Jinekoloji Vajinismus Nedir? Tecrübe ve deneyimlerimizle Vajinismusu yenelim

yarısı diosun süper ya bir kere yaptıysan bidaha yapabilirsin..inan ben diorumki bi kere yapsam bidaha denemem bi süre o kadar rahatlıcam:KK43::KK43:

slm kızlar. yine başarısız bir gecenin gerginliğini atmaya calışıyorum. gecen yarısından fazlasını alabilmiştim o kadar mutlu olmuştum ki.... ama herşey başa döndü. cok üzgünüm yine hiçbirşey yapamıyorum

aa basarmıssın işte daha ne olsun canım ilk baslarda tedirginlikten olur öyle sanki başa dönmüşssün gibi gelir ama yok öyle bişi bu vajinin üstüne üstüne gidiceksin hemen pes etmek yok sadece kayganlık tam saglanmmaıs olabilir bide nefes egzersizi ve ıkınmayla alttaki pozisyonu öneririm gerisi kolay olucak bak görüceksin egzersiz yaparakmı denemiştin bilemiyorum ama ilişkinin hemen öncesinde egzersiz yaparsan daha rahat olur en azından bi kaç kereye mahsus

1.5 aylık evliyim.ilk gece cok rahattım zaten o ana kadar da hepo kendimi herkes bu kadar abartıo ama bence bişi yok die telkin etmiştim korkmuodum.o gece tam zaten olmadı ama kanamam oldu cok az zaten kızlık zarı onde diedir die düşünüorum ama o an bayılcak gibi oldum kolonya falan basım döndü korktum sanırım bi anlık bi acıydı ama etkıledi beni demekki o gün bu gündür tüm denemeler umutsuz kasılıo bacaklarım herşey cok guzel ilerlio ikimizde cok istekliyiz ama iş o ana gelınce kasılıorum yapamıorum..egzersizleri okudum biraz ama yapabilirmiyim bilmiorum :KK43:

bende cok rahattım ama sonra beynin yabancı cisim olarak algılayıp vucudu korumaya alıyor kasılıyor yani bizde yıllarca ordaki kasları bilincli olarak kullanmayı bilmedigimiz için kasılıyoruz ama gevseyemiyoruz kegel egzersizi bize bunu ögretiyor ordaki kasları kontrol etmeyi yani titremede kasılmada yanlış bilgilendirilmeden farketmeden bilincaltımıza işleyen seylerden kaynaklnıyo ancak dogru bilgileri edinip bunu uygularsak beynimiz ikna oluyor bu da parmak ve kegel egzersizleriyle mumkun hale geliyor canım ilk bastaki sayfalardan biraz okursan motive olman için yeterli olucaktır

hayır canım yapamıorum onları

canım tek parmagı içeri aldıgında küçük daire hareketleri ve kegel yap kasıp gevset yani bunu bi süre dene sonra bu iş tmmdır diceksin zaten cesaret gelicek ve iki parmagı küs işareti yaparak alabilirsin kayganlaştırıcı sürmeyi unutma bide cok fazla ödev moduna sokma kendini orasıda elimiz ayagımız gibi sıradan bi organımız

bende cok rahattım ama sonra beynin yabancı cisim olarak algılayıp vucudu korumaya alıyor kasılıyor yani bizde yıllarca ordaki kasları bilincli olarak kullanmayı bilmedigimiz için kasılıyoruz ama gevseyemiyoruz kegel egzersizi bize bunu ögretiyor ordaki kasları kontrol etmeyi yani titremede kasılmada yanlış bilgilendirilmeden farketmeden bilincaltımıza işleyen seylerden kaynaklnıyo ancak dogru bilgileri edinip bunu uygularsak beynimiz ikna oluyor bu da parmak ve kegel egzersizleriyle mumkun hale geliyor canım ilk bastaki sayfalardan biraz okursan motive olman için yeterli olucaktır

teşekkür ediorum hemen okuyorum..

