Uykusuzluk Problemi İçin Ne Yapabilirim?

Frizya

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Ekim 2011
334
0
konuyu doğru yere mi açıyorum emin değilim, yanlış yerdeyse özür dilerim..

Kızlar neredeyse 1 aydan fazladır uykusuzluk problemi çekiyorum daha önceleri de uykusuzluk problemi yasadıgım dönemler oldu. ama düzeldi bir şekilde düzene girdi uykum. ama bu seferki gibi ilk defa sıkıntı yaşıyorum.

1 aydan fazladır diyorum ama son 1 haftadır ayyuka cıktı bu problem.

uykuya dalma saatim giderek sabah 4 lere çıkıyor. Yani bu aralar sabah 4 e kadar cin gibiyim, damla uyku gelmiyor gözüme ve sabah ta kalkmakta zorlanıyorum. Uyandığımda da daha yataktan cıkmadan once basım dönmeye baslıyor. yatarken bile basımın döndüğünü anlayabiliyorum. aynadaki görüntümden bahsetmiyorum bile yüzüm gözüm şiş ve uyuyşmuş şekilde oluyor.

uykusuzluktan dolayı öğlen 1'e kadar tam anlamıyla kendime gelemiyorum

gece uykumun gelmesi için bilinen birçok yöntemi denedim.
aksam belli saatten sonra yemeyi içmeyi keserim,
alkol sigara zaten yok
çay kahve gibi uyku kaçırıcı içeceklerden kaçınırım aksine uykumu getirsin diye ayran içer yoğurt yerim
tv de etkisinde kalıp uykumu kacıracak gerilim korku filmi vs türü program izlemem
bitki çayı içerim rahatlamak için (melisa çayı, papatya çayı vs vs birçoğunu denedim)

bu problemim devamlı oldugu için daha once doktora da gittim ama doktorun sordugu tek sey hayatınızda stres yaratan sizi bunaltan devamlı düşünmenize sebep olan seyler var mı oldu
evet var tabiki ama bu yeni şeyler değil senelerdir süregelen problemler ve şimdiye kadar uyku problemi yapmadı bende hiçbiri
evet var deyince doktorda dayadı psikiyatrik ilacı psikiyatrik ilaç kullanmak istemiyorum çünkü kısa bir dönem kullandım. işim gereği dikkatli olmam gerekiyor ve bu tür psikiyatrik ilaçlar sabah sersem tavuk gibi uyanmama sebep oluyor ve kesinlikle uyumama yardımcı olmuyor.
doktora dikkat gerektiren bir işim oldugunu söylediğimde psikiyatrik ilaçlar genelde sersemlik yapabilir ama bir süre sonra etkisi geçer oldu
ama sabahları işe o şekilde gitmek gerçekten dikkat çekiyor ki patronum da garipliğimi farketmişti o dönem

istediğim psikiyatrik ilaç kullanmadan doğal yöntemlerle uykuya dalabilmek.
gerçekten çok kötü oluyorum kızlar
diyeceksiniz ki başka bir doktora daha başvurun. 2 doktor değiştirdim, 3. ye gideceğim ama doktorların haa tamam bu psikolojik deyip psikiyatrik ilaç dayamaları sinirimi bozuyor. psikiyatrik ilaç kullanmak istemiyorum ki bu beni daha da bunaltıyor. verdikleri ilaçlarda uyku getirici ilaç değil zaten düşüncelerimi dağıtmak için sersemletiyor.

rastgele uyku ilacı alıp kullanmak istemiyorum çünkü bu tür ilaçların dozlarını ayarlamak çok önemli bunun farkındayım. ama doktorumdan da sadece uykumu getirmesi için uyku ilacı vermesi için nasıl ikna edicem bilemiyorum.

dün gece ağladım artık ben niye uyuyamıyorum diye kendimi telkin ediyorum uyuman lazım uyumalıyım hadi uyu falan diye kafayı yiyeceğim artık

kızlar var mı değişik yöntemleriniz uyumak için yada benim gibi uyku problemi yaşayan var mı ? neler yapıyorsunuz?

