Aile Planlaması Yasmin Doğum Kontrol Hapı Kullananların Paylaşım Alanı

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
CANIM BULDUĞUNA SEVİNDİM İNAN ARAŞTIRMIŞTIM ÇOK GOOGLE YAZMAYI HİÇ AKIL ETMEMİŞTİM:jeyyar:FOLİK ASİTE BAŞLADIM VE BENCE SENİNDE BİRANÖNCE BAŞLAMAN GEREKİYOR İHMAL ETME BEBEĞİN GELİŞİMİ İÇİN ÖNEMLİ ADAÇAYI YÖNTEMİNİ DENEDİNMİ BAK YUMURTLAMA DÖNEMİNE KADAR İÇERSEN YARIYORMUŞ..

adaçayı var ama çok sık içmem ama denerim senin güsel hatırın için nolcak.gıdaklama dönemini takip ediyimde.bu ay bana bebiş mebiş yok karnım belim ağri.önümüzdeki maçlara bakcaz artık.folik asitede başlim bari.ama ne işe yarıyo folik asit

adaçayı var ama çok sık içmem ama denerim senin güsel hatırın için nolcak.gıdaklama dönemini takip ediyimde.bu ay bana bebiş mebiş yok karnım belim ağri.önümüzdeki maçlara bakcaz artık.folik asitede başlim bari.ama ne işe yarıyo folik asit

Folik asit nedir?

Folat diye de bilinen folik asit bir B vitaminidir (B9). Bir çok araştırma gebe kalmadan önce ve erken gebelik aylarında günde 400 mikrogram (0.4 miligram) folik asit almanın, bebeklerde ciddi beyin ve omurilik hastalıklarını %70 den fazla azalttığını göstermiştir.
En çok rastlanan sinir sistemi hastalıklarını; spina bifida ( omurganın kapanmayarak açık kalması), anansefali (beyinin gelişmemesi), ve ensefalosel (beyinin kafatası kemiğinden dışarı çıkması) oluşturur. Bütün bu sorunlar gebeliğin ilk 28 gününde oluşur. Bu dönemin ilk günlerinde anne gebe kaldığının farkında değildir.

Bu da bebek doğurma yaşındaki bayanların neden folik asitten zengin yiyeceklerle beslenmeleri yada folik asit takviyesi almaları gerektiğini gösterir. Kaldı ki gebeliklerin sadece %50 si planlı olur.
Folik asit aynı zamanda hücre büyümesinde ve organ gelişiminde de rol oynar.

Yeterli folik asit miktarı nedir?

Birleşmiş Milletler Hastalık kontrol ve Korunma Merkezi (CDC- Centers for Disease Control and Prevention) çocuk doğurma çağındaki ve özellikle gebe kalmayı planlayan bayanların günde 0.4 miligram (400 mikrogram) folik asit almalarını önermektedir. Uygun folik asit alımı büyük önem taşır. Gebe kalmadan 1 ay önce ve sonrasında en az 3 ay alınması bebekte sinir sistemi hastalıkları riskini azaltır. Gebelik esnasında 800 mikrograma çıkılabilir.

Birçok besin kaynağında folik asit bulunmasına rağmen sadece günlük diyetle bu miktarı almak zordur. Bu nedenle gebe kalmayı planlayan bayanlar için folik asit takviyesi sağlıklı bir diyetin parçasıdır.

Doğal yoldan almak istesek, folik asit içeren besinler hangileri?
Zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıllar
Mercimek
Kuşkonmaz
Ispanak
Fasulye
Yer fıstığı
Portakal suyu
Tahıl ekmaği
Marul
Brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler.
*Pişirilmiş ve dondurularak saklanmış yiyeceklerde folik asit miktarı azalabilir.