Zerr .!.:
kızlar çok kişiye özelden mesaj attım bilemiyoum neler oldu herkese yanıt vermeye çalıştım.bisüre önce bana yazan arkadaşlara yollamak üzere tedavi aşamalarını yazmıştım burada paylaşmakta sakınca görmüyorum umarım bu sıkıntıyı yaşayan arkadaşlara bi nebze de olsa yardımcı olabilirim.

ilk olarak vajina yapsı konusunda bilgi sahibi olmalısın.girişin hemen arkasında boru gibi bir yapı var bu yapı okerdon şeklinde yani içine giren cisim ne kadar kalın olursa olsun genişler.düşünsene ordan çocuk çıkıyor.
daha sonra gleiten jel diye bir jel var ondan al bikaç kutu ve söyleyeceğim şeyleri bu jel yardımıyla sırasıyla yap.egzersizler sonuçlanana kadar birleşmeye çalışmak yasak.

egzersiz 1- ayna egzersizi= vajinayı bolca jelle sonra bir ayna yardımıyla kendi vajinanı incele.dudaklarını aç deliği gör vs.2-3 gün en az yarım saat süreyle incele.

egzersiz 2- 1 parmak 1 boğum= incelemelerini yaptıktan sonra 1 hafta kadar hergün enaz yarım saat işaret parmağını ve vajinanı iyice jelle işaret parmağının bir boğumunu 20-30 derecelik bir açıyla(dik olarak yerleştirmeye çalışma) vajinanın içine yerleştirmeye çalış.kasılma olacaktır.kasılma olduğu sürece parmağını içeden çıkarma ani hareketler yapma.kasılma bitince çıkar tekrar dene.ne kadar süre egzersiz yaptığını kaç kez yerleştirdiğini kasılma ve kaygı için 1den 8e kadar numara ver.kasılma ve kaygı ne kadar yüksek olursa ona göre yüksek puan ver.her defasında biraz daha azalacaktır.1-2 olduğunda diğer egzersize geçebilirsin.

egzersiz 3- 1 parmak 2 boğum.yukarıdaki egzersizle aynı ama işaret parmağının iki boğumunu yerleştir.çok zorlanırsan bi önceki egzersize geç.kaygı seviyesi azalınca diğer egzersize geç

egzersiz 4- 1 parmak tamamı. 1 parmağın tamamını yerleştirmeye çalış.yapamazsan bir önceki egzersiz.kasılma kaygı 1-2 arası olduğunda diğer egzersiz.

egzersiz 5- 2 parmak 1 boğum= işaret ve orta parmağının ilk boğumlarını yukarıdaki şekilde vajinaya yerleştir.çok zorlanırsan bir övceki aşama.rahatlama olunca 6.egzerszi.

egzersiz 6- 2 parmak 2 boğum= işaret ve orta parmağının 2 boğumunu yerleştirmeye çalışacaksın.

egzersiz 7-2 parmak tamamı her iki parmağını sonuna kadar vajinaya yerleştirmeye çalış.

egzersiz 8- makas hareketi= iki parmak 1,5 boğum kadar parmaklarını yerleştir ve içerde parmaklarını makas gibi hereket ettirmeye çalış.bu egzersizi eş parmağına geçtiğiniz zaman bile hergün en az 20 dk uygulayın.

egzersiz 9-eş parmağı= yukarıdaki yazdığım tüm egzersizleri eş parmağı ile deneyin.her bir alıştıma için 1 hafta verin ve hergün yapın.ilk zamanlar eşinizin parmağını kendiniz yönlendirin.rahatlama olduğunda ondan yavaş yavaş kendisinin yapmasını isteyin.tüm bunları yaprken jel kullanmayı unutmayın.

egzersiz 10-penis başı= vajina ve eşinizin penisini güzelce jelledikten sonra penis başını vajinaya yerleştirmeye çalışın.penis başı içeri girer girmez çıkarmayın.sakinleşin kasılmanın azalmasını bekleyin ve yavaşça çıkarın.tekrar tekrar deneyin.bir süre sonra tekrar birleşmeye çalışın.ilk zamanlar jeli kullanmanız kendinizi rahat hissetmenizi sağlayacak.kuruma hissi olmuyorsa jele gerek kalmayacaktır.sonrası serbest sevişme
allah kolaylık versin.

faydalı olur ins.

