Yemek Yapamama/ Misafir Ağırlama

Salonun ortasında kuzu çevirip kazanda pilav yapmak filan lazım. Damacanaya da ayran dolduracaksın. Kağıt tabak, plastik çatal, karton bardak...Afiyet olsun.
Ben akşam çay daveti yaptım 26 kişi falandı.
O durumda evdeki her şey tükendi ki fazla fazla var takımlarım, meraklıyım mutfağa ve o gün tövbe ettim, 3 gün bulaşık makinesi durmadı.
Bir daha masaya alamacağım kadar kalabalık misafir çağırmıyorum.

Bunu geliştirmenin tek yolu yemek yapmak, el becerisinin gelişmesi sadece tarife bakarak olmuyor süreklilik gerektiriyor. Sanırım annemin hasta olduğu süreçlerin bana kattığı şeylerden biridir iyi yemek yapmak, mecbur kalınca öğreniyorsunuz. Ben çocukluğumdan beri mutfakla haşır neşirim de ben bile elli kişi birden ağırlayamam herhâlde yahu. Ordu mu bu? Dedikleri gibi kısım kısım çağırsanız?

Ben akşam çay daveti yaptım 26 kişi falandı.
O durumda evdeki her şey tükendi ki fazla fazla var takımlarım, meraklıyım mutfağa ve o gün tövbe ettim, 3 gün bulaşık makinesi durmadı.
Bir daha masaya alamacağım kadar kalabalık misafir çağırmıyorum.

Bunun bir de maddi boyutu var üstelik. 26 kişiye çay daveti bile ne kadar pahalıya patlamıştır. 50 kişilik akşam yemeği kaç paraya çıkar düşünemiyorum.

Sen ben misin kız 😂 ben her yemeği yaparım ama neden yapayım 30 kisiye iftar çadırı miyim diye düşündüğüm için yapmam. 7 8 kisi ideal akşam yemeği icin falan. İkramı da 3 cesit yap gec tatli tuzlu bi de salata. 10 tane ikram yapmak nedir hiç anlamıyorum bu olayı
Su böreği bile açabilen biri olarak bende yapmam 30-40 kişiye 🤦🏼‍♀️ Aşevi gibi 🙄

50 tane misafire ikram ben de yapamam açıkçası. Pide yaptirin normal bence . Herkesin tarzı ayrı bunu sıkıntı yapmayın.
Ben bebekli birisine gidecek olsam ya yardım ederim ya iken de bir şey götürürüm.
Hatta hem götürür hem yardım ederim😊
Siz birden çağırmayın, aile aile çağırın.
Gerçekten hiç yapamayan birisi de ,videolarla her şeyi yapabilir. Merak etmeyin.
Basit şeyler tercih edin.
Hatta burdan yazın, fikir verelim basit menuler😊

Ufak bi not duseyim hanımlar, kektir, kısırdır temel seyleri yapıyorum. Hatta isyerinde bu tarz seyleri hep ben yapardım ve herkes elimin cok lezzetli oldugunu, cok becerikli oldugumu falan soylerdi. Ama evlendikten sonra oyle gelismedi olaylar. Etrafimdaki herkes de cesit cesit ikramlar yapinca, yetenegim varsa da icine kacti 😂
Bebegim kolik miydi bilmiyorum ama ilk 4 ay cok bagirdi kucaktan hic inmedi. Alerji teshisi koydu doktorlar, o da ayri bir konunun basligi. Evet evimi temizledim, esime sofra koyabildim ama fazlasini yapmama asla vaktim yoktu. Şu 1 aydir rahatladi bebegim.
HIzli pratik bilgiler varsa paylasabilirsiniz benimle.
Edit: yorumlari geldikce okuyorum 😊