Bebek sahibi olmak isteyenlere folik asit ile ilgili ne tavsiye edersiniz?
Daha önce sinir sitemi sakatlığı bulunan bir bebek doğurulmuş ise daha yüksek dozda folik asit alınması gerekir. Bunlarda 4000 mikrogram yani 4 miligram folik asit günde kullanılmalıdır. Gebelikten en az bir ay önce başlanmalı ve gebeliğin ilk 3 ayında devam edilmelidir.

Diabet, sara, yada aşırı obez olanlarda bu hastalıkların görülme olasılığı daha fazla olduğundan bu gruba giren bayanlarda da yüksek doz folik asit kullanılması önerilebilir.

Folik asit doğumsal sakatlıkları azaltmanın yanı sıra; gebelerde kan hücrelerinin artması içinde yardımcı olur. Ayrıca bebeğin ve plasentanın (eş) da gelişiminde gereklidir. Bir çalışmada folik asit eksikliği olan kadınlarda erken doğum ve düşük ağırlıklı doğumların daha sık olduğu görülmüştür. Bir başka çalışmada ise folik asit eksikliği bulunanlarda gebelikte yüksek tansiyona daha çok rastlandığı bildirilmiştir.

Gebelik dışında folik asit kullanımı hakkında neler düşünüyorsunuz?
Folik asit eksikliğinde megaloblastik anemi (kansızlık) meydana geldiğinden sadece gebeler için değil her insan için önemlidir. Ayrıca folik asit kalp hastalıklarına, enfarktüslere ve bazı kanserlere karşıda koruyucudur.

Folik asit eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Ağır eksikliğinde; ishal, kilo kaybı, halsizlik, dilde ağrı, başağrısı, çarpıntı, huzursuzluk gibi belirtiler verir. Bu belirtilerle bu eksikliği tanımak zordur. Hafif bir eksiklik varsa belirti vermeyebilir ve bebeğiniz için gereken folik asit yetersiz kalır. İşte bu nedenle kendinizi sağlıklı hissetseniz bile çocuk doğurma çağında folik asit almanız çok önemlidir.

CANIM BENİM ADETİN İLK GÜNÜ BİR BARDAK ADAÇAYI İÇMEYE BAŞLARSAN 14 GÜN BOYUNCA HERGÜN BİR FİNCAN İÇ YUMURTLAMA DÖNEMİNE DENK GELECEKTİR.BENİMDE BAŞIM AĞRIYOR BELİM FİLAN BENDE DE BU AY NASİP ..BENDE DENEYECEĞİM..

saol ya bana sürekli cvp yetiştrdiğin için.yordum seni.ama çok üzülüyrum blymsn.adet belirtileri çok yok bu ay geçen ay çok fenaydım.kabus gibi.ateşim var.şiddetli belirtiler hissetmiyrm.herneyse ama önümüzdeki ay adaçayı olayını deniycem.hep umut hep umut.ya olmaza die de korkuyorum.folik ada mada ne varsa deniycem ama sana bişi sorcam.sen hap kullandınmı.yasmin yada başka bişi.kullanndıysan nezmaan bıraktn.şimdiden saol

saol ya bana sürekli cvp yetiştrdiğin için.yordum seni.ama çok üzülüyrum blymsn.adet belirtileri çok yok bu ay geçen ay çok fenaydım.kabus gibi.ateşim var.şiddetli belirtiler hissetmiyrm.herneyse ama önümüzdeki ay adaçayı olayını deniycem.hep umut hep umut.ya olmaza die de korkuyorum.folik ada mada ne varsa deniycem ama sana bişi sorcam.sen hap kullandınmı.yasmin yada başka bişi.kullanndıysan nezmaan bıraktn.şimdiden saol

