Wir lernen deutsch / Almanca

cümle yapısı yanlıstır muhtemelen de. sanırım ben hariç herkes evli dedim?

Ich glaub , alle sind verheiratet ausser ich.

Eigentlich nicht. Elisya Elisya ist auch ledig :) aber sie kann leider nicht oft hier schreiben.

ama ausser dativ oldugu icin mir gelmesi gerekr ben öyle biliyorum
Bu cümle icin außer ich de doğru außer mir da dogru.... Außer kural olarak dativ ile yapılır ama bazen akkusativ ile de kullanılır hatta bazen nominativ ile de...
Elimden geldiğince açıklayayım
Alle sind verheiratet außer ich
Ben hariç herkes evli
Alle sind verheiratet außer mir
Benim dışımda herkes evli
Her iki şekilde de kullanılır bu cümlede
Außer çok karışık bir şey mesela
Das interessiert niemanden außer dich deriz... Burda außer+akk olur ama
Das interessiert niemanden außer dir da olur ama dich burda daha uygundur daha dogrudur... çok karışık biliyorum ama etrafta duydukça daha iyi kavrayabilirsiniz...

Bu cümle icin außer ich de doğru außer mir da dogru.... Außer kural olarak dativ ile yapılır ama bazen akkusativ ile de kullanılır hatta bazen nominativ ile de...
Elimden geldiğince açıklayayım
Alle sind verheiratet außer ich
Ben hariç herkes evli
Alle sind verheiratet außer mir
Benim dışımda herkes evli
Her iki şekilde de kullanılır bu cümlede
Außer çok karışık bir şey mesela
Das interessiert niemanden außer dich deriz... Burda außer+akk olur ama
Das interessiert niemanden außer dir da olur ama dich burda daha uygundur daha dogrudur... çok karışık biliyorum ama etrafta duydukça daha iyi kavrayabilirsiniz...

Ben de yüksek sesle okuyup "ausser ich " yazmistim. Ama dativ oluyor o zaman mir olur tabi diye düsündüm. Lingen bak bildirimi görünce yine yanlisim var samirim dedim :KK70: dinledikce yerlesecek mecbur. Almancanin bu tür detaylarina baska care bulamadim ben

Ben de yüksek sesle okuyup "ausser ich " yazmistim. Ama dativ oluyor o zaman mir olur tabi diye düsündüm. Lingen bak bildirimi görünce yine yanlisim var samirim dedim :KK70: dinledikce yerlesecek mecbur. Almancanin bu tür detaylarina baska care bulamadim ben
Yok yanlışın bu sefer korkma:KK70: ama gerçekten bu tür detaylar almancada çok maalesef... sen neler yapıyorsun almanca konusunda son zamanlarda?

Schenkte.... evet ağır bir romana benziyor
Kitap okkmayi cok cok severim ama Almanca kitap okumak zor olmuyo mu? Ben sıkılıyorum dizi daha eğlenceli geliyo bana:))

Ben kitapla basladim. Inan cok seveceksin bunu bile okuyorum artik. Tavsiyelerim

"Safa "

"Drachen Läufer"

- bir kadinin kitabi vardi. Kendi hayatini anlatiyordu. Almanya da dogup büyüyen bir türk kizi. Ailesi zorla evlendiriyor. Dayak vs yiyor. Sonra bosaniyor falan. Güzel bir basari hikayesi ama adini unuttum. -

Ein Mal Hans mit scharfer Sose( böyle mi yaziliyordu ya :KK70: )

Bu filmi izledim cok güzel. Meger kitaptan uyarlamaymis. Bulursam okuyacam.

"Bob und wie er die Welt sieht"

Waris Dirie 'nin kitaplari güzel.

Kitap okumak, almanca düsünmeye yardim ediyor.

Türkceden ceviri almanca kitap bulursam okuyacam. Genelde ceviri kitap tercih ediyorum. Orijinali zaten almanxa olanlar cok agir oluyor. Yani böyle düsünüyorum

Merhabalar ilk kez yazıyorum başlığa :)
Ben de almanca öğrenme yolundayım, okulda ders görüyorum, Almanca 3'ü alıyorum şuan ama yeterince katkı sağlamadığını düşünüyorum. O yüzden kendim uğraşıyorum :)
Bana önerebileceğiniz Alman dizileri var mı?

X