Jinekoloji Vajinismus Nedir? Tecrübe ve deneyimlerimizle Vajinismusu yenelim

teşekkür ederim. 1buçuk aylık evliyim.bir haftadır dışarıdan siteyi takip ediyorum. parmak egzersizlerine başladım baş parmağı tamamen aldım iki parmağa geçtim ama eşimin parmağını denemek istemiyorum direk p aşaması bu şekilde olur mu acaba

teşekkür ederim. 1buçuk aylık evliyim.bir haftadır dışarıdan siteyi takip ediyorum. parmak egzersizlerine başladım baş parmağı tamamen aldım iki parmağa geçtim ama eşimin parmağını denemek istemiyorum direk p aşaması bu şekilde olur mu acaba

canım eş parmağı en kolay aşaması...kendi parmağından bile daha rahat alabiliyorsun...vajinin içeriye yabancı bir cisim girebileceğine alışması gerekiyor eş parmağı egzersizi bu nedenle önemli...ben denemeni tavsiye ederim....

2 parmakta çok rahatsan, cesaretini toplamışsan p... denemesi yapabilirsin.

Cnm bikaç denemeden sonra bıraktım. artık emlasız da oluyor :) hatta kreme bile gerek olmuyor ki belki azıcık.. :) ben 4 denemeden sonra bıraktım emlayı. ama penisi almadan evvel 10 dk. büyük aparatla emlasız çalışıyorum

elifnil sen hala emla kullanıyormusun?kaç denemden sonra bırakmayı düşünüyorsun ben bi türlü bırakamayacakmışım gibi gelio.gerçi bi tüpü bi ay kullanıyorum yani az sürüyorum ama onsuz olmaz gibi gelio bide aparatların neyden yapılmış yumuşakmı yoksa cam gibi serttmi merakımdan soruyorum:)arkadaslar belki kendileri yapabilir benmde boy boy aparatlarım var ama hepsi kendi icatlarım:)

Cnm bikaç denemeden sonra bıraktım. artık emlasız da oluyor :) hatta kreme bile gerek olmuyor ki belki azıcık.. :) ben 4 denemeden sonra bıraktım emlayı. ama penisi almadan evvel 10 dk. büyük aparatla emlasız çalışıyorum benim aparatlarım çok sert. doktorum vermişti. zaten yumuşak olsa girmez ya deli :dance:

Sen kendin nasıl yaptın? mumla mı? :uhm:

canım eş parmağı en kolay aşaması...kendi parmağından bile daha rahat alabiliyorsun...vajinin içeriye yabancı bir cisim girebileceğine alışması gerekiyor eş parmağı egzersizi bu nedenle önemli...ben denemeni tavsiye ederim....

Çok şey kaçırıyosun :teytey: emin ol o aşamada bile zevk alıcaksın. bu çok önemli. ben yapmıştım ve çok heyecanlanmıştım . yerimseniben

Cnm bikaç denemeden sonra bıraktım. artık emlasız da oluyor :) hatta kreme bile gerek olmuyor ki belki azıcık.. :) ben 4 denemeden sonra bıraktım emlayı. ama penisi almadan evvel 10 dk. büyük aparatla emlasız çalışıyorum benim aparatlarım çok sert. doktorum vermişti. zaten yumuşak olsa girmez ya deli :dance:

Sen kendin nasıl yaptın? mumla mı? :uhm:

cnm benm aparat sadeece pamuk:)pamuğu sardm sarmaladım streçledim kullanacagm zaman pre... geçiriyorum.ama pamuk deynce yumuşak sanma baya sert oldu sarmalayınca

rica ederim cnm inş. halledersin.

