Uykusuzluk Problemi İçin Ne Yapabilirim?

bir arkadaş yazmış gerçi..
yatınca hiçbirşey düşünmemek için sayı sayabilirsin.
ben bazen yapıyorum. ama ben öyle 1, 2, 3, ... diye değil
1512, 1513, 1514.... diye gidiyorum :))
aşağısı kurtarmıyor. çünkü küçük rakamları sayarken kolay olduğu için galiba bi taraftan sayarken bi taraftan düşünmeye devam ettiğimi farkettim. otomatiğe bağlamış gibi sayıyorum. deli miyim neyim anlamadım. :)
beynim durmuyor.
saçma sapan şeyler dönüyor kafamda. daldan dala. alakasız şeyler.
bir de nefes alıp verişine konsantre ol. bu işe yarıyor. rahatlatıcı bir etkisi var nedense.
uyumam lazım dedikçe daha da zorlaşıyor.
uyumayacağım bu gece yarın da perişan olucam uykusuzluktan bayılana kadar uyumayacağım de. uyumamaya çalış inadına. bazen bu da işe yarıyor. ertesi gece rahat edersin belki.

tesekkur ederim tavsiyelerin için
sayıyıda saymayıda deneyelim :)

ben böle uyku sorunu yasadıgımda yaptıgımı solım canım belkı işine yarar.sımdı dıyelım bu gece uyuyamadım saat 4 e kadar.elbet dalıcam yanı uykuya..telefonumun saatını 9a yada 10 a kuruyorum..zorla da olsa kalkıyorum.o gun boyunca uykum gelsede asla uyumuyorum..sekerleme kestırmede yok.ve kendımı yoracak işler yapıyorum.evde oturmuyorum asla..hıc bır sey yapamazsam dısarı cıkıp dolasıyorum..ve .aksam saat 22.00 23.00 e kadar dayanabıldıgım kadar dayanıyorum ve gece yarısı olmadan uyumus oluyorum..yanı kendımı bılerek uykusuz bırakıyorum..kendımı yorarak 4 5 saatlık uykuyla gunumu tamamlıyorum...bende işe yarıyor ama bılemem baskasında nasıl olur..

aslında uyku sorunu büyük bir dert
bazen bana da oluyor uykuya dalamıyorum sağ dön sola dön sabah olmus
ALLAH kolaylık versin

canım aslında ben işe gitmek için saat kaçta uyumus olursam olayım sabah 8'de kalkmak zorundayım
yani sabah 4 civarı uyumus olup 8'de uyanıyorum ama buna ragmen gece yinede uyuyamıyorum

benim bildiğim kadarıyla ıhlamur çayı uykusuzluğa iyi gelirmiş
ayrıca uyumadan önce soğan tüketmekte uykuyu tetikliyormuş

وَجَعَلْنَا نَوْمَكُمْ سُبَاتًا
Ayetin Türkçe okunuşu
Ve cealnâ nevmekum subâtâ(subâten).

Ayetin meali
Uykunuzu bir dinlenme yaptık......... selam kızlar,bi arkadşım uykusuzluk için bu ayetin şifa olduğunu sölemişti,benımde uyuyamama sıkıntım vardı,walla bunu okuya okuya dalıyorm çok şükür,inşallah sizede şifa olur, NEBE SURESİ 9. ayet-i kerime (amme sureside denılıyo)

uyurken okunan dualar,ayetel kursi dahil hepsini okuyorum..bana misin demiyor.dun gece uyku hapi aldim uyumusum yine aralarda uyandim..sabah 9 da kalktim.cok mutluyummmm:))))ama yine uykum var:)))

benim bildiğim kadarıyla ıhlamur çayı uykusuzluğa iyi gelirmiş
ayrıca uyumadan önce soğan tüketmekte uykuyu tetikliyormuş

bitki çaylarını denedim canım. nafile
ama soğanı duymamıstım ilginç geldi :)

inşallah canım bende deneyeceğim. Allah razı olsun

ben hamileyim ve uyuyamıyorum

Allah kolaylık versin sizede..

Dün burada bu mesajı okuduktan sonra gece denemeye karar verdim.
En son 2500lere geldim.
O sırada da bu sayı asal mıdır değil midir ?
Bölünme kuralları, hatta bir ara rakamları ortadan ayırıp ağırlık olarak düşünüp ağırlık merkezini falan hesaplamaya çalıştım.
Ve yaptığımı farkettikten sonra sinirlenip kalktım

harikasın yaa :))))
valla benimde sacma sacma seyler gelir hep aklıma.

canım aslında ben işe gitmek için saat kaçta uyumus olursam olayım sabah 8'de kalkmak zorundayım
yani sabah 4 civarı uyumus olup 8'de uyanıyorum ama buna ragmen gece yinede uyuyamıyorum

aynen bende öyle... ne yaparsam yapayım olmuyor. bazen çok yorgun olup erken uyusam bile, 1 saat uyuduktan sonra uyanıyorum, o da en fazla...
resmen tilki uykusu dedikleri şey... uykuya dalıyor muyum onu bile bilmiyorum.

