Universite tercihleri...

Sylviane

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
28 Mayıs 2024
22
5
20
Kizlar herkese merhaba iyi bayramlar. Biliyosunuz yks sinavi yapildi gecen benimde aklimda birkac tane tercih var. Bolumler hakkinda neredeyse her seyi okudum izledim arastirdim. En iyisi bu meslekleri yapan insanlara sormak diye dusundum bu yuzden bu basligi aciyorum. Aklimda 2 bolum var biri ingilizce ogretmenligi digeri gastronomi. Antalya da yasiyorum iki meslek icinde burada bircok is var. Bu soruyu tum ogretmenlere soruyorum hayatinizdan, calisma sartlarindan, maasinizda, yasam kalitenizden memnun musunuz? Aklimda direkt kpssye ataniyim gibi bir durum yok acikcasi okurken birkac dil daha eklemek istiyorum. Ingilizce ogretmenligi icinde ozel ders, cevirmenlik, ozel sektorde bir suru is olanagi var ama aklimda ya is bulamazsam diye cok kaygi var gastronomi icin boyle degil o da cok uzun is saatleri demek kendime vakit ayirmayi seven birisiyim bu meslekte biraz daha zor. Fikirlerinizi merak ediyorum.

Kizlar herkese merhaba iyi bayramlar. Biliyosunuz yks sinavi yapildi gecen benimde aklimda birkac tane tercih var. Bolumler hakkinda neredeyse her seyi okudum izledim arastirdim. En iyisi bu meslekleri yapan insanlara sormak diye dusundum bu yuzden bu basligi aciyorum. Aklimda 2 bolum var biri ingilizce ogretmenligi digeri gastronomi. Antalya da yasiyorum iki meslek icinde burada bircok is var. Bu soruyu tum ogretmenlere soruyorum hayatinizdan, calisma sartlarindan, maasinizda, yasam kalitenizden memnun musunuz? Aklimda direkt kpssye ataniyim gibi bir durum yok acikcasi okurken birkac dil daha eklemek istiyorum. Ingilizce ogretmenligi icinde ozel ders, cevirmenlik, ozel sektorde bir suru is olanagi var ama aklimda ya is bulamazsam diye cok kaygi var gastronomi icin boyle degil o da cok uzun is saatleri demek kendime vakit ayirmayi seven birisiyim bu meslekte biraz daha zor. Fikirlerinizi merak ediyorum.
İng. öğretmenliği ile ilgili eski bir konuya uzunca cevap yazmıştım. Ama bulamıyorum. Bulursam paylaşırım.

Tesekkur ederim bulursaniz merak ediyorum
Sayisalin çok çok kötüyse o bahsettiğin bölümler için matematiği nasıl yapacaksın? İmkansız değil ama çok zor bence.

İngilizce bölüm okursan inan bana çalışma alanın çok daha geniş olur. Öyle KPSS ile atanmayı beklemene bile gerek olmaz. Çünkü özel ders verebilirsin, çeviri yapabilirsin ( makale, kitap vb.) , turist rehberliği yapabilirsin ( artık onun bölümünü okuman gerekiyor sanirim veya turizm yl yapmak lazim). Dil bildiğin için çok farklı alanlarda çalışabilirsin.

Ben 2020 yılında 72 puanla son sıralardaydım. Ucu ucuna atandım diyebilirim. Tabii o zaman ilk kez 71-72 puanlarda o kadar çok yığılma vardı. Ama şu anda da durum farklı değil. Çünkü kontenjan azaldı ( başka branşlara göre yine iyi tabii).

Bence bir dil mezunu KPSS' yi kesinlikle hayatının merkezi yapmamalıdır. Çünkü çalışma alanı çok geniş. Eğer her şeyini tek bir sınava bağlarsa okuduğu harika bölüme yazık eder.

Ben de İDE mezunuyum. Daha iyi sorusunun cevabı ne beklediğine ve ilgi alanına göre değişir.

"Ben okumayı araştırmayı çok severim. Bir metni baştan sona analiz etmek çok hoşuma gider. İngiliz tarihini, metin türlerini merak ederim, ilgimi çeker. Bir metinle, şiirle yazıldığı dönemi ilişkilendirmek ilgi çekici gelir ve yapabilirim" dersen edebiyat oku.

Cidden bölüm harika. Ben zevkle okumuştum. Ama cidden herkesin harcı değil. Çünkü okulumda bu bölümü zor bulup bırakan birkaç kişi vardı.

İlgisi olana ve çok çalışana cennet bir bölümken ilgisi olmayan, tembel insanlara cehennem olacak bir bölüm. Şimdi doğruya doğru. :))

Mesela ünide çalışan bir İngilizce öğretmeni ek iş olarak çocuk kitabı çevirileri yapıyordu. Sanırım bir yayınevi ile anlaşmış. Bir senede birkaç tane ( belki daha fazladır) bu tarz kitapları çeviriyormuş.

