Aile Planlaması Yeni Evlilikte Korunma Yöntemleri

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

Thia

Kaderle bağlı iki alyans.
Kayıtlı Üye
4 Mart 2011
415
0
Merhabalar,

Bir ay sonra düğünüm olacak. Nişanlımla 1,5 - 2 sene kadar bir süre bebek düşünmüyoruz.. Haplar beni çok korkutuyor, çünkü bebek en çok istediğim şeylerden biri. Şuan yaşımız ve birazda yaşamak adına biraz ertelemek istedik ama ben nasıl korunacağım hakkında bilgi sahibi değilim..

Prezervatif; Yeni evlilikte tercih etmeyeceğim bişe, beni çok tiksindiriyor, midem bulanıyor.. Nişanlımın da hiç haz etmediğini biliyorum.
Doğum kontrol Hapı: Yumurtalıklara zarar vermesinden çok korkuyorum.. Ya daha sonra bebek sahibi olamazsam?
Ertesi gün hapı: Bunu ayda 2 defa kullanan evli arkadaslarım var hem güvenemiyorum hemde etkisinden endişeleniyorum.. Ve sürekli kullanılamayacak bir ilaç diye düşünüyorum.
Spiral: Yeni evlenen kişilere takılmıyormuş, tüpleri kapatabiliyormuş..

Ben ne yapmalıyım, lütfen yardımcı olun...

aylık yada 3 aylık iğneler var onları düşünebilirsiniz ben 5.5 sene hapla korundum hiçbir yan etkisini görmediğim halde bırakır bırakmazda hamile kaldım

benim de düğünüm 1 ay sonra. biz perezervatif ile korunmayı düşünüyoruz ancak ilk gece korunmasız bir ilişki istiyoruz. ertesi gün hapı kullanırım diye düşündük ancak yan etkilerinden korkuyorum. 1 aylık doğum kontrol hapı kullansam kesin korunma sağlanır mı? bi de kilo almaktan korkuyorum. yardımcı olun nolur, çok kararsızım

benim de düğünüm 1 ay sonra. biz perezervatif ile korunmayı düşünüyoruz ancak ilk gece korunmasız bir ilişki istiyoruz. ertesi gün hapı kullanırım diye düşündük ancak yan etkilerinden korkuyorum. 1 aylık doğum kontrol hapı kullansam kesin korunma sağlanır mı? bi de kilo almaktan korkuyorum. yardımcı olun nolur, çok kararsızım

Merhabalar ben artık yllanmış bir evli olarak paylaşmak istedim. Ben de evlenmeden önce dr. a gittiğimde bu konu için bana önerdiği tek şey doğum kontrol haplar olmuştu. Çünkü erkekler normalde de prezarvatif kullanmayı sevmezler hele ki ilk evlilikte hiç mi hiç uğraşmak istemezler ( Çünkü ilk zamanlarda aklınıza her estiği zaman hatta sık aralıklarla birlikte oluyorsunuz)

Doğum kontrol hapları da kişiden kişiye değişiklik gösteriyor ilacı bırakır bırakmaz hamile kalan arkadaşlarım da var, bir kaç ay sonra kalan arkadaşlarım da. Bildiğim kadarıyla çok çok uzun seneler kullanılmadığı takdirde de belirli bir yan etkisi yok

Merhabalar ben artık yllanmış bir evli olarak paylaşmak istedim. Ben de evlenmeden önce dr. a gittiğimde bu konu için bana önerdiği tek şey doğum kontrol haplar olmuştu. Çünkü erkekler normalde de prezarvatif kullanmayı sevmezler hele ki ilk evlilikte hiç mi hiç uğraşmak istemezler ( Çünkü ilk zamanlarda aklınıza her estiği zaman hatta sık aralıklarla birlikte oluyorsunuz)

Doğum kontrol hapları da kişiden kişiye değişiklik gösteriyor ilacı bırakır bırakmaz hamile kalan arkadaşlarım da var, bir kaç ay sonra kalan arkadaşlarım da. Bildiğim kadarıyla çok çok uzun seneler kullanılmadığı takdirde de belirli bir yan etkisi yok

peki ne zaman başlanması gerekir. düğünüme tam 38 gün var.şimdi başlasam tam bir korunma sağlanır mı

