Üstün zekalılar daha az uyuyor

ferday

Guru
Kayıtlı Üye
17 Ekim 2007
492
3
İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.dr. Ümit Davaslıgil, Üstün Zekalı Bireylerin Daha Az Uyku Gereksinimi Duyduklarını Söyledi.İSTANBUL Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Ümit Davaslıgil, üstün zekalı bireylerin daha az uyku gereksinimi duyduklarını söyledi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde Dünya Özürlüler Günü nedeniyle ‘Üstün Zekalıların Özellikleri ve Karşılaşabilecekleri Sorunlar’ konulu panelde konuşan Prof.Dr. Ümit Davaslıgil, fiziksel yapı ve genel sağlıkları normalin üstünde olan üstün nitelikli bireylerin, aşırı duyarlı bir sinir sistemine sahip olduklarını söyledi. Prof.Dr. Davaslıgil şöyle konuştu:

“Üstün zekalı bireyler, daha az uyku gereksinimi duydukları gibi, yüksek enerji içerirler. Mükemmeliyetçi bir yapıya sahip olmaları nedeniyle de mizah yetenekleri son derece gelişmiştir. Ara ara kırıcı olabilen derin mizah duygusuna sahip bu kişiler, derin adalet duygusuna da sahiptirler. Ahlaki duyarlılıkları erken yaşta gelişen üstün zekalı bireyler, açlık, nükleer savaş, çevre kirliliği, globelleşme, barış ve uluslararası ilişkiler gibi konulara karşı çok duyarlıdırlar. Eşitsizliği, çifte standardı ve haksızlığı hemen fark edebilirler.”

Ezberleme ve ezberlediklerini uzun süre belleklerinde koruyabilme yeteneklerine sahip olan üstün zekalı bireylerin, sözcük hazinelerinin de çok zengin olduğunu söyleyen Prof.Dr. Davaslıgil, “Üstün zekalı bireyler, aynı anda 2-3 işi birden yapabilirler. Televizyon seyrederken kitap okuyan, ders çalışan bu kişilerin lider olma vasıfları da ön planda bulunur”

Hah işte bu doğru, günde 5-6 saat yetiyorda artıyor bile.:hooray:

Çok züğürt tesellisi yapar gördüm kendimi yahu.tatlicadiarzu

Bende az uyuyanlardanım ama mecburiyetten, keyiften değil yani, gecenin körü yat, sabahın körü kalk. kafamçokkarıştı

:roflol::1shok:desene ben zeka küpüyüm ozaman gece kusu gibiyim masallah

Dün sabahtan beri uyumuyorum.Geceyi k.k da gecirdim,ve hala uykum yok,bu durumda ben de zeka küpleri arasindayim:)
Ayrica anlattigi özellikler de bende var..:))
Sevdim bunu..:)

“Üstün zekalı bireyler, daha az uyku gereksinimi duydukları gibi, yüksek enerji içerirler. Mükemmeliyetçi bir yapıya sahip olmaları nedeniyle de mizah yetenekleri son derece gelişmiştir. Ara ara kırıcı olabilen derin mizah duygusuna sahip bu kişiler, derin adalet duygusuna da sahiptirler. Ahlaki duyarlılıkları erken yaşta gelişen üstün zekalı bireyler, açlık, nükleer savaş, çevre kirliliği, globelleşme, barış ve uluslararası ilişkiler gibi konulara karşı çok duyarlıdırlar. Eşitsizliği, çifte standardı ve haksızlığı hemen fark edebilirler.”

Ezberleme ve ezberlediklerini uzun süre belleklerinde koruyabilme yeteneklerine sahip olan üstün zekalı bireylerin, sözcük hazinelerinin de çok zengin olduğunu söyleyen Prof.Dr. Davaslıgil, “Üstün zekalı bireyler, aynı anda 2-3 işi birden yapabilirler. Televizyon seyrederken kitap okuyan, ders çalışan bu kişilerin lider olma vasıfları da ön planda bulunur”

gunde en fazla dort bes saat uyuyorum kucukken de uyumazmısım sozelım ezberım hep ıyı oldu demekkı ustun zekalıyım:dilcikar::roflol:

Yalan külliyen yalan herif benim günde 5-6 saat uyuyor ama nato kafa nato mermer. Aksine ben 8 saat zaman olursa 10 saat uyuyom. Zeka fışkırıyor, herifte benden istifade ediyorşakkıdı

benim oğlumda 5 yaşında okuma yazma öğrendi şu anda 2.sınıf seviyesinde özel kolejlerle görüşmeye gitmiştik o zaman ordaki uzmanlarda ilk olarak erken uyumuyor bu çocuk değilmi diye sormuşlardı ve geröektende nasıl bi çocuksa gece yarısından önce uyuduğunu görmedim yatağına yatsa bile hayatta uyuyamıyor ve kolejdeki uzmanlar bu tür çocuklara baskı yapılmamasını onların normal insanlar gibi uyumaktan hoşlanmadıklarını söylemişlerdi demek doğruymuşşşşşşş

anaaaaa ben gerüzekalımıyım yanüüü..

gece erken yatmam ama sabahta tutmasalar 12 den asagı kalkmam,tutan da yok zaten işim olmassa uyuyorum

yıne genelde günde 10 saat falan uyuyorumm yaaa

ben dıyodum bu işte bır terslık varr

:roflol::roflol::roflol::roflol:

zuhahahahahah :roflol: ben gerizekalıyım ozaman akşam 10 da yatar sabah 8 de zor kalkarım yinede uyku yetmez :roflol: yalan bu ya ben gerizekalı falan değilim yaaa.....

Sekil A) da göründügü gibi.....yani ben....

Hele az uyumamda bisey var diyordum hep....
Fazla zekada basa bela yaaa.....huyumuz kurusun.şakkıdı

fisfisfisben üstün zekalı değilimdirde yani öğle sanmıyorum ama zekiyimdir. Hafta içi çalıştığım için 11-12 de yatarım ama hafta sonları daha geç yatarım genede sabah 8de kalkarım. Espürülüyümdürdesüprizzzzz. eee bu yazı baya uyuyiii bana:icecream:

Saçma bir tez, herkesin uyuma ihtiyaçları farklılık gösterir.Çalıştığı iş, stres vs... ayrıca kişiden kişiye uyku fazları vardır, saati gelmeden uyumamak gibi, eşim çok geç yatar mesela, benide kendine çevirdi evlendiğimizden beri, ama sabah da erken kalkmak bana düşüyor nedense kahvaltı vs. hazırlamak gibi, ayrıcada eşim sabahları kalkmakda zorluk çeksede zekası yerindedir vesselam.Atıyo bu bilim adamları heetatlicadiarzu

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…