Yumurtalık kistleri

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.960
30.187
60
Pek çok kadın hayatının bir döneminde yumurtalıklarında kist problemi ile karşılaşabiliyor. Yumurtalıklardaki kistler genellikle herhangi bir belirti göstermiyor, çoğu zaman rutin jinekolojik kontroller sırasında fark ediliyor. Kistlerin en sık görülen belirtileri adet düzensizlikleri, karında şişlik, karın veya kasık ağrısı, sindirim sitemi bozuklukları, idrar yolu şikayetleri.

İyi huylu kist belirgin bir rahatsızlık vermediği gibi, bazen tedavi de gerektirmeyebiliyor. Kötü huylu kistler muayenede büyüklük ve dokulara verdiği zararla değerlendiriliyor.

Menopoz sonrası ortaya çıkan kistlerin kötü huylu olma olasılığı yüksek olduğu için bu dönemdeki kadınların jinekolojik kontroller noktasında çok daha dikkatli davranması gerekiyor.

Acıbadem Hastanesi Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Tufan Bilgin, kist oluşumunu şöyle anlatıyor:
“Yumurtalık (over) fonksiyonu itibarıyla kistler üretebilir. Üreme çağındaki her kadın her ay içinde yumurta hücresini barındıran follikül adı verilen küçük bir kisti geliştirir ve yaklaşık 2 cm çapa erişen bu yapı adet döneminin 14. günü civarında çatlar. Bu yumurtlama dediğimiz bir olaydır ve her ay olur. Ancak bazı adet dönemlerinde farklı etkilerle söz konusu folliküller aşırı büyüyebilir ya da kist içerisine yumurtlama sırasında aşırı kan dolabilir. Bu şekilde oluşmuş kistler 8 cm çapa dek ulaşabilirler ve fonksiyonel kist olarak değerlendirilirler. Bir ya da iki adet dönemi beklemekle kendiliğinden ortadan kalkarlar. Bu tip kistlerin varlığı durumunda acele cerrahi kararı vermek gereksiz operasyonlara yol açar. Ancak yumurtalıkta ortaya çıkan birçok kist tipinden bazıları kanser olabilir.”

KANSER Mİ DEĞİL Mİ?
Yumurtalıklarda kistik tümörler sıklıkla ortaya çıkıyor. Bunların bir kısmı iyi huylu, bir kısmı da kötü huylu olabiliyor. Ayırıcı tanı açısından vajinal yoldan yapılan ultrason çok büyük önem taşıyor. Kistin büyüklüğü, kist içi özellikleri, hastanın klinik bulguları da tanı koyma noktası açısından değerlendiriliyor.

Dr. Bilgin, “Bazı tümör belirteçleri sık kullanılır. Bunlardan CA 125 denen over kanserlerinde yüksek oranda pozitif olan markerdan oldukça yararlanılır” diyerek şöyle devam ediyor:
“Over kistleri durumunda ne zaman cerrahiye başvurulacağı oldukça önemlidir. Fonksiyonel over kistlerinde 6-8 haftalık gözlem altında beklenmesi en uygunudur. Eğer kist bu süre içerisinde kaybolmamış ya da nitelik değiştirmemişse cerrahiyle alınmalıdır. Ancak tümör özellikle kanser kuşkusu durumunda daha dikkatli olunmalıdır. Cerrahi öncesi değerlendirmelerle doğru tanı ancak % 80 civarında başarılıdır.”

CERRAHİ OPERASYON
Kanser kuşkusu olduğunda operasyonla kist çıkartılıyor. Patolojik inceleme sonucunda tümörün cinsi belirleniyor.

Dr. Bilgin, “Kötü huylu raporu geldiğinde ameliyatın yapısı ve şekli değişir.” diyor ve şöyle devam ediyor:
“Bu durumda hastanın hayatı önem kazanır ve hastalığın mikroskopik olarak nerelere kadar yayıldığını belirleyebilmek üzere karın içerisinden biyopsi amaçlı birçok örnek alınır. Cerrahi evreleme denilen bu ameliyat jinekolojik onkoloji uzmanlarınca yapılabilmektedir.”

