Yenidoğan kalp ameliyatı-acil lütfen

Bakın bu insanca bir yaklaşım değil, doğur at yine olur demek böyle birşey diyebilmek tıpla insanlıkla bağdaşmıyor
Gebeliği sonlandırmaya karar verseniz bile duruma böyle bakan bir doktorla yapmayın bunu

Sizi cok iyi anliyorum melisa hanim. Ama bu tanilar bana cok hafif geliyor. Uzulmeyin... Allah in izniyle caresi var. Dua edin mucadele edin. Bu bizim imtihanimiz. Dedigim gibi tek ameliyatla sagligina kavusur yavrunuz. Bu konuda kitap yazacak duruma geldim inanin. Agir bi süreçti. Ama sizinki tedavi edilebilir

Neden bebeğim hasta doğacak, doğduktan sonra ameliyat geçirecek, zorluklar yaşayacaz ama elimizden geleni yapıp bir ömür sağlıkla huzurla yaşayacaz demiyorsunuz? Doğar doğmaz ağır ameliyatlar geçiren ve kendi evlat sahibi olmuş bir sürü insan var, daha anne karnındayken ameliyatlar geçiren ve sağlıkla yaşayan bir sürü insan var

Rabbim önce bebeğine can sana da kalbine ferahlık versin Allahım yardımcınız olsun Şafi ismiyle rabbim şifa versin inşallah

Yazdıklarını okurken ağladım. Evet doğru biz kimiz ki bir canlıyı öldüreceğiz. Haklısınız. Yavrum şu an bile tekme atıyor karnımda.
Fakat eşim hem ağlıyor üzüntüden kahroldu hemde mantık yürütmeye çalışıyor onu düşündüğü İçin sadece . Yani down ve benzeri genetik bir hastalık var ise üstüne kalp hastası nasıl sürdürecek yaşamını diyor. Acı çekmesini mi izleyeceğiz diyor. Bizde kahroluruz diyor. Biz yaşlansak ölsek yavruma bakan yok yetim kalır telef olur diyor
Ama ben ana yüreği tabi ki daha duygusalım. Ve tüp bebek benim yavrum zor kavuşmuşum sevinmiştim her şey yolundaydı 4 gündür yaşadığım acıyı anlatamam. Gece yatakta kalbimin açısından ölücem sandım bir ara.

Doktor araştırıyorum. Tabii ki önceliğim bu benim. Allahım sen yavrumu koru. Pazartesi çocuk kardiyoloji ile görüşüp salı amniyosentez testi vericez diye planladık şu an.inşallah amniyosentez ile bebeğim zarar görmez

Ben asla seni ağlatmak istemedim, dilim yapım katıdır ama kalbim yumuşacık, yanlış ifade ettiysem affet.
Gebesin ve bebek hasta, olabilir, ne yapabilirsin, en iyi doktorlarla tedavi ettirebilirsiniz, duayla sevgiyle destekleyebilirsiniz
Çözüm ondan vazgeçmek değil
Down sendromlu insanlarla hiç görüştünüz mü? Bu bir felaket değil, evet farklılar ama sevilmeyi korunmayı hakediyorlar. Down sendromlu bebeklerin de Down sendromlu olmayan bebekler kadar yaşamaya hakkı var.
Bebek şuan kalp hastası, doğduğunda gerekliyse ameliyat olacak ve iyileşecek, farzedelim tam anlamıyla iyileşmedi o zamanda hastalığına göre yaşayacak, aklı erene kadar normalden fazla emek vereceksiniz aklı erince de hastalığına uygun şekilde bir hayat sürecek, belki ilaç kullanacak, belki bir ameliyat daha olacak, belki merdiven çıkmayacak asansör kullanacak belki koşmayacak ama yüzecek anlıyor musun
Acı çekeceğine nereden emin oldu eşin? Bebeğin kalp hastası olması illa acı çekeceği anlamına mı geliyormuş?
Tamamen sağlıklı bir bebek doğumda annesini hemen sonrasında babasını kaybedebilir, siz uzun yıllar çocuğunuzla yaşayabilirsiniz, ihtimaller ile bir canın devamına yada ölümüne karar verilebilir mi? Eşinizin fikirleri mantıklı yada insani değil, biraz sakinleşip aklı selim düşünmelisiniz, panikle acıyla alelacele alınacak kararlar değil bunlar. Şu anın psikolojisiyle bir karar verir gebeliği sonlandırırsanız ve aklınız başınıza geldiğinde pişman olursanız bunun geri dönüşü telafisi yok.
Hiç şunu düşündünüz mü karı-koca diyelim ki sağlıklı bir bebeğiniz doğdu, birkaç yıl sonra kalp hastası oldu, olması gereken ameliyatlar var, ne yapacaksınız? Acı çekmesin biz buna dayanamayız deyip öldürecek misiniz? Yada sağlıklı bir bebeğiniz oldu bir kaza geçirdi ve akli melekelerini kaybetti hatta felç kaldı, ne yapacaksınız? Hayatı zor olacak diye öldürecek misiniz? Ya biz ondan önce ölürsek bizsiz ne yapar diyip öldürecek misiniz? Şuan doğmadığı için gebeliği sonlandırmak sizin için bir alternatif ama bu onu öldürme ihtimalini düşündüğünüz gerçeğini değiştirmiyor. Dünyada yada karnınızda ne farkeder?
Ameliyatla düzelebilecek bir hastalığı var bebeğinizin neden sonsuza dek acılar çekecek gibi düşünüyorsunuz?
Eşiniz yada bir yakını hastalanıp ameliyat olup tedavi görüp iyileşmedi mi hiç? Sizdeki durum yalnızca size sürpriz olmayacak biranda hastalık ameliyat gelişmeyecek önceden haberiniz olan birşey yaşanacak sadece. O gün gelene dek de ki belki de bebek toparlanacak ve böyle şeyler gerekmeyecek yapmanız gereken o süreçte neler yapacağınızı planlamak, en iyi hastane en iyi doktor en iyi bakım için bilgi toplamak yerine bebeği direk gözden çıkarmak çok kötü

