13cm Yumurtalık kisti ile mücadelemi paylaşıyorum

Öncelikle geçmiş olsun bende 2016 yılında hem sağ da hem de sol da patlayan 10-12 cm lik çikolata kisti ameliyatı olan biriyim o zamanlar bekardim ve patladığı için doktorum açık ameliyat yaptı. 3-4 doktor gezerek prof Dr. Süleyman Engin Akman a ameliyat olmaya karar verdim. Ve sene 2024 tekrarlama olmadı şükür 🙏🏼 bana patladığı için kesinlikle ameliyat olmak zorunda kaldım ve yıllarca kontrole gittim. Bu doktoru seçme sebebim kistler patladığı için kanser değerlerimin yüksek çıkması hatta bir hastanede doktor rahim ve yumurtalıklarıni alacağız demişti uzmanlık alanı olduğu için ve görüşme sonrası da içime çok sindigi için tercih ettim iyi ki de etmişim derim ameliyat sonrası açık ameliyat olduğu için 1 ay rapor aldım ve sonrası 1 yıl doğum kontrol hapı ile regl olmami engelledi ve üzerinden kaç sene geçti şükür tekrarlamadi hepinize acil şifalar dilerim 🙏🏼

Çok geçmiş olsun arkadaşlar, Bende aynı dertteyim. Sağ over de 9 cm kist varmış. MR sonucuna göre muhtemel endometrioma diyor. Hiç ağrım yok, olmadı da. Kontrol amaçlı gittiğimde söylediler. Ca 125 değerim 20, AMH 1,80 sanırım bunlarda normal seviyede aslında, değerlerde bir sıkıntı görünmüyor. Malum özel hastane olunca direk ameliyat dedi, nasıl ağrın olmaz falan dedi de bilemedim ki. Ameliyat olsam tekrarlama riski baya yüksekmiş. Yaş 27, evliyim daha çocuk düşünmüyorum ama korkmaya başladım. Ne yapmam gerekiyor?
Bir de devlet hastanesine gitmenizi tavsiye ederim özel hastanede hemen ameliyata yönlendiriyorlar. Visanne ilacını kullanıyorum ben doktorunuza danışın isterseniz

18 cm misünöz kistedenom ameliyatı ben de geçirdim. İçinde dermoit kist de vardı. Bir yumurtalığım aldındı. Patoloji de pek iyi gelmedi.

Ama nihayetinde hepsi geçiyor. Ben tedavi bile görmeden hamile kaldım bana da çocuğun olmayacak deniyordu.

Bir de devlet hastanesine gitmenizi tavsiye ederim özel hastanede hemen ameliyata yönlendiriyorlar. Visanne ilacını kullanıyorum ben doktorunuza danışın isterseniz
Bana da Visanne verdi ama daha kullanmaya başlamadım. Zaten adet oluyorum düzende sıkıntı yok gibi. Onu da bozacak ve belkide kisti büyütecek korkusu var...

Bana da Visanne verdi ama daha kullanmaya başlamadım. Zaten adet oluyorum düzende sıkıntı yok gibi. Onu da bozacak ve belkide kisti büyütecek korkusu var...
Visanne adeti durduruyor. Çikolata kisti ise veriyorlar bu ilacı. Adeti durdurarak kistin büyümesini engellemiş oluyor daha da işe yararsa da kisti küçültüyor

Hangi sehirdesiniz? Istanbuldaysaniz bir doktor onerebilirim. Benim kistim yok oldu ama sizinki kadar buyuk degildi ve ben sadece visanne kullanmadim. Asil ilac baskaydi, visanne destek ilacti.
İstanbuldayım hangi ilaçları kullandınız acaba ve doktor önerebilir misiniz benimde 4,5 cm ve trasiquens diye bir menopoz ilacı yazdı doktorum kafam allak bullak ne çevremde ne int ne burda kist için bu ilacı kullanan görmedim. Kaç gündür ağla ağla kendime gelemiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

17.01.2024 de sol yumurtalığımda 11.5 cm kist tespit edildi. Karnımda geçmeyen 10 gündür devam eden sızlama nedeniyle kadın doğuma gittim. Adetlerim sancılı bayılmalı geçtiği için kist falan çıkabilir diye bekliyordum açıkcası ama 11.5 cm olmasını beklemiyordum.

İlk gittiğim (1nolu) doktor çikolata kisti yani endometriomaya benzediğini acil ameliyat olmam gerekeceğini söyledi. Kontraslı mr çektirdim mr sonucunda müsinoz kistadenom tümörü olabileceği çıktı. Kan değerlerime bakıldı ca-12( falan kanser markerlarım temiz çıktı. Büyük ihtimalle iyi huylu tümör olacağını söyledi. 1 nolu doktorum ameliyatta sol yumurtalığımın duruma göre alınması gerekebileceğini söyleyinxe panikledim başka bir doktora daha gittim.