Yumurtalık kanserlerinin yaklaşık üçte ikisinde ileri dönemde tanısı konulabiliyor. Bu durumda karın içerisindeki bütün tümör çıkarılmaya çalışılıyor. Dr. Bilgin, “ Kitle küçültülmesi denilen bu ameliyat ile rahim ve yumurtalıkların alınması gerekiyor ve gerekirse tümörün çıkarılmasına izin verecekse bağırsaklardan, dalaktan ve hatta karaciğerden bir kısım alınmasına dahi başvurulur. Ameliyat sırasında tümör çapı bir 1 cm nin altına düşürülmeye çalışılır. Jinekolojik onkoloji deneyimi olan cerrahlarca bu yüksek oranlarda başarılabilmektedir. Over kanserleri kemoterapiye çok duyarlı olduğu için, tedaviye kemoterapi ile devam edilmelidir. ”
kaynak:ntv.com.tr

adet düzensizliği şikayetiyle doktora gittiğimde yumurtalıklarımda ufak bir kaç adet kist olduğunu ultrason muayenesi sonucunda öğrendim. hemen kanser taraması yaptırdım allaha şükür temiz çıktı. doktorumdan konuyla alakalı aldığım bilgileri size de aktarmak istedim. yazıda da yazıldığı gibi bu kistler zamanında bir şekilde çatlamayan yumurtaların oluşturduğu olgular. ve bazende yumurtalık yapısıyla bunların oluşumu doğrudan ilişkili. benim yumurtalık yapımda bu şekildeymiş ve bunları üretmiş. büyüme riski olmadığını, doğum kontrol hapı sayesinde hem adetimi düzenleyeceğimi hemde bunlar üzerinde etkili olabileceğini söyledi. hamile kalma konusunda bu kistlerle beraber eğer hormonlarda sorun yoksa buna bağlı bir sorun olmayacağı bilgisini de aldım. tanı direkt kist olunca ilk aşamada herkese ürkütücü geliyor. sonuçta bu durum da vücudun normal işleyişi dışında oluşan birşey. eğer bebek düşündüğümüzde herhangi bi sorunla karşılaşırsak bunlar izlemeye alınacak. bu tarz konularda hiçbirimiz ihmalkar davranmayalım. bir sorunumuz varsa da yol yakınken bunu çözüme kavuşturmak daha sonradan planlarımızı erteleme sürecine girmemizden daha iyi. hepinize sağlıklı ömürleeerrr.

çok önemli bir konuda bilgi vermenizi kutluyorum.kadınların kabusu olan bu konular aslında hep gündemde olmalı.çünki kadın hastalıkları muayene şekli nedeniyle sürekli ertelenen bir hal alabiliyor.ben şahsen dr gideceğim zaman sürekli bahanelerle günü güne atarım.tabi doğru bir davranış değil. ama bu tip sorunları paylaştıkça insanın cesaretinin artacağı kesin.sorunlar paylaştıkça küçülür diye boşuna söylememişler.

Bence de kadınların mutlaka düzenli bir şekilde doktor kontrolünden geçmeleri gerekiyor ben çocuk isteğiyle doktora gitmiştim kocaman bir kist çıkmıştı ultrasonda ve hiçbir belirti de vermemişti doktor da şaşırmıştı

Bencede kadınlar düzenli şekilde Dr gitmeli ben bir yıl boyunca hep böbrek sancısı çektim sonunda dayanamadım Dr gittim ultrasonda yumurtalığımda 9 cm çapında bir kist bulunduğu ortaya çıktı Doktorum hemen amaliyat olmamam gerektiğini söyledi oldum Dr yumurtalığımın birini aldığını söyledi çıkan parçayı patalojiye yoladık sonuç kötü gelmiş eşim bana söylemedi,o zaman Gaziantepte oturuyorduk eşim birde İstanbulda bir Dr gösterelim diye beni getirdi.İstanbulda çapada bir prof a gitik oda bana amaliyatımın yarım yapıldığını yeniden ameliyat olmam gerektiğini söyledi ve ben yeniden daha ilk amaliyatımın yarası iyileşmeden ikinci ameliyatta girdim 9 saat süren bu ameliyatla yumurtalıklarım,rahim,kadınlık hormonunu sağlayan organ ve barsak uçlarına kadar alındı.Ben ameliyata girene kadar yumurtalık kanseri olduğumu bilmiyordum.Ameliyattan sonra çıkanlar patolojiye gönderildi ve çok şükür temiz geldi ben kemotarapi almadan bu iletten kurtulmuş oldum.Bu ameliyatı olalı 5 yıl olmak üzre çok şükür iyiyim menopozun verdiği sıkıntılarım var,6 ayda bir kontrollerim var .

