Yas Sürecim

sma-21

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
30 Temmuz 2023
445
619
42
Herkese iyi akşamlar. Ömrünüz boyunca sevdiklerinizle olmanız dileğiyle. Arkadaşlar 12 gün önce , çok sevgili Anneciğim'i ani bir ölümle kaybettim. Hala kabullenebilmiş, sindirebilmiş değilim. Herşey yalan gibi, kötü bir rüya gibi geliyor.Hiçbir rahatsızlığı yoktu.Birlikte kurduğumuz tüm hayallerimiz yarım kaldı. İçim kan ağlıyor desem yeridir. Sorun mu bilmiyorum ama , benim yas sürecim sanki annemi değilde , sevgilimi kaybetmiş gibi geçiyor.Kalbim çok kırık, içimde müthiş bir öfke , sürekli sevgiliye hitap eden şarkılar dinleyip ağlıyorum. Nefesim daralıyor, midem bulanıyor. Algım kapandı sanki .Bana aldıkları ile fazlası ile duygusal bir bağ kuruyorum. Bundan 10 yıl öncede trafik kazasında abimi kaybetmiştik. Annemi de , abimin yanına defnettik.Ölmüş abimden , ölmüş annemi kıskanıyorum. Onun yanında benim yanımda değil gibisinden.Acım çok taze ,inişler çıkışlar olacak farkındayım. Ama hissettiklerim ne derece normal bilmiyorum. Psikiyatri servisinden randevu aldım.Çünkü tek başıma mücadele edemiyorum. Benzer durumlardan geçen arkadaşlarım varsa bana yardımcı olursanız sevinirim.Yas sürecinizi nasıl atlattınız ?

Allah rahmet eylesin anneciğine, yas süreci kabullenmek gerçekten zor bir durum. Zaman her şeyin ilacı derler ama ateş düştüğü yeri yakıyor.
Abine de Allah rahmet eylesin, her ölüm ani her şey yarım kalmış gibi geliyor sana
Umarım tedavi süreci terapi iyi gelir
Herkes bir sevdiğini kaybediyor ve kaybedecek Rabbim kalbine ferahlık ve genişlik versin.

Öncelikle annenizin mekanı cennet olsun, allah sizlere de dayanma gücü versin.
Yaşadınız her şey çok normal. Yas sürecini yaşamaya devam edin ve psikolojik destek size iyi gelecektir. Bugün bu acıyı yaşamazsanız, sonra hiç ummadığınız bir zamanda patlak verir. Daha zorlanırsınız.
Aşk şarkısında buluyorsunuzdur belki dermanı, herkes acısını farklı şekilde yaşar. Benim mesela ölümle eşleştirdiğim şarkım Melike Şahin - Ellerin Hani.

Ani olum cok zordur, cok
Hayatiniz artik yeniden basladi. Oncelikle 6 ay birsey beklemeyin, aglayin ac kalin uyuyun ne isterseniz onu yapin. Mutlaka profesyonel destek alin. Ben yasadigim ani kayipta cok degistim, mesela dedikodu yapmayan tanidigim tek insandi. Ve artik neden sevmedigini daha iyi anliyorum. Cok comertti evet daha anlamli geliyor. Biz dugun bile yaptik, ve dogru olduguna inandigim icin hic oturmadan pistteydim
Zaman oyle cabuk geciyor ki inanamiyorsunuz..
Alismiyor ogreniyorsunuz..
Oyle iste..

Rabbimden çokça sabır diliyorum sizin için, anneciğinizin mekanı cennet olsun inşallah.. Ben her geçen gün gözümüzün önünde erimesine sebep olan bir hastalıktan kaybettim babamı, 9 ay olacak. Dağ gibi adam, hani babalar öyledir ya; sapasağlamken amansız bir hastalığa yakalandı ve 49 yaşında vefat etti. Sanıyorum o süreçte daha çok anneme ve kardeşlerime destek olduğumdan yalnızca ‘ölüm’ acısını yaşıyordum. Ama üzerinden üç-beş ay geçince başladı benim yas sürecim. Mahvoldum, en iyi böyle ifade edebilirim. İliklerime kadar acı, boşluk, yokluk. Rabbim nasıl dayanacağım… Ama iyi ki zaman, sabır ve unutmak kavramları var. Unutmak da değil o aslında alışmak.. Asla unutmuyorsun, benim bir anda olmadık yerde gözlerimden yaşlar akıyor hala. Ama acım ilk günkü gibi taze değil, yasımı yaşadım ve acım hafifledi. Şu anda tüm tepkileriniz duygu ve düşünceleriniz çok normal, ama hafifleyecek ama alışacaksınız ama geçecek.. Rabbim dayanma gücü versin…

Başınız sağ olsun. Acınız çok taze ağlamak istiyorsanız ağlayın, onun sevdiği şarkıları dinlemek istiyorsanız dinleyin. Kendinizi kısıtlamayın. Herkesin yas tutma, acıyı kabullenme süreci farklıdır. Zaten sizinki de bana çok garip ya da aşırı gelmedi, bir çok insanın kaybı sonrasında bunları yaptığını gördüm ve kendim de yaptım. Arkadaşlarınızdan ailenizden destek almaya çalışın , ama unutmayın yaş sürecini kendi iyiliğiniz için yaşamanız gerekiyor , yas süreci sizin yeme, içme , uyuma gibi en temel ihtiyacınız ve hakkınız. Doktora gitmenizden bir zarar gelmez. Ama acele de etmeyin acınızı yaşayın, üzülün , ağlayın , siz sadece annenizin ani kaybına değil , abinizin gidişine de üzülüyorsunuz yasını tutuyorsunuz. Tamamen geçmeyecek acı, sadece zamanla normal hayata bu acıyla birlikte uyum sağlamayı öğreneceksiniz.
Çok kötü hissederseniz, annenizile yaşadığınız mutlu komik anılara tutunun. Gene ağlarsınız ama hiç olmazsa güzel günlerinizi anmış olursunuz.

Çok teşekkür ediyorum eksik olmayın

Ahhh çok zormuş. çok teşekkür ediyorum desteğiniz için ⚘️

Dinleyeceğim çok teşekkür ederim ⚘️

Çok teşekkür ederim

Sizin de başınız sağolsun . Geniş bir zamana ihtiyacım var sanırım

Çok genç Allah sabır versin. Babacığınızın mekanı cennet olsun

Başınız sağ olsun,mekanı cennet olsun inşallah arkadaşım.

Allahım büyük sabırlar versin inşallah.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…