Poğaçalar Vazgeçilmez Gazozlu Poğaçalarım (Resimli)

Libyana

Allah var, Allah yâr...
Kayıtlı Üye
1 Haziran 2008
5.943
33
Dünkü mönümde vazgeçilmezim,gazozlu poğaçalar da vardı..Günlerce tazeliğini koruyabilen,çok hafif bir tada ve yumuşaklığa sahip,leziz bir alternatif..Gazoz ekleyince hamur pamuk gibi oluyor,keşfettiğimden beri müptelasi olduk diyebilirim..Mutlaka misafirlerim geldiğinde mönümde bulundurduğum bir hamur işi,içine her çeşit harc çok yakışıyor mercimek,kıyma,peynir,patates,patlıcan....Nasıl seviyorsanız..
İşte benim poğaçalarım sırrı bu Gazoz:)
hamurunuz 4 katına kadar çıkabiliyor..
Kibeleme teşekkürler..

Malzemeler:
1 su bardağı oda ısısında sade gazoz
çamlıca marka vb.
yarım su bardağı su
250 gr tereyağı oda ısısında
30 gr yaş maya veya
1 çorba kaşığı toz maya
1 çorba kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı tuz
un
İçine: peynir maydanoz karışımı vb.
Üzerine:
yumurta sarısı
çörek otu vb.
ben nane ve kekik ekliyorum harika oluyor

Yapılışı:

Yoğurma kabına gazoz,su, maya, şeker ve tuz eklenir karıştırılır. 2 su bardağı un ilave edilir elle yoğurulur. 250 gr oda ısısında tereyağı eklenir tekrar yoğurulur ve azar azar un ilavesi ile yumuşak bir hamur yapılır. yarım saat mayalanır. hamur 4 parçaya ayrılır her parça az unlu zeminde merdaneyle tatlı tabağından büyük açılır bıçakla veya hamur ruletiyle 8 üçgen parçaya kesilir. hazırlanan iç yerleştirilir sigara böreği gibi sarılır. yağlanmış tepsiye aralıklı dizilir. üzerine yumurta sarısı ve çörek otu serpilir 30 dakika mayalanır. önceden ısınmış 185 derecede pişirilir.

not: Gazoz bardağa konmadan önce kendi şişesinde oda ısısında bekleyene kadar açılmamalı. gazozun gazının gitmemesi gerekiyor..

Son düzenleme:
demiştim ama tam o anda resimler geldi...kaydirigubbakcemile3kaydirigubbakcemile3
ellerine sağlık

Ellerine sağlık libyana, çok güzel görünüyorlar.
Gazoz acaba tatlımsı yapıyormu merak ettim.
Mutlaka denyeceğim bu tarifi, bu aralar poğaça yapmaya merak saldım zaten.

ellerine emegine saglik canim benim marifetli arkadasim
nasilda canim cekdi anlatamam
ama biliyosun ben özürlüyüm ya merdane yada oklavayla acmaya :) bunu normal poca gibi yapilsa olurmu???

demiştim ama tam o anda resimler geldi...kaydirigubbakcemile3kaydirigubbakcemile3
ellerine sağlık
Şeniz Teşekkür ederim canım..Katmer poğaça şeklinde sarılıyor yanlızca hamuru farklı..Hakikaten denenmesi gereken bulut poğaçadelikafadulden
Ellerine sağlık libyana, çok güzel görünüyorlar.
Gazoz acaba tatlımsı yapıyormu merak ettim.
Mutlaka denyeceğim bu tarifi, bu aralar poğaça yapmaya merak saldım zaten.
Afiyet olsun çalıkuşum..Dün arkadaşlar da sordular hamur tarifini,içersinde gazoz ver dediğimde şaşırdılar ve tatlı olmalı idi o zaman dediler..Aslında gazoz sadece kıvamını sağlıyor tadını almıyoruz,yumuşatıyor..Mahlepli veya hafif tarçınlı açmalar gibi de olabilir tuzunu az katarsak.Tamamen keyfimize kalmış..
Denersen yorumlarını bekleriz efenim..:eek:

ellerine emegine saglik canim benim marifetli arkadasim
nasilda canim cekdi anlatamam
ama biliyosun ben özürlüyüm ya merdane yada oklavayla acmaya :) bunu normal poca gibi yapilsa olurmu???

hihoyyyt Afiyet olsun sağlol gülüm..
Hayır gerçkekten hiç hiç zor değil..Merdane oklava dendi mi insan tırsıyor belki olmaz yapamam diye lakin eline hiç merdane almayan bile bunu yapabilir tabak büyüklüğünde açıyoruz hatta elle bile açılır ya..
Sonra 8 e bölüyoruz bıçakla sigara böreği gibi sarıyoruz..
çok basit öncesinde gözünüze çok küçük gelebilirler lakin tepsi mayası yapınca o kadar kabarıyorlar ki maşallah:)
dün arkadaşlarım vardı,bol bol pasta börek hazırladım büyük mutluluklaalkisalkisalkis
şimdi seçtiğim tarifleri vaktim olduğunca yazıyorum..