aa basarmıssın işte daha ne olsun canım ilk baslarda tedirginlikten olur öyle sanki başa dönmüşssün gibi gelir ama yok öyle bişi bu vajinin üstüne üstüne gidiceksin hemen pes etmek yok sadece kayganlık tam saglanmmaıs olabilir bide nefes egzersizi ve ıkınmayla alttaki pozisyonu öneririm gerisi kolay olucak bak görüceksin egzersiz yaparakmı denemiştin bilemiyorum ama ilişkinin hemen öncesinde egzersiz yaparsan daha rahat olur en azından bi kaç kereye mahsus

ben egsersiz yapamıyorum oraya başka bişey değdiği zaman delirecek gibi oluyorum inşallah dediğin gibi olur cok teşekkür ederim

canım dediklerini yapamıorum acıcak gibi geliyo onları yapsam daha mı iyi olur?

canım kulağına seni rahatlatıcak bi müzik al uygun rahat bi ortamda istersen hafif yatar pozisyonda istersende çömelme posizyonunda bol kayganlaştırıcı sür rahatladım acımıyacak ve ben vajinismus falan degilim kendimi kandırıyorum telkinlerini ver rahatladım gevsedim bunları tekrarla ve elini orda gezdirirken görüceksin kayar gibi giricek tıkandıgın anda hemen cıkarmak yok nefes al ver küçücük ıkın ıkınırken kasamıcagın için rahatca giricek sonra içerdeyken tamamı girince bi kendini yokla gerginmisin kasmışmısın kalçandan ve bacaklarından anlayabilirsin eger kasıldıysan yine nefes egzersizi yap ve sonrasında küçük ileri geri yap hafif hafif hareketlerle olucak bak görceksin acı yok hadi bi dene bekliyorum

Zerr .!.:

KEGEL
Kegel egzersizleri hastalara tarif edilirken, pek çok kadının PC kaslarını bulmakta güçlük çektiklerinden bahsedilmelidir. Egzersizler esnasında PC kaslarının yerine karın ya da uyluk kaslarını çalıştırılabilir. Hastalar PC kaslarından haberdar değilse, karın ve kalça kaslarının gevşek olmasına dikkat etmek kaydıyla, kendisine sık sık idrar yapmaya başlaması ve hemen ardından durdurması söylenir. İdrar akışını durdururken kasılan kaslar PC kaslarıdır. Bu şekilde hastalar bu kas grubundan haberdar olmayı öğrenirler. Yine de doğru kas grubunu çalıştırdığından emin olamayan hastalar için elektrik stimulasyon tekniği uygulanabilir. Kaslara yerleştirilen elektrodlar yardımı ile hangi kas gruplarının kasıldığı veya gevşediği anlaşılabilir. Kegel egzersizleri halter kaldırmaya benzer. Yani ağırlık kaldırdıkça kol ve omuz kasları nasıl güçlenirse Kegel egzersizleri uygulandıkça PC kasları da güçlenir. Kegel egzersizlerinde başarı, uygun teknik kullanmaya ve düzenli egzersiz programına uymayla doğru orantılıdır. Kegel egzersizlerinde her birim egzersiz için kasların 5 - 10 saniye kasılması ve bu kadar bir sürede ara verilmesi gerekir. Kasılma ve bekleme arka arkaya 5 - 10 kez uygulanmalıdır. Egzersizler esnasında normal nefes alıp verme ve yalnızca PC kaslarının çalışıyor olmasına dikkat edilmelidir. Bu birim egzersizin günde en az 5 -10 kez yapılması gerekmektedir. Bazı uzmanlar egzersizlerde aşırıya kaçmanın ve idrar yaparken bu egzersizleri uygulamanın kişilere sıkıntı verebileceğini iddia etse de yeterlilikte kriter kasıklarda ağrı hissedilmesidir. Kegel egzersizleri iş yerlerinde, yolda, evde vb. yerlerde kolaylıkla uygulanabilir ve dışarıdan bir göz bu egzersizleri uyguladığını anlamaz. Bu egzersizleri her gün düzenli olarak uygulamalıdır.

kısaca kegel egzersizi ..