Ben bu ayetin uyusun diye bebeklere söylendiğini duymuştum :)

konu sahibi arkadaşım,uykusuzluğun altında ciddi psikolojik bi sorun yoksa,olmadığını varsayarak söylüyorum bedeniniz o istemediğiniz düzene alışmış olabilir.geç uyumak,geç uyanmak,buna bağlı yine geç uykuya geçmek...kısır döngü yani..bi de kendimden biliyorum uyumak için çabaladıkça daha çok uyarılıyor insan ben de bunu bekarken yaşadım ve benim uykusuzluğuma korku da eşlik etti bi süre güzel güzel geçinip gittiler :) dönem dönem oluyor ama ben alışmaya çok meyilliyim 2 3 günde düzenim şaşar o yüzden kontrolu ele alabiliyorum..yorucu bi işiniz varmış aşırı yorgunluk(beden gücüyle çalışanlar için) uykuya geçememenin sebeplerinden biri ama bu düşük bi olasılık tabi....ben sütüm artsın diye rezene içtiğimde uyku bastırırdı gündüz içmezdim o yüzden bitki çayı derken bunu mu kastettiniz bilemiyorum ama...

rezene çayı, ıhlamur, papatya, melisa, kedi bişeyi otu çayı ve bunun gibi uyku getireceği iddia edilen bitki çaylarını zaman zaman kullandım bir faydasını göremedim

pazar günleri hariç çok uzuuuuuuuuuuun bir zamandır geç uyanamıyorum malesef bayram tatilinde bile biyolojik saatim tıkır tıkır işlediğinden aynı saatte uyanıp işim olmamasına rağmen bir daha geri uyuyamadım

eskiden dediğiniz gibi olurdum. lost, MD House gibi seri dizilere takılmıştım bir ara sabah 3-4e kadar falan diziyi bırakamıyordum izliyordum uykusuz kalıyordum düzenim bozuluyordu
ama şimdi böyle birşey de yok. anlamadım gitti

Lost Girl, The vampire diaries, the secret circle tavsiye ederim
Şaka bir yana da sarı kantaron otunu çay olarak demleyip içmeyi denedin mi? Ben faydasını gördüm...

Lost Girl, The vampire diaries, the secret circle tavsiye ederim
Şaka bir yana da sarı kantaron otunu çay olarak demleyip içmeyi denedin mi? Ben faydasını gördüm...

evet canım kantaronu kullandım ama iştahsızlık yaptı bende.

bari uykusuzluğu değerlendireyim onları da satın alayım yarın ne yapayım başka

sanırım herkes gibi ben de ara ara bu uykusuzluk dönemlerini yaşıyorum. yalnız benim ki gece sık sık uyanmak şeklinde oluyor. bu da stresten oluyor. biraz daha rahatlayıp spora gidince ve olumsuz düşüncelere engel olunca kendi kendine geçiyor çok şükür...

sizin durumunuzda ise uyumamak durumu eğer geçici bir dönem değilse buna sebep olan etkenleri düşünmek lazım;

-sağlıklı beslenme konusunda sorun yok diyorsunuz; yani bol su ve doğal gıdalar alıyorsunuz
-spor konusunda bedensel olarak yorucu bir işinizin olduğunu söylüyorsunuz. yine de ara ara yürüyüş, koşu gibi terletici egzersizleri deneyibilirsiniz
-stres konusunda, her zaman olan durumlar olduğunu söylemişsiniz. buna rağmen düşüncelerinize dikkat edin, belki de her zaman hayatınızda olan durumlar şu an daha fazla canınızı sıkıyor ya da görmezden geldiğiniz bir sorun bilinçaltınızda bu şekilde dikkatinizi çekmeye çalışıyor olabilir.

-bunların haricinde uyku konusunu kendisine hırs yapmayın ''uyumalıyıım, uyuyabilirsin..vs'' telkinleri sizi uyumaya daha fazla hırslandırıp tam tersi etki gösterir aslında. bu yüzden bunları söylemek yerine gevşemeye çalışın. derin nefesler alın. nefesinize odaklanın. gözlerinizi kapatıp vücudunuzun gevşediğini ve rahatladığını hayal edin. çok zorlanırsanız ve illa ki birşeyler düşünmek zorunda kalırsanız dua okuyabilirsiniz. ya da sizi rahatlatacak bir hayali düşünebilirsiniz. mesela banyoda sıcak bir küvette uzandığınızı ve tüm vücudunuzun rahatladığını hayal edebilirsiniz... yani düşünlerinizi ''uyumalıyım'' mantığından uzaklaştırırsanız daha kolay uyursunuz.

benım uyku problemım daha farklı.esımle aynı zamanda yatmazsak uyuyamıyorum.o da benımle yatacak kı sarılıp uyuyayım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…