Hanımlar sendeki de dert mi demeyin, evet dert 🤕
Ben bekarken hep çalıştığımdan, aile evimize de fazla misafir gelmediğinden yemek, pasta, börek vs yapma konusunda hiç tecrübem olmadı. En fazla ailemdeki 2-3 kişiye yemek yaptım, onlar da tatsız tuzsuz birşeydi.
Geçen sene evlendim ve hamileliğim çok zor geçti. Mutfağa asla giremiyordum. Evde 9 ay yemek pişmedi sayılır. Eşim de çok yemek arayan biri değil. Bir şekilde idare ettik.
Doğumdan sonra ise zaten bebekle mutfak tecrübesi hiç kazanamadım. Bebek görmeye gelenlere ise ikramlıkları, evinde yapıp satan bir ablaya yaptırdım ve her seferinde nerdeyse bin lira ödedim. Olayın maddi boyutunda değilim ama her misafir için sürekli birinden almak, üstelik etrafımdakiler tarafından beceriksiz gibi görülme korkusu iyice etkiliyor beni.
Akrabaları yemeğe çağırmak istiyorum. Aileler kalabalık. 30-40 kişilik yemek yapma ihtimalim sıfır. Hazır pide yaptırsam ayıp mı olur diye çağıramıyorum.
Biri misafirliğe geleceğim dediğinde elim ayağıma dolanıyor. Etrafımdaki herkes ev hanımı ve 7-8 çeşit ikram hazırlıyorlar. Bu konudaki yetersizliğim, misafir ağırlama fobisine dönüştü bende. 5 aylık bebekle de mutfağa girip el çabukluğum oluşmuyor. Dediğim gibi hazır alsam ayda 4-5 bin oraya ayırmam lazım. Maddi yönünden ziyade kendim yapamamış olmak da zorluyor beni.
Durum ilerledikçe misafir ağırlamak fobi oldu ben de. Halbuki çok severim birşeyler yedirip içirmeyi. Annem bazı özel sebeplerden bu konuda bana yardım etmez, zorunda da değil kadın.
Ne yapabilirim, nasıl pratiklik kazanabilirim? Ufak tüyolar verin bana. 😩
Edit: yorumları okuyacağım, bebekten fırsat buldukça cevaplayacağım.
Valla internette basit lezzetli milyonlarca tarif var. Herkes ana baba evinde çocukken yemek yapmayı ogrenmiyor. Bunu gözünüzde büyütmeyin bence. Ben de evlenmeden önce okudum sonra çalıştım vs derken evlendim . Eşim de yardım ederdi ama internet gibi bir unsur var. Açıyorum buzdolabını ne var bakıyorum sonra Google yazıyorum. Pratik lezzetli patlıcan tarifi diye. Yorumları okuyorum bir kaç site gezip yapıyorum. Yemek üzerine yine milyonlarca YouTube kanalı var oralardan faydalanın. Yemek yapmayı falan öyle çok sevmem ama bireysel yaşama becerisi neticede başkalarını bırakın kendiniz için öğrenin. Bir çocuğunuz varmış bence ona sağlıklı ve lezzetli yemek yapmaya çalışarak motive olabilirsiniz. Önceden ben de ne yapsam diye düşünürdüm şimdi bir sürü mezelerle donatiyorum sofrayı

Mecbur degilsiniz kimseye cesit cesit ikram hazirlamaya. Ama yok icimden geliyor yapmak istiyorum , yapamiyor olmak benim derdim diyorsaniz eger yapamamak diye bir sey yok bu devirde ya, youtube da her seyi en detayina kadar anlatan videolar var. Her şeyin en kolayini seçin yapin. Mesela dondurulmus kurabiye hamuru satılıyor, alin top top yapin tepsiye koyun pisirin, hazir yufkadan börek peynirli kiymali, kedi dili biskuvi tarzi biseyle pasta vs boyle kolay alternatif ikramlar var. Yapabilirsiniz. Ayrica 30-40 kisi asla agirlanmaz bir evde, dugun mu var cenaze mi hayirdir. 30-40 kisinin oldugu yerde zaten pideden baska secenek olmaz ne ayıbı. Ben mesela cok mutfagi seven cesit cesit yemekler yapmayi seven biri olarak misafir benim de gozume geliyor acikcasi. Cunku temizlik sevmiyorum ben de 😄 misafir geleceginde temizlikle ugrasmaktan yemege vaktim kalmiyor sinir oluyorum, o yuxden kolaya kaciyorum. Simdi bi de bebegin var, kolaya kacmaktan hic cekinmem. Ysrin aksam misafirim var mesela. Kofte ,pilav ,salata , tavuklu milfoy borek, mercimek corbasi yapicam. Sekerpare tatlisi yapip, yanina hazir tuzlj kurabiye koyucam. En kolay seyleri sectim. Hatta dogumdan beri heeer gelene sekerpare yaptim kolay diye 😄 icimiz disimiz şekerpare oldu. Halbuki en teknik tatlilari vs bile yapabiliyorum ama gerek yok strese rahat olun

Ufak bi not duseyim hanımlar, kektir, kısırdır temel seyleri yapıyorum. Hatta isyerinde bu tarz seyleri hep ben yapardım ve herkes elimin cok lezzetli oldugunu, cok becerikli oldugumu falan soylerdi. Ama evlendikten sonra oyle gelismedi olaylar. Etrafimdaki herkes de cesit cesit ikramlar yapinca, yetenegim varsa da icine kacti 😂
Bebegim kolik miydi bilmiyorum ama ilk 4 ay cok bagirdi kucaktan hic inmedi. Alerji teshisi koydu doktorlar, o da ayri bir konunun basligi. Evet evimi temizledim, esime sofra koyabildim ama fazlasini yapmama asla vaktim yoktu. Şu 1 aydir rahatladi bebegim.
HIzli pratik bilgiler varsa paylasabilirsiniz benimle.
Ben mezeciyim bayılırım mezelere. Bazen yemek bile yapmam 3-4 meze yaparım bir de çorba oturur yeriz. Mezeler hem çok kolay hem de çok lezzetli.