merhaba arkadaslar, bende yeniyim burda. 2 yillik evliyim ve vaji sorunum var. bir kac hafta önce buldum bu forumu, ilk 150 sayfasina kadar okudum. buradan cesaret alip egzersize baslamistim. parmak ile rahat edemedigimden, mumla denedim. son 3-4 haftadir egzersize devam edemedim. simdi tekrar baslicam ve bunun icin internetten dilatör seti ismarladim.

size bir sorum olacak. mumla egzersiz yaptigimda en son 5 cm kadar icine alabildim (mumun capi 1 cm kadar), kac cm iceri alinmasi gerekiyor bu egzersizler icin? :kedi:

kızlar adet dönemimde olduğum için egzersizlere ara vermek zorunda kaldm. Bu arada vaji girişiminden uzaklaşmamak adına bu haftayı bilimsel yönden yani bir şeyler okuyarak arastırarak değerlendirmeyi düşündüm. Kaç gündür saatlerce okuyorum internette ve benim için çok değerli, belki çok yeni değil, ama tazelenmeye değer bilgiler edindim.

İsviçre' de taban kasları sorunları ile ilgilenen bir merkez var. Biliyorsunuz ki idrar tutamama, hamilelik sonrası yapılan egzersizler, ağrılı ilişki vajinismus gibi pelvic taban kasları sorunları sınıfına giriyor. Claudia Amherd adında bir uzman bu merkezde hem vajinismus kursları veriyor hem de Vajinismusu yenmek diye bir kitap yazmış ve içeriğinin büyük bir kısmını Internette yayımlamış (sağolsun). Bu kadın benim vajinismusa bakışımı ve yaklaşımımı değiştirdi kızlar. Çünkü bildiğiniz gibi Türkiyede de terapiler veriliyo, evet, hemde yüksek maliyette. Bende gittim öyle bir terapiste ama size söyliyeyim kendimi bir yarış atı gibi hissettim. :eek: Mümkün olduğunca kısa bir dönem içinde (4-5 gün) günden güne büyüyen cisimleri içime alarak yenemedim ben vajinismusu ve şimdi en azından bunun nedenini biliyorum....çünkü rahat değildim ve aşama aralıkları benim için kesinlikle yeterli değildi....bu herkeste farklı olabilir. Hepimizin vajinismusu bireyseldir ve bu yüzden farklıdır. Bizim görevimiz ise kendimizi ve oramızı tanımaktır...bunu hiç kimse bizim için üstlenemez. Egzersiz yaparken kesinlikle hissettiklerinize güvenin ve egzersizlerinize ACI ÇEKMEDEN devam edin, ama şunu bilin ki (Claudia Amherd de bunu söylüyo) aşılamayacak Vajinismus yoktur sadece yanlış ve kisiye uygun olmayan yaklaşım vardır. Bu çok rahatlatıcı değilmi sizce??? :sm_cool: Evet dönelim Claudia Amherd' e:
Vajinismus vajinaya cisim sokma (pardon) maratonu değildir ve vajinismus terapisi bununla başlamaz, bununla bitmez. Vajinismus terapisi yedi boyutludur.

1. Vajinismusu anlamak! CADIARZU Vajinismuslu kadınlarda tam olarak neden ne zaman neler oluyo?
2. Gevşemek, gevşemek, gevşemek! Gevşemek dinlenmek değildir yalnız.:eek:lmaz:
3. Taban kasları, kadının en değeli kaslarını kontrölümüz, emrimiz altına alabilmek.
4. Parmak egzersizler! İçerisini tanımak ve barışmak :içelim:
5. Dilatör, mum vs. cisimler kullanmak!
6. İlişki'nin keyfini çıkarmak!:1hug:

Öyleki adımlarımızı fazla hızlandırırsak kaydirigubbakcemilebu aksatmalar ertelemeler umutsuzluklar meydana geliyor. Madem ki her vajinismus yenilebilir, ne duruyoruz o zaman...Biraz uzun olacak ama okuduğum herşeyi paylaşmak istiyorum....

