Yemek ustalg

blackgirl3434_34

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
10 Ekim 2008
1.770
2
40
kıslar ben pırınc pılavını bı turlu tuttturamıorum ya lapaoluo ya cıg:çok üzgünüm: bana bı olcu ve pılav sırrı verecek olan warmı:çok üzgünüm:

ben öncelikle pirinci ıslatıp bekletiyorum.en az 1 saat suda kalıyor.sonra iyice yıkayıp tencerede bir miktar şehriyeyi kavuruyorum.2 bardak pirinç ıslattıysam 2 bardakta sıcak su koyuyorum üstüne. tuzunu ekliyorum.arada da bakıyorum su ne durumda diye suyunu çekince bezi tencerenin üstüne koyup kapağı kapatıyorum.bide böyle dene bakalım nasıl olacak benim pilavım genelde çok beğenilir..afiyet olsun

2 bardak baldo pirince göre yazıcam.
pirinci sıcak tuzlu suda ıslıyorum.tencereye 1 kasık margarin yada tereyagı ve yarım kahve fincanı hafif zeytinyağı koyuyorum.isteğe göre şehriyeyi kavuruyorum.pirinci süzgeçte nişastası gidene kadar yıkıyorum.şehriyelerle birlikte iyice kavuruyorum.3 bardak su katıp,bir defa karıştırıp kapağını kapatıyorum.suyunu çekince birdefa daha karıştırıp,üzerine kağıt havlu veya bez örtüp dinlendiriyorum.
istersen şehriye yerine küp küp doğranmış havuç ve ince kıyılmlş soğanı kavurup aynı işemi yapabilirsin.
pilav çok karışmayı sevmez.kavururken tuzu ekle pirincin kırılmasını önler.tabiki tavuk veya et suyuyla güzel olur ama tuzlu olduğunu hesaba katarak maggi tavuk bulyonda kullanabilirsin bence en lezzetlisi bu.

Son düzenleme:
X