Yarışmalar için oy isteyen arkadaşlar !!

0-6 arası ile ilgili uzman görüşleri;

Her anne-baba çocuğunun akıllı ve zeki olmasını ister.0-6 yaş

Zeka % 35 anne ve babadan kalıtım yolu ile, %20 annenin hamilelik döneminde, % 45 ise doğumdan sonraki çocukların yetiştirdikleri çevreye göre şekil almakatadır.Çocuğun zekasının gelişimi anne ve babanın onlara hazırlamış oldukları imkanlarla doğrudan ilişkilidir.

Harward üniversitesi profesörü; Howard Gardner'a göre biyolojik temele dayanan 8 farklı zeka vardır. Ailelerin bu zeka alanlarını tanıması bir anlamda çocuklarında var olan zihinsel başarılar ve aynı zamnada desteklenmesi, yardım alması gereken zeka alanlarını tanıması demeketir.

çoklu zeka teorisi de denen bu araştırma her çocuğun bireysel farklılılarını değerlendirmeyi baz alır. zihinsel farklılıklardan haberi olan aileler çocuklarından beklentileri daha adil ve gereksiz baskılardan kaçınarak üstün yetenek gibi gelişmesi muhtemel zihinsel alanları engellememiş olurlar.

ALINTI....

Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arif Verimli, sünnetin sadece dinsel bir tören olmadığını, aynı zamanda ''psikoseksüel bir olay'' olduğunu belirterek, bu nedenle çocuğun somut olarak cinselliğin farkına vardığı ödipal dönemi (2-6 yaş arası) sünnet için doğru bulmadığını bildirdi.

Bilgi veren Arif Verimli, insanın psikolojik ve cinsel gelişim evrelerinde 0-1 yaş arası ''ağızcıl dönem'', 1-3 yaş arası ''anal dönem'' ve 3-6 yaş arasında da ''ödipal dönem'' olduğunu, ancak bu dönemlerin birbirleriyle kesin sınırlarla ayrılmayıp, birbirlerinin içine geçişli olduğunu söyledi.

Verimli, kişilik ve cinsel yapılanmanın çok büyük oranda 0-6 yaş arasında oluştuğuna işaret ederek, ''Sünnetle ilgili yapılacak bir yanlış, çocuğun gelecekteki kişiliği, cinsel yaşamı ve cinsel kimlik gelişiminde çok ciddi bir travma etkisi yapabilmektedir'' dedi.
Prof. Dr. Arif Verimli, sünnet kıyafetlerinin de abartıdan, (kral, prens, padişah kostümleri gibi) uzak olması gerektiğini, şık ve erkeksi bir takım elbisenin, erkek çocuk için daha yapıcı bir ödül olacağını söyledi.
Verimli, sünnet süresince yapılacak gezi ve eğlencelerin motive edici olduğunu, ancak sünnetin bir sağlık durumu gibi ele alınması ve çocukla bir yetişkin gibi konuşulmasının travma etkisi yaratmasını engelleyeceğini vurguladı. Arif Verimli, ayrıca herkesin gözü önünde stadyum gibi alanlarda sünnet yapılmasının da doğru olmadığını, bunun çocuklara değil, ailelerine yapılan bir yatırım olduğunu belirtti.

bu yarışmaların sadece bir tane 1. si olacak...

kazanamayan çocuklarınız da istemeyerek de olsa yaratacağınız travmayı lütfen unutmayın sevgili anneler...

üstelik kazanan çocukta da farklı bir travmaya sebep olacaktır...sayın Arif Verimli ne diyor, çocuklarınıza abartılı sünnet kıyafetleri (padişah, prens, kral) almayın çok sakıncalı diyor.

evlatlarımızı mümkün olduğunca sade ve sevgi dolu büyütmemiz uzmanlar tarafından şiddetle önerilmekte.

şıklık güzellik ne gerek var hanımlar ne gerek...

çocuklarınızı siz sevin sevgili ile büyütün yeter de artar bile...fazlası başta canınız kadar sevdiğiniz evladınız dahil herkesi bozar.

simdiye kadar rica eden kimse icin oy atmadim.. kusura bakmasinlar ters geliyo bana.