1. Vajinismus anlamak: bizde farklı olan ne? Hani her yerde okuruz: pelvic taban kaslarının alttaki üçte bir kısmı kasılır......kahretsin bin kere okudum!!!!!Sizde okumuşsunuzdur. fakat birde aynayı alın bakın vajina girişinden sonra içerde yumuk et parçası gibi birşey duruyo işte p..s oraya çarpıyo alsanaalsanasmile, aslında o halka şeklinde bir kas, herkeste var, kasılıp gevşetilebiliyo normalde ama bizde genelde kasılmış durduğu için yumuk et gibi duruyo, ve bu kısım PC kası dedikleri kasın sadece bir parçası, bu kasın tümü yumruk kadar iridir ve popo rahim kısmını kalçamızın içini komple sarar, çok güçlü bir kastır. vajinaya bir şey yaklaştığı zaman alarma geçer ve giriş cup diye kapanır.:eek:lmaz:

2. Stres, heyecan eyvahedigeldismile, inat, olumsuz düşünceler çalışmalarımızı etkileyecektir bu yüzden gevşemeyi hm tamam gevşedim işte diye es geçmeyelim, nasıl egzersizlere zaman ve emek ayırıyorsak gevşemeye de zaman ayıralım hakkını vererek yapalım. Çünkü egzersizler işin görülür kısmı....yol kaydediyoruz, gevşeme egzersizleri sıkıcı gelebilir ve bize somut bişey vermez belki ama inanın ilerde daha hızlı ilerleyeceksiniz. Jacobson diye bir amca progresif gevşeme yöntemi bulmuş zamanında (PMR progressive muscle relaxation). Bir yere uzanıyorsunuz rahat rahat nefes alıyorsunuz, istediğiniz zman gözlerinizi kapatıyorsunz ve şimdi ayak parmak uçlarından başlayarak sırayla vücudunuzdaki bütün kasları 3 4 saniye sıkıp birden gevşetiyorsunuz ve (çok önemli) gevşemeyi aktif bi şekilde hissediyorsunuz, gevşeme hissi tamamen bitesiye kadar. 10 15 dkk sürüyo, internetten de araştırabilirsiniz, bende kitabı var. En son, yani suratınızı bile sıkıp gevşettikten sonra bir defa bütün kaslarınızı birden sıkıp gevşetiyorsunuz ve derin bir nefes veriyorsunuz.Gözlerinizi tekrar kapatın kalkmadan ve hayal gücünüze bırakın kendinizi. Bir yere geliyorsunuz ve on basamaklı bir merdivenden adım adım yavaş yavaş iniyorsunuz aşağıda bir kapı ardında güzel bir yer var, güzel bir tablo belki orası hep hayalini kurduğun evin, orda eşin ve 3, 5 yaşındaki çocuğunla ilgileniyorsun :emir_bebek:. Biraz zaman güzel geçirdikten sonra tekrar dönmek adına merdivenlerden basamak basamak geriye çıkıyorsun ve gözlerini açıyorsun. Bomba gibi...pardon kuş gibisin..ben yaptım süper bişi.....

3. Eveeet taban kaslarımız: Düşünün az evvel bahsettiğim o merdivenlerden inip girdiğiz kapı varya....İşte o güzelim kapının başında zebani kılıklı bir herif olduğunu düşünün...bekçiymiş!!! kötükedihüso Nasıl gireceksin, çok istiyorsun girmeyi ama izin vermiyo, şimdi yara bere içinde kalma pahasına adamla boğuşarak dövüşerek mi girersin Çok üzgünüm çoook yoksa adamı kandırıp tavlayıp aklinialirimsmile, adamın kapıyı açıp buyrun hanımefendi diyerek müsade etmesini mi sağlarsın.Biz kadınız arkadaşlarım, kadının fendi herzaman erkeği yener.:lepi: İşte bu vajina girişindeki kasları aynı bu erkek zebani gibi düşünün, kandıralım onu, eğitelim ki bizden başka kimseyi dinlemesin, kapımızda köle olsun. Nasıl mı? Taban kaslarını çalıştırarak belli egzersizler yaparak onları bilinçli bir şekilde gevşetmesini öğrenebiliriz, bu sadece kegel değidir asla, hatta hababam kegel yapmak da iyi değilmiş, o kası güçlendiriyormuş, yapın ama abartmayın kası sıkmak kadar gevşetmeyi öğrenmekte önemli. Giriş kaslarını gevşetmesini öğrendiğimiz zaman oraya rahatca bir şey girebilecekmişşşşşş. alkisalkisalkis Fakat egzersizleri daha sonra yazıcam, çünkü bende almancası var, aklımda yok hepsi ama yazıcam eğer istiyorsanız, özellikle adet dönemlerimizi bu şekilde değerlendirebiliriz!