kızlar yaa bende dr geldim sol yumrutalığımda 28 mm kist çıktı.ve ben 4 ay önce dış gebelikten ameliyat oldum sol yumurtalık tüpüm alındı ((

Benimde 2 sene önce görüldü ilaç kullandım sonra ihmal ettim bir daha gitmedim buara ağrılar başladı c.tesi gününe randevu alıp gidicem

kızlar benimde kasıklarımmı yumurtalıklarımmı neresiyse çok ağrıyo nedendir acaba..çok zor gidiyorum doktora önce size sorayım dedim...

merhabalar.. ben adet ağrıalrım için doktora gittim fakat bende de kistçikler çıktı ve yumurtalığımın birinin diğerne göre büyük olduğunu söyledi.doktor kistçiklerin yok olması ve yumurtalığın küçülmesi için dogum kontrl hapı verdi ama ilaçları kullanmadım 2. bir doktora gitmekte fayda var dedim ve gittim. doktora yine adet agrılarımın fazla olduğunu söyledim(ilk gittiğim doktoru söylemedim) gittiğim ikinci doktorda hiçbişey göremedi şimdi 3. bir doktora mı gitmeliyim? iki doktorda ağrıların nedenini de rahim kısmının dar olduğunu söylediler pek anlamam ama bakirelilikle ilgisi var sanırım.

Güncelleme.........................................

herkese öncelikle selam ben 8 aylık evliyim ve evlendiğim günden beri ara kanamalar oluyodu bende iki dktr gittim ama bi şey yok deyip adet düzenleyici verdiler. geçen ay regl günüm geçtiği için doktr gittim ama kendimi hamileliğe okadar alıştırmıştımki gidince vajinal ultrasonla bakıldı ilk kez ve sol overde kist var dendi farlutal isimli bi ilaç verdiler yıkılmıştım bide çok stesli olduğumu falan söyledi ilişkide haplarım biteli 1 hafta oluyo ve ben adet olmadım acaba hapı kullanırken hamile kalmışmıyımdır lütfen cvp verin çıldırıcam:çok üzgünüm:

Herkese Merhaba ve cok cok gecmıs olsun.Benımde sol kasıgımda bır agrı var hareket etmedıgım sure agrımıyor fakat anı bır harekette bulundugumda ( öksurdugumde veya hapsırdıgımda)inanılmaz derece agrıyor.
Fakat adet donemınde hıc bır sıkayetım kalmıyor doktora gıtmeyede korkuyorum.Ne yapmalıyım?Bana yardımcı olursanız cok sevınırım.

sanırım yumurtlama donemınde agrıyo canım genelde o zamn agrı olur yınede doktora bı sor o daha guzel yanıtlar

Bende dün dr. gittim izmirde Tahir Bey, adet düzensizliği ve hatta 2-3 ay görmeme gibi yaşım 24 ultrasona girdim ve kan tahlili yapılacak regli dönemimde, ultrasonda baktığında rahmin ölçüleri norml yumurtalık ölçülerin normal fakat çok ufak kistlerin var dedi öle telaş etmedi doğrusu önemsemedi zararsız diye sanırm, şimdilik reglimi bekliyoruz tahlillere görede tedaviye başlıycaz ve sizlere duru aktarıcam kızlar ama sizlerde ihmal etmeyin.ve korkmayın çekinmeyin açıkça derdinizi söyleyin ben konuştuğumda bunun metabolizmanın çalışmasından kaynaklanan bir durum ve asla kilo almamam gerektigini söledi doğru ki ben bir ara 1 seneye yakın düzenli spor yapmıştım ve hiç adet düzensizliği yaşamadım.Sanırım tedaviden sonra hormonlar düzelince düzenli bir spora başlıycam. kendinize önem verin...!!!!