yok balim beceriksizlikden diilde :)
sol bilegimden ameliyatliyim malesefki dönmüyo o yüzdende oklava merdane isi bana uzak düsüyo malesef oysa annemi bi görüceksin yufka acisi var imreniyorum

yok balim beceriksizlikden diilde :)
sol bilegimden ameliyatliyim malesefki dönmüyo o yüzdende oklava merdane isi bana uzak düsüyo malesef oysa annemi bi görüceksin yufka acisi var imreniyorum
ah evet gülüm ,Rabbim sağlık versin pasta börek hep bulunur:emir_bebek:
anneciğine de kocaman maşallh diyelim

güzele benziyor bende deniycem bi ara sonucu yazarım

bekleriz sonucu ve fotoyu efenim..
delikafadulden

ışte bu şutarafagitti Ben de libyana kayboldu yeni tarifler de yok diyordum. Vee bir baktım bugün gelmiş... Bu tarifi de haftaya deneyeyim bari... Önce anneciğinizin Sihirli eti pufunu yapmayı düşünüyorum...

ellerine saglik askosum ,valla supersin canim istedi bu saatte
biliyosun hala cikmadim su recimden bi
gazozlu tarifler cok oluyo hic denemedim
ama bu aklima yatti
hele sen yapip begendin devamli yapiyosan bundan snra bende yaparim
hele bide okadr kabariyo of deme artik

İşte bu şutarafagitti Ben de libyana kayboldu yeni tarifler de yok diyordum. Vee bir baktım bugün gelmiş... Bu tarifi de haftaya deneyeyim bari... Önce anneciğinizin Sihirli eti pufunu yapmayı düşünüyorum...
kaydirigubbakcemile3
buradayım can,çok yoğun geçiyor günlerim yaz gelince evde durmuyoruz doğayı keşfediyoruz kızçem ve babişimizlekaydirigubbakcemile3
şimdiden kolay gelsin evet eti pufa dsa buna da garanti veriyorum Allahınizni ile..
mayanıza dikkat edin ama iyi olsun-tatlicadiarzu-

ellerine saglik askosum ,valla supersin canim istedi bu saatte
biliyosun hala cikmadim su recimden bi
gazozlu tarifler cok oluyo hic denemedim
ama bu aklima yatti
hele sen yapip begendin devamli yapiyosan bundan snra bende yaparim
hele bide okadr kabariyo of deme artik

Afiyet olsun şugarparem..
biz çok beğeniyoruz bilhassa günlerce pamuk gibi kalması açıkcası çok işime geliyorkaydirigubbakcemile3

hamarat arkadaşım yine kolları sıvamışkaydirigubbakcemile3
ohhhhhh yanınada bir demlik çay vallahi canım çekti
ellerine ve emeğine sağlık arkadaşım enfez görünüyorlar paylaştığın için tşk ederim:1hug:
bir numarasın:hooray:

hamarat arkadaşım yine kolları sıvamışkaydirigubbakcemile3
ohhhhhh yanınada bir demlik çay vallahi canım çekti
ellerine ve emeğine sağlık arkadaşım enfez görünüyorlar paylaştığın için tşk ederim:1hug:
bir numarasın:hooray:

:eek:kaydirigubbakcemile5
afiyet olsun rica ederim arkadaşım..
denemeni öneririm

ben yumuşak bi poğaça tarifi arıyorum
libyanacım içerisinde hiç sıvıyağ yok poğaçaların yumuşak oluyormu ?

Margarin var ya can,o yüzden bulut gibi pofuduk ötesi oluyorlar..
üzerinden iki gün geçti yarım saat önce tekrar yedim hala mis gibi yumoş yumoş..
en az 1 hafta böyle kalır
şiddetle tavsiye ederim:)

dayanıklı olması calısan hatunlar için +
haftasonu yap koy kenara süper

ben gazoz ve kolayı keklerde kullanıyorum sunger gıbı yumusacık oluyo . tuzlularda denememiştim hiç
buda denenecekler arasında yerini aldı
ellerine saglık cnmcım kaydirigubbakcemile5

gerçekten gazoz süper fikir.bizim avukata söyledim şimdi o da dioki ben fantayla yapayım portakallı olur içine de marmelat koyarım falan o da bi bakış tabi..ellerine sağlık can can

bi de pişirip buzluğa koysak birisi gelince çıkarsak ısıtsak nasıl olur acaba malum çalışınca bööle bi ihtiyaç doğuyor daakaydirigubbakcemile3

X