Son düzenleme:
canım geçmiş olsun gerçekten zor birşey seni anlıyorum çüünkü bende üniversitede yurtta kalırken bir ara 10 gün kadar böyle bir sorun yaşamıştım sabahlara kadar uyuyamıyorddum senin gibi ağladığım gecelr bile olmuştu ben sabah derse gidiyordum akşama doğru odama geliyordum o zaman uykum geliyordu kendimi ne kadar zorlasamda uykuya yenik düşüyordum 1 saat sonra uyanıyordum sonrada sabaha kadar uyuyamıyordum sonra spor yaptım çok yorucu şekilde sonrada aşırı sıcak duş ben öyle seviyorum çünkü oh rahat bir uyku seni bekliyor sonra ama dediğim gibi bacaklarım sızlayana kadar spor yaptım bir dahada hiç bu sorunla karşılaşmadım :)

canım üniversitedeyken de uykusuzdum ben senin gibi ama o zamanlar özellikle uykusuz kalıyordum cunku proje yetiştirmem gerekiyordu
kendimi yormak benimde aklıma geldi ama zaten ağır çalısma saatlerim var eve zor atıyorum kendimi yorgun oluyorum ama o da kar etmiyor.
ılık banyolar, bitki çayları vs vs hep denedim bunları
olmuyor olmuyor olmuyor

uyuyamama sebebin ne olabilir sence. sen ne tahmin ediyorsun. doktorlar bi yorum yapmadı mı sadece ilaç mı veriyorlar.
sakın ilaç falan alma bence de. doktorlar da bi hoş yahu.
uyku ilacı da alma. alışkanlık yaptığını duymuştum.
kafan bişeye takıldıysa çözemediğin kurtulamadığın halledemediğin bişeyler varsa hayatında ondan olabilir.
sen düşünmediğini zannetsen de beynin onunla meşgul olabiliyor ne yazık ki.
sorunu hayatından çıkarınca düzelirsin. sorun neyse onu bulmaya çalış bence.
bu arada söylemesi kolay biliyorum :) kolaysa sen kendi sorunlarını hayatından çıkar diyeceksin ama kelin ilacı olsa başına sürermiş..

Normal görünmüyor canım.
Hani ara da herkese olan bir şey ama uzun olmuş senin ki.
Bir hekim anlar ancak.

uyuyamama sebebimi bende bulamıyorum
kendimi takip ettim eskiden aksamları çayda kahvede içsem uyurdum uykumu kacırmazdı, şimdi aksamları içmiyorum
tok karna uyumak zor olur dediler belli saatten sonra yeme içmeyi bıraktım
hayat sıkıntıları hayatımda hep vardı ama bunları hayatımı mahvedecek şekilde kendime yansıtmadım hiçbir zaman, çok şükür çözümsüz bir sıkıntım yok üstesinden gelirim Allahın izniyle. öyle derinlemesine beni yaralayan Allahım ne yapıcam ben dediğim birşeyim de yok

gittiğim 2 doktorda psikiyatrik ilaç verdiler ve dediğim gibi tek sordukları sıkıntınız var mı? sıkıntısı olmayan insan mı kaldı yahu. baska hiçbirşey sormadan ilaç dayıyorlar ve prospektüslerini okuduğumda resmen evhamlı biri yerine konduğumu farkediyorum. ki zaten ilaç hayat kalitemi iyice düşürdü kullandıgım dönemde. uykumu getirmeyi bırakın sabah sersem tavuk gibi uyanırdım

birde doktorlar şunu yemeyin bnu içmeyin şöyle yapmayın uyumadan once sunu yapın falan diye zaten benim yaptıgım uygulamaları öneriyorlar başka birşey yok

arkadaşım çok geçmiş olsun, ben de çok uykusuzluk çektim. Majör depresyon teşhisi koymuşlardı. Bir ilaç alıyordum akşamları yarımı 15dk da narkoza sokuyordu.
Ben sana sıcak banyo ve banyoya özel tuzlardan tavsiye ederim. Küvetin varsa muhakkak kullan. Iyice gevşersin. O da işe yaramazsa al eline tesbihi 100 sübhanAllah, 100 elhamdülillah, 100 Allah u ekber çek anında uykun gelir. Aklıma başka şeyler gelirse yazmaya çalışırım, tekrar geçmiş olsun...

sağol canım. sıcak banyoyu denedim ama özel tuzları deneme şansım yok malesef küvetim yok.
majör depresyona baktım şimdi belirtilerine ama yazan belirtilere uyduğumuda düşünmüyorum ya da en azından gittiğim 2 psikiyatırdan biri sanırım bu teşhisi koyardı (
önerin içinde tesekkur ederim. deneyeceğim.