2 nolu doktorum jinekolojik onkoloji profesörü alanında çok iyi şehir hastanesinde çalışan bir doktor. Bana bekar olduğum ve hiç çocuğum olmadığı için ameliyatı olabildiğince ertelememiz gerektiğini söyledi. Mr sonucumda müsinöz kistadenom çıkmış olsa da her zaman me sonucuna güvenmediğini kendi ultrasyonda gördüklerine dayanarak çikolata kisti olduğunu düşündüğünü söyledi. Kist tekrarlarsa tekrar tekrar ameliyat olursam her ameliyatla yumurta sayımın düşeceğini bu yüzden önce ilaç kullanmayı denememizi istedi. Visanne kullanmaya başladım bir ay sonra kontrole gittim. Kistin büyümediğini ilaçla kontrol altına aldığımızı ve ilaca devam etmemi söyledi. Sancım da durmuştu zaten bende devam ettim. Bana 3 ay sonra kontrole gelmemi söyledi.

Ben tabii 3 ay dayanamadım ve 1 ay sonra meraktan 1 nolu doktoruma kistimi ölçmesi için muayene oldum. Demesin mi 13.8 cm olmuş. İkinci ayda büyümeye devam etti. Karnımda sızlama yok ama batma hissi var. Kistin karnıma battığını hissediyorum. Öksürürken falan fark ediyorum. O kadar büyümüş ki sağ yumurtalığımı göremedi doktor ultrasyonda. Göbeğimin ortasına doğru büyümüş kaplamış her yanı. Şimdi tekrar 2 nolu doktoruma gideceğim. Bakalım büyümesine ne diyecek.

Buraya deneyimlerimi yazacağım çünkü hastalığımı öğrendikten sonra dünyam başıma yıkıldı ben bu kistle napıcam çocuğum olmayacak mı falan diye. İnsanların yazdıklarını yaşadıklarını okumak bana moral oldu, benim gibi muzdarip olanlara da moral ve iyi bir iyileşme örneği olurum umarım.

Visannenin yan etkiler konusunda çok kötü yorum okudum internette. İlk ay ateş basmaları, durup dururken ağlama gibi şeyler yaşadım ama onun dışında bir etki görmedim. Genel depresif olduğum için beni ayrıca depresyona sokamamış olabilir 😀

Ama vücut alıştıkça yan etkiler azalıyor ben şuan yan etki hissetmiyorum. İlaç işe de yaramadı orası ayrı kistim büyümeye devam etti.

İnternette 6 cmlik kistlri küçülttüğünü okumuştum çok umutluydum ama maalesef bende işe yaramadı. Belki de kistim çikolata kisti değildir ondan işeyaramamıştır. Çünkü bu ilaç çikolata kisti ve endometriozis tedavisinde kullanılıyor.

Güncellemeleri aktaracağım sizde yorumlarda yaşadıklarınızı anlatın birbirimize destek olalım
Benimde 8 cm ile başladı kistim zamanla 13 cm ameliyat olana kadar 20 cm yaklaştı.Derin endometriozis hastasıydım bir çok organımada yapışıklık oluşturmuştu.bir çok dr gezdim herkes açık ameliyat yapabiliriz dediler.Bir tek Doç Dr Orhan Şahin alanında başarılı endo da Türkiye de ilk üç isimden biri ile karşılaşıp Laparoskopi ile ameliyat oldum.Çok memnunum tavsiyemdir ..Hamidiye Etfal Sarıyer

İstanbuldayım hangi ilaçları kullandınız acaba ve doktor önerebilir misiniz benimde 4,5 cm ve trasiquens diye bir menopoz ilacı yazdı doktorum kafam allak bullak ne çevremde ne int ne burda kist için bu ilacı kullanan görmedim. Kaç gündür ağla ağla kendime gelemiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler
Doç Dr Orhan Şahin Hamidiye Etfal Sarıyer instrag hesabından takip edebilir mesaj atabilirsiniz

Benimde 8 cm ile başladı kistim zamanla 13 cm ameliyat olana kadar 20 cm yaklaştı.Derin endometriozis hastasıydım bir çok organımada yapışıklık oluşturmuştu.bir çok dr gezdim herkes açık ameliyat yapabiliriz dediler.Bir tek Doç Dr Orhan Şahin alanında başarılı endo da Türkiye de ilk üç isimden biri ile karşılaşıp Laparoskopi ile ameliyat oldum.Çok memnunum tavsiyemdir ..Hamidiye Etfal Sarıyer
Teşekkür ederim tavsiyeniz için size de geçmiş olsun . Benim kistim ilaçla küçülmeye başladı çok şükür

X