Ben lisede okurken bir hocamız, bir tanıdığının sırf dil bildiği için bankada işe başladığını söylemişti. Sanırım orada müdür olarak çalışıyormuş, yabancılarla sürekli iletişim halinde olması gerekiyormuş. Epey sene önceki bilgi olduğu için bu kadarı aklımda kalmış.

Turist rehberliği de düşünebilirsiniz . Önceden rehberlik için o bölümü okumak şart değilmiş . Ama artık şart. Yani ya lisans olarak turist rehberliği okumalısın ya da yüksek lisans olarak o bölümü okumalısın .

Son yıllarda popüler olan bir yayınevi var. Adı Torun Yayınları. Bu yayınevine Instagram'dan bakabilirsin. Birçok İngilizce öğretmeninin bu yayınevinden hikaye kitabı çıktı. Belki senin de ileride İngilizce veya başka dilde hikaye kitabın olur. Güzel olmaz mı? :)

İngilizce bölüm okumak istemezsen başka dili de okuyabilirsin. Ama o dilin iş alanını iyi araştirman gerekir. Benim o konuda bilgim yok. Yalnız sistem değişmediyse benim zamanımda başka dilde bölüm okumak için ilk sınavın
( şimdiki TYT ) nin etkisi büyüktü. İngilizce sınavının etkisi çok azdı. Sen yine de bunu iyi araştır. Yanlış yönlendirmiş olmayayım.

Yani " İngilizce bölüm tutmazsa 2. seçeneğim şu dil olur" diyerek bir B planın olabilir. B planın seni epey rahatlatır bence. Ama bunda dediğim gibi o 2. dilin iş imkanları iyi olmalı, bunu iyi araştırmalisin.

İşini iyi yaparsan simultane çevirmenlikte de iyi para oluyor. :)) Birkaç sene bir tanıdık, saati 2 binden bu işi yaptığını söylemişti. Hem para kazanıp hem de otelde ücretsiz konaklayabilirsin.

Seni o konuda çok iyi anlıyorum. Çünkü bizim milletin kafasını biliyorum. :)

Kimse kusura bakmasın. Bizim millet garantici. Çoğu kişi " devlete kapağı at, rahat et" kafasında. Ve çoğu kişi hayatının merkezine KPSS yi koymuş. Yıllarca atanmayı bekliyor. Ama yıllar geçiyor, bir bakıyorsun güzelim yılların öylesine geçip gitmiş.

Bu konuda lütfen linç gelmesin. :) Tabii ki herkesin hayatı aynı değil ve her branşın özelde çalışma durumu yok veya kısıtlı veya başka şeydir. Orası ayrı.

Ben özellikle İngilizce mezunlarının sadece KPSS'ye odaklanmasını, onu hayatının merkezi yapmasını istemem. Çünkü bu alan çok çok geniş. Bu bölüm mezunu asla aç kalmaz, illa ki bir iş bulur.

11 yıllık öğretmenim,güzellikleri çok,maaşlar ek ders,kıdem,çocuk sayısı vs gibi durumlara göre değişiyor,ek ders ile birlikte 45 bin aldım bu ay .
Mesleki deformasyon oluyorsun, gürültüye tahammülün giderek azalıyor,ciddi sabır istiyor ben tavsiye etmiyorum, gastronomi şahane bı bölüm bence.

Yazdiklariniza cidden cok katiliyorum kpssyi tek tercih olarak dusunmek bence de cok yanlis. Siz okurken hangi isleri yaptiniz? Ben okurken kendi bolumumle ilgili seyler yapmak isterim tecrube ve kendini gelistirme acisindan. Ceviriya da ozel ders yapmayi bende dusunuyorum ama is bulabilir miyim 0 tecrubeyle siz ve arkadaslariniz neler yapiyordu ozel degilse?.

Yazdiklariniza cidden cok katiliyorum kpssyi tek tercih olarak dusunmek bence de cok yanlis. Siz okurken hangi isleri yaptiniz? Ben okurken kendi bolumumle ilgili seyler yapmak isterim tecrube ve kendini gelistirme acisindan. Ceviriya da ozel ders yapmayi bende dusunuyorum ama is bulabilir miyim 0 tecrubeyle siz ve arkadaslariniz neler yapiyordu ozel degilse?.
Welldone0 Welldone0

Ben okurken hem birebir hem grup dersleri vermiştim. Öğrencileri bir tanıdığım aracılığıyla bulmuştum. Özel ders veren bazı arkadaşlarım okuduğumuz şehrin 2. el eşya sayfalarına veya öğrenci sayfalarına yazarak öğrenci bulduğunu söylemişti.

O zamanlarda özel ders dışında bir birkaç kez çeviri yapmıştım. Çeviri işlerine ise hocalarım ve birkaç tanıdık aracılık etmişti.

Öğrenci olduğun için özel ders ve çeviri ücretini piyasanın biraz altında tutarsın, böylece talep tahmininden fazla olur.

Ayrıca artık KPSS puanı yeterli olmayacak. KPSS den sonra belli şehirlerde 2 yıl süren Öğretmen Akademisi olacak. Bu 2 yıl boyunca maaş 23 bin olacak. Eğer akademide başarılı olursan 3 yıl sözleşmeli öğretmen olacaksın. Yani çekilecek dert değil. Zaten akademi işi olmasa da atama sayıları aşırı düştü. Artık emekli olan kadar öğretmen alınacakmış.