Son düzenleme:

Yok gülüm ya majör depresyon çok farklı bir şey. Sen günlük hayatını idame ettirebiliyorsun. Ben yataktan kalkıp yemek yiyemezdim. Rahmetli annem çok çekti benim yüzümden, nur içinde yatsın...
Çok garip bir intihar planlamıştım. Doktora anlattığımda erenköye yatıracaktı neredeyse. O zaman nişanlıydım. Çok iyi bir doktorum vardı sağolsun, annecim de çok güzel baktı bana.

panik yapma canım ya,çok ciddi bir durum gibi gözükmüyor...ben hayatımın yarısında yaşadım bu sorunu...ara ara düzeliyor ama yanlışlarımı biliyorum...mesela dün gece süper filmler vardı,derken gece 02,30 gibi yattım,sabah 07,00 da kızlarım okula gidecek diye kalktım ama ruh gibi yani onlar gitti 08,00 de bir yattım tam 15,oo a kadar...tahminin üzere şunda cin gibiyim...ne yapmama gerekiyor,yarın işe gidicem uyumama imkan yok yani yarın akşam yatağa zor atarım kendimi...sana tavsiyem gün içinde yorgunluktan ölsen bile hiç uyuma,yatmadan 2 saat önce hafif bir spor yap,melisa ya da papatya çayı iç,ılık bir duş al,bebekler gibi uyursun canım asla ilaç kullanma sonra kronikleşir durumun...

canım önerilerin için tesekkur ederim ama bunların hepsini denediğimi yazmıstım okuduysan
uykum kaçmasın diye tv yi kapatıyorum sıcak dus yogurt ayran bitki çayları hiçbiri fayda etmiyor
bitki çayı içmekten midem bulanıyr artık
ağır bir çalısma ortamım var zaten eve çok yorgun geliyorum normalde yorgun olan bir insanın buldugu yerde uyuması gerekir ama benim gözümde damla uyku yok
sizin bahsettiğiniz sekilde arada oluyordu tabi banada
bir filme takılıp kalınca sabah kaklmak zor oluyordu ama sonraki gün telafisini yapınca düzenimi sağlıyordum
gün içinde uyuma şansım zaten yok cunku gec saate kadar calısıyorum. birkaç gün devam eden bir uykusuzluk değil malesef

Son düzenleme:
tatlım bende yaklasık 4 senedır gece uyanık sabah uyuyordum calısmıyorum ama yınede rahatsızlık verıcı ha bellı dönemlerde çalıştımda zor oldu bende doktora gıttım bana tavsıye ettgı seyler 1 rahat bı yatak 2 odada saat.tv.pc.ışık olmıyacak 3 hergun uyusanda uyumasanda aynı saatte yatakda olucaksın.aklının kalıcagı herseyı yatagın dışında bırak ben bunları denemedım 1 2 gun dendım sonra umursamadım ama ben kahvemıde cayımıda içerim. kendı yöntemlerımle bu problemı aştım yaptıgım teksey yorulmak ve uyuyamıyorum dememek ! kendı kendıni motive et ben uyuyorum de ! yataga yattıgında senınde emınım aklına bı cok sey gelıyor benımde sorunlarım vardı düşün düşün düşün kafayı yıyordum ha bı bakıyorum sabh olmuş bunlarıda at kenara yataga yatınca tek düşündügün uyku olsun sonra bana fayda edıyor sana edermı bılmem ama ıcınden 1 2 3 4 5 6.... say 50den sonra başa dönmenı tavsıye ederım. sizlere sacma gelebılır belkı gülersınız bende gülüyorum ama ben düzeldim sende neden olmasın.