aşkolsun arkadaşım seve seve yanıt veriyorum istediğini sorabilirsin..canım benim yasmini 1 seneyi aşkın kullandım.bırakalı 1,5 ay oldu ben senden de sabırsızım ama duyduğuma göre 6 ay koruması var biz elimden geleni yapalım da gerisi allahın takdiri..zaten doktorum hemen hamile kalırsam düşük tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceğimi söylüyordu..İlk 25 gün dikkat et folik asite de başlamıştım bu süre zarfnda hergün süt içiyorum,taze sıkılmış meyva suyu içiyorum çünkü,hormonlarımın biranönce çalışabilir duruma getirmeye çalışıyorum..Nasip allah tüm isteyenlere sağlıklı evlat versin birde stres yaparsanda olumsuz etkiliyormuş sakın sakin ol ilişki sırasında sadece eşine konstre ol seninle güngün konuşacağız beraber inş.bir sorunumuz yoksa başaracağız..Burdan tüm yasminin gebeliğe olumsuz etkileeyen diye düşünenlere örnek olacağız tabii ki ALLAHIN izniyle ve dualarımızla..Hadi gülümse şimdi şu endişelerinden silkin arkadaşım...:1hug:

aşkolsun arkadaşım seve seve yanıt veriyorum istediğini sorabilirsin..canım benim yasmini 1 seneyi aşkın kullandım.bırakalı 1,5 ay oldu ben senden de sabırsızım ama duyduğuma göre 6 ay koruması var biz elimden geleni yapalım da gerisi allahın takdiri..zaten doktorum hemen hamile kalırsam düşük tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceğimi söylüyordu..İlk 25 gün dikkat et folik asite de başlamıştım bu süre zarfnda hergün süt içiyorum,taze sıkılmış meyva suyu içiyorum çünkü,hormonlarımın biranönce çalışabilir duruma getirmeye çalışıyorum..Nasip allah tüm isteyenlere sağlıklı evlat versin birde stres yaparsanda olumsuz etkiliyormuş sakın sakin ol ilişki sırasında sadece eşine konstre ol seninle güngün konuşacağız beraber inş.bir sorunumuz yoksa başaracağız..Burdan tüm yasminin gebeliğe olumsuz etkileeyen diye düşünenlere örnek olacağız tabii ki ALLAHIN izniyle ve dualarımızla..Hadi gülümse şimdi şu endişelerinden silkin arkadaşım...:1hug:

ağzından bal akıyo bal.allah razı olsun inş başarcaz çok istyrm çok.ya bunları duyduğum ii oldu bende süt içim...severim zaten de.altı ay koruma yapması çok uzun ya bende bıraktığın anda doğurganlığın geri geldiğini duymuştum.ya bakalım hayırlısı bide şu stresli düşünceleri atablsyedim üstümden.

ağzından bal akıyo bal.allah razı olsun inş başarcaz çok istyrm çok.ya bunları duyduğum ii oldu bende süt içim...severim zaten de.altı ay koruma yapması çok uzun ya bende bıraktığın anda doğurganlığın geri geldiğini duymuştum.ya bakalım hayırlısı bide şu stresli düşünceleri atablsyedim üstümden.

canım hem başaracağız diyorsun hemde strsli düşünceler diyorsunfisfisfisartık bitti bence allahın izniyle kalırız inş.sorun yaşamadan..Aynaya bak hamile olarak hayal et kalamama ihtimalini sil ...anlaştıkmı ??

ya ben de yasmin kullandım nisanda bıraktım hazirana kadar korunduk inşallah hamile kalırız vücudumun hala ilacın etkisinde olduğunu hissediyorum sizde de var mı mesela adetim 7 gün lekelenme ve 3 gün kan şeklinde daha erken gelmeye başladı yumurtlama günümü nasıl heasplayacağım kafam karıştı lekelenmeden mi kandan mı hesaplayacağım benide alın aranıza

ya ben de yasmin kullandım nisanda bıraktım hazirana kadar korunduk inşallah hamile kalırız vücudumun hala ilacın etkisinde olduğunu hissediyorum sizde de var mı mesela adetim 7 gün lekelenme ve 3 gün kan şeklinde daha erken gelmeye başladı yumurtlama günümü nasıl heasplayacağım kafam karıştı lekelenmeden mi kandan mı hesaplayacağım benide alın aranıza

canim normal olan 1-2 ay daha korunmak sen en doğru olani yapmişsin sana hesaplanma günü hakkinda açtiğim konumu yollayacağim saolsun arkadaşlar yardim etti adetin başladiğin 1.gününden hesaplamaya neyse okudukça iyicene anlarsin bende ilk başta anlamamiştim