Son düzenleme:
DOĞACI - VAROLUSÇU ZEKA: ( Doğa, çevre ve canlı zekası)

0-6 yaş çocuk ve zeka

Doğadaki tüm canlıları tanıma, araştırma ve canlıların yaratılışları üzerine düşünme becerisidir.

Arastirmalar yapmayi sever. Doğadaki canlıları incelemekten hoşlanır. Insanin varolusunun nedenlerini ve kendi varoluşunu düşünür. Doğadaki hemen her canlının yaşamına ilgi duyarlar. Farklı canlı türlerinin isimlerine karşı dikkatlidirler, çiçek türleri hayvan türleri onlar için çok çekicidir. Seyahat etmeyi, belgeseller izlemeyi severken, doğa ve gezi dergilerini incelemekten hoşlanırlar. Kendilerine özgü out-door etkinlikler düzenlerler doğayla her şeyi paylaşırlar. Doğadaki bitki türlerine karşıi duyarlıdırlar. Doğanın insanlar üzerindeki ya da insanın doğa üzerindeki etkisi ile ilgilenirler.

Ailede başlayan zihinsel tercihler ileriki okul yaşlarında ilgi duydukları alanlarda başarı sağlamaları 0-6 yaşta ailerin tutumu ile ilgilidir. Anne ve babalar çocuktaki “öğrenme” ve “merak” güdüsünü değerlendirmelidir.Bunu, çocukların sorduğu sorular ile ölçmek mümkün. Küçük yaşlarda çocukların soru sorması beklenmeden gerekli ilgi alanları oluşturulabileceği gibi yeni ilgi alanları için motive edici tutum sergilemek anne-baba olmanın vermiş olduğu sorumluk duygusuna karşı atılmış önemli bir adımdır.

Çocukların konuşmaya, kendilerini ifade etmeye ve merak ettikleri konular ile ilgili soru sormaya ihtiyaçları vardır. Anne ve babalar için yoğun bir günün ardından çocuklarını dinlemek ve onlara zaman ayırmak oldukça güç gelebilir. Ancak çocuklara ayrılacak etkili yarım saat bile, onun bu ihtiyacını karşılamasına yeterli olabilir. 0-6 yaş çocuk ve zeka

0-6 yaş çocuk ve zeka

Çocuğun araştırmaktan, keşfetmekten keyif almasını sağlamak da zihinsel gelişim için önemlidir. Birlikte araştıracağınız bir konu veya yeni öğrendiği bir bilgiyle ilgili yapacağınız bir aktivite (birlikte fotoğraf çekmek vb.) ve yeni öğrendiği konu hakkında vereceğiniz olumlu geribildirim, çocuğun öğrenme isteğini arttıracaktır.

Çocukların internet aracılığı ile bir şeyler araştırması kadar, kitap okuma alışkanlığını kazanması da çok önemlidir. Çocuğunuzla birlikte kitapçıları gezebilir, kendine kitap seçmesi için fırsat tanıyabilirsiniz. Okuduğu bir kitabı size anlatmasını isteyebilir, siz de okuduğunuz kısa hikayeleri ya da kitapları onunla paylaşabilirsiniz. Evde anne babanın kitap okumaya zaman ayırdığını görmek çocuğa kitap okuma alışkanlığını kazandırmak için etkili bir yoldur.

0-6 yaş çocuk ve zeka

Tüm bu çocuk eğitimini bilmekten daha önemlisi; dengeli eğitim ve yönlendirmede, anne babanın kendi aralarındaki söz ve davranış birliği içinde olmalarıdır.