bir doktora gidip öyle ilaca başlamak en doğrusu bence. benim düğünüme de yaklaşık 3 ay var ben de doğum kontrol hapı düşünüyorum. doğum kontrol hapının etkisi uzun vadede kendini gösterir. ilk ayda gebeliği önleme oranı düşükken 3. aydan sonra tam olarak güvenilir hale gelir. o nedenle ben de bu yakınlarda bir kadın doğum uzmanına gideceğim. adetim yeni bitti keşke geçen ay gidip bu ay başlasaydım diyorum hatta. artık önümüzdeki ay başlayacağım kesin olarak doktorum da tavsiye ederse tabii

genelde 1 ay öncesinden başlanıyor kullanılmaya, ilk ay vücutun alışması için sanırım

efenim ben 2009 ekimde evlendim, 2 ay kadar öncesinden doğum kontrol hapı kullanmaya başladım. zira prezervatiften çok huylanırım, spiralden de aynı şekilde...( ve ben bi spiral çocuğuyum güvenemiyorum bi türlü )
bebiş çalışmaları için hapa ara verdiğimde polikistik over ortaya çıktı ve yine doğum kntrl hapı, glucophage ve zayıflama sayesinde 6 ay kadar bi sürede tedaviden sonuç aldım...
benim gözümde bu hapların kötü bir imajı yok, doğumdan sonra da aynen kullanmaya devam ediyorum ( hormonların dengesi açısından da doktorum önerdi zaten ) ama mutlaka bi jinekologla muayene olup, uzun uzun detaylarıyla bu konunun görüşümesi ve kişiye uygun çözümün bulunması taraftarıyım

Hap konusunda tedirginliklerimi atamadım henüz.. Dr bana prezervatifi önerdi fakat nişanlımın da, arkadasların bahsettiği gibi ilk evlilikte ugrasmak istemediği birşey.. Öyle bir durumda bebegime kıyamam fakat çok erken... :26:

bende 1 temmuzda evlenicem doktora gittim bana tamamen bitkisel ve diğer haplara oranla daha az yan etkisi olan yasmin hapını önerdi bende uzun süre bebek istemiyorum.hatta bir arkadaşım yaklaşık 3 sene kullandı ama dönem dönem ara verdi vücut kendini toparlasın diye bıraktıktan 3 ay sonra hamile kaldı.

kızlar bende 2 ay sonra evleniyorum doktora gittim doğum kontrol hapı için test yaptırıp sonucuna göre başlamak istiyordum hormon testlerinde en sağlıklı sonuç adet gününün 3. veya 5. olurmuş o yüzden adetimin başlamasını bekliyorum hap kullanmaya başlamadan önce bence mutlaka doktora gidin içiniz daha rahat olur.

ertesi gün hapı doğum kontrol yöntemi değil arkadaşlar:KK20:

spiral çocuk doğurmayanlara takılamaz, rahim geniş olmadığı için.

ben evlenecek olsam şahsen doğum kontrol hapıyla korunurdum, %97 koruması var. 5 yılı geçkin bir şekilde kullanıldığı taktirde çocuk olmasına engel teşkil edecek boyutlara gelir...

çocuk gelişimciyim, bunların dersini aldım:KK31:

Son düzenleme:

bemde düğünüm var çok yakında.ben 2aydır hap kullanıyorum.gayet memnunumda:)1ayda tam koruma sağlamaz cnm.ben drmla konuşmuştum bunları.2.aydan itibaren tam korumanın başlıcağnı söylemişti.ilk ayda bünye henüz alışıyomuş.ayrıca her bünyeyede farklı etkiler yapıyor.adet sancıları yok oldu:)ama brz sinir yapıyor.ve benim göğüslerim büyüdü mesela,hoşumada gitmedi değil hani bu durum:KK1: mutluluklar diliyorum sana:KK66:

prezervatif en iyisi, ilk geceden beri kullanıyoruz. şu an hamileyim, korunmamıza gerek olmadığı halde kullanıyoruz :KK53:, temiz ya oraya buraya aktı koktu derdi yok. ama tabi bolca kayganlaştırıcı ile :KK1:

Son düzenleme:
benim de iki ay sonra düğünüm var ve doktor test fln yapmadan doğum kontrol hapını önerdi sadece konuştuk.. kısırlık korkusunu sordum öyle olsa sağlık bakanlığı hiç onaylar mı fln dedi.. prezervatif için de tam korumayabilir dedi.. yalnız sitede okuduğum kadarıyla çoğu kişi yasmin kullanıyor sanırım doktor bana ginera verdi bundan kullanan yok mu hiç.. fiyatı hemen hemen aynı..

arkadaşlar sadece ilk geceden sonra ertesi gün hapı kullansam sonra perezervatif kullanıcaz, nolur fikir verin. biz öyle düşünüyoruz nişanlımla

X