Yok o doktorla devam etmiyorum, başka doktorlar bakıyorum. Doktorların çoğu bu şekilde maalesef. İnsanın psikolojisi boyutunu düşünmüyor. Böyle uyumuyorum sabahlıyorum hep, hep bir araştırma umut peşindeyim. Uyuyamam da zate içimin açısından

Sizin nasıl bilginiz oldu bu konular ile ilgili başınıza benzer durum mu gelmişti. Gözümden mi kaçtı acaba yazdınız da. Kafam allak bullak lütfen kusura bakmayın ben size özelden de yazdım

Ama bebiş zaten hasta ve iyileşmek için çabalıyor siz böyle kahrolup uyumazsanız hem strese girecek hem çok daha fazla yorulacak gücü kalmayacak olmaz ki böyle. Bebeğiniz için sakin olup uyumak zorundasınız. Bebeğiniz için birşey yapmaya dua edip ona sağlıklı huzurlu uykular dileyip uyuyarak başlayın işe

Ben sizin iyi niyetinizin ve yardım severliğinizin çok çok farkındayım. Zaten sürekli ağlar haldeyim. Yazınıza duygulandım. Sizi asla katı bulmadım. Yazdıklarınız benim için çok kıymetli inanın bana iyi geliyor. Kendi ailem ve cevrem beni sizin kadar anlamadı inanın. Bu yüzden açımı burdan paylaşıp derman bulmaya ve ne yapmam çare bulmaya çalışıyorum.
Allah razı olsun benzer durumları yaşayan arkadaşlarda yazmış.
Bebeğimin kalp sorunu hakkında ameliyat edilir ama ameliyatı kaldırır mı ya da kalp ameliyatı sonrası gelişiminde de sıkıntı olabilir dediler. Kalbim indi öldüm dirildim
Hiç iç açıcı konuşmuyorlar. Eşimde etkileniyor kesin kötü şeyler olacak daha kötü olacak diye iyice acısyla gerilip yol bulmaya çalışıyor. Yoksa bebeğimiz için yapmadığı fedakarlık kalmadı. Benim gözümde dünyanın en iyi ve merhametli babası. Sadece dediğim gibi doktorlardan dolayı bebeğimiz daha kötü olacak yaşantısı acı ile geçere odaklanmış.
Bende bu yüzden kardiyolog buldum bir kaç tane randevu alıp gideceğiz. Umarım çareler bahseder ve eşim daha pozitif bakar pozitif bir şey duysa eşim bebeğimiz iyileşene kadar çırpınacak biliyorum.
Tabii ki down sendromu kişileri görüyorum. Allahım o melekleri sakınsın saklasın.
Zaten büyük ihtimalle doğuma kadar devam edeceğim ama amniyosentezi yine de yaptır diyor. Bebekte bir şey çıkmasa bile genetiğimiz nasıl bir yakınlıkta fikir sahibi olursunuz dedi

Sorunu öğreneli çok yeni oldu şoku bilmiyorum 4 gün olacak. Aptal gibi oldum. Sürekli hastalıkları falan araştırıyorum tedavilerine falan bakıyorum doktorlara bakıyorum. Sizin gibi destek olan kişiler var bir de sağolasınız