Bununla beraber, çocuğa karşı aşırı hoşgörü veya aşırı disiplin uygulamalarından kaçınmaları, olaylar ve ilerleyen süreç içerisinde çocuğa yansıyan davranışlar olarak tutarlı olmaları ve zaman aşımından dolayı farklı farklı tepki vermemeleri, çocuğa tepkilerinin yersiz ve abartılı olmaması, güzel ve faydalı şeylerde çocuğun davranışlarının onaylanması, hatalı durumlarda uygun bir şekilde cezalandırılmaları, Yapılan yanlışları sonucunda sadece kızmak değil nedenini mantık çerçevesinde açıklamaları ve ona doğru olan hedefi vermeleri , onlara her yönüyle değer vermeleri,

Kişilik yapılarına saygılı olmaları, onlara söz hakkı tanımaları, sevildiklerini hissettirmeleri, onlara güven duygusunu aşılamaları, sosyal ve psikolojik gelişimini yakından takip etmeleri, gösterilen davranış problemlerine karşı duyarlı olmaları, zamanında ve erken müdahaleyi sağlamaları , kendi psikolojik sıkıntılarını çocuklara yansıtmamaları, onlardan gelişim ve kapasitelerinin üzerinde beklentiye girmemeleri, onlara yeterince zaman ayırmaları, onların sosyal çevrelerinin farkında olmaları şeklinde özetlenebilir.

Unutmayalım ki; çocuklar bizi model almaktadırlar…

Kaynak:
Tuncel Altınköprü; 0-6 yaş çocuk ve zeka Çocuğun başarısı nasıl sağlanır
Dr.Fatih Kalkınç;0-6 yaş çocuk ve zeka Okul evde başlar
Haluk Yavuzer; 00-6 yaş çocuk ve zeka -6 yaş çocuk ve zeka Ana-Baba Okulu,
Hluk Yavuzer; 0-6 yaş çocuk ve zeka Ana-Baba Ve Çocuk,
Haluk Yavuzer; 0-6 yaş çocuk ve zeka Çocuğu Tanımak ve Anlamak

ALINTI

sevgili anneler 0 - 6 yaş aralığını "bebektir küçüktür anlamaz birşey" diyerek lütfen küçümsemeyin.

Sevgiler...

bu tip yarışmalara ben de sıcak bakmıyorum
şöyle ki,
eğer çocular büyük insanlar gbi giydririlip podyumda yürüyorsa
istekleri dışında yarışıyorsa
anneleriyle beraber hırs duymaya başlamışlarsa
olanın bitanin farkında olacak yaştaysalar
gelişimleri için sağlıklı bulmuyorum
ama farketmeden çekilmiş fotoları kullanılıyorsa ve yarıştıklarını birinci olup olmadıklarını bilmiyorsalar anne de abartı bir hırs içinde değilse, bir sorun olacağını düşünmüyorum
konumuz buydu sanırım

bu tip yarışmalara ben de sıcak bakmıyorum
şöyle ki,
eğer çocular büyük insanlar gbi giydririlip podyumda yürüyorsa
istekleri dışında yarışıyorsa
anneleriyle beraber hırs duymaya başlamışlarsa
olanın bitanin farkında olacak yaştaysalar
gelişimleri için sağlıklı bulmuyorum
ama farketmeden çekilmiş fotoları kullanılıyorsa ve yarıştıklarını birinci olup olmadıklarını bilmiyorsalar anne de abartı bir hırs içinde değilse, bir sorun olacağını düşünmüyorum
konumuz buydu sanırım

tabiki canım çocuk olanı biteni bilmiyorsa sakıncası yok neden olsun...

ama ben yine de "ne gerek var" diye merak etmeden duramıyorum.

tabi ki bu bir gereklilik değil
öyle bakmamak lazım
eğlence anı olsun diye katıldım ben kendi adıma söylemem gerekirse
ayrıca her anne çocuğuna bakılsın ay pek tatlıymış densin isteyebilir
bu da gayet doğal geliyor bana

füsfüscüm yanıtladığın için çok teşekkür ederim...

dilerim anneler bebeklerini çocuklarını yanlarına kucaklarına alıp gazeteden internetten "bak işte kızım bak işte oğlum" diyerek fotoğraflarını göstererek yarışmayı anlatarak yanlış birşeyler yapmıyorlardır...

her türlü güzellik yarışmasına karşıyım...şekilcilik dış güzelliğe aşırı yönlendirme güzel çirkin diye yaratılan travmaların psikolojik kötü etkileri bir yana inancım olarak günah buluyorum...

lütfen beni kimse yanlış anlamasın herkes serbesttir kimseyi yargılama kınama hakkına sahip değilim çocuklarımız için bilimin ışığında acizane olarak bildiklerimi paylaşmak istedim...

