Yeni ev düzenine nasıl alışmalıyız?

fiyonaprensesolan

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Ekim 2021
559
1.271
29
Kızlar 20 gün sonra evleniyorum. Nişanlım da ben de ailemizle yaşıyorduk yaşlar 28-30.
İkimizde de ev işi-temizlik-yemek konuları zayıf maalesef. İkimiz de aslında temiz insanız hatta o bana nazaran düzenli de bir insan, ben dağınığım.

Elimden geleni yaparım diyor ev ile ilgili her şeyde ama süpürge beceremem, cam silemem, ütü yapamam eee ne kaldı?
Haftada 3 gün ben yemek yaparım kalan günler de yardım ederim diyor ama bu bana normal geliyor hatta yetersiz kalıyor ve ben yemek yapmayı seviyorum zaten yapabildiğim kadarıyla

Ben tatlı dille, baskıcı olmadan, ona ev işleri rutinini birlikte yapmamız gerektiğini nasıl aşılarım?
Hani diyorsunuz ya "alıştırma", işte onu nasıl yapacağım? Hangi cümlelerle onun da isteyerek işleri bölüşmesini sağlarım.

Şimdiden gözlemlerim; evi dağıttıysak ben diğer işleri yapıyorsam salonu toplar, mutfağı toplar ama silme süpürme, bulaşık, çamaşır bunları yapmaya hazır olması lazım...
Bu güne kadar annesi her ev işini yemeğini, temizliğini yapmış bir insan, uyumlu, anlayışlı ama gerçekten neyi nasıl yapacağı konusunda fikri yok ve zor geliyor gözüne sanırım.

Tavsiyelerinizi bekliyorum.. Özellikle "hiç bi iş yapmak istemezdi, böyle böyle yaptık alıştı gibi" tavsiyeler..

Teşekkürler..

biz 4 yildir birlikte yasiyoruz, en basta benim esim de ailesinin evinde hicbir sey yapmamisti ben de yapmamistim. herkes nasil ogrendiyse o sekilde ogrendik. viledanin icine koyulacak deterjani bile internetten arastirdik veya markette bi teyzeye sorduk mesela.

bizde evin islerini genelde esim yapiyordu evlendik yine ayni devam edecek buyuk ihtimalle. kendisi yapmak istiyor cunku yani ben yoruluyorum o yuzden de onu alistirma gibi bir durumum olmadi. siz de esinize neden is yapmalisin diye anlatmak yerine bu islerin hepsinin ikinizin de gorevi oldugunu acik ve net soyleyin. o yapmazsa yapilmayacagini bilirse bahane bulamaz bence.

Birlikte öğrenme kısmı önemli sanırım. Her şeyi ben hallederim diye atlarsam bunu vazifem olarak kabul edebilir. Teşekkürler.

"Öğretirim ben sana merak etme ben de anne karnında öğrenmedim iş yapmayı" de geç.

Siz çalışıyormusunuz?

Evet çalışıyorum, hatta mesaim ondan 1 saat sonra bitiyor.
Çalışıyorsanız tabiki size yardım etmeli ama sizde takdir edersinizki erkekler biraz daha bayanlardan uzak büyütülüyorlar ev işi konularına yavaş yavaş alıştırırsınız ama şimdiden bunları düşünüp strese girmeniz hata mutluluğa güzel günlere odaklayın kendinizi

Şimdiden bütün işler bana kalırsa, hiç vaktim olmazsa diye korkularım başladı galiba :)
Teşekkür ederim

Yapamadığı hiçbir işe ben yaparım diye siz yapmayın. Kötüde yapsa bırakın yapsın zamanla öğrenir. Mesele ev süpürülüp silinecek süpürmek mi istersin silmek mi deyin. Yemek yapılacak ben yemeği yapayım sen sofrayı kurup kaldırırsın deyin.

Oturup bunun pazarlığı yapiliyorsa durum hic parlak degil ya. Iki taraf da bir ise elini attiginda öbürünün kiyamayip yardima kosacagini bilirse kimseye yuk gibi gelmez zaten. Sen şunu yap ben bunu yapim. Su kadari yaparim gerisi sende pazarligi cok cirkin. Bu konular konusuluyorsa yardimda pek gozu yoktur yani, isin zor

Alıştırırdın alıştırdın sonra sana anan hiç mi el kapısı var demedi diye laf yersiniz Şahsen ben yedim de bu lafı
O nasıl bi şey ya.. Elin adamını mı koynumuza alıyormuşuz yani gece, el kapısı nedir.
Çok çirkin umarım yaşanmaz böyle şeyler. Siz de ağzının payını verin böyle yaklaştığında lütfen.

Misal akşam yemek yediniz "ben makineye çamaşır atacağım/katlayacağım sen masayı ve mutfağı topla sonra film keyfi yapalım" diyeceksiniz. Hafta sonu evi temizlerken "ben süpüreyim sen arkamdan sil" diye görev paylaşımı yapın.
Cam, kapı silme vb işler içinde 15 günde yada ayda bir bütçenize göre düzenli kadın alın. Yeni evli olduğunuz için ayda bir yeter diye düşünüyorum.
Sistemi böyle kurarsanız daha az yorucu olur sizin için.

Evde annesi her işi yapmiş bahanesini unutalim artik.
Ben evlendikten sonra ev işi gordum. Bekarken bir tek odami toplardim sil supuru bile ben yapmazdim.
Oyle ben gormedim, ben bilmem diye bir şey yok. Atla deve bir olay değil 1 kere beceremez 2 kere beceremez sonra yapar.
Oyle benim annem ev işi yaptirmadi diyip hepimiz oturacaksak eve pislikten girilmezdi. Ya da yatili hizmetli lazim.

Cocuk değil, yapamiyorsa da denesin yapar.

Yönlendirerek. Siz yemek yaparken bi yandan renkli beyaz ayırıp makineye yerleştirmesini söyleyebilirsiniz. Evi süpürürken bez verin eline toz alsın. Yemek yaparken çamaşr katlasın mesela. O an güzellikle söylerseniz yapar.

Valla ben egitimlisini aldım bilmiyorum herkese de tavsiyem egitimlisini alın. Sonra tuvalet eğitimine kadar baştan vermek gerekiyo

Nasıl alıstırırsanız oyle gider her işe kalkıstıgında yapamadın iyi silmedin vs dersen hevesi kırılır yapmaz karısmaz. Bir iki öv takdir et hep yapar ya da hadi sen yerleri süpğrde ben sileyim de böyle böyle alısır. Bize ani misafir gelince mesela hemen kalkıyoruz ben bulasıklara gecryim sen salonu topla derim yaparız. Onun dısında evdeyse yapar mutlaka. Ayrıca cogumuz anne evinde rahata alıstıgımz için dagınık ve temizlim konusunda bişey bilmeuebiliriz hatta temizleyen biri oldugu için amaan dagılmısmı kirlenmiş mi takmıyorhz ama kendi evimiz olunca rahat temiz ortam olsun istiyoruz ve kendimiz temizledigmiz için dagılmasına falan geriliyoruz. Siz de evlenince dikkat edersiniz esiniz de eder sonucta o ev artık sizin mobilyaları esyaları kendi cebinizden ödediniz kıymetli olur hepsi temiz tutarsınız

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…