Bende dün dr. gittim izmirde Tahir Bey, adet düzensizliği ve hatta 2-3 ay görmeme gibi yaşım 24 ultrasona girdim ve kan tahlili yapılacak regli dönemimde, ultrasonda baktığında rahmin ölçüleri norml yumurtalık ölçülerin normal fakat çok ufak kistlerin var dedi öle telaş etmedi doğrusu önemsemedi zararsız diye sanırm, şimdilik reglimi bekliyoruz tahlillere görede tedaviye başlıycaz ve sizlere duru aktarıcam kızlar ama sizlerde ihmal etmeyin.ve korkmayın çekinmeyin açıkça derdinizi söyleyin ben konuştuğumda bunun metabolizmanın çalışmasından kaynaklanan bir durum ve asla kilo almamam gerektigini söledi doğru ki ben bir ara 1 seneye yakın düzenli spor yapmıştım ve hiç adet düzensizliği yaşamadım.Sanırım tedaviden sonra hormonlar düzelince düzenli bir spora başlıycam. kendinize önem verin...!!!!

kadınların yaptığı en büyük yanlış doktora gitmiyoruz.aslında her adet görmeye başlayan bir bayan 6 ayda bir ultrasona girmeli.kistler belirti vermez.versede adet dönemim yaklaşıyodur diyoruz.ama doktora gitmeyip ağrı kesicilerle geçiriyoruz.çok yanlış en büyük zararı kendime verdim.hep ağrılarım oluyodu adet dönemlerimde ama bir doktora başvurmadım.kist çıktı mandalina kadar büyümüş ameliyat oldum yumurtalığımı kaybettim.diğer yumurtalığımdada kist var şimdi onun şavaşını veriyorum.burdaki herkese sesleniyorum en ufak bişey olsa da evli veya bekar hemen doktora başvurun.ilerde çok büyük hastalıklara daha önemlisi çocuğunuz olmayabilir.herkese hastalıksız günler diliyorum.

bende 19 yasındayım cnm senin şikayetinle tıpatıp aynı benimde doktordan bugun geldim bendede ufak tefek kistlerin oldgunu aileden geldigini kalıtsal oldugunu söyledi önemsiz dedi ama yinede insan korkuo hormontesti için kan verdim 10 gün sonra cıkıcak sonuc cok merak ediyorum bu benim ücüncü gitigim doktor korkumdan her doktora gidiorum baska bişey cıkarmı diye ama her doktor bişey yok yapcak dio ilaç bile vermiolar

Arkadaşlar burada oturup internet sitesinde benim neyim var demek yerine , kendi rahatsızlığınızın ne olduğunu semptomların
ondan sonrada dr. ne dedğini yazmanız daha mantıklı.
Kadın hastalıkları çok ciddi sorunlara sebep olabiliyor.Doktora gitseniz bile eğer bir over kanseriyseniz 3. aşamaya gelmeden
anlaşılmıyor bile.
Ben geçen ay hayatımda ilk defa adet sorunu yaşadım.Bu ayda aynı şey olursa doktora gidecegim dedim çünkü sıcaklar,yaşanan ölümler stres kaynaklı olabilirmi dedim.Ama dünde erken regl olunca hemen aynı gün doktora gittim ve kist oldugunu öğrendim
zararsız bir kist doğum kontrol hapı vermedi.Adet düzenleyici bir hap verdi ve 2 ay sonra kendilğinden kaybolur dedi.
Karnımda şişliğim var.Bel agrısı ve regl dönemi gibi vucudumda gariplik( gögüsler vs) tek bu karnımdaki şişlik ne zaman inecek ama doktor normal olduğunu söyledi
semtomları : 15 gün ara ile adet görme.Bulantı.( normalde : yumurtalıkta sancı,idrar yaparken yanma,bulantı)
ultrason ile görülebilir kistler.5 cm kadar normal
Kolay Gelsin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…