Kekler - Pastalar Yeşil Kabaklı Pasta Resimli

Libyana

Allah var, Allah yâr...
Kayıtlı Üye
1 Haziran 2008
5.943
33
Merhaba arkadaslar..Tarıf Portakal Agacından..Yarın aksam konuklarımız gelecek onlar ıcın aksamdan hazırlık yapmaya basladım oldukca kalabalık olacagız..Monum hazır..Hatıce hanımın bu tarıfını gorunce hemen uygulamaya karar verdım fırından henuz cıktı:j Sonuc bence mukemmel..Yesıl kabaktan da pasta olacagı hayatta aklıma gelmezdı..Umarım sızler de begenırsınız..Benım kullandıgım tepsı cok buyuk oldugu halde guzel kabardı ve sahane bır kıvamda..Afıyet olsun

Malzemeler:

2 su bardağı un
1/2 su bardağı kakao
1 tatlı kaşığı karbonat
1 tatlı kaşığı tuz
1,5 su bardağı toz şeker
125gr tereyağı/margarin (sıvıyağ da olur muhtemelen)
yarım su bardağı sıvıyağ
2 yumurta
1 tatlı kaşığı vanilya
yarım su bardağı süt + 1 yemek kaşığı limon suyu karışımı (buttermilk)*
2 su bardağı rendelenmiş kabak
1 su bardağı damla çikolata
yarım su bardağı ceviz içi
* bu karışımı tarife başlamadan yarım saat önce hazırlayın, beklesin.

Fırını 175C'ye getirin. Orta boy dikdörtgen bir kalıbı yağlayıp, unlayın.
Un, kakao, karbonat ve tuzu orta boy bir kaba eleyin. Ayrı bir kabın içinde şeker, katı yağ ve sıvı yağı çırpın.
Yumurtaları teker teker ekleyin. (her eklemeden sonra iyice karıştırın) Vanilyayı ekleyin. Unlu karışım ile limonlu sütü 3 seferde ekleyin. (un-süt-un-süt-un) Kabak rendesini ilave edip karıştırın.
Karışımı kalıba dökün. Üzerine damla çikolata ve ceviz içi serpin. 50 dakika pişirip kalıbın içinde soğumasını sağlayın.

dsc03174smallspu8.jpg

6a00d83451e9a369e200e54ya5.jpg

ıyy demeyecegım cunku daha oncede ıspanaklı kek ıcınde ıyy demıştım halbukı muthış guzel oluyormuşta haberım yokmuş:)
o yuzden denenebılır dıyorum ellerınıze saglık afıyet şeker olsun:)

:j Az once cuuk mıdeye ındırdım bı dılım dayanamadım yıne:p Gayet hos bır tadı var..Evet canım ben de aynı tepkıyı vermıstım ıspanaga dusunsene kurufasulyesnın bıle pastası var kabagın neden olmasın dımı...Ayrıca ev yapımı olması da cok ıyı ohh temız mıs gıbı dısardakı hazırların ıcınde ne var ne yok bılemeyız kı...Denemenızı hakıkaten onerıyorum..Sımdı dıger mamalara geceyım ben yavas yaavas...Mutfaga cuf cufluyoruuzzzz

tatlım süper görünüyor
eline emeğine sağlık
ben de yaparım bunu,kayınvalidemden öğrenmiştim,çok güzel olur gerçekten
denemeyen herkes denesin bence
kakaolu denememiştim ama
en kısa zamanda onu da deneyeceğim

tatlım süper görünüyor
eline emeğine sağlık
ben de yaparım bunu,kayınvalidemden öğrenmiştim,çok güzel olur gerçekten
denemeyen herkes denesin bence
kakaolu denememiştim ama
en kısa zamanda onu da deneyeceğim

Afıyet olsun canımcım ya ben daha once duymamıstım hıc demek eskı topraklar bılıyorlarmıs kaydirigubbakcemile3kaydirigubbakcemile3
Tarıf bır ıngılız dergısınden alınmıs sanırım...hımm demek ıngılızler bızden calmıs hırkızlar haınler:1ninca::mymeka:
:roflol:

libyanacım çok leziz görünüyor ellerine sağlıkcokacimcoook
benim merak ettiğim, kabağı çiğden koyuyoruz galiba, pişerken suyunu salıp bozmaz mı keki? suyunu çekene kadar teflonda pişirsek nasıl olur?