4. Parmak egzersizlerini zaten yapıyoruz, ama dikkat edelim ki acı çekmeden orasıyla inatlaşmadan severek ilerleyelim, kendimizi asla zorlamayalım ve usandırmayalım ama motive edelim. Ancak önemli olan oraya giren boğum veya parmak sayısı değilmiş. Bizim amacımız o 3 5 santimlik giriş kaslarını eğitmek GENİŞLETMEK DEĞİL. Zaten biliyosunuz burasını geçtikten sonra cuppp oluyo gerisi. Yani parmak egzersizi işin aslı değil işin yardımcı kısmı. Asıl iş kasları alıştırmak, ve bunu mümkün olduğunca rahat bir şekilde yapabilmeye ulaşmak.

5. Daha büyük cisimler mumlar dilatörler vs. sadece daha geniş çaplı bir cismin oraya girmesini , yani daha geniş bir şey alırken kaslarımızı hangi şekilde kullanmamızı öğrenmeye yardımcı. Fakat kesinlikle aşamalara dikkat, eğer acı hissediyorsak bu bizim daha bu kadarına hazır olmadığımıza işarettir, fazla çabuk ilerlediğimize işarettir. Bakın ben terapi yaparken nerdeyse p...s den daha büyük bir dilatör albilmiştim içime ama hiç işime yaramadı niye, çünkü alasıya kadar anam ağladı. Serçe parmağını acı çekmeden albilmek kıvrana kıvrana kocaman p...s alabilmekten daha önemlidir. Bizim derdimiz rahat ilişki değilmi, yani hedefimiz..... o zaman rahat rahat ilerlemeliyiz bu tabi en ufak bir sızıntıcıkda geri çekilmek değildir ama beklemek ve değerlendirmek bu beni aşarmı....devam edebilirmiyim, kerkes kendi bedeninin en iyi doktorudur. Kimse sizi siz kadar tanıyamaz.

6. İlişkiye eyvahedigeldismile eyvahedigeldismile eyvahedigeldismile bu şekil yaklaşmayalım ne olur ve kendimizi büyük baskı altına almayalım. Rahatlamaya gevşemeye zaman ayıralım ve aşağıdaki kaslarımızı kontrol altına alarak herşey çok güzel olacak, çünkü olası acı sızı p...s den değil kalarımızı yeterince kontrol altına alamadığımızdan kaynaklanıyo ve başarı yakındır kızlarrrr :teytey: hihoyyyt

Ha üstelik burada sorulmuştu niye zevk alınmıyo vaji yenildikten sonra diye. Beyin şimdi alışıyomuş oraya birşey girdiğinde ödev ciddiyet moduna giriyomuş otomatikmen ama zamanla geçermiş.

bu yazı benim burdaki favorim :) okuyun lütfen

merhaba arkadaslar, bende yeniyim burda. 2 yillik evliyim ve vaji sorunum var. bir kac hafta önce buldum bu forumu, ilk 150 sayfasina kadar okudum. buradan cesaret alip egzersize baslamistim. parmak ile rahat edemedigimden, mumla denedim. son 3-4 haftadir egzersize devam edemedim. simdi tekrar baslicam ve bunun icin internetten dilatör seti ismarladim.

size bir sorum olacak. mumla egzersiz yaptigimda en son 5 cm kadar icine alabildim (mumun capi 1 cm kadar), kac cm iceri alinmasi gerekiyor bu egzersizler icin? :kedi:

harikasın cok az kalmıs basarmana... pe.. boyutuna gelene kadar adım adım kalınlaştır canım ne kadar rahat aldıgın önemli ve kasmadan rahat sekilde alana kadar devam

X