Ya kızlar siz olsanız ne yapardınız?????????

ist.1982

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
6 Kasım 2008
363
1
42
Herkese selamlar beni az çok tanıyan vardır belki:ecrin_bebek: bir yıldan beri çocuk istiyoruz ama olmuyor nisandan beri sürekli doktora gidiyorum yumurtlama takibi 2 ay klomen kullandım, sonuncu kullanışımda kist oldu 2 ay d.kontrol içtim(şuanda halen içiyorum) son 1 tane hapım kaldı ve ben bu arada sürekli gittiğim doktoruma kızdığım için başka bir doktora gittim geçen ay ... oda bana adet olduktan 23gün sonra gel progestan tahlili yapalım dedi sürekli gittiğim doktorumda adetin 4.günü gel tekrar klomen vericem ve çatlatma iğnesi yapıcam dedi şimdi ben kararsız kaldım...
Acaba sürekli gittiğim doktorumun dediğini mi yapsam (yani adetin 4.günü gidip klomen ve çatlatma iğnesi tedavisi) ???????????
yoksa yeni doktorun dediği gibi adetin 1.gününden başlayıp sayıp 23.günü progestan tahlili için beklesemmi??????????
ayrıca bu progestan yumurtlama tahlili oluyor dimi:uhm: e zaten yumutlama takibi yapmıştı eski doktorum neden böyle bir tahlil isterki...akannehir
oooooffff ya çok kararsız kaldım lütfen fikir verin tecrübelerinizi paylaşın benimle... buna gerçekten çok ihtiyacım var:1no2:

progesteron testi ile luteal faz yetmezliği olup olmadığına bakacaktır doktor. herhangi bir tedaviden önce tüm bu tahliller çok önemli. Yumurta gelişiyor ve çatlıyor olabilir ama mesela luteal faz yetmezliği varsa yani progesteron yeterli değil ise yumurtan dölllenmişse bile rahime yerleşemez ve düşük olur. O yüzden bence 23. gün test yaptır ve herşeyin yolunda olduğundan emin ol. eğer progesteron yetersiz ise progesteron hapları ve jelleri var onları kullanıp hamile kalma şansını artırabilirsin.
ben tüm tetkikleri yapmadan direk klomene başlatan doktorlara sinir oluyorum. klomen çok tehlikeli bir ilaç, 7-8 siklustan fazla kullanmamak lazım. ayrıca eşine bakıldı mı? siklusların düzenli mi? doktor sana klomen vermeden önce neden bu tedaviyi seçtiğini açıkladı mı? bence böyle devam ederse 2 ay daha klomen verir sonra hadi aşılama, sonra da tutmnazsa tüp bebek der. bence para tuzağı bunlar

Canım yenı doktorda tedavıye tekrar baŞlıyo oluyo ama eskı doktoruna gÜvenın yoksa bırak

bu arada bende pko var ve 3 yıldır tedavi görüyorum. eşimde sperm sayısı düşük. klomen de denedim, gonal-f'de. 3 aşılama yaptık negatif, 1 tüp bebek sonucu dış gebelik. ama benim sorunum belli ve bu arada kullandığım metformin sayesinde artık reglim düzeldi ve normal yoldan hamile kalmaya uğraşıyoruz. hepsi de doktorum sayesinde.

Ben 7 ay doktora gıttım ılk baŞta adet dÜzensızlıĞı ıÇın gıttım oda Çocuk ıstıyosanız Çocuk ıÇın ÇalıŞalım dedı bızde zaten ıstıyoduk okledık bana testler falan yaptırdı ıŞte adet dÜzensılıĞım vardı zaten adetım 1 gÜn geÇse muayne bıle etmeden kan tahlılı varmı Çocuk dıye 1 ay klomen kullandım eŞımınde sper sayısını ÖlÇtÜler bıraz az ama olmayavcak gıbı deĞıl neyse yumurta gelıŞımı takıbı yaptı en kÜÇÜk 17mm olması gerekıodu bende de bır tane 17mm vardı 1tanede daha kÜÇÜk

ıĞnemıde oldum o ay bıŞe olmadı adetımde gecıktı sonra gıttım doktora ara verıyoruz dedı zaten 1 sene kadar Çocuk olmaması normal deĞılmıŞ 6 ay falan bız denıycekmıŞız olmazsa tekrar gelın dedı

Şımdı baŞka bır doktora gıdıyorum ve ınŞ.olacak doktorumda Çok ıyı takıp edıyor hayırlsı ınŞ.

Kızlar gerçekten teşekkür ederim. pelly1 canım Allah gönlüne göre versin...benim aslında bir gebeliğim olmuştu ama bazı sorunlarımız vardı eşimle aldırmak zorunda kalmıştım 2 yıl önce(Allah af etsin :KK43:(( bizi ) çok pişmanım çokkkkk...ama kader işte... benim bütün tahlillerim yapılmış sadece progesteron yapılmamış o yüzden yapacakmış ama benim anlamadığım konu önceki doktorum neden bu testi yapmadan yumurtlama takibi yaptı ?? ayrıca eşimin hiç bir sorunu yok sorun bende adet düzensizliği ile başladım sora yumurtlamada sorun var dedi doktorum vs.vs..1 yıl olacak ilaç içmekten midem çürüdü resmen sinir oldum doktorumu değiştirmeye karar verdim... ben klomeni 2 ay kullandım çatlatma iğnesi hiç yapmadan 1.ay günde 1 tane hiç yumurta gelişmedi 2.ay ise günde 3 tane 5 gün bukez fazlasıyla büyüdü 5cm falan oldu kist oldu sorası malüm işte....bu noktaya geldim... ozaman en iyisi beklemek dimi ....çok sağolun Allah hepimizin gönlüne göre versin..