Üstte olmak pozisyon anlamındaydı, p.sin üzerine oturmanı kastettim. eşin sırtüstü olacak sen üzerinde olacaksın. Bu şekilde kontrol sende oluyor ilk sınırlı girişte canın yanıyor sanıyorsun ama üstüne git inan bana çok rahat şekilde girecek.

hımmm anladım canım zaten bizde hep bu pozisyonda deniyoruz ben altta olunca daha fazla kasıyorum kendimi imkansız hale geliyo o zaman

Hoşgeldin aramıza...Merak etme beraberce çözeceğiz Allah'ın izni ile.Çok şanslısın 1.si burayı buldun 2.si daha yeni evlisin yolun başındasın 3.sü parmak egzersizine başlamışsın ve ilerlemişsin bilealkisalkisalkis sorunumuz beynimize oranın ne kadar geniş bir yer olduğunu anlatamamak...bunun için egzersiz en iyi yol tabiki inanmak...Nefes egzersizleri çok işe yarıyor tek parmakda sorunun yok sanırım eşinin parmağınıda alıyorsun jel kullan mutlaka bunları yaparken.Ben ve diğer birçok arkadaşımız gleit gelen jel kullandık tavsiye ederim.iki parmağa geç bence.İki parmağını küs şeklinde yap ve bu şekilde dene yapamazsan Mum ile deneybilirsin klasik beyaz mumların bir incesinden birde kalınından al güzelce jel sür kendinede sür yavaşca ilerlet.Takıldığın yerde derin nefes al ve verirken ıkınarak mumu ittir.göreceksinki orası çok genişleyebiliyor.P..s kaınlığında aparat ile yapana kadar egzerszlere devam et.Sende başaracaksın...

canım çoook tsk ederim ilgilendiğin için bütün bunları okuyunca insana öyle bi azim geliyo ki anlatamam eşime anlattım bu akşam başlıyoruz birlikte egzersizlere söyledim akşam gelirken mum alıp gelcek:KK1: emla kremi de söyledim ama bu krem hakkında tedirginliklerim var yan etkisi felan var mi ki daha büyük sorunlara yol açmayayım
inş herkesle birlikte bende başarabilirim....

canım hosgeldın aramıza...
hemen egzersızlere basla ne guzel parmaktada bayagı ılerleme var..emla kreme al eczaneden ılk denem ııcn cok ıse yarıyor hıc acı falan hısstemıyorsun....bolcada kayganlastırıcı gerısı cok kolay

tskler baharcım emla kremin yan etkisi felan var mı ki yaabide ssk karşılıyo mu karşılamıyosa fiyatı ne civarlarda bu akşam eşimle birlikte başlıyoruz inş egzersizlere inş başaracağımsositososito

Cinsellikle ilgili tabular nedeniyle ya da cinsel travmalar sonrası ortaya çıkan vajinusmus, kadınlarda görülmesine rağmen erkekleri de etkiliyor.

Eşinde vajinusmus problemi görülen erkeklerde bir süre sonra seksüel disfonksiyonlar oluşabiliyor. Kadın Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Mete Bostancı, vajinismus ile ilgili soruları yanıtladı.

Bu hastalığın sebepleri nelerdir ?
Vajinismus, yüzde 99 oranında psikolojik kökenli, yüzde 1 oranında da anatomik kökenli olarak ortaya çıkar. Hastalığın diğer nedenleri şöyle sıralanabilir:

• Cinsellikle ilgili yanlış inanışlar ve eksik bilgiler,
• Aşırı katı bir toplum düzeni içinde, katı ahlak kuralları ve tabularla yaşamak,
• Tecavüz, cinsel travma, ensest ilişki,
• İlişkinin aşırı ağrılı olacağı beklentisi,
• Kızlık zarı yitimi korkusu,
• Gebe kalma korkusu,
• Otoriter baskıcı baba, zayıf güçsüz anne,
• Cinselliğin yaşanmasına küçük yaşta şahit olmak,
• Erkeğin kadına yeteri kadar ilgi göstermemesi.

Vajinismus, cinsel hayat başladıktan sonra da ortaya çıkabilir mi?
Daha önce hiç vajinismus yaşamamış kadınlarda daha sonra yaşanan kötü deneyimler de (doğum, düşük, küretaj, hoyratça yapılan cinsel birleşme ya da jinekolojik muayene.. gibi) vajinismus oluşumuna neden olabilir.

Belirtileri nedir?
Vajinal refleks tamamen istemsiz ortaya çıkar. Dolayısıyla sadece cinsel ilişki esnasında değil o bölgeye yönelen her türlü eylemde tetiklenir. (Jinekolojik muayene, vajene tampon konulması, parmağın vajene sokulması gibi) Endişe ve korku hakim duygulardır ve adeta panik atak benzeri bir durum yaşanır. Sonunda kadın ilişkiyi reddederek bacaklarını kapatır ve eşini iter.