benim doktorumda demişti odada ses yapan saat vs varsa kaldır onları diye kaldırmıstım ama aynı doktor uykun gelmeden asla yatağa girme demişti
uyuyamıyorsan yatakta debelenme dönüp durma kalk birşeylerle ilgilen dolaş tekrar yat demişti.
dün gece yatakta ağlayacaktım neredeyse ben niye uyuyamıyorum diye sen bana güleceksiniz diyorsun ama ben yatakta kendimle konusuyorum uyuman lazım, uyuyabilirsin, uyu, hadi uyu artık falan diye kendimi telkin ediyorum
yatağa girmek işkence gibi olmaya basladı artık, off gene debelenicem yatakta diye düşünerek giriyorum yatağa
bakın saat 1 oldu normal sartlarda uyumus olmam gerekiyordu ama benim için gece yeni başlıyor

frizya yanlız değilsiniz, sizin gibi olan çok kişi var ve en başta ben.......ama ben bunu dert olarak görmüyorum, hatta zaman zaman insan ömrü uykuda geçirilecek kadar çok mu deyip kendimi rahatlatıyorum....bunu dert etmediğiniz zaman işiniz daha rahat olacaktır, çok kafanıza takmayın derim nacizane....

iyi ama bu durumum hiç sağlıklı değil. iş yerinde kafamı toparlayamıyorum
ve uykusuz yatakta bir o yana bir bu yana dönmek, dinlenememek çok kötü. bakın yarın işe gidicem erkenden hala ayaktayım ve hiçbir uyku ibaresi yok
1 gecede kitap bitiriyorum nerdeyse ve kitap okumaktanda sıkıldım
uyumak yerine şunu yapayım o zaman diyeceğim hiçbirsey yok cunku kendimi oyalamaktan sıkıldım

SLMMM BAYNLAR.... alın benden de o kadar uyuyamıoruum.sımdı sıcak bı dus aldım ornegın rahatlayım dıe ama nafıleee esım coktan uyumus benıde en cok rahatsız eden bu esımle aynı saatte yatıp aynı saatte kalkamamız o kızıyor bu duruma bense uzuluyorumm benım kı sızınkıne nazaran hat safhada benım 6ya kadar gelmıyo uykum yarım 1saatte debelenme asamam derken tam dalıyorum esımın ıse gıtme saatı gelıyor sersem gıbı oluyorum ve sıl bastan ınanır mısınız 9 oluyo herkesın uyanık oldugu saatte bı dalıyorum kı uyandıgımda 2olmus oluyor saat halsızlık bas donmesı vucudumdakı kırıklık mıdemın bulantısı da oluyooo halıyle yanı hergunum ıgrenc gecıyo gunduzlerım gece gecelerım gunduz oldu o saatten sonra yemek ev ısı derken ınsan ıcıne karısamıorum ıyıce asosyal oldumm.calısmıorum cocugum da yok yenı evlıyımmm yanı dıyorum mesgalem mı yok dıye boyleyım cevap bulamıyorum.evet doktorum bana da pskolojk dedı ama ben bebek ıstedıgım ıcın ılac almıyorum yoksa coktan baslamıstımm bıtkıler de kar etmıyoo bana.cozumsuz gıbı duruyoo ama belkı aynı durumda olupta fıkır vercek bı arkadas cıkarr sımdıden tesekkurlerrr.

beni anlatmissin ben aylardir uyuyamiyorum..gunduz cilginlar gibi spor,yuruyus yapmistim yorgun olursam belki gelir diye ne denediysem olmadi..uyku ilacini bile ben uyuttum:))baktim dozu beni kesmiyor biraz arttirdim uyudum ama aralarda tam uyanacam pat kafam dustu tum gece sabah zor kalktim uyudum mu uyudum..gunlerce kullandim fayda etmedi.gecen saat 7 de uyudum biktim vallaa...

Allahim omrum boyunca boyle bisey diyemedim, bende de tam tersi erkenden uykum geliyor bazen salonda uyuyakaliyorum, sinavmis,dersmis,filmmis, sevdigim arkadasim mi gelmis bana mani olamiyor, uyanik kalamiyorum.
ama bir yakinim aylarca sizin yasadiklarinizi yasadi o careyi dalasiya kadar ayetel kursi okumakta buldugunu soyledi. kitap okumakta uyku getirebilir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…