben aileme çok fazla bağlıyım. Annemden babamdan uzak durmam mümkün değil. Ama sizim temel sorun olarak gördüğünüz buradaki memuriyetiniz ise öğretmenler zaten özelde de çalışabiliyor. Ayrıca Almanyada birikim yapabilirsiniz ve aksi bir durum olursa birikiminizden faydalanabilirsiniz.
Çocuklar da dil sorununu önünde sonunda aşacaklardır. Zaten eğitim sürecine başlamışsınız. Çocuklar buraya gelince daha çok allak bullak olabilirler.

Esiniz anlattiginiz kadariyla guvenmiyorsunuz, oyüzden emin olamiyorsunuz.
Ama Almanyada zor durumda kalirsaniz issizlik maasi ,cocuk parasi vs var. Bir sekilde toparlarsiniz diye düşünüyorum.
Allah korusun oyle bir durumda olursaniz , Almanyada birikim yapin , zaten buraya gelince iyi bir meblağ olur. Ayrica ogretmen oldugunuz icin , Türkiye ye geri dönünce is bulmaniz da kolay.
Ben olsam istifa eder sansimi denerdim .

Bundan 3 sene önce Almanyada herkesin çok iyi bildiği bir firmadan 7-8 bin euro başlangıç ile teklif almıştım. Yan hakları vs çok iyi şartlar sağlıyorlardı. Ama ailemi bırakamadığım için değerlendirmemiştim. Yine başka ülkelerden de aldığımda hiç mülakat sürecine bile girmemiştim.
Şimdi ekonomiye bakınca ara ara yanlış mı yaptım demiyor değilim. Ben aileme çok fazla bağlıyım. Annemden babamdan uzak durmam mümkün değil. Ama sizim temel sorun olarak gördüğünüz buradaki memuriyetiniz ise öğretmenler zaten özelde de çalışabiliyor. Ayrıca Almanyada birikim yapabilirsiniz ve aksi bir durum olursa birikiminizden faydalanabilirsiniz.
Çocuklar da dil sorununu önünde sonunda aşacaklardır. Zaten eğitim sürecine başlamışsınız. Çocuklar buraya gelince daha çok allak bullak olabilirler.

Çok iyi bir ücretmiş gerçekten. Ben de aileme çok düşkünüm. Çok keskindi kararlarım yurt dışı ile ilgili. Yapamam diye düşünüp çok mücadele verdim. Ama kızlarımın boynu büküktü , her baba kız ilişkisini izlerken mahzunlardı. Eşimde artık fazla zorlamaya başladı ya gel dene, ya bitirelim diye. Denemek için geldim. Sonra yapmadığım birşey için pişman olmayayım diye. Evet birikim yapıcaz. Bende bol bol evde dil çalışıyorum, dinleniyorum işte.

Merhaba arkadaslar. Türkiyede memurdum. Eşim mühendis ve Almanyadan iş teklifi aldı ve Almanyaya gitti. Ben 2 sene döndürmeye çalıştım , gelmedi. Ciddi bu konuda zıtlaştık. Her evlilikte olan ufak anlaşmazlıklarımızda vardı. Onlar idare ediliyordu. Ancak bu gidiş beni soğuttu. 2 kızım var. Onlarda etkilendi, boyunları büküldü. 2 ayrı hayat yaşadık 2 sene. Ben ekonomik sıkıntı yaşamadım ama toplumsal baskıya maruz kaldım. Kocan nerde ,neden gitti diye. Çocuklar okulda öyle sorunlar yaşadı.
Neyse uzatmayayım. Eşim ya gelin ya da boşanalım . Böyle yürümez evlilik dedi. Ben de tamam boşanalım dedim kaç kere ama kopamadık. Lafta kaldı hep sözler. En son ben 1 yıl ücretsiz izin aldım ve aile birleşimi ile geldim Almanyaya. Ama Temmuzda bitecek iznim.
Zorluklarla kpss ile atandığım mesleğimi bırakmak çok zor geliyor. Şuan karmaşık duygular yaşıyorum. Gurbet, yalnızlık ,dil problemi dışında sorun yok. Kocam güvenilir biri ama bazen huysuz, agresif, çekilmez bir adam olabiliyor ama birbirimizi çok seviyoruz, kopamıyoruz. Ne yapmalıyım sizce? İstifa edilir mi evlilik uğruna?
Ben almanyada yasamak icin evli olsam esimi bile bosardim 😂😂😂 bence deger yani

Evlilik uğruna ne demek ya saçmalamışsın. Kocanın yanında ol tabi ki hemen boşanalım falan ne alaka yani.