Bebekler inanılmaz güçlüler sürpriz yapmayı da çok severler. Kalbinden açık ameliyat olan ve sorunsuz atlatan çok bebek var. Benim gördüklerimi görmüş olsanız inanın şok olurdunuz Çelik gibi sağlamlar inanın. Yetişkinlerin kaldıramayacağı çok şeyin üstesinden geliyorlar. Açıkçası tam tedavi ve iyi bir bakım ve takiple gelişiminde bir sorun olacağını zannetmiyorum. Benim yeğenim etken doğdu, doğar doğmaz ameliyat oldu, yaşıtlarından biraz küçük minyon bir çocuk ama inanılmaz enerjik afacan denilen tipten ve çok zeki, bu bir örnek sadece.
Dediğim gibi en kötü senaryoları size söylemek zorundalar, olabilir dedikleri herşey olacak diye birşey yok, örneğin babam çok çok ağır bir ameliyat geçirdi, doktorlar yaşaması için bu ameliyat şart ama ameliyattan çıkma ihtimali yüzde 15 bilginiz olsun dediler, ameliyat olmazsa zaten ölecekti ve denemeye değerdi, sağ çıktı. Sezeryandan önce bir kâğıt imzalatıyorlar okudum kabul ediyorum diyorsunuz, o kağıtta yazan ihtimalleri okusanız asla olmam dersiniz, her zaman negatif pozitif ihtimaller var ve doktorlar geleceği bilemez bir garanti veremez. Şuan bebeğiniz için eşinizin ve sizin yapabilecekleriniz sınıflı, doğmadan doktorlar da birşey yapamaz, doğduğunda herkes elinden geleni yapacak ama o zamana kadar böyle olmaz sindirip kabullenip ümitlenmek zorundasınız. Doğuma daha çok var bu halinizle devam ederseniz doğumdan sonra bebeğe yardım edebilecek durumda olmayacaksınız. Yineliyorum bebeğiyle sınanan bir anne olarak söylüyorum bunları yani sizi birebir anlıyorum.
Bana da demişlerdi tüh gebeliği sonlandıracak zamanı geçmişsiniz bebek hasta doğacak şu olabilir bu olabilir….bir sürü şey, uzaylıymışlar gibi gelmişti, tüh vakti geçmiş ne demek ya bebeğim yaşıyor ve doğduktan sonra da en iyi şekilde yaşaması için elimden geleni yapacam zaten ona kıymazdım dedim. Ömrü yoksa verdiği canı Rabbim alır dedim kesip attım. Oğlum 9 yaşında teyzesi, bir görsen benim için dünya tatlısı yavrum, bazen aklıma geliyor şöyle bakıyorum bana bu yavruya kıyman lazımdı mı demişler diyorum.
Eşim ve ben de o süreçte çok yalnızdık ve ailelerimizden neler neler duyduk Allah ıslah etsin, bizi anlayan tek kişi yoktu ama geçti, çok zor geçti ama Rabbimin izniyle doktorların yardımıyla üçümüz başardık. Siz de başaracaksınız İnşaallah.

Acizane tavsiyem takibe ve tedaviye Çapa da devam etmeniz, doğumu da Çapa da yapmanız. Amniyosentezi de çapa da yaptırmanız.

Eşinizin ve sizin bebeğiniz için çırpındığınızı onu çok sevdiğinizi biliyorum, İnşaallah beni yanlış anlamamışsınızdır. Rica ediyorum süreci benimle paylaşın. Çok dua edecem sizler için

Çok geçmiş olsun. Benim kuzenimin bebeği de detaylı ultrason da kalp damarları ile ilgili bir sıkıntı çıkmıştı. Doğar doğmaz Cam sakura hastanesinde ameliyat oldu.Zorlu bir süreç yaşadılar ailecek. Şimdi maşallah turp gibi.8 aylik cok sağlıklı bir bebek. Hatta geçen gün foto atmış dişleri çıktı diye.

Tabbi ki de süreçi paylaşırım ama ben acımdan unutursam siz bana yazın Kalp ameliyatı sonra bebeğinizde gelişim geriliği olabilir dendi bize. Eşim ondan da endişlendi. Çünkü gelişim geriliğinden kastı tam olarak neler bilmiyoruz ucu açık. Çocukta zihinsel bir problem yA da vucudunun yeterince gelişememesi gibi internetten bazı bulgulara ulaştık. Özellikle Bebekleri kalp ameliyatı olan anneler ile görüşmeye bilgi almaya çalışıyorum. Önümü görmeye çalışıyorum, çocuğum İçin en iyisini yapmaya çalışıyorum.
Rabbim yavrunuza uzun ömürler versin.
Allah razı olsun

Bursa da Prof. Yalçın Kimya’ya gidiyordum ben.
Mükemmel bir perinatoloji uzmanıdır kendisi.
Ama İstanbuldaysanız Çapa bu konuda çok iyi çok tecrübeliler.
Recep Has var orda da.

Merhaba cam sakura için hastane iyi ama profesör sıkıntısı varmış. Ve çok stajyer doluymuş. Perinatoloji için oraya da gittik. Doktor bizi kontrol etti asistanları da arada ultrason cihazını alıp baktı. Doktor dışarı çıkınca asistan bir anda dalga gecer gibi konuşmaya ve azarlar gibi konuşmaya başladı bizi. Biz de daha gitmeyi düşünmedik oraya hastanızın iyi olmasına çok çok sevindim Bu hastane bize çok yakın aslında ama tecrübe konusunda emin olamadık sadece

Bir de tam olarak ne sıkıntıları vardı sorsanız benim ki gibi acaba. Ameliyatınyapan doktor kim öğrenme imkanınız var mı

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…