Sevgiler...

valla bende böyle rica minnetleri görünce bana daral geliyor...:1closedeyes:
Ne yalan söylüyeyim bu durum bende ters tepki yapıyor...:1closedeyes:
oy isteyen annelerin bebeklerine 10 yerine 1 veriyorum...:jeyyar:
Düşük puanlı bebeklere 10 veriyorum...
:jeyyar:
Buda benim için en güzel cevap oluyor...:jeyyar:

walla ben deşimdiye kadar benden ısrarla sürekli sürekli oy isteyenlere oy falan vermedim..
hatta onlar istedikçe fenalıklar geldi,
daha da vermek istemedim..

bazıları tabi ki istisna ama annelerin kednilerinibir şekilde tatmin isteği gibi geliyor bana bu durum.
sonuçta herkesin bebeği kendiiçin en güzeldir,en sevimlidir..
yarıştırmaya vs ne gerek var anlamıyorum hiç...

bende koydum bebegımle fotomu yarısmaya..
kkdan da sadece cok samımı oldugum 4 kısıye lınk attım o da refleks olarak artık..
neyse yarısmayı gözlemlıyorum sureklı..
konu su:
en guzel anne bebek fotografı..
ama bakıyorum kı su andakı derecede olan resımler bence dereceyı hakeden resımler degıl kıslar..
normal anne bebek sıradan fotolar..
yanlıs anlamayın ..
anne ya da bebegin kendısını soylemıyorum..
guzellık yarısması degıl sonucta..
resmın verdıgı mesaj onemlı..
ama maalesef kı bu tur yarısmalarda hak edenler kazanamıyor..
cevresı kımın coksa resmı nasıl olursa olsun o kazanıyor..

eger kı bu yarısma kk da olsaydı hıcbırımız sen kazndın,o kazandı dıye gocunmazdık
ondan bundan da oy istenmezdi..
cunku artık benımsemısız burayı..
yanıı tabıı kı kk da duzenlenıyorsa hakeden kazanır..
bu sıtede herkes herkese guvenıyor kendıne de..
ama baska bı sıtede oyle degıl hemen katılanlar kk ya sıgınmıs...
bence gusel bısey..
kk gurur duymalı kendıyle..

ama dıyorum kı kıslar :))
ben fotograf vergıme cok pişman oldum...
cunku 1. sıradakı resme oy veren sayısı 2000 kusur banaysa sadece 46 faln ..
cok komik yaa..
cevrem yok napayım... yane .. :dance:

ben çok merak ediyorum bu yarışmanın sonunda ne ödül var ?
bu kadar oy isteyip hakkında kötü düşünülmesine değecek ne var sonunda ?
hayatınız mı değişecek ? haksız bi kazançla ne kadar mutlu olacaksınız?
bunun savunulacak bi tarafı yok.. birde bu konuyu açtım diye eksi rep yedim oy isteyen annelerin bazısından.. buda işin iyice çirkinleştiğini gösteriyor!!yasakkelime

ben çok merak ediyorum bu yarışmanın sonunda ne ödül var ?
bu kadar oy isteyip hakkında kötü düşünülmesine değecek ne var sonunda ?
hayatınız mı değişecek ? haksız bi kazançla ne kadar mutlu olacaksınız?
bunun savunulacak bi tarafı yok.. birde bu konuyu açtım diye eksi rep yedim oy isteyen annelerin bazısından.. buda işin iyice çirkinleştiğini gösteriyor!!yasakkelime

keske her haksız kazancı boyle ortaya koyabılsenız canım..
sanki millet meselesi gibi cok uzatıldı hıc gerek yok..
sende replerine mı uzuleceksın bosverr
herkes baksın dalgasına..

iş profillere kadar taşınınca bu boyuta geldi zaten
yoksa hepimiz dalgamızdaydık dediğin gibi

aynen dalgamızdaydık biz ama bu oy istemeler artık mide bulandırdı!! giden repime üzülmüyorum bu kadar çirkinleşmesine kızıyorum..