Yurt dışını istemediğimi bile bile gitti. Çalışma şartları iyi değildi eşimin ama benim için önemli değildi yani orta seviye yaşıyorduk. Ailelerimiz yanımızdaydı. Ne bilim beni önemsemedi. Kendini düşündü resmen. Ben şimdi sıfıra düştüm. Hayatımdan hayallerimden vazgeçtim. Yüksek lisans yapıyordum o da yarım kaldı. Öyle işte.. Kızgınım ona..

Teşekkürler. Onlar da babalarının yanını istiyorlar ama babamız bazen huysuz sese tahammülü olmayan bi adam olabiliyor. Ozman kızları da kırıyor. Bir de almanca öğrenmekte çok zorlanıyorlar. İlkokula gidiyor ikiside. Herkes kolay öğrenirler diyor ama bir ilerleme yok sanki sadece basit konuları, öğrettiğimiz kadarıyla biliyorlar. Bir masal dinler gibi hergünü anlamadıkları bir dili dinleyerek geçiriyorlar. Ödevler benim yardımımı aştı çoğu zaman eşimi de aşıyor. Eşimin de almancası çok iyi değil. İş yerinde ingilizce konuşuyorlar. Öyle olunca almanca çok eksik eşimde de. Hayat çok karmaşık oldu. Türkiyede daha düz ve kolaydı.
Bir de ilerde eşime bişey olsa ya da boşanmak istesem aileme sığıntı gibi gitmek istemiyorum. Karakterim kimseden bişey istemeye , kimseye yük olmaya dayanamaz. İşte bu noktada korkuyorum. Yoksa diğer olaylar çok da sorun değil, aşılabilir evet.
Almanca öğrenmekte zorlanıyorlar diyosunuz da çocuk öğrenirse şimdi öğrenir daha kolay öğrenir 20 yaşında ogrenmesine göre...
Ben şuan yabancı dil öğreniyorum İngilizce değil, o var zaten .
bana bunu ilkokulda ogretselerdi keşke mesela 🤷nye şimdiye kaldı

Böyle bir adam için işimi bırakıp gitmezdim.

Bende ilk başta böyle düşündüm . Çok kırıldım bencilliğine. Ama kız evlatlarımla yalnız yaşamak da zordu. Asılan da çok oldu yalnızım diye. Toplum da sıkıştırdı. Akrabalar , komşular. Annemlerin yanında kalsam , geceleri korkmam dedim. Yapamadık yaşlılar düzenlerini bozduk. Çok herşey üst üste geldi. Denemek için geldik. Ama zaman gösterecek bu adam için değer mi değmez mi bunca fedakarlığa. En çok da kızlarım için giriştim bunca fedakarlığa. Öyle işte

Yurt dışını istemediğimi bile bile gitti. Çalışma şartları iyi değildi eşimin ama benim için önemli değildi yani orta seviye yaşıyorduk. Ailelerimiz yanımızdaydı. Ne bilim beni önemsemedi. Kendini düşündü resmen. Ben şimdi sıfıra düştüm. Hayatımdan hayallerimden vazgeçtim. Yüksek lisans yapıyordum o da yarım kaldı. Öyle işte.. Kızgınım ona..
Allah aşkına Türkiye de hayal mi kaldı. Umudum kalmadı ya. Belki orada da güzel işler bulursun İngilizce kurslarına falan git ne güzel bi fırsat geçmiş eline. Eşimde memur valla fırsat olsa direk onuda ikna eder bir dakika durmam yemişim bu ülkede hayali ya

Yalan mi ama? Adam muhendis ve almanyada, daha fazla ortusen meslek-ulke ikilisi cok azdir ama konu sahibi ulke bu haldeyken burdaki ogretmenligi birakmakta kararsizlik yasiyor 🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️
Millet kocasiyla anlasamiyorsa bile kocasını bu tür fırsatlar için basamak olarak görebilmeli bence .
40 yıl önce giden alamancilar😂 o zaman iyiki geldik mi diyrlardi Almanya için 🤷ama sonra, ama simdi ? Sabir acıdır meyvesi tatlıdır
Gerçi burda yurt dışına gosterilecek sabır acı da değil

X