Kızlar size bi sorum olacak ne olur yardım edin.ben ilk yasmin kutusuna adetimin ilk günü 22 ağustosta başladım ve eylülün 3 ünde evlendim.doktora gittiğimde doktor yasmin kullanmamı tavsiye etti ve ilk kutuda ek bir korunmadan bahsetmedi. kısaca biz korunmasız şekilde 12 günlük yasmin kullanımıyla ilişkiye girdik. eşimde içime boşaldı.sizce hamile kalır mıyım? şimdi çocuk istemiyoruz senağlama:1no2::nazar:

canım senin zaten şimdiye kadar regl olman gerekirdiiiiiii olmadınmı:uhm::sm_confused:

canım doktorum bana 1 ay dedi. ilk kutu bitene kadar ek yöntem kullan mutlaka dedi. benim ilk kutu bitti, 7günde bekledim, bugün 2. kutuya başlıycam, ama benimde kesinlikle çocuk planım yok, şuan olmaması gerekiyor. o yüzden hala tedirginim, korumaya başladı mı emin olamıyorum bir türlü. ama doktorum 1 ay tam korumaz dedi.

Kızlar size bi sorum olacak ne olur yardım edin.ben ilk yasmin kutusuna adetimin ilk günü 22 ağustosta başladım ve eylülün 3 ünde evlendim.doktora gittiğimde doktor yasmin kullanmamı tavsiye etti ve ilk kutuda ek bir korunmadan bahsetmedi. kısaca biz korunmasız şekilde 12 günlük yasmin kullanımıyla ilişkiye girdik. eşimde içime boşaldı.sizce hamile kalır mıyım? şimdi çocuk istemiyoruz senağlama:1no2::nazar:

KORUYOR GÜZELİM BENDE ÖYLE OKADAR KULLANIP EVLENMİŞTİM VE BİŞEY OLMADI Kİ EK KORUNDA DESEK İŞ İŞTEN GEÇMİŞ GÜZELİM BU ARADA HAYIRLI OLSUN İLK KUTU BİTTİKTEN 7 GÜN ARA VERECEKSİN YA O ZAMAN ADET GÖRECEKSİN...a.s.

adet oldum ama bir şey duydum hamile kalınsa bile adet olunabilirmiş ilk ayda. yasminden sonra olduğum adet kahverengi lekeliydi ve az geldi. sizce bu yasmin ne zaman korumaya başlıyo. doktor bana ek korun ilk ay filan demedi. hemen koruyo da demedi. yoksa sölemeyi mi unuttu. kafam karıştı. burda hep diyolarki 1 ay sonra yada iki ay sonra korumaya başlar. bazılarıda ilk 7 günden sonra korur diyo. yasmin kullananlardan doktoru tarafından ne zaman korumaya başladığını söylenilen var mı? bu arada cevabınız için teşekkür ederim.:a015:

haaa olmuşsun işte canım regl o korumuş bence zaten adetinin ilk günü alman korumaya başlıyor direkt için rahat olsun hap almayıp ilişkiye girildiğinde tedirgin ol ama bence bu durumda hamile değilsin...:nazar:

canım hem başaracağız diyorsun hemde strsli düşünceler diyorsunfisfisfisartık bitti bence allahın izniyle kalırız inş.sorun yaşamadan..Aynaya bak hamile olarak hayal et kalamama ihtimalini sil ...anlaştıkmı ??[/QU
ANLAŞTIKkaydirigubbakcemile3yerimseniben