libyanacım çok leziz görünüyor ellerine sağlıkcokacimcoook
benim merak ettiğim, kabağı çiğden koyuyoruz galiba, pişerken suyunu salıp bozmaz mı keki? suyunu çekene kadar teflonda pişirsek nasıl olur?

bende tam bu soruyu soracaktım. arkadaş benden önce davranmış.??*???ellerine sağlık.....fisfisfis

Kızlar ben pısırmedım cıgden koydum evetcokacimcoook
Gayet de guzel oluyor kıvamı..Zaten brovnı gıbı yanı ıslak kek tarzında..kaydirigubbakcemile2
Orjınal tarıfınde de boyleydı tadında herhangı bır garıplık olmadı ama bılemıyorum a.s.
Hatta esım bayıldı kabaklı deyınce dumur oldu:1shok: kaydirigubbakcemile3

ben kabaklı keki tuzlu yapıyodum bu tatlı mı oluyo şimdik hımm
tarif defterime not aldım degişik şeyler ögrenmekte fayda var

Evet bu tatlısı arkadaşım..
Tabi haklısın,tebdili hayatta daima ferahlık vardır:)

yeşil kabakCADIARZU
balkabağından güzel sonuç çıkyor ama hiç aklıma gelmedi bu
amaan libim ben bi ıspanaklı yaş pasta yaparım aklın çıkar muhteşem olir
ıspanaktan oluyoda kabakdan niye olmasın dimi datlım
patlıcan reçeli bile var düşünsene yaaaa:1shok:

bunu portakal ağacında görmüştüm ama yok artık deyip geçmiştim, artık rahatlıkla deneyebilirim Libyanam denediğine göre cokacimcoook

yeşil kabakCADIARZU
balkabağından güzel sonuç çıkyor ama hiç aklıma gelmedi bu
amaan libim ben bi ıspanaklı yaş pasta yaparım aklın çıkar muhteşem olir
ıspanaktan oluyoda kabakdan niye olmasın dimi datlım
patlıcan reçeli bile var düşünsene yaaaa:1shok:
Gardaşım annem 3-4 sene önce ıspanaklı pastayı bize ilk yaptığında götürmüştün anındakaydirigubbakcemile3 Sonra ıspanaklı olduğunu öğrenince şoke olmuştuk cümleten..Ama tadı cidden süper zaten sebze ve meyveler doğal yoldan renk vermek amacı ile kullanılıyor bu açıdan süper..
patlıcan reçelini çok duydum ama hiç yemedim kuşkaydirigubbakcemile2

ellerine sağlık bende denicem
Sağol arkadaşım
bunu portakal ağacında görmüştüm ama yok artık deyip geçmiştim, artık rahatlıkla deneyebilirim Libyanam denediğine göre cokacimcoook
Ben de Portakal Agacından aldım zaten Tucemhihoyyyt:jeyyar:
Aynen ilk okuduğumda şaşırmıştım hadiii ordan dedimkaydirigubbakcemile3
Denedim gayet güzel oldu,brownie den güzel,damak tadına göre değişir tabi..
Sevgiler efendim

canım harika bir tarif bu en kısa zamanda deneyeceğim makinem gelirse tamirden çeker fotoğrafta koyarımdelikafadulden
emeğine sağlık ellerine sağlıkŞeniz
yalnız tuz nasıl bir tat veriyor çok merak ettim:uhm: bayagıda var belli olmuyormu:uhm: bazı tariflerde hem tuz hemde şeker var ama bunda nasıl bir tata olacak gerçektende merak içindeyim:uhm:hemen denicem..

canım harika bir tarif bu en kısa zamanda deneyeceğim makinem gelirse tamirden çeker fotoğrafta koyarımdelikafadulden
emeğine sağlık ellerine sağlıkŞeniz
yalnız tuz nasıl bir tat veriyor çok merak ettim:uhm: bayagıda var belli olmuyormu:uhm: bazı tariflerde hem tuz hemde şeker var ama bunda nasıl bir tata olacak gerçektende merak içindeyim:uhm:hemen denicem..

Zaten leziz tatlı ve pastaların içinde birer fiske tuz mutlaka olur,tadını keskinleştirmesi maksadı ile
Bizi rahatsız etmedi tadı lakin çok hassassan tuzu azaltırsın yahut katmazsın..
e miŞeniz

X