Cinsel organ yapı bozuklukları da vajinismusa neden olabilir mi?
Cinsel organların yapısal bozukluklarına bağlı vajinismus görülmesi riski yüzde 1’dir.
Vajinal anomaliler ( çift vajen, vajinal septum,vajinal prolapsus gibi)
• Pelvisin iltihabi hastalıkları
• Vulvodyni/vestibulodyni
• Over kisti
• Vajinal atrofi, kuruluk, enfeksiyonlar
• Rijit veya kalın hymen, doğum travması başlıca nedenler olup basit jinekolojik muayene ile kolayca tanınabilir.

Eşi vajinismus olan erkeklerde problem görülür mü?
Vajinismuslu kadınların eşlerinde zaman içinde bir takım psikolojik problemler ve bunun sonucunda da seksüel disfonksiyonlar oluşabilir. En sık görülenleri erektil disfonksiyon ve erken boşalmadır. Bu problemler vajinismusun tedavisi ile kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Bekarlarda vajinismus var mıdır?
Vardır. Özellikle çocuksu, aileye bağımlı ve ruhsal organizasyonunu sağlıklı bir şekilde tamamlayamamış kişiler risk grubunu oluşturur. Son yıllarda evlenmeden önce cinsel ilişkiyi partneri ile paylaşma sıklığında artışa paralel olarak vajinismus şikayeti ile kliniklere başvuran bekar bayanların sayısı da armıştır. Tedavide izlenilen yol bekar veya bakire bayanlar da evli bayanlardan farklı değildir.

Görülme sıklığı nedir?
Dünyada görülme sıklığı yüzde 1 dolaylarındadır. Ülkemizde ise 2006 yılında Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği’nin (CETAD) yaptığı bir çalışmada bu oran yüzde 10 olarak bulunmuştur.

Hastalığın tedavi yöntemlerinden bahsedebilir misiniz?
Uygun tedavinin planlanması için tanının doğru koması asıldır. Öncelikle bir jinekolog tarafından ağrılı ilişkiye neden olan diğer tıbbi ve fiziksel durumların ekarte edilmesi gerekir. Bu durumun tedavisi konu ile ilgili özel eğitim almış jinekolog veya pisikiyatrist hekimler tarafından yapılmalıdır. Daha doğru olan bu iki disiplinin birlikte müdahalesidir.
Vajinal anomaliler ya da vestübülit varlığında tedavi cerrahidir.

Diğer durumlarda tedavi seçenekleri şöyle sıralanabilir:
• Psikoterapi, hipnoterapi
• Pelvis taban kaslarını kontrol ve güçlendirmeye yönelik egzersizler (kegel egzersizleri)
• Solunumu kontrol etmeye ve tüm vücut kaslarını gevşetmeye yönelik egzersizler
• Botoks uygulamaları (etkisi 2-6 aydır sonra tekrarlayabilir, idrar ve gaita kaçırması şeklinde İstenmeyen etkiler görülebilir.)
• Vajinal dilatatörler (kendi kendine eğitim ve yönetimin bir parçasıdır)
• Biofeedback uygulamaları (kasları kasılma ve gevçemelerinin monitörize olarak gösterilmesi ya da sesli uyarılarla hastanın yönlendirilmesi ve böylece kendini kontrolünün sağlamasıdır.)
Ürojinekolojik fizyoterapi uygulamaları da tedavi seçenekleri arasındadır.

tskler baharcım emla kremin yan etkisi felan var mı ki yaabide ssk karşılıyo mu karşılamıyosa fiyatı ne civarlarda bu akşam eşimle birlikte başlıyoruz inş egzersizlere inş başaracağımsositososito

emla 28tl ssk karşılamıor ilkin biraz yanma yapıo ama çabuk geçiyor anestola göre daha güçlü bi uyuşturucu.emlanın yan etkisi yok ben doktor önerisiyle aldım ama kimi ciltte yanması fala oluyomuş heralde çünkü bu topikte kullanamayanlarda oldu ama nadir bana çok ii geldi

X