herkese merhaba...sanırım aranızda en yeni üye benim.yasminle ilgili yazılanları görünce,dogru yerde oldugumu anladım.temmuz 2006 yılından beri yasmin kullanıyorum.doktorumun tavsiyesiyle korunmak amacıyla aldım bu ilacı..halende kullanıyorum...ama sorun su ki ben daha cocuk istemiyorum..planlarımıza göre 2011 de cocuk sahibi olabiliriz..bi 3yıl daha yasmin kullanmak vücuduma bi zarar verir mi?6 ayda bir mutlaka doktor kontrölüm olur..su an da 6 ayım yeni doldu ama daha doktoruma gidemedim..öncelikle size danısmak istedim...yani toplam 4 yıl daha kullanmıs olucam..bir de bu arada ben yasminin hiçbir yan etkisini görmedim..hapı kullanmaya basladıgımdan beri cok rahatım..adetlerim düzenli,agrım sızım yok,adetim 8 günden 5 güne düştü...bi de en güzel cok güvenli olması..bu konuda bilgisi olanlar lütfen cevap yazsın.cevremde o kadar cok cocugu olmayan c.ft var ki,bende gitgide paranoyak olmaya basladım.. :KK43:

mrb kızlar benimde bir sorum olcak kilo aldırıyo diyolar sizce doğruluk payı ne kadar cevap yzarsanız memnun olurum acil cünkü bende kullamayı düşünüyom saten kiloluyum bide o alldırmasın okkk

herkese merhaba...sanırım aranızda en yeni üye benim.yasminle ilgili yazılanları görünce,dogru yerde oldugumu anladım.temmuz 2006 yılından beri yasmin kullanıyorum.doktorumun tavsiyesiyle korunmak amacıyla aldım bu ilacı..halende kullanıyorum...ama sorun su ki ben daha cocuk istemiyorum..planlarımıza göre 2011 de cocuk sahibi olabiliriz..bi 3yıl daha yasmin kullanmak vücuduma bi zarar verir mi?6 ayda bir mutlaka doktor kontrölüm olur..su an da 6 ayım yeni doldu ama daha doktoruma gidemedim..öncelikle size danısmak istedim...yani toplam 4 yıl daha kullanmıs olucam..bir de bu arada ben yasminin hiçbir yan etkisini görmedim..hapı kullanmaya basladıgımdan beri cok rahatım..adetlerim düzenli,agrım sızım yok,adetim 8 günden 5 güne düştü...bi de en güzel cok güvenli olması..bu konuda bilgisi olanlar lütfen cevap yazsın.cevremde o kadar cok cocugu olmayan c.ft var ki,bende gitgide paranoyak olmaya basladım.. :KK43:

merhabalar hoşgeldin aramıza bence bu kadar sene kullanmanın zararı olur diye düşünüyorum çünkü doğum kontrol haplarını en fazla 3 sene kullanıp 1 sene ara vermen diye okumuştum ama doktoruna danışıp bilgi alman en iyisi...hayırlı bayramlar..

mrb kızlar benimde bir sorum olcak kilo aldırıyo diyolar sizce doğruluk payı ne kadar cevap yzarsanız memnun olurum acil cünkü bende kullamayı düşünüyom saten kiloluyum bide o alldırmasın okkk

ben 1 seneyi aşkın süre kullandım kilo 5 kilo aldım ve öyl kaldım.öyle aşırı bir kilodan bahsetmek mümkün değil..hayırlı bayramlar..kaydirigubbakcemile5

canım hem başaracağız diyorsun hemde strsli düşünceler diyorsunfisfisfisartık bitti bence allahın izniyle kalırız inş.sorun yaşamadan..Aynaya bak hamile olarak hayal et kalamama ihtimalini sil ...anlaştıkmı ??[/QU
ANLAŞTIKkaydirigubbakcemile3yerimseniben
Adet oldunmu benim 1 gün geçti sanırım bayramda hastalanacağım ..ayy bugün yola da çıkıyorum çok kötü olacağım..

X