Ben bekarken hep çalıştığımdan, aile evimize de fazla misafir gelmediğinden yemek, pasta, börek vs yapma konusunda hiç tecrübem olmadı. En fazla ailemdeki 2-3 kişiye yemek yaptım, onlar da tatsız tuzsuz birşeydi.
Geçen sene evlendim ve hamileliğim çok zor geçti. Mutfağa asla giremiyordum. Evde 9 ay yemek pişmedi sayılır. Eşim de çok yemek arayan biri değil. Bir şekilde idare ettik.
Doğumdan sonra ise zaten bebekle mutfak tecrübesi hiç kazanamadım. Bebek görmeye gelenlere ise ikramlıkları, evinde yapıp satan bir ablaya yaptırdım ve her seferinde nerdeyse bin lira ödedim. Olayın maddi boyutunda değilim ama her misafir için sürekli birinden almak, üstelik etrafımdakiler tarafından beceriksiz gibi görülme korkusu iyice etkiliyor beni.
Akrabaları yemeğe çağırmak istiyorum. Aileler kalabalık. 30-40 kişilik yemek yapma ihtimalim sıfır. Hazır pide yaptırsam ayıp mı olur diye çağıramıyorum.
Biri misafirliğe geleceğim dediğinde elim ayağıma dolanıyor. Etrafımdaki herkes ev hanımı ve 7-8 çeşit ikram hazırlıyorlar. Bu konudaki yetersizliğim, misafir ağırlama fobisine dönüştü bende. 5 aylık bebekle de mutfağa girip el çabukluğum oluşmuyor. Dediğim gibi hazır alsam ayda 4-5 bin oraya ayırmam lazım. Maddi yönünden ziyade kendim yapamamış olmak da zorluyor beni.
Durum ilerledikçe misafir ağırlamak fobi oldu ben de. Halbuki çok severim birşeyler yedirip içirmeyi. Annem bazı özel sebeplerden bu konuda bana yardım etmez, zorunda da değil kadın.
Benim de evlenmeden önce neredeyse hiç yemek deneyimim yoktu çünkü yemek yapmayı gerektirecek bir durumda olmadım. En basit şeyleri bile yapmayı bilmiyordum. Yemek yapmayı da hiç sevmiyorum, benim için eziyet gerçekten ama her şeyin tarifi internette var. Evime biri geleceği zaman dinlenmesi gereken tatlı tarzı bir şey yapıyorum bir gün önceden. Diğer şeylere de mutlaka karar veriyorum, normalde yemek yapmayı bilenler belki daha hızlı yapıyordur ama ben malzemeleri hazırlıyorum önce, daha sonra internette kafama uygun bulduğum tarife göre yapıyorum. Ayrıca buzlukta bir şeyler bulundurmak da iyi oluyor.

Baka baka yaparken artık bakmadan yapmaya başladım. İlk zamanlar bir mercimek çorbasının bile her aşamasını anneme soruyordum dk başı arayarak. Yaptıkça öğreniyorsun.

Tabi hiç 30-40 kişiye yemek yapmadım ama eşimin ailesini, aile büyüklerini, akrabalarını keza kendiminkileri de böyle böyle ağırladım. Hiç korkulacak bir şey yok.🌷 Her şeyin tarifi var, baka baka yaparsın.☺️

Sizinle ayni yollardan gectim. Yemek, kek borek yapmak ile 20-30kisiye yemek, kek, borek yapmak farkli. Belki 10 kisi icin yemek yapabilirsiniz ama 30 kişiye servis yapmak icin fazlaca pratik yapmalısınız. Hayatimda ilk defa gecen sene 30un ustundeki insanlara servis yaptim(hazir yemegi goturdum) onda bile beynim sulandi.

Gerçekten bitmeli, dışarı evden ekonomik olmuş.
En baba yere götürsem kahvaltıda şu hesabı zor görürdüm ki emeğim, hazırlığım…
Gerçekten her zaman söylüyorum benim kocam dört dörtlük yemek,kahvaltı hazırlar. Alkollü alkolsüz her sofrayı kurar. Sonuna kadar da hizmeti yapar ama hem çok yorucu hem de artık farklı bir hayatımız var, eve bir kişi gelse yemek,uyku saatleri bozuluyor. İnsanların gönlünü eyleyeceğiz diye 1 hafta yorgunluğumuz geçmiyor.

Bizde misafir berekettir. Biz çok severiz misafiri. Ama bir iki suistimalden sonra soğudum bu işlerden.

Bende hiç akraba yok zaten. Sırf kocamın akrabaları var. Onları da sağ olsun kayınvalide ağırlıyor orada görüşüyoruz. Bize yetiyor.

Youtube ufak tüyo kaynıyor. Doğru düzgün hamur açmayı orda öğrendim desem inanır mısın?
Annem bile öğretmedi. Şimdi ben anneme öğretiyorum

X