şayet her haksızlığa sesimi yükseltmesem bunada susar kimseyi kırmazdım.. bu saatten sonra kimse umrumda değil. çünkü her sabah kim ne yazmış diye profilime girdiğimde bebeği için oy isteyenler , özel mesajla isteyenler aynı kişilerin tekrar oy istemeleri .. bu konuyu açmama rağmen hala gelip oy istenmesi midem bulandı artık!!
evet millet memleket meselesi.. çünkü adaletsizliği daha bebekken öğretirseniz ve normal bişey gibi yaparsanız ve hatta savunursanız o çocuktan gelecekte nasıl bir birey olmasını beklersiniz?
çekirdekten başlar bu işler..
haksızlık , adaletsizlik ,çirkinlik var ortada buna sizde sesinizi çıkarın o zaman ama görüyorum ki sizde oy istemişsiniz sanırım ondan bu tepkiniz..
ben sahip olduğum replerimde değil burdaki çizgimle varım . replerimde değil kişiliğimle değer görüyorum.. okeytosengözlerimebaksanab

millet meselesi haline getirmedik haksız rekabetin yorumunu yaptık ve böylelikle meşrulaştırılmasına tepkimizi koyduk

profil mesajları yetmedi özel mesajlar geldi bir de. defalarca hem de hatta bazen aynı anneler tarafından birçoğu da tanımadğımız hatta nickini bile ilk defa profillerimizde gördüğümüz kişilerdi bunun tezatlığını ve saçmalığını vurguladık

mesele ne eksi rep ne artı rep adaletsizliğin ve haksız rekabetin yaygınlaştırılmasına tepki ve bize bırakılan linklerle rahatsız edilmemiz

Son düzenleme:
Çok doğru bir konuya değinmişsin ecinnilim.
Bazı arkadaşlar işi abartıp, sadece profillere değil özel msj bile atıyor.:jeyyar:
Oysa hiç tanımadığım, bilmediğim üyeler bunlar.
Herkes hakettiği gibi yarışmalı bencede, işi bu haddeye getirip
birinci olmanın nasıl bir mantığı olur anlamış değilim hala.:1no2:
Son yazdıkların beni çok etkiledi; bu topik için eksi rep
alıyorsan; bu zihniyetteki arkadaşlar için birşeyler yazmamız
çokta bir anlam ifade etmiyor malesef....
Dilerim bu gibi mesajlar biter ve adilane bir şekilde yarışılır.
Kim hangi BÜYÜK ÖDÜLÜ hakettiyse onu alır.

illa ki, millet meselesi mi olmalı, haksızlık yapılan.
millet meselesi olmazsa haksızlık ve haksız rekabet kabul edilebilir mi?..
haksızlığın büyüğü yada küçüğü,yada şöylesi, böylesi olur mu.?
ecinnilinin bu yazıdan,rep için mi üzüldüğünü çıkardınız. çok ilginç.kaydirigubbakcemile3
bence o buna üzülmeyecek kadar ,olgun bir kızdır...

ha bu arada dalgasına bakmak isteyenler buyrun baksınlar.
eğer sizde bakmak istiyorsanız buyrun bakın:nazar:
. ama kendi adınıza kullanın bu cümleyi.yasakkelime
herkes diyerek genelleme yapmayın.
biz bakmıyoruz dalgamıza çünkü.:kahve:

bıtmedımı o yarışmalar hala????

bi bitsede rahatlasak artık iyice olay çıkmadan birbirimize girmeden !!
ısrarla oy istemek çok çirkin . zaten bi topikleri var bebeğini yarışmaya sokanlar orda bebeklerinin linkini veriyor isteyen ordan baksın istediğine oy versin. ki bu bile bana yanlış geliyor.. :nazar:

X