Şu anki yks sistemini bilmiyorum ama, bizim zamanımızda ingilizce öğretmenliği için lisede yabancı dil bölümünden mezun olunup sınava da yabancı dilden girilirdi. Yks'de ingilizce alan bilgisi var mı hala? Sen o sınava da girdin mi?

Ayrıca artık KPSS puanı yeterli olmayacak. KPSS den sonra belli şehirlerde 2 yıl süren Öğretmen Akademisi olacak. Bu 2 yıl boyunca maaş 23 bin olacak. Eğer akademide başarılı olursan 3 yıl sözleşmeli öğretmen olacaksın. Yani çekilecek dert değil. Zaten akademi işi olmasa da atama sayıları aşırı düştü. Artık emekli olan kadar öğretmen alınacakmış.
Neyse ki oyle kpss gibi bir hedefim yok memurluk bana gore degil. Onerir misiniz peki bu meslegi ogretmenlik bitti diyorlar turkiye de 4 yil sonrasi ne olur bilmiyorum fakat okurken kendimi gelistirme ve is tecrubesi edinme hedefliyorum. Kitap yazmayi da dusunuyorum.

Şu anki yks sistemini bilmiyorum ama, bizim zamanımızda ingilizce öğretmenliği için lisede yabancı dil bölümünden mezun olunup sınava da yabancı dilden girilirdi. Yks'de ingilizce alan bilgisi var mı hala? Sen o sınava da girdin mi?
Evet hala oyle ingilizcem gayet iyi ama yine de sinava hazirlanmak derece icin onemli hangi bolumden girecegime karar verip bu ay calismayi dusunuyorum seneye girecegim.

11 yıllık öğretmenim,güzellikleri çok,maaşlar ek ders,kıdem,çocuk sayısı vs gibi durumlara göre değişiyor,ek ders ile birlikte 45 bin aldım bu ay .
Mesleki deformasyon oluyorsun, gürültüye tahammülün giderek azalıyor,ciddi sabır istiyor ben tavsiye etmiyorum, gastronomi şahane bı bölüm bence.
Onermez misiniz peki? Gastronomi de kafami kurcalayan tek konu fazla is yuku fazla is saatleri.

Neyse ki oyle kpss gibi bir hedefim yok memurluk bana gore degil. Onerir misiniz peki bu meslegi ogretmenlik bitti diyorlar turkiye de 4 yil sonrasi ne olur bilmiyorum fakat okurken kendimi gelistirme ve is tecrubesi edinme hedefliyorum. Kitap yazmayi da dusunuyorum.
Tabii ki öneririm ama bu mesleğe dar çerceveden bakmayacaksan oneririm

Almanca öğretmenliği oku bence . Almanya göç Te alıyor entegre kurslarına öğretmen olursun sonra kendini geliştirirsin başka bölüm okursun . Ben almanyadayım bence buraya gel. Gastronomi zor bir alan tatilin yok , çalışma saatleri uzun , . Almanya Türkiyede yakın

Onermez misiniz peki? Gastronomi de kafami kurcalayan tek konu fazla is yuku fazla is saatleri.
Öğrermenlik devlette mesai saatleri açısından daha iyi fakat evrak yükümüz hiç bitmiyor..Zorunlu hizmet görevlerini sürekli gürültüye maruz kalma durumunu göze alabiliyorsanız olur tabi.
Ben mesleğimi çok severek istedim ve yapıyorum fakat geçmişe dönseydim daha sakin daha az yıpratıcı bir alan düşünürdüm

Ide mi yoksa ing ogrt mi onerirsiniz
Eğer sadece öğretmenlik yapmak istiyorsan ya da ben fazla okumayı, araştırmayı sevmem diyorsan öğretmenlik oku.

Ama "ben İngilizcede kendimi üst düzey geliştirmek istiyorum. İngilizce makaleler okumak, makaleler yazmak, eski yeni her dönemden İngilizce eser okumak, onları analiz etmek istiyorum. Okuduklarım ufkumu açsın istiyorum" diyorsan edebiyat oku.

Eğer çeviri yapmayı seviyorsan veya ilgini çekiyorsa mütercim tercümanlık da okuyabilirsin.

Eğer sadece öğretmenlik yapmak istiyorsan ya da ben fazla okumayı, araştırmayı sevmem diyorsan öğretmenlik oku.

Ama "ben İngilizcede kendimi üst düzey geliştirmek istiyorum. İngilizce makaleler okumak, makaleler yazmak, eski yeni her dönemden İngilizce eser okumak, onları analiz etmek istiyorum. Okuduklarım ufkumu açsın istiyorum" diyorsan edebiyat oku.

Eğer çeviri yapmayı seviyorsan veya ilgini çekiyorsa mütercim tercümanlık da okuyabilirsin.
Ing dili edebiyatinda is imkanlari nasil olur?

X