bence progesteron testini de yaptır. klomen 3 tabletle benim de yumurta çatlamamış ve kiste dönüşmüştü. yumurtayı geliştirmek ve kaliteli olmasını sağlamak için ovülasyon gününe kadar bal-tarçın-çörekotu ya da bal-tarçın-polen-arı sütü karışımı yiyebilirsin. ilaç yerine daha rahat. yine ovülasyon gününe kadar adaçayı iç. ama bunları ovülasyondan sonra bırak. evde yapılan ovülasyon testlerini de tavsiye ederim. maden kendiliğinden hamile kalmışsın ve eşinde sorun yok birkaç ay kendini rahat bırak, bu yöntemlerle takip et. yaşın genç sanırım, birkaç ay böyle denersen birşey kaybetmezsin, hem de vücudunu daha fazla yıpratmamış olursun

Pelly1 canım tavsiyelerin için de çok teşekkür ederim uyacağıma emin olabilirsinde benim tek korkum adetim düzensizleşirse ne olucak yine sil baştan... söylediğin karışımları aktarlardan bulabilirim dimi...inşallah olur Allahtan hayırlısı...

Pelly1 canım tavsiyelerin için de çok teşekkür ederim uyacağıma emin olabilirsinde benim tek korkum adetim düzensizleşirse ne olucak yine sil baştan... söylediğin karışımları aktarlardan bulabilirim dimi...inşallah olur Allahtan hayırlısı...

canım adet düzensizliğinin nedeni önemli. burda bir parantez açıyorum. mesela bende pko var ve 16 yaşımdan beri adetlerim düzensiz. 16 sene doğum kontrol hapı verdi sadece doktorlar. evli değildim ve çocuk düşünmüyorum diye. 3 yıl önce evlendim ve hemen tedaviye başladık. klomen ile başlamak bende zorunlu idi ama tek başına işe yaramıyor tabi. pko uzmanı bir doktora geçtim 2,5 yıl önce ve benim yumurtalıklarımı ilaçlarla uyardık ama bir yandan da metformin adlı bir ilaca başladım. günden 2 tablet hala içiyorum. d.k hapları yıllar içinde benim yumurtalıkların, rahmin tembelleşmesine neden olmuş. metformin aslında bir şeker ilacı ama pko hastalarında mucize yaratıyor. bende etkisini göstermesi 2 yıl sürdü, son 8 aydır kendiliğinden regl olmaya, yumurtlamaya başladım. metformin ve vitamin dışında ilaç kullanmıyorum. Parantezi kapatalım :)

tabi senin problemin ne onu bilmek lazım. sende hormonlar normalse yumurta gelişmesi lazım. östrojen yetersizliği olabilir, o durumda klomen veya diğer yumurta geliştiren ilaçlar kullanılması gerekir. Sen bence doktorunu al karşına ve sana uzun uzun detaylı olarak anlatsın. Sonuçta bu bizim vücudumuz ve ne olup bittiğini bilmek hakkımız. hiç sormadan doktor ne verirse kullanmak da yanlış. Ben buna çok güzel bir örneğim. O kadar uzun yıllar d.k hapı kullanmasaydım, metformine 10 yıl önce başlasaydım evlenir evlenmez rahatlıkla hamile kalabilir, bu kadar işkence çekmezdim. Benim pko teşhisim bile ancak 25 yaşımda konuldu. o zamana kadar da doktor doktor dolaştım. Bana "evlenince adetlerin düzene girer" diyen doktorlar bile oldu !!! Hayatımda böyle saçma şey duymadım.
neyse sana tavsiyem doktorun sana açıklasın. eğer özele gidebiliyorsan hatta sana başka bir doktor da önerebilirim.

Pelly1 canım gerçekten belli ki tecrübelisin ya benim aslında bu içinci doktorum ilk önce ssk doktoru ile başladım bana yumurtalık kisti var ama önemli değil dedi geçer dedi ama geçmedi bende adet düznsizliği hiç olmadı 26 yaşıma kadar hep düzenliydi adetlerim taki kürtajdan sonra yasmin doğum kntrol hapını kullanmaya başlayıp bitirinceye kadar (yasmini 7-8ay falan kullandım) yasmini bıraktıktan sonra 2ay düzenli adet oldum yani 2008ekimden 2009nisana kadar adetlerim çok bozuldu ilaçsız adet olamadım bu arada tam 8 kilo aldım bir sürü test falan yapıldı şeker ölçümü falan normal dedi eski doktorlarım ve hamilelik için beklememi söylediler... ama şimdiki gittiğim doktor şekerimin sınırda olduğunu ve gizli şekerimin olduğunu söyledi demir vitamini eksik kansızlık var vs.vs. bir sürü şey söyledi östrojen eksikliği çok az varmış prolaktin biraz yüksekmiş ama düşmüş buna benzer şeyler söyledi ama adetimin 23.günü gittiğimda herşeyi sorucam ve benim anlayacağım dilde açıklamasını rica edicem çünkü önceki iki doktorum herşeyin normal diyolardı bu yeni doktorum gizli şekerin var diyo...neden ya insan hayatı bu kadar ucuz mu?
biz nelerle uğraşıyoruz onların umrunda bile değil... neyse ya karıştı biraz ama umarım yaşadıklarımın bir kısmını az da olsa anlatabilmişimdir. canım ayrıca gerçekten tavsiye edebileceğin doktor varsa lütfen söyle gerçekten iyi bir doktor çok aradım ama bulamadım bu bulduklarımda internetten araştırdım ama pek iyisine denk gelmedim. umarım senin tavsiyen bana iyi gelir sana çok dua ederim be canım kendine iyi bak